REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech

Wyjazd do naszego zachodniego sąsiada w celach zarobkowych to ciekawa perspektywa dla wielu osób. Co jednak istotne, w zależności od charakteru pracy możemy potrzebować uznania kwalifikacji zawodowych, co ułatwi nam szukanie zatrudnienia lub podwyższy status na niemieckim rynku pracy.

Brexitowe konsekwencje dla pracowników

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Od tamtego czasu mijają trzy lata, a brexit wciąż nie został wprowadzony w życie. Obecnie opuszczenie kondominium planowane jest na jesień tego roku. Konsekwencje tej decyzji bardzo mocno wpłynęły na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale mogą też zmienić losy setek tysięcy polskich emigrantów. O skutkach i prognozach na przyszłość opowiada ekspertka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Beata Pisula.

Praca na wakacje - jak znaleźć bezpieczną pracę za granicą

Początek wakacji to czas pracy sezonowej. Decydują się na nią studenci, często poszukując pracy za granicą. Jak i gdzie szukać pracy, na co uważać i o czym nie zapomnieć szukając pracy za granicą?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Pod koniec 2018 roku w Polsce pracowało ponad 2 miliony Ukraińców. Liczba ta z miesiąca na miesiąc rośnie, a urzędy wydają coraz więcej zezwoleń na pobyt w naszym kraju. Pragnienie poprawy jakości życia pracowników z Ukrainy pokrywa się z potrzebami ekonomicznymi Polaków. Sytuację naszych sąsiadów zza wschodniej granicy na polskim rynku komentuje Beata Pisula, dyrektor zarządzająca portalu pracy Talinkme.pl.

Niedoceniana północ otwarta na Polaków

Od kilku lat mocno dostrzegalny jest trend, w którym to obywatele Niemiec z północy kraju masowo emigrują na południe. To też stwarza olbrzymie możliwości dla Polaków, ponieważ to właśnie na północy jest największe zapotrzebowanie na uzupełnienie wolnych miejsc pracy.

Zaświadczenie A1 - czym jest, jak uzyskać

Zaświadczenie A1 to istotny dokument dla osób, które przemieszczają się zawodowo na obszarze Unii Europejskiej. W celu jego otrzymania należy złożyć odpowiedni wniosek.

Zaliczenie stażu pracy na Ukrainie a zasiłek dla bezrobotnych i emerytura

Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym obowiązuje od 2012 roku. Czy praca na Ukrainie zostanie uznana w Polsce celem przyznania zasiłku dla bezrobotnych i emerytury?

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

Zasiłek dla bezrobotnych pracujących za granicą

Procedura ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych uzależniona jest od tego, gdzie bezrobotny aktualnie przebywa. Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

VI Ogólnopolska Konferencja: Delegowanie pracowników do UE - niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa? - 10.10.2018

Dnia 10 października 2018 r. w Warszawie odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja: "Delegowanie pracowników do UE - niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa?". Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Uzyskanie formularza U1 w Irlandii

Do czego służy dokument U1? Jak go uzyskać w Irlandii?

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

Jakie dokumenty powinien otrzymać zwalniany pracownik?

Niezależnie od sposobu rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi wystawić byłemu podwładnemu świadectwo pracy, dokumentujące przebieg zatrudnienia. O czym jeszcze powinien pamiętać?

Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?

Wielka Brytania wspiera swoich obywateli, którzy nie osiągają wysokich dochodów poprzez odpowiedni zasiłek – Working Tax Credit. Jest on skierowany do osób, które są zatrudnione, bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Jego kwota zależy od sytuacji materialnej wnioskującego, według zasady, że im mniejsze są dochody, tym większy może być zasiłek. O jego wypłacenie mogą się ubiegać także obcokrajowcy. Sprawdzamy, jakie są warunki jego przyznawania.

Zaświadczenie A1 dla obywateli państw trzecich - zmiany od 2 maja

Od 2 maja 2018 r. nastąpiła zmiana zasad dotycząca ustalenia miejsca zamieszkania w przypadku obywateli państw trzecich, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1.

Jakie prawa ma zwalniany pracownik

Zwalniany pracownik ma również prawa i warto z nich skorzystać. Po stronie pracodawcy istnieje szereg obowiązków względem zwalnianego pracownika.

Charakterystyka umowy na czas nieokreślony w kontekście uprawnień rodzicielskich

Wydaje się, że przyszłe Mamy, posiadające umowę na czas nieokreślony maja największy pakiet i poczucie bezpieczeństwa tak w kontekście ciąży, jak i powrotu do pracy. W tej sytuacji bowiem nie ma możliwości, aby w trakcie ciąży, urlopów umowa dobiegła końca. A o czym warto wiedzieć, posiadając taki rodzaj umowy - przeczytasz poniżej.

Pracujesz w Holandii? Sprawdź, czy zarobisz mniej!

Zarobki w Holandii uzależnione są od tzw. wiekówki. Polacy wyjeżdżają do pracy w Holandii z kilku powodów: duża ilość ofert pracy bez wymaganej znajomości języka czy kwalifikacji, sprzyjające przyjezdnym pracownikom prawo oraz jedne z wyższych zarobków w UE. Niestety nie dla osób do 21 roku życia. Czym jest wiekówka? Jaka jest minimalna płaca w Holandii? Ile wynoszą dodatki do wynagrodzenia?

Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?

Oferty pracy za granicą wciąż charakteryzują się wyższymi zarobkami niż te osiągane w Polsce, stąd liczba Polaków decydujących się na wyjazd nie maleje. Istnieje wiele sposobów na podjęcie pracy poza krajem, ale jak wybrać ten najlepszy?

EUP – nowy unijny urząd – jaką funkcję ma pełnić?

Europejski Urząd ds. Pracy ma być nową instytucją, która rozpocznie swoją działalność już w przyszłym roku. Powstała w odpowiedzi na rosnącą liczbę obywateli UE, którzy nie tylko mieszkają, ale też pracują w innym kraju niż ten, z którego pochodzą. W jakim celu ją powołano?

Jak wydać duplikat świadectwa pracy

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy możliwe jest wydanie wyłącznie dwóch dokumentów – świadectwa pracy, a w uzasadnionych przypadkach – odpisu tego dokumentu. Jak wydać duplikat świadectwa pracy, jeżeli jego treść nie zgadza się z pismem o rozwiązaniu umowy o pracę?

Ważne zmiany w wypowiadaniu umów o pracę

Najwięcej zmian w nowym Kodeksie pracy czeka pracodawców w zakresie rozwiązywania umów o pracę. Wypowiedzenie umowy ma być skomplikowane i trudne do zastosowania - oceniają eksperci z Pracodawców RP.

Rozwiązanie umowy o pracę w 2018 r. (art. 30) – podstawowe informacje

Art. 30 Kodeksu pracy określa podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę w 2018 roku?

Wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na częste absencje chorobowe

Długotrwałe i częste nieobecności dezorganizują pracę w zakładzie pracy. Czy długotrwała choroba i częste absencje chorobowe mogą stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę?

Działalność gospodarcza w Polsce i praca za granicą a ubezpieczenie społeczne

W przypadku jednoczesnego wykonywania działalności gospodarczej w Polsce oraz pracy w oparciu o umowę o pracę, stosuje się przepisy państwa członkowskiego, w którym wykonywana jest praca. Konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków.

Emerytury dla obywateli Ukrainy

Zawarta w 2012 roku umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym gwarantuje obywatelom Ukrainy uzyskanie prawa do emerytury. Nabycie uprawnień uzależnione jest od spełnienia kilku zasad.

Praca w kilku krajach a emerytura

Osoby, które pracowały w kilku krajach i wpłacały składki do ich systemów, będą mogły ubiegać się o emeryturę od każdego z tych krajów. Prawo do emerytury zapewniają przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku a rozwiązanie umowy o pracę

Pracodawca może dopuścić do pracy tylko tych pracowników, którzy mają aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność konkretnej osoby do wykonywania pracy na danym stanowisku. Czy przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę?

Cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

Możliwość cofnięcia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie została wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Jakie przepisy regulują cofnięcie oświadczenia? Kiedy odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne?

Wypowiedzenie umowy o pracę - o czym warto pamiętać

Wypowiedzenie umowy o pracę daje możliwość rozwiązania umowy o pracę po upływie odpowiedniego czasu określonego w przepisach prawa pracy. Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć zawartą umowę o pracę. Żadna ze stron nie musi wyrażać zgody na przyjęcie wypowiedzenia umowy o pracę; a strona składająca oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie powinna oczekiwać uzyskania takiej zgody.

Obowiązek pracownika przestrzegania tajemnicy pracodawcy

Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych określonych w kodeksie pracy jest obowiązek zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę [art. 100 § 2 pkt 4 KP] oraz przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach [art. 100 § 2 pkt 5 KP].

Jednodniowa nieobecność w pracy a rozwiązanie umowy z winy pracownika

Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Umowa na okres próbny a ciąża

Pracownice w czasie ciąży znajdują się w tak zwanym okresie ochronnym. Jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres powyżej jednego miesiąca i uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży – umowa zostaje przedłużona do dnia porodu.

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu - zasady, wzór pisma

Do przedłużenia umowy terminowej do dnia porodu dochodzi automatycznie - z mocy prawa. Dobrą praktyką jest jednak przedstawienie informacji o przedłużeniu umowy terminowej do dnia porodu. Poniżej wzór takiej informacji.

Jak znaleźć legalną pracę za granicą - poradnik

Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić informacje dotyczące warunków życia i pracy w danym kraju oraz przyjrzeć się przyszłemu pracodawcy. Na co szczególnie zwrócić uwagę zawierając umowę o pracę za granicą? Jakie dokumenty przedstawić pracodawcy za granicą?

Na jakich zasadach zatrudnić pracownika młodocianego?

Praca młodocianych ze względu na konieczność zapewnienia im bezpieczeństwa fizjologicznego i psychologicznego wymaga ustanowienia dodatkowych uprawnień gwarantujących zrównoważony rozwój. W środowisku pracy młodocianego pracownika powinien być wyeliminowany szkodliwy wpływ na zdrowie oraz zapewnienie mu takich warunków, aby możliwe do realizacji było prawo do nauki.

Rozwiązanie bez wypowiedzenia a niezdolność do pracy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia nawet w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej chorobą. Przepisy Kodeksu pracy dają pracodawcy taką możliwość w przypadku przedłużającego się okresu niezdolności do pracy.

Błędne wskazanie terminu rozwiązania umowy w wypowiedzeniu

Pracodawca, wypowiadając umowę na czas nieokreślony, ma obowiązek dopełnić obowiązków związanych z procedurą wypowiedzenia umowy. Czy niewłaściwe wskazanie terminu rozwiązania umowy w wypowiedzeniu uzasadnia odwołanie do sądu pracy?

Resort pracy ostrzega przed agencjami zatrudnienia

Resort pracy ostrzega przed agencjami zatrudnienia, w szczególności tymi, które oferują prace sezonowe. Jak zabezpieczyć się przed oszustami?

Sposób rozwiązania umowy a zasiłek dla bezrobotnych

Sposób rozwiązania umowy o pracę ma istotny wpływ na termin przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z przepisami, urząd pracy sprawdza sposób rozstania się z pracodawcą w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację.

Jak wystawić świadectwo pracy do 30 czerwca 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy, które wprowadziły zmiany w terminach wydawania świadectwa pracy. Zrezygnowano z tzw. zbiorczych świadectw pracy wydawanych po upływie 24 miesięcy pozostawania w zatrudnieniu na podstawie umów terminowych. Ustawodawca przewidział również przepisy przejściowe, które obligują pracodawców do wystawienia tzw. częściowych świadectw pracy do 30 czerwca 2017 r.

Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. - nowy wzór, jak wypełnić

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wydawania świadectw pracy. Przedstawiamy wzór nowego świadectwa pracy oraz sposób jak je wypełnić.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę w 2017 roku?

Wypowiedzenie umowy o prace może być złożone zarówno przez pracodawcę jak i pracownika. Jakie są okresy wypowiedzenia w 2017 roku? Ile dni wolnych przysługuje na poszukiwanie nowego zatrudnienia?

Rozwiązanie stosunku pracy za siedmiodniowym uprzedzeniem w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę

Zmiana pracodawcy wskutek przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę bardzo często jest negatywnie odbierana przez przejmowanych pracowników. W skrajnych przypadkach nie chcą oni być zatrudnieni u nowego pracodawcy. W związku z tym ustawodawca przyznał przejmowanym pracownikom prawo do rozwiązania stosunku pracy za siedmiodniowym uprzedzeniem.

Do kiedy wydać świadectwo pracy za umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r.

Przepisy przejściowe Kodeksu pracy określają w jakich przypadkach i do kiedy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone umowy terminowe przed 1 stycznia 2017 r.

Świadectwo pracy - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

W dniu 1 stycznia 2017 zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, które wprowadziło szereg zmian w zakresie treści świadectwa pracy oraz terminów wydawania świadectwa pracy. Prawdopodobnie od 1 czerwca 2017 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, w projekcie rozporządzenia wskazano bowiem, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 01 czerwca 2017.

Zaświadczenie A1 - ważne zmiany od 1 kwietnia 2017 r.

Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące osób, które wykonują prace we Francji. Zgodnie z nimi pracodawca lub pracownik mają obowiązek złożyć zaświadczenie A1. Niedostarczenie tego dokumentu w razie kontroli, będzie skutkowało nałożeniem kary.

Przedawnienie roszczeń pracowniczych

Zgodnie z Kodeksem pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przedawnienie roszczenia oznacza, że nie może być już dochodzone przed sądem.

REKLAMA