REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?/fot.Shutterstock
Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oferty pracy za granicą wciąż charakteryzują się wyższymi zarobkami niż te osiągane w Polsce, stąd liczba Polaków decydujących się na wyjazd nie maleje. Istnieje wiele sposobów na podjęcie pracy poza krajem, ale jak wybrać ten najlepszy?

Rodacy podejmujący pracę za granicą najchętniej wybierają spośród 3 najpopularniejszych form zatrudnienia: zatrudnienie przez agencję rekrutacyjną, zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej (delegowanie) lub zatrudnienie bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy. Część osób decyduje się także na założenie własnej działalności w obcym kraju, choć jest to na pewno zdecydowanie trudniejsze dla osób rozpoczynających przygodę w pracy za granicą. Na tą formę decyduje się sporo Polaków, którzy już długo pracują w Niemczech. 

Autopromocja

Wiele osób wybiera także wyjazd do pracy „na czarno”, my jednak z całą stanowczością odradzamy tego typu eksperymenty. Choć na początku korzyści wydają się większe niż w przypadku legalnej pracy, należy pamiętać, że nielegalna praca jest zawsze niebezpieczna i nie daje żadnych możliwości obrony i dochodzenia swoich praw.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym legalnym formom zatrudnienia za granicą:

  1. Zatrudnienie przez agencję pośrednictwa pracy (tzw. agencję rekrutacyjną)

Agencje rekrutacyjne to firmy, które zajmują się kojarzeniem kandydatów z poszukujących ich pracodawcami, dla których wykonują cały proces rekrutacji. Są to podmioty pośredniczące, które działają w ramach obowiązującego prawa. Agencja posiadając wiele zleceń od swoich klientów może przedstawić kandydatowi oferty pracy pochodzące od wielu pracodawców, dzięki czemu może on wybrać tą najbardziej atrakcyjną i odpowiadającą jego kwalifikacjom. Kandydat z agencją podpisuje umowę o skierowanie do pracy, w której znaleźć się muszą następujące elementy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· pełna nazwa zagranicznego pracodawcy, u którego kandydat będzie pracował

· daty zatrudnienia

· rodzaj wykonywanej pracy

· stanowisko

· zakres obowiązków do wykonania

· wynagrodzenie i sposób jego wypłacania

· dodatki do wynagrodzenia

· świadczenia socjalne przysługujące pracownikowi

· inne zobowiązania stron (m.in. odpowiedzialność w przypadku nie podjęcia pracy)

Podsumowując, w tej umowie zawarte muszą być wszystkie szczegóły dotyczące przyszłej pracy, ale warto pamiętać, że nie jest to umowa o pracę, a agencja rekrutacyjna nie jest pracodawcą (więc także nie wypłaca wynagrodzenia). Agencja pośrednicząca zgodnie z prawem nie może pobierać od kandydatów żadnych opłat za znalezienie pracy. Ustawa określa wyjątki, w których dozwolone są opłaty dla agencji – jest to opłata za wydanie wizy, tłumaczenia dokumentów, badania lekarskie, dojazd/powrót osoby skierowanej do pracy.

Ta forma zatrudnienia jest korzystna dla osób, które mają już jakieś, nawet nieduże, doświadczenia w pracy za granicą lub zapoznały się z warunkami zatrudnienia w obcym kraju, ponieważ po przyjeździe na miejsce muszą podpisać umowę z zagranicznym pracodawcą.

  1. Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej (tzw. delegowanie)

Ta forma jest zdecydowanie najlepsza dla osób rozpoczynających pracę poza Polską, ze względu na fakt, że naszym pracodawcą będzie polska firma i w tym języku będziemy załatwiać wszelkie formalności. Do zadań agencji pracy tymczasowej należy bowiem rekrutacja, zatrudnienie i wysyłanie do pracy za granicę do swojego klienta. Agencja odpowiada także za rozliczenie pracownika z wykonanej pracy i wypłatę wynagrodzenia.

Autopromocja

Wszelkie sprawy formalne załatwia się z agencją w Polsce, podpisuje się polską umowę o pracę, a pracownikowi odprowadzane są wszelkie składki do polskiego ZUS-u. Jedyną różnicą pomiędzy zatrudnieniem przez agencję pracy a tradycyjnym zatrudnieniem jest fakt, że osoba oddelegowana wykonuje swoją pracę za granicą, u zagranicznego pracodawcy, którego prawo nazywa „pracodawcą użytkownikiem”.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej niesie za sobą wiele dodatkowych korzyści – to ten podmiot organizuje zakwaterowanie oraz transport do pracy, a zdarza się, że również je opłaca. Ta forma pracy jest w pełni legalna, ponieważ jest uregulowana przez polskie i unijne ustawodawstwo. Nie do przecenienia jest również fakt, że pracownik ma ciągły dostęp do pracodawcy w swoim języku, co zdecydowanie lepiej wpływa na możliwości kontaktu.

  1. Bezpośrednie zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy

Na bezpośrednie zatrudnienie za granicą zazwyczaj decydują się osoby, które niejednokrotnie wyjeżdżały już do pracy poza Polskę. Mają niezbędne doświadczenie, a także znają język kraju, do którego się udają. To ważne, aby móc spokojnie oraz z pełną wiedzą o swoich prawach pracować za granicą.

Zatrudnienie w zagranicznej firmie zobowiązuje bowiem do przestrzegania przepisów prawa pracy obowiązujących w danym kraju. Wymaga również załatwiania wszelkich formalności samodzielnie, takich jak poszukiwanie pracy, negocjowanie warunków i formy zatrudnienia oraz wynagrodzenia, organizacja zakwaterowania czy dojazdu do pracy. Do tej listy dochodzi także rozliczenie się z wykonanej pracy przed zagranicznym urzędem skarbowym i odprowadzenie podatku. W wielu krajach zachodniej Europy, takich jak Niemcy czy Holandia lub Belgia to na pracowniku leży obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i wybór ubezpieczyciela spośród wielu podmiotów funkcjonujących na rynku. Warto pamiętać, że zawsze można zwrócić się o pomoc do polskiego konsulatu i innych organizacji polonijnych, jednak znajomość języka kraju, do którego się wyjeżdża jest w tym przypadku niezastąpiona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    REKLAMA

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

    Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

    REKLAMA

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

    Dyżur 2024

    Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

    REKLAMA