REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy wydać świadectwo pracy za umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r.

Małgorzata Mędrala-Natkaniec
Do kiedy wydać świadectwo pracy za umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r. /fot.Fotolia
Do kiedy wydać świadectwo pracy za umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r. /fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy przejściowe Kodeksu pracy określają w jakich przypadkach i do kiedy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone umowy terminowe przed 1 stycznia 2017 r.

Problem

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 marca do 31 maja 2016 r. Po tej umowie podpisaliśmy z nim umowę na czas określony do 31 grudnia 2017 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi, wprowadzonymi w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy od 1 stycznia 2017 r., pracodawcy mają czas na wystawienie świadectw pracy za zakończone przed zmianą przepisów umowy terminowe do 30 czerwca 2017 r. Czy powinniśmy wystawić pracownikowi świadectwo pracy za zakończoną umowę na okres próbny?

REKLAMA

Autopromocja

Rada

Nie. Jeżeli okres zatrudnienia trwał 1 stycznia 2017 r., to nie muszą Państwo wydawać pracownikowi świadectwa pracy za zakończoną umowę na okres próbny. Świadectwo pracy za okres pracy na podstawie umowy na okres próbny będą Państwo musieli wydać wyłącznie na pisemny lub elektroniczny wniosek pracownika.

Polecamy książkę: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 - komentarz

Uzasadnienie

Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2017 r. w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Wniosek ten może być złożony w każdym czasie i powinien dotyczyć wydania świadectwa pracy obejmującego poprzednie okresy zatrudnienia albo wszystkie okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. W przypadku złożenia wniosku przez pracownika pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Poprzednio obowiązujące przepisy przewidywały obowiązek wydawania przez pracodawców świadectw pracy za zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umów terminowych, zawartych w okresie 24 miesięcy, począwszy od dnia zawarcia pierwszej z tych umów. Świadectwo pracy było wydawane w dniu upływu tego terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypadało po upływie tego terminu, świadectwo pracy było wydawane w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy. Wcześniej pracodawca miał obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy na jego wniosek po każdym okresie zakończonego zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z przepisami przejściowymi, jeżeli w dniu wejścia w życie nowelizacji, tj. 1 stycznia 2017 r., nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy do 30 czerwca 2017 r. za zakończone w dniu wejścia w życie nowelizacji okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy (art. 22 ust. 1 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego dla przedsiębiorców). Przed upływem tego terminu pracownik może żądać wydania świadectwa pracy za zakończone w dniu wejścia w życie nowelizacji okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Pracodawca jest wówczas zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika w tej sprawie. Zatem pracodawca musi wydać do 30 czerwca 2017 r. świadectwo pracy tylko wówczas, gdy już nie zatrudniał pracownika 1 stycznia 2017 r., a nie wydał mu świadectwa pracy za okresy pracy przypadające do 31 grudnia 2016 r.

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. Następnie pracował u tego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 r. Później pracodawca nie przedłużył z pracownikiem umowy, bo zamierzał go zatrudnić dopiero w styczniu 2017 r., a pracownik nie wnioskował o wydanie świadectwa pracy. Obowiązujące do 31 grudnia 2016 r. przepisy pozwalały na niewydanie świadectwa pracy za zakończone umowy terminowe bezpośrednio po ich rozwiązaniu, nawet gdy zatrudnienie było kontynuowane po przerwie. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone umowy terminowe najpóźniej do 30 czerwca 2017 r.

REKLAMA

Takie stanowisko potwierdza także uzasadnienie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Zgodnie z nim obowiązek wydania świadectw pracy w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji dotyczy jedynie zakończonych okresów zatrudnienia, w przypadku gdy w dniu wejścia w życie nowelizacji pracownik nie jest już zatrudniony u pracodawcy, ale nie upłynął jeszcze 24-miesięczny okres, po upływie którego pracodawca jest zobowiązany do wydania świadectwa pracy w związku z nawiązanym i zakończonym wcześniej stosunkiem pracy na podstawie terminowej umowy o pracę.

Natomiast do wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę na okres próbny lub na czas określony trwającej w dniu wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy w nowym brzmieniu (art. 22 ust. 3 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców).

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. Następnie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 r. Obecnie jest zatrudniony na podstawie kolejnej umowy o pracę na czas określony obejmującej okres od 1 grudnia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. Ze względu na to, że pracownik cały czas pracuje u pracodawcy i był zatrudniony również 1 stycznia 2017 r., pracodawca nie musi mu wydawać świadectwa pracy. Powinien to zrobić jedynie na wniosek pracownika.

W omawianej sytuacji można także spotkać się z odmiennym poglądem. Zgodnie z nim pracodawca musi wydać do 30 czerwca 2017 r. świadectwo pracy za wszystkie zakończone okresy terminowego zatrudnienia przypadające przed 1 stycznia 2017 r., także w przypadku kontynuacji zatrudnienia trwającego 1 stycznia 2017 r. Jednak pogląd ten jest prezentowany przez niewielką część ekspertów prawa pracy.

Zobacz serwis: Urlop ojcowski

Podstawa prawna:

● art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 22 ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców – Dz.U. z 2016 r. poz. 2255

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA