REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brexitowe konsekwencje dla pracowników

Beata Pisula
Beata Pisula
Brexitowe konsekwencje dla pracowników/Fot. Fotolia
Brexitowe konsekwencje dla pracowników/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Od tamtego czasu mijają trzy lata, a brexit wciąż nie został wprowadzony w życie. Obecnie opuszczenie kondominium planowane jest na jesień tego roku. Konsekwencje tej decyzji bardzo mocno wpłynęły na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale mogą też zmienić losy setek tysięcy polskich emigrantów. O skutkach i prognozach na przyszłość opowiada ekspertka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Beata Pisula.

Zmierzch Europy, jaką znamy

Cztery miesiące temu rząd Wielkiej Brytanii oraz państwa Unii Europejskiej zgodziły się na zmianę  daty brexitu. Końcem lipca brytyjski pełnomocnik ds. brexitu, Stephen Barclay, oświadczył, że 31 października  jego kraj opuści UE, niezależnie od uzyskania umowy z członkami kondominium. Nowy premier, Boris Johnson, jest zdeterminowany, by utrzymać zapowiedzianą datę, nawet kosztem przeprowadzenia „twardego” brexitu, czyli nie uzyskawszy uprzednio umowy z UE.

REKLAMA

Autopromocja

Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego ostrzega, że na takie rozwiązanie ten kraj nie jest gotowy. Firmy wydają miliony na przygotowania, jednak wciąż bardzo wiele spraw jest niejasnych. Według CBI aż 24 z 27 obszarów gospodarki po nieuregulowanym brexicie może spodziewać się poważnych zakłóceń. Widmo takiego scenariusza już doprowadziło do drastycznego spadku funta. Odnotowano najniższy jego poziom od dwóch lat, zbliżając się do minimów z okresu referendum w 2016 r. Jest to niepokojąca informacja, szczególnie dla brytyjskich turystów.

Finansowe kłopoty już na chwilę obecną mają irlandzkie linie lotnicze Ryanair. Zyski taniego przewoźnika, między innymi przez widmo brexitu, spadły aż o 21%. Co więcej, Brytyjczycy przebywający za granicą (z których duża część to emeryci) mogą z tego tytułu zostać zmuszeni do poniesienia ogromnych kosztów związanych z miejscową opieką zdrowotną. Zgodnie z przepisami, państwa członkowskie UE gwarantują obcokrajowcom dostęp do usług medycznych na takich samych zasadach jak własnym obywatelom. Jednak wizja twardego brexitu nie gwarantuje obywatelom Wysp w tej kwestii żadnej taryfy ulgowej.

Obecnie premier Boris Johnson objeżdża Wielką Brytanię, próbując przekonać rodaków do korzyści wynikających z tej decyzji. Oferuje pomoc regionom, dopłaty dla rolników oraz rybaków. Jednak Brytyjczycy podchodzą do tego pomysłu ze sporem sceptycyzmem. Polityk podczas pobytu w Szkocji został wygwizdany. W Irlandii Północnej oraz Szkocji nasilają się tendencje separatystyczne. Twardy brexit wpłynąłby niekorzystnie na przepływ usług i towarów, szczególnie dla kraju wychodzącego z UE. Z tego tytułu roczne straty szacowane przez specjalistów wynosiłyby aż 30 miliardów funtów! – Mimo, że wariant opuszczenia UE bez umowy był jedną z opcji, o których mówiło się wcześniej, to dopiero teraz stał się on naprawdę realny. Podejście przedsiębiorców w krótkim czasie uległo dużej zmianie, niektórzy z nich jeszcze niedawno nie wierzyli w realność brexitu – komentuje ekspertka Talinkme.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Milion niepewnych przyszłości

REKLAMA

Jak jednak wpływa taka decyzja na Polaków przebywających za morzem? Otóż omawiane ustalenia spowodowały spory spadek liczby obywateli państw UE pracujących w Wielkiej Brytanii (aż o 61 tys.). Jednocześnie zanotowano rekordowo wysoką liczbę ofert pracy, wynoszącą 870 tys., czyli aż o 16 tys. więcej niż we wcześniejszym kwartale. W 2018 r. na wyspach brytyjskich mieszkało 3,2 mln obywateli Unii, w tym aż milion naszych rodaków. – Z badań rodzimego rynku wynika, że zmieniliśmy kierunek naszych wyjazdów. Częściej wybierane są Niemcy bądź kraje skandynawskie. Jedynie co trzydziesta osoba rozważająca migrację zawodową, bierze pod uwagę Wielką Brytanię. Parę lat temu ten kierunek deklarowało aż 20% zainteresowanych wyjazdem z Polski – zaznacza Beata Pisula. – Zapowiedzi zaostrzenia polityki migracyjnej zdecydowanie odstraszają potencjalnych imigrantów – dodaje ekspertka Talinkme.pl.

Polski rząd liczy na to, że część rodaków pracujących w Wielkiej Brytanii wróci do ojczyzny. Rada Ministrów podjęła już zmiany legislacyjne, które mają skłonić ich do powrotu do naszego kraju. W maju odbyły się w Londynie specjalne targi pracy, zorganizowane wraz z największymi polskimi firmami, w celu przyciągnięcia z powrotem brytyjskiej Polonii. Twardy brexit jest sporym zagrożeniem dla europejskich gospodarek, jednak Polskę ocenia się jako stosunkowo dobrze na tę sytuację przygotowaną. Mimo to, szczególnie branża motoryzacyjna oraz produkująca żywność powinny mieć się na baczności. To największe kategorie rodzimego eksportu do Wielkiej Brytanii. W przypadku wyjścia z UE bez umowy, powinny liczyć się z ogromnymi kosztami oraz logistycznymi problemami na granicach.

Jeśli chodzi o Polaków przebywających na Wyspach, uruchomiony został system osiedleńczy dla obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii. O „settled status” powinni ubiegać się Polacy nieposiadający brytyjskiego bądź irlandzkiego obywatelstwa, chcący legalnie pracować i żyć w kraju po brexicie. Taki tytuł można uzyskać, jeśli nieprzerwanie (z drobnymi wyjątkami jak np. obowiązkowa służba wojskowa czy urodzenie dziecka) zamieszkiwało się Wielką Brytanię przez minimum 5 lat. Polacy o krótszym stażu mogą ubiegać się o tymczasowy status osoby osiedlonej. Osoby posiadające takowe poręczenie mogą po brexicie w Wielkiej Brytanii pracować, korzystać z opieki NHS, kontynuować studia bądź korzystać z zasiłków czy funduszy emerytalnych. Aplikacja jest bezpłatna, a podstawą do złożenia wniosku jest posiadanie dokumentu tożsamości, cyfrowej fotografii oraz dowodu potwierdzającego stały pobyt na Wyspach Brytyjskich. Jednak, co może wydać się zaskakujące, do tej pory wnioski o „settled status” złożyło zaledwie 750 tys. obywateli UE, w tym jedynie 100 tys. Polaków. To około 10% wszystkich przebywających tam rodaków. Procentowo o legalne prawo do pobytu stara się więcej Włochów, Hiszpanów oraz Rumunów. Jak wynika z ankiet, połowa polskich emigrantów chce w przyszłości starać się o status osoby osiedlonej, a prawie jedna trzecia nie podjęła jeszcze decyzji co do złożenia o niego wniosku.

Zdaniem ekspertki Beaty Pisuli wiele jeszcze kwestii w sprawie brexitu i jego skutków jest niejasnych. – Wciąż czekamy na ostateczne konsekwencje brexitu, zarówno dla europejskich gospodarek, jak i Polaków przebywających na Wyspach. Niestety mogą okazać się one boleśniejsze, niż przypuszczamy – ostrzega specjalistka portalu pracy Talinkme.pl. – Mimo wszystko, sytuacja gospodarcza w Polsce jest póki co stabilna. Bezrobocie maleje, a pensje rosną. Wiele firm poszukuje obecnie pracowników z różnych branż, szczególnie rozchwytywani będą specjaliści IT, handlowcy oraz budowlańcy. Zarówno rząd, jak i polskie przedsiębiorstwa, przyjmą powracającą Polonię z szeroko otwartymi ramionami – dodaje ekspertka Beata Pisula.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA