reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca za granicą > Niedoceniana północ otwarta na Polaków

Niedoceniana północ otwarta na Polaków

Od kilku lat mocno dostrzegalny jest trend, w którym to obywatele Niemiec z północy kraju masowo emigrują na południe. To też stwarza olbrzymie możliwości dla Polaków, ponieważ to właśnie na północy jest największe zapotrzebowanie na uzupełnienie wolnych miejsc pracy.

Polska jest oceniana jako jeden z narodów o największym potencjale ekspansyjnym. Najbardziej kuszące dla nas są wysokie zarobki w walucie euro, wyższy standard życia, bogata opieka socjalna, ale i bliskość granicy, a więc dogodna okoliczność do regularnego odwiedzania rodziny. Sprzyja również fakt, że koszty życia na południu są o 1/3 droższe niż choćby w Szlezwiku-Holsztyn, Meklemburgii czy Brandenburgii, co też w konsekwencji pozwala odkładać większą część wynagrodzenia.

Bezpowrotnie minęły też czasy, kiedy nasi obywatele nie mogli czuć się mile widzianym gościem w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Niewystarczający przyrost naturalny w Niemczech i dynamika gospodarki światowego mocarstwa powodują, że zasoby tamtejszego rynku pracy są niezaspokojone. To też buduje poważną potrzebę zachęcenia pracobiorców z innych krajów do czasowej lub trwałej emigracji w celach zarobkowych. Skutkiem tego jest otwarcie na Polaków, którzy są jedną z najważniejszych sił wspierających niemiecki rynek. Co za tym idzie jesteśmy beneficjentami wszelkich płynących z tego zysków. Wartość materialną wzbogacają zasiłki na dzieci, które przysługują rodzicowi zameldowanemu w Niemczech. Wypłacane są za każde dziecko do 18. roku życia. Miesięczny dodatek na pierwsze i drugie dziecko wynosi 184 euro, na trzecie – 190 euro, a na czwarte i więcej – 215 euro. Z długiej listy dodatków warto też wyróżnić wsparcie mieszkaniowe Wohngeld. Świadczenie socjalne jest dostępne dla każdego, kto posiada pozwolenie na pobyt w Niemczech. Jest ono dostępne dla osób wynajmujących mieszkanie, ale i właścicieli lokali potrzebujących funduszy na pokrycie kosztów utrzymania własności. Wysokość dodatku mieszkaniowego mieści się w granicach 90 -186 euro.

Szlezwik-Holsztyn to region przemysłowo-rolniczy, mocno skoncentrowany na przemyśle stoczniowym, maszynowym, chemicznym i włókienniczym. Niebagatelną rolę odgrywa tu także turystyka, w związku z kąpieliskami morskimi, wśród których prym wiodą wyspy Sylt i Amrum. Szczególnie polecamy odwiedzenie pierwszej wymienionej, która jest uznawana za najpiękniejszą wyspę Niemiec. W Szlezwiku nie ma wielu siedzib znanych, dużych przedsiębiorstw, ale nie tylko duże ośrodki miejskie w postaci Lubeki i Kilonii stale wysyłają sygnały o potrzebach związanych z wypełnieniem luk na rynku pracy. To idealne miejsce, aby w typowo uzdrowiskowych warunkach przyrody połączyć pracę z przyjemnym spędzaniem czasu na łonie natury.

Meklemburgia-Pomorze Przednie w wielu zakresach jest podobna do Szlezwiku. Tutaj również gospodarka oparta jest na turystyce i rolnictwie, chociaż warto zauważyć, że aż 3/4 mieszkańców regionu pracuje w sektorze usługowym. Najłatwiej znaleźć pracę przy budowie maszyn, w stoczni, energetyce i w przemyśle spożywczym. Z roku na rok coraz większą rolę odgrywają także takie dziedziny,  jak biotechnologia i nowoczesne technologie informacyjne. To zdecydowanie dobre miejsce dla tych, którzy nie przepadają za dużymi miastami, a najlepiej czują się z daleka od wielkomiejskiego gwaru i hałasu. Dość powiedzieć, że tylko Rostock ma ponad 200 tys. mieszkańców, natomiast drugi w tej klasyfikacji Schwerin zamieszkuje ledwie 96 tys. ludzi. Z ciekawostek turystycznych, zdecydowanie zachęcamy do odwiedzenia Parku Narodowego Jasmund – wrażenia wizualne dosłownie zapierają dech w piersiach, a dodatkowego smaczku dodaje fakt, iż nie spotkamy tam tłumu turystów zadeptujących najpiękniejsze szlaki.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Liderem północy, chociaż jej wielkość powoduje, że w zasadzie obejmuje również centrum kraju, jest Dolna Saksonia. To drugi pod względem powierzchni niemiecki kraj związkowy i miejsce z nieograniczonymi możliwościami. Jej najważniejszymi miastami są Hanower, Brunszwik i Wolfsburg. Szczególne wrażenie robi znakomita infrastruktura z połączeniami drogowymi, kolejowymi i morskimi. To też tworzy jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie. Trudno więc dziwić się, że to oczko w głowie regionu. To tutaj budowane są największe i najpiękniejsze statki na kontynencie, a także ultranowoczesne podzespoły do konstrukcji samolotowych. Około 1/3 niemieckiej produkcji ropy naftowej i 90 % niemieckiego wydobycia gazu ziemnego pochodzi z Dolnej Saksonii. Branża motoryzacyjna trzyma się równie mocno – także dzięki Volksvagenowi, który ma tu swoją siedzibę. Warto odnotować również, że targi w Hanowerze uznawane są zaświatową czołówkę – to tu dochodzi do wielu istotnych transakcji, kompleksowego rozwijania sieci networkingowej, a także ważnych konferencji i prezentacji. Dolna Saksonia jest zlokalizowana dalej od Polski, więc podroż trwa trochę dłużej, ale rekompensują to wysokie zarobki i komfort życia, który jest jednym z najlepszych nie tylko w Niemczech, ale i całej Europie.

Ledwie kilka dni temu media obiegła wieść, że Brandenburgia intensyfikuje proces poszukiwania inwestorów w Polsce. Dotychczas 24 rodzime firmy zainwestowały tam swoje środki. Myli się jednak ten, który uważa, że region ma niewiele do zaoferowania. PKB na mieszkańca wynosi tam ponad 24 tys. euro rocznie, a zainteresowanie naszymi firmami świadczy o mocnym postawieniu na zwiększenie dynamiki rozwoju Brandenburgii. Obecna siła to właśnie m.in. inwestycje międzynarodowych koncernów, które w dużej mierze wpływają na wzrost gospodarczy. Turystycznie region również może pochwalić się wieloma interesującymi pozycjami. Wiedzieliście, że Brandenburgia również ma miejsce nazywane Wenecją Północy? Wszystko to dzięki naturze, która w Spreewaldzie wykreowała prawdziwy labirynt kanałów i kanalików. Pozycja nie do ominięcia! Chcesz pracować blisko Polski, ale wypłatę otrzymywać w euro? Pragniesz korzystać z atrakcyjnych przywilejów życia w Niemczech? Tutaj może być o to zdecydowanie najłatwiej.

Hamburg to nie tylko wolne miasto, ale i zarazem niemiecki kraj związkowy o powierzchni 755 km², a także blisko 2. milionowej ludności. To tutaj znajduje się największy port morski kraju, a także siódmy na świecie. Skalę wielkości potencjału miasta dobrze odzwierciedla fakt, że tylko z samych azjatyckich przedsiębiorstw aż 460 ma tutaj swoją europejską centralę. Odnotowujemy również mnogość ośrodków rozwoju medycyny, technologii i przemysłu lotniczego. Hamburg to kolos pod niemalże każdym względem, z czego skwapliwie korzystają nasi rodacy. Polacy to druga grupa emigracyjna w mieście. Jest nas tam ponad 75 tysięcy!

Gospodarka Niemiec zajmuje pierwsze miejsce w Europie, a czwarte na świecie. Podtrzymanie tego stanu, a także dalszy rozwój wiąże się z potrzebami. To dobry czas na to, aby zainwestować w siebie i wyjechać do tego kraju. Nie tylko po o wiele większe pieniądze i wszystkie wartości materialne, ale także naukę języka oraz wzbogacenie się o wiedzę dotyczącą dorobku kulturalnego. To jedna z tych decyzji, która musi zakończyć się sukcesem!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama