Kategorie

Do kiedy wydać świadectwo pracy za umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r.

Małgorzata Mędrala-Natkaniec
Do kiedy wydać świadectwo pracy za umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r. /fot.Fotolia
Do kiedy wydać świadectwo pracy za umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r. /fot.Fotolia
Fotolia
Przepisy przejściowe Kodeksu pracy określają w jakich przypadkach i do kiedy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone umowy terminowe przed 1 stycznia 2017 r.

Problem

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny od 1 marca do 31 maja 2016 r. Po tej umowie podpisaliśmy z nim umowę na czas określony do 31 grudnia 2017 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi, wprowadzonymi w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy od 1 stycznia 2017 r., pracodawcy mają czas na wystawienie świadectw pracy za zakończone przed zmianą przepisów umowy terminowe do 30 czerwca 2017 r. Czy powinniśmy wystawić pracownikowi świadectwo pracy za zakończoną umowę na okres próbny?

Rada

Nie. Jeżeli okres zatrudnienia trwał 1 stycznia 2017 r., to nie muszą Państwo wydawać pracownikowi świadectwa pracy za zakończoną umowę na okres próbny. Świadectwo pracy za okres pracy na podstawie umowy na okres próbny będą Państwo musieli wydać wyłącznie na pisemny lub elektroniczny wniosek pracownika.

Polecamy książkę: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 - komentarz

Uzasadnienie

Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2017 r. w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Wniosek ten może być złożony w każdym czasie i powinien dotyczyć wydania świadectwa pracy obejmującego poprzednie okresy zatrudnienia albo wszystkie okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. W przypadku złożenia wniosku przez pracownika pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Reklama

Poprzednio obowiązujące przepisy przewidywały obowiązek wydawania przez pracodawców świadectw pracy za zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umów terminowych, zawartych w okresie 24 miesięcy, począwszy od dnia zawarcia pierwszej z tych umów. Świadectwo pracy było wydawane w dniu upływu tego terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypadało po upływie tego terminu, świadectwo pracy było wydawane w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy. Wcześniej pracodawca miał obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy na jego wniosek po każdym okresie zakończonego zatrudnienia.

Zgodnie z przepisami przejściowymi, jeżeli w dniu wejścia w życie nowelizacji, tj. 1 stycznia 2017 r., nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy do 30 czerwca 2017 r. za zakończone w dniu wejścia w życie nowelizacji okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy (art. 22 ust. 1 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego dla przedsiębiorców). Przed upływem tego terminu pracownik może żądać wydania świadectwa pracy za zakończone w dniu wejścia w życie nowelizacji okresy zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Pracodawca jest wówczas zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika w tej sprawie. Zatem pracodawca musi wydać do 30 czerwca 2017 r. świadectwo pracy tylko wówczas, gdy już nie zatrudniał pracownika 1 stycznia 2017 r., a nie wydał mu świadectwa pracy za okresy pracy przypadające do 31 grudnia 2016 r.

Reklama

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. Następnie pracował u tego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 r. Później pracodawca nie przedłużył z pracownikiem umowy, bo zamierzał go zatrudnić dopiero w styczniu 2017 r., a pracownik nie wnioskował o wydanie świadectwa pracy. Obowiązujące do 31 grudnia 2016 r. przepisy pozwalały na niewydanie świadectwa pracy za zakończone umowy terminowe bezpośrednio po ich rozwiązaniu, nawet gdy zatrudnienie było kontynuowane po przerwie. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone umowy terminowe najpóźniej do 30 czerwca 2017 r.

Takie stanowisko potwierdza także uzasadnienie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Zgodnie z nim obowiązek wydania świadectw pracy w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji dotyczy jedynie zakończonych okresów zatrudnienia, w przypadku gdy w dniu wejścia w życie nowelizacji pracownik nie jest już zatrudniony u pracodawcy, ale nie upłynął jeszcze 24-miesięczny okres, po upływie którego pracodawca jest zobowiązany do wydania świadectwa pracy w związku z nawiązanym i zakończonym wcześniej stosunkiem pracy na podstawie terminowej umowy o pracę.

Natomiast do wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę na okres próbny lub na czas określony trwającej w dniu wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy w nowym brzmieniu (art. 22 ust. 3 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców).

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. Następnie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 r. Obecnie jest zatrudniony na podstawie kolejnej umowy o pracę na czas określony obejmującej okres od 1 grudnia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. Ze względu na to, że pracownik cały czas pracuje u pracodawcy i był zatrudniony również 1 stycznia 2017 r., pracodawca nie musi mu wydawać świadectwa pracy. Powinien to zrobić jedynie na wniosek pracownika.

W omawianej sytuacji można także spotkać się z odmiennym poglądem. Zgodnie z nim pracodawca musi wydać do 30 czerwca 2017 r. świadectwo pracy za wszystkie zakończone okresy terminowego zatrudnienia przypadające przed 1 stycznia 2017 r., także w przypadku kontynuacji zatrudnienia trwającego 1 stycznia 2017 r. Jednak pogląd ten jest prezentowany przez niewielką część ekspertów prawa pracy.

Zobacz serwis: Urlop ojcowski

Podstawa prawna:

● art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 22 ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców – Dz.U. z 2016 r. poz. 2255

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?