reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownica przysposobiła 1,5-roczne dziecko i wystąpiła o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński. Matka dziecka przed jego oddaniem do adopcji wykorzystała 83 dni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Czy urlop, który przysługuje pracownicy, należy zsumować z urlopem macierzyńskim, który wykorzystała wcześniej matka dziecka? Czy pracownicy przysługuje całe 18 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego?


RADA

Państwa pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego na warunkach urlopu macierzyńskiego i do zasiłku macierzyńskiego w pełnym wymiarze 18 tygodni.

UZASADNIENIE

Okresu urlopu i zasiłku macierzyńskiego, który wykorzystała matka dziecka, nie należy sumować z urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego dla Państwa pracownicy, która przysposobiła dziecko. Prawo do obydwu urlopów i zasiłków liczy się oddzielnie.

Matka dziecka zrezygnowała z jego wychowywania i oddała dziecko do adopcji, dlatego urlop i zasiłek macierzyński przysługiwał jej do dnia oddania dziecka, jednak nie krócej niż przez 8 tygodni (56 dni) od dnia porodu. Matka dziecka wykorzystała 83 dni przysługującego jej urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Państwa pracownica zaadoptowała dziecko, dlatego ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego przez 18 tygodni (126 dni). Na wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego nie wypływa to, że biologiczna matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego.

Z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i z zasiłku macierzyńskiego można korzystać nie dłużej niż do ukończenia przez przysposobione dziecko 7. roku życia. Jeżeli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, to prawo do urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego przysługuje przed ukończeniem przez dziecko 10 lat.

PRZYKŁAD

Pracownica wystąpiła 3 marca 2008 r. z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński na 6,5-letniego siostrzeńca. Siostra pracownicy i jej mąż zginęli w wypadku samochodowym, a pracownica przyjęła na wychowanie i przysposobiła dziecko. Pracownicy przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński przez 18 tygodni, ponieważ 7 lat siostrzeniec ukończy 15 lipca 2008 r.

Dziecko pracownicy ma 1,5 roku, dlatego pracownica może wykorzystać pełny okres 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego.

• art. 180 § 1, art. 182, art. 183 Kodeksu pracy,

• art. 29 ust. 1, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama