REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?/fot.Shutterstock
Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oferty pracy za granicą wciąż charakteryzują się wyższymi zarobkami niż te osiągane w Polsce, stąd liczba Polaków decydujących się na wyjazd nie maleje. Istnieje wiele sposobów na podjęcie pracy poza krajem, ale jak wybrać ten najlepszy?

Rodacy podejmujący pracę za granicą najchętniej wybierają spośród 3 najpopularniejszych form zatrudnienia: zatrudnienie przez agencję rekrutacyjną, zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej (delegowanie) lub zatrudnienie bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy. Część osób decyduje się także na założenie własnej działalności w obcym kraju, choć jest to na pewno zdecydowanie trudniejsze dla osób rozpoczynających przygodę w pracy za granicą. Na tą formę decyduje się sporo Polaków, którzy już długo pracują w Niemczech. 

Autopromocja

Wiele osób wybiera także wyjazd do pracy „na czarno”, my jednak z całą stanowczością odradzamy tego typu eksperymenty. Choć na początku korzyści wydają się większe niż w przypadku legalnej pracy, należy pamiętać, że nielegalna praca jest zawsze niebezpieczna i nie daje żadnych możliwości obrony i dochodzenia swoich praw.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym legalnym formom zatrudnienia za granicą:

  1. Zatrudnienie przez agencję pośrednictwa pracy (tzw. agencję rekrutacyjną)

Agencje rekrutacyjne to firmy, które zajmują się kojarzeniem kandydatów z poszukujących ich pracodawcami, dla których wykonują cały proces rekrutacji. Są to podmioty pośredniczące, które działają w ramach obowiązującego prawa. Agencja posiadając wiele zleceń od swoich klientów może przedstawić kandydatowi oferty pracy pochodzące od wielu pracodawców, dzięki czemu może on wybrać tą najbardziej atrakcyjną i odpowiadającą jego kwalifikacjom. Kandydat z agencją podpisuje umowę o skierowanie do pracy, w której znaleźć się muszą następujące elementy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· pełna nazwa zagranicznego pracodawcy, u którego kandydat będzie pracował

· daty zatrudnienia

· rodzaj wykonywanej pracy

· stanowisko

· zakres obowiązków do wykonania

· wynagrodzenie i sposób jego wypłacania

· dodatki do wynagrodzenia

· świadczenia socjalne przysługujące pracownikowi

· inne zobowiązania stron (m.in. odpowiedzialność w przypadku nie podjęcia pracy)

Podsumowując, w tej umowie zawarte muszą być wszystkie szczegóły dotyczące przyszłej pracy, ale warto pamiętać, że nie jest to umowa o pracę, a agencja rekrutacyjna nie jest pracodawcą (więc także nie wypłaca wynagrodzenia). Agencja pośrednicząca zgodnie z prawem nie może pobierać od kandydatów żadnych opłat za znalezienie pracy. Ustawa określa wyjątki, w których dozwolone są opłaty dla agencji – jest to opłata za wydanie wizy, tłumaczenia dokumentów, badania lekarskie, dojazd/powrót osoby skierowanej do pracy.

Ta forma zatrudnienia jest korzystna dla osób, które mają już jakieś, nawet nieduże, doświadczenia w pracy za granicą lub zapoznały się z warunkami zatrudnienia w obcym kraju, ponieważ po przyjeździe na miejsce muszą podpisać umowę z zagranicznym pracodawcą.

  1. Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej (tzw. delegowanie)

Ta forma jest zdecydowanie najlepsza dla osób rozpoczynających pracę poza Polską, ze względu na fakt, że naszym pracodawcą będzie polska firma i w tym języku będziemy załatwiać wszelkie formalności. Do zadań agencji pracy tymczasowej należy bowiem rekrutacja, zatrudnienie i wysyłanie do pracy za granicę do swojego klienta. Agencja odpowiada także za rozliczenie pracownika z wykonanej pracy i wypłatę wynagrodzenia.

Wszelkie sprawy formalne załatwia się z agencją w Polsce, podpisuje się polską umowę o pracę, a pracownikowi odprowadzane są wszelkie składki do polskiego ZUS-u. Jedyną różnicą pomiędzy zatrudnieniem przez agencję pracy a tradycyjnym zatrudnieniem jest fakt, że osoba oddelegowana wykonuje swoją pracę za granicą, u zagranicznego pracodawcy, którego prawo nazywa „pracodawcą użytkownikiem”.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej niesie za sobą wiele dodatkowych korzyści – to ten podmiot organizuje zakwaterowanie oraz transport do pracy, a zdarza się, że również je opłaca. Ta forma pracy jest w pełni legalna, ponieważ jest uregulowana przez polskie i unijne ustawodawstwo. Nie do przecenienia jest również fakt, że pracownik ma ciągły dostęp do pracodawcy w swoim języku, co zdecydowanie lepiej wpływa na możliwości kontaktu.

  1. Bezpośrednie zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy

Na bezpośrednie zatrudnienie za granicą zazwyczaj decydują się osoby, które niejednokrotnie wyjeżdżały już do pracy poza Polskę. Mają niezbędne doświadczenie, a także znają język kraju, do którego się udają. To ważne, aby móc spokojnie oraz z pełną wiedzą o swoich prawach pracować za granicą.

Zatrudnienie w zagranicznej firmie zobowiązuje bowiem do przestrzegania przepisów prawa pracy obowiązujących w danym kraju. Wymaga również załatwiania wszelkich formalności samodzielnie, takich jak poszukiwanie pracy, negocjowanie warunków i formy zatrudnienia oraz wynagrodzenia, organizacja zakwaterowania czy dojazdu do pracy. Do tej listy dochodzi także rozliczenie się z wykonanej pracy przed zagranicznym urzędem skarbowym i odprowadzenie podatku. W wielu krajach zachodniej Europy, takich jak Niemcy czy Holandia lub Belgia to na pracowniku leży obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i wybór ubezpieczyciela spośród wielu podmiotów funkcjonujących na rynku. Warto pamiętać, że zawsze można zwrócić się o pomoc do polskiego konsulatu i innych organizacji polonijnych, jednak znajomość języka kraju, do którego się wyjeżdża jest w tym przypadku niezastąpiona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA