Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedoceniana północ otwarta na Polaków

Humanus Personalservice GmbH
Niedoceniana północ otwarta na Polaków
Niedoceniana północ otwarta na Polaków
Od kilku lat mocno dostrzegalny jest trend, w którym to obywatele Niemiec z północy kraju masowo emigrują na południe. To też stwarza olbrzymie możliwości dla Polaków, ponieważ to właśnie na północy jest największe zapotrzebowanie na uzupełnienie wolnych miejsc pracy.

Polska jest oceniana jako jeden z narodów o największym potencjale ekspansyjnym. Najbardziej kuszące dla nas są wysokie zarobki w walucie euro, wyższy standard życia, bogata opieka socjalna, ale i bliskość granicy, a więc dogodna okoliczność do regularnego odwiedzania rodziny. Sprzyja również fakt, że koszty życia na południu są o 1/3 droższe niż choćby w Szlezwiku-Holsztyn, Meklemburgii czy Brandenburgii, co też w konsekwencji pozwala odkładać większą część wynagrodzenia.

Bezpowrotnie minęły też czasy, kiedy nasi obywatele nie mogli czuć się mile widzianym gościem w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Niewystarczający przyrost naturalny w Niemczech i dynamika gospodarki światowego mocarstwa powodują, że zasoby tamtejszego rynku pracy są niezaspokojone. To też buduje poważną potrzebę zachęcenia pracobiorców z innych krajów do czasowej lub trwałej emigracji w celach zarobkowych. Skutkiem tego jest otwarcie na Polaków, którzy są jedną z najważniejszych sił wspierających niemiecki rynek. Co za tym idzie jesteśmy beneficjentami wszelkich płynących z tego zysków. Wartość materialną wzbogacają zasiłki na dzieci, które przysługują rodzicowi zameldowanemu w Niemczech. Wypłacane są za każde dziecko do 18. roku życia. Miesięczny dodatek na pierwsze i drugie dziecko wynosi 184 euro, na trzecie – 190 euro, a na czwarte i więcej – 215 euro. Z długiej listy dodatków warto też wyróżnić wsparcie mieszkaniowe Wohngeld. Świadczenie socjalne jest dostępne dla każdego, kto posiada pozwolenie na pobyt w Niemczech. Jest ono dostępne dla osób wynajmujących mieszkanie, ale i właścicieli lokali potrzebujących funduszy na pokrycie kosztów utrzymania własności. Wysokość dodatku mieszkaniowego mieści się w granicach 90 -186 euro.

Szlezwik-Holsztyn to region przemysłowo-rolniczy, mocno skoncentrowany na przemyśle stoczniowym, maszynowym, chemicznym i włókienniczym. Niebagatelną rolę odgrywa tu także turystyka, w związku z kąpieliskami morskimi, wśród których prym wiodą wyspy Sylt i Amrum. Szczególnie polecamy odwiedzenie pierwszej wymienionej, która jest uznawana za najpiękniejszą wyspę Niemiec. W Szlezwiku nie ma wielu siedzib znanych, dużych przedsiębiorstw, ale nie tylko duże ośrodki miejskie w postaci Lubeki i Kilonii stale wysyłają sygnały o potrzebach związanych z wypełnieniem luk na rynku pracy. To idealne miejsce, aby w typowo uzdrowiskowych warunkach przyrody połączyć pracę z przyjemnym spędzaniem czasu na łonie natury.

Meklemburgia-Pomorze Przednie w wielu zakresach jest podobna do Szlezwiku. Tutaj również gospodarka oparta jest na turystyce i rolnictwie, chociaż warto zauważyć, że aż 3/4 mieszkańców regionu pracuje w sektorze usługowym. Najłatwiej znaleźć pracę przy budowie maszyn, w stoczni, energetyce i w przemyśle spożywczym. Z roku na rok coraz większą rolę odgrywają także takie dziedziny,  jak biotechnologia i nowoczesne technologie informacyjne. To zdecydowanie dobre miejsce dla tych, którzy nie przepadają za dużymi miastami, a najlepiej czują się z daleka od wielkomiejskiego gwaru i hałasu. Dość powiedzieć, że tylko Rostock ma ponad 200 tys. mieszkańców, natomiast drugi w tej klasyfikacji Schwerin zamieszkuje ledwie 96 tys. ludzi. Z ciekawostek turystycznych, zdecydowanie zachęcamy do odwiedzenia Parku Narodowego Jasmund – wrażenia wizualne dosłownie zapierają dech w piersiach, a dodatkowego smaczku dodaje fakt, iż nie spotkamy tam tłumu turystów zadeptujących najpiękniejsze szlaki.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Liderem północy, chociaż jej wielkość powoduje, że w zasadzie obejmuje również centrum kraju, jest Dolna Saksonia. To drugi pod względem powierzchni niemiecki kraj związkowy i miejsce z nieograniczonymi możliwościami. Jej najważniejszymi miastami są Hanower, Brunszwik i Wolfsburg. Szczególne wrażenie robi znakomita infrastruktura z połączeniami drogowymi, kolejowymi i morskimi. To też tworzy jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie. Trudno więc dziwić się, że to oczko w głowie regionu. To tutaj budowane są największe i najpiękniejsze statki na kontynencie, a także ultranowoczesne podzespoły do konstrukcji samolotowych. Około 1/3 niemieckiej produkcji ropy naftowej i 90 % niemieckiego wydobycia gazu ziemnego pochodzi z Dolnej Saksonii. Branża motoryzacyjna trzyma się równie mocno – także dzięki Volksvagenowi, który ma tu swoją siedzibę. Warto odnotować również, że targi w Hanowerze uznawane są zaświatową czołówkę – to tu dochodzi do wielu istotnych transakcji, kompleksowego rozwijania sieci networkingowej, a także ważnych konferencji i prezentacji. Dolna Saksonia jest zlokalizowana dalej od Polski, więc podroż trwa trochę dłużej, ale rekompensują to wysokie zarobki i komfort życia, który jest jednym z najlepszych nie tylko w Niemczech, ale i całej Europie.

Ledwie kilka dni temu media obiegła wieść, że Brandenburgia intensyfikuje proces poszukiwania inwestorów w Polsce. Dotychczas 24 rodzime firmy zainwestowały tam swoje środki. Myli się jednak ten, który uważa, że region ma niewiele do zaoferowania. PKB na mieszkańca wynosi tam ponad 24 tys. euro rocznie, a zainteresowanie naszymi firmami świadczy o mocnym postawieniu na zwiększenie dynamiki rozwoju Brandenburgii. Obecna siła to właśnie m.in. inwestycje międzynarodowych koncernów, które w dużej mierze wpływają na wzrost gospodarczy. Turystycznie region również może pochwalić się wieloma interesującymi pozycjami. Wiedzieliście, że Brandenburgia również ma miejsce nazywane Wenecją Północy? Wszystko to dzięki naturze, która w Spreewaldzie wykreowała prawdziwy labirynt kanałów i kanalików. Pozycja nie do ominięcia! Chcesz pracować blisko Polski, ale wypłatę otrzymywać w euro? Pragniesz korzystać z atrakcyjnych przywilejów życia w Niemczech? Tutaj może być o to zdecydowanie najłatwiej.

Hamburg to nie tylko wolne miasto, ale i zarazem niemiecki kraj związkowy o powierzchni 755 km², a także blisko 2. milionowej ludności. To tutaj znajduje się największy port morski kraju, a także siódmy na świecie. Skalę wielkości potencjału miasta dobrze odzwierciedla fakt, że tylko z samych azjatyckich przedsiębiorstw aż 460 ma tutaj swoją europejską centralę. Odnotowujemy również mnogość ośrodków rozwoju medycyny, technologii i przemysłu lotniczego. Hamburg to kolos pod niemalże każdym względem, z czego skwapliwie korzystają nasi rodacy. Polacy to druga grupa emigracyjna w mieście. Jest nas tam ponad 75 tysięcy!

Gospodarka Niemiec zajmuje pierwsze miejsce w Europie, a czwarte na świecie. Podtrzymanie tego stanu, a także dalszy rozwój wiąże się z potrzebami. To dobry czas na to, aby zainwestować w siebie i wyjechać do tego kraju. Nie tylko po o wiele większe pieniądze i wszystkie wartości materialne, ale także naukę języka oraz wzbogacenie się o wiedzę dotyczącą dorobku kulturalnego. To jedna z tych decyzji, która musi zakończyć się sukcesem!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca zdalna w Kodeksie pracy od jesieni?
  Myślę, że uda się to jesienią tego roku – odpowiedziała w czwartek PAP.pL szefowa MRiPS Marlena Maląg, zapytana o to, kiedy nastąpi nowelizacja Kodeksu pracy, związana z wprowadzeniem do niego pojęcia pracy zdalnej. Dziś możliwa jest ona na podstawie przepisów covidowych.
  Liczba bezrobotnych w lipcu najniższa od 1990 r.
  W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych w lipcu br. spadła o 6,5 tys., a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych. – Po raz ostatni w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  PGZ: wspólne konstrukcje z Koreą, zwiększenie produkcji
  Wobec związanego z wojną na Ukrainie zwiększenia zamówień i kolejnych planów MON, Polska Grupa Zbrojeniowa musi się skupić na zwielokrotnieniu produkcji; za kilka lat będą możliwe wspólne konstrukcje z Koreą Południową - powiedział PAP prezes PGZ Sebastian Chwałek.
  Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich.
  2 sierpnia minął termin wdrożenia tzw. unijnej Dyrektywy Work-Life Balance. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Szeroko omawia w niej samą Dyrektywę oraz wskazuje pozytywne aspekty, jakie wynikają z korzystania przez ojców z przysługujących im praw związanych z rodzicielstwem. Wskazuje także dobre praktyki w kwestii wspierania pracujących rodziców.
  Świadczenie postojowe - do kiedy czas na złożenie?
  Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe do 16 sierpnia. Zgodnie z przepisami wnioski te mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii.
  Kobiety nauczyły się oczekiwać mniej od swoich szefów
  Po dwóch latach pandemii polskie firmy stały się bardziej „włączające”, ale... dla kobiet nadal mniej niż dla mężczyzn. Kobiety nadal, jak przed pandemią, rzadziej niż mężczyźni czują się angażowane w decyzje, wspierane przez współpracowników i doceniane. Więcej kobiet uważa również, że wyniki ich pracy nie mają wpływu na wynagrodzenie. Coraz bardziej dostrzegalny jest efekt „przyzwyczajenia się” już do nierówności. Firmy notowane na giełdzie, by mieć kim wypełnić stanowiska kierownicze zarezerwowane parytetami dla kobiet zgodnie z rozporządzeniem UE w ciągu następnych czterech lat, już dziś powinny popracować nad rozwiązaniami, które uwzględnią ich konkretne potrzeby.
  Enefit rozwija swoją działalność w Polsce i otwiera nowe biuro na Śląsku
  Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, otworzył biuro sprzedaży w Katowicach. Nowy oddział jest odpowiedzią na rosnącą liczbę klientów z regionu śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego. W ostatnich miesiącach firma powiększyła także swój zespół w Warszawie.
  Dobra atmosfera w pracy – 6 kluczowych aspektów
  Minęły czasy, kiedy głównym powodem wyboru pracodawcy była jego stabilność finansowa i poziom wynagrodzeń. Wraz z wejściem na rynek pracy przedstawicieli generacji Y i Z wzrosło znaczenie czynników pozapłacowych. Elementem, na który młodsze pokolenie pracowników zwraca szczególną uwagę, jest atmosfera w pracy. Jest to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru pracodawcy. Ale także powód, dla którego pracownicy są skłonni ponownie wkroczyć do raz opuszczonej rzeki. Pojawia się zatem pytanie – jak budować dobrą atmosferę w pracy? Oto 6 nieodzownych elementów.
  DANONE rozwija innowacje w środowisku pracy
  Praca, która umożliwia harmonijne łączenie rozwoju zawodowego z odpoczynkiem, a nawet pasjami podróżniczymi – to wizja, jaką realizuje grupa spółek DANONE. Firma, jako jedna z pierwszych w Polsce, wprowadziła rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność na świecie. Workation to połączenie pracy i wyjazdu wypoczynkowego, które daje pracownikom DANONE możliwość pracy z niemal dowolnego miejsca w Europie aż przez miesiąc. Rozwiązanie jest niezależne od, wprowadzonego na stałe, modelu pracy hybrydowej, a elastyczne formy pracy to część realizowanej w firmie strategii budowania środowiska, będącego najlepszym miejscem do pracy i rozwoju.
  Relacja trudna do wyważenia
  Pomimo ewoluującej praktyki tworzenia partnerskich relacji pracodawcy z pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy pracodawca niezmiennie jest podmiotem uprzywilejowanym - to pracownik pozostaje względem niego w stosunku podporządkowania. Pracodawca ma wiele uprawnień w nawiązanych stosunkach pracy. Jakich?
  Rząd reguluje pracę zdalną. Nowelizacja Kodeksu Pracy
  Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zawierający wyczekiwane przez pracodawców przepisy szczegółowo regulujące pracę zdalną. Obecnie obowiązujące przepisy, wprowadzone specustawą covidową, mówią jedynie, że pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków poza stałym miejscem pracy.
  PIP: problem z wdrożeniem przepisów dot. bezpieczeństwa przeciwwybuchowego
  Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wskazuje, że w dużej części skontrolowanych podmiotów nadal występują problemy z wdrożeniem przepisów związanych z bezpieczeństwem przeciwwybuchowym - poinformował Główny Inspektorat Pracy.
  Zmiany w Kodeksie pracy obejmą pracę zdalną - jej uregulowanie jest bardzo ważne
  Najbardziej wyczekiwanymi zmianami w Kodeksie pracy są regulacje dotyczące pracy zdalnej - ocenia dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanna Rutkowska. Dla pracodawców uregulowanie przepisami prawa takiej formy pracy jest bardzo ważne - dodaje.
  Pracownicy hybrydowi pracują ciężej – jak pracować w tym modelu i nie doprowadzić do wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatnich dwóch lat słowo „hybrydowy” całkowicie zmieniło swoje znaczenie i na stałe wpisało się w biurowy żargon, a sam model współpracy został na stałe wdrożony w znacznej części organizacji i cieszy się dużą popularnością wśród zatrudnionych. Większość Polaków (86%), którzy pracują zdalnie lub hybrydowo deklaruje, że w przyszłości chce nadal wykonywać służbowe obowiązki w takim modelu.
  Wyzwanie zatrudniania w szczycie sezonu rolniczego
  Okresowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych wzrasta przed okresem żniw i zbiorów, a to powoduje konieczność nie tylko znalezienia wystarczającej liczby osób, ale również zaproponowania im optymalnej formy zatrudnienia.
  ZUS: ważność bonów turystycznych upływa we wrześniu. 750 tys. nieaktywnych
  Blisko 3,5 mln bonów turystycznych aktywowali dotąd rodzice i opiekunowie. Kwota zrealizowanych płatności bonem sięga 2,4 mld zł. – poinformował PAP Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zwrócił uwagę, że wciąż ok. 750 tys. bonów pozostaje nieaktywnych. Ich ważność upływa 30 września.
  Zawarcie umowy o pracę
  W jaki sposób zawiera się umowę o pracę?
  Od 2025 największe firmy będą raportować swój wpływ na środowisko i lokalne społeczności
  Działalność CSR i ESG to wciąż słabo znane zagadnienie dla wielu firm. Nawet jeśli przedsiębiorstwa realizują inicjatywy z tego obszaru, bywają one niepoparte strategią, a czasem nakierowane wyłącznie na budowanie pozytywnego wizerunku wśród odbiorców. To jednak będzie musiało się zmienić wraz z nowymi obowiązkami, jakie dyrektywa CSRD nałoży na firmy już za dwa i pół roku. Chodzi o wymóg raportowania zagadnień dotyczących m.in. wpływu na środowisko i społeczeństwo. Chociaż obowiązek będzie dotyczyć największych podmiotów, swoje podejście będą musiały zmienić także mniejsze przedsiębiorstwa, które z nimi współpracują.
  Pracownicy budżetówki i nauczyciele walczą o podwyżki
  Protest pracowników budżetówki trwa od ponad tygodnia, a na sierpień zaplanowana jest duża akcja protestacyjna w Warszawie. Protestujący podkreślają, że ich wynagrodzenia są niewspółmierne do inflacji i domagają się 20-proc. podwyżek płac. Natomiast propozycję rządu, która zakłada w przyszłym roku wzrost o 7,8 proc., wprost określają jako skandaliczną. O podwyżki walczą również nauczyciele.
  Od stycznia 2023 r. najniższa pensja wyniesie 3383 zł brutto
  W przyszłym roku planowane są dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2023 r. najniższa pensja będzie wynosiła 3383 zł brutto, a od lipca - 3450 zł brutto - zakłada opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Rady Ministrów.
  PIP: w maju i w czerwcu kilkanaście tragicznych wypadków przy pracy
  Kilkanaście tragicznych wypadków przy pracy, w tym śmiertelnych, wydarzyło się w dwóch miesiącach poprzedzających wakacje: maju i czerwcu - poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy.
  Umowa zlecenia 2022 r.
  Czym jest umowa zlecenia i czy stosuje się do niej Kodeks Pracy? Czy obowiązuje minimalna stawka godzinowa? Jakie są zasady podatku?
  Co to jest ekonomia społeczna?
  Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie? Czy obecnie na rynku pracy są instrumenty, które działają na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej? Jakie będą zadania przedsiębiorstw społecznych? Ekonomia społeczna – nowe instytucje i zasady pomocy już w 2022 r.
  Spory zbiorowe – co się zmieni?
  Nowa definicja sporu o zbiorowe prawa lub wolności związkowe, a także o zawodowe, ekonomiczne lub socjalne zbiorowe interesy lub prawa, wspólna koalicja związków zawodowych w trwającym sporze, maksymalny czas trwania sporu oraz mediacja prewencyjna – to najważniejsze zmiany nad, którymi będzie pracował Sejm i Senat RP jeszcze w tym roku.
  Pracodawca musi sprawdzić partycypację w PPE według stanu na 1 lipca
  Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o PPE, pracodawca ma obowiązek informować Polski Fundusz Rozwoju o liczbie swoich pracowników i uczestników PPE według stanu na 1 lipca i na 1 stycznia. Jeżeli pracodawca nie wdrożył PPK z uwagi na prowadzenie PPE, spadek partycypacji w PPE może spowodować, że będzie musiał uruchomić PPK.