Sposób rozwiązania umowy a zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Pani Kasia rozwiązała umowę na mocy porozumienia stron. Przeczytała na forum, że przyznając zasiłek dla bezrobotnych, urząd pracy sprawdza sposób rozwiązania umowy. Dlatego podjęła umowę-zlecenie na miesiąc. Następnie zarejestrowała się w urzędzie pracy, przekonana, że prawo do zasiłku otrzyma od daty rejestracji. Umowa cywilnoprawna nie zmieniła jednak jej sytuacji. Dlaczego?
REKLAMA
Sposób rozwiązania umowy ma wpływ na termin przyznania prawa do zasiłku. W przypadku, gdy pracownik wypowiada umowę lub rozwiązuje ją na mocy porozumienia stron, prawo do świadczenia będzie przysługiwało dopiero po 90 dniach od daty rejestracji i wypłata o te 90 dni ulegnie skróceniu. W razie zwolnienia dyscyplinarnego, czas oczekiwania wynosi 180 dni, a zasiłek może nie zostać wypłacony wcale.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Ostatnia, przedostatnia… która umowa będzie brana pod uwagę?
Urząd pracy przyznając świadczenie, sprawdza, w jaki sposób została rozwiązana umowa, i nie zawsze chodzi tu o ostatnią umowę. Zgodnie z przepisami, sprawdzany jest sposób rozstania się z pracodawcą w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Jeśli w tym czasie rejestrujący się, już bezrobotny, rozwiązał na przykład trzy umowy, na termin przyznania zasiłku będą wpływały wszystkie trzy. Przynajmniej jedna z nich rozwiązana z inicjatywy pracownika lub na podstawie porozumienia stron będzie skutkowała przyznaniem zasiłku w późniejszym terminie. Błędnym jest przekonanie, że wystarczy podjąć krótkoterminową umowę, która zakończy się z terminem, na który została zawarta i prawo do zasiłku zostanie przyznane od daty rejestracji. Odczekanie trzech miesięcy z rejestracją również nie wpłynie na przyznanie świadczenia od razu. Termin 90 dni liczony jest bowiem od daty rejestracji, a nie daty zakończenia umowy.
Przedstawione zasady nie dotyczą umów-zleceń. Nie ma znaczenia, w jaki sposób zostanie rozwiązana umowa cywilnoprawna.
Rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron nie zawsze musi oznaczać, że na zasiłek trzeba będzie zaczekać. Prawo do świadczenia przyznawane jest od daty rejestracji w przypadku, gdy porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W przypadku porozumienia stron z powodu zmiany miejsca zamieszkania zasiłek również przyznawany jest od razu.
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat