REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracujesz w Holandii? Sprawdź, czy zarobisz mniej!

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Zarobki w Holandii
Zarobki w Holandii
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki w Holandii uzależnione są od tzw. wiekówki. Polacy wyjeżdżają do pracy w Holandii z kilku powodów: duża ilość ofert pracy bez wymaganej znajomości języka czy kwalifikacji, sprzyjające przyjezdnym pracownikom prawo oraz jedne z wyższych zarobków w UE. Niestety nie dla osób do 21 roku życia. Czym jest wiekówka? Jaka jest minimalna płaca w Holandii? Ile wynoszą dodatki do wynagrodzenia?

Praca w Holandii

Każdy, kto chce wyjechać do pracy w kraju tulipanów powinien zorientować się w tamtejszym systemie prawnym, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jedną z ważnych zasad wynagradzania jest tzw. „wiekówka”, czyli uregulowany system, według którego pracodawca może wypłacać pracownikowi, który nie ukończył 21 roku życia, znacznie niższą pensję niż osobom, które już ten wiek przekroczyły.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Wynagrodzenia 2021

Wiekówka

„Wiekówka” uzależnia wysokość wynagrodzenia od wieku i od stażu pracy. Im pracownik młodszy, tym mniejsze wynagrodzenie dostanie od pracodawcy.

Wzrastające z wiekiem stawki to rozwiązanie, które powstało aby zachęcić młodzież do nauki, a nie do pracy. Wg autorów rozwiązania rosnąca pensja wraz z wiekiem i co za tym idzie – ze wzrastającym doświadczeniem – będzie zachęcała do lojalności i pozostania w danej firmie, a nie do zmiany pracy. W Holandii istnieje także powszechne przekonanie, że starsi pracownicy są lepiej wykwalifikowani i bardziej odpowiedzialni, dlatego należy im się wyższe wynagrodzenie.

Dla młodych mieszkańców Holandii obowiązujący system płac jest uciążliwy. Środowiska liberalne opracowują projekty ustaw mające na celu wyrównanie zarobków, ponieważ dla większości mieszkańców jest oburzające, że 17-letni pracownik zarabia ok. 40% pensji 21-latka, który wykonuje dokładnie tą samą pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Wiekówka” jest często nadużywana przez pracodawców, którzy by obniżać koszty wolą zatrudniać (zwłaszcza do prostych prac) 18-latków niż np. 22-latków, mimo, że ich kompetencje mogą być dokładnie takie same.

Niższe pensje obowiązują także dla tysięcy młodych ludzi z Polski, którzy wyjeżdżają do Holandii w celach zarobkowych. Ten kraj ze swoją bogatą ofertą prac sezonowych jest bardzo popularny wśród uczniów i studentów, którzy chcą sobie dorobić podczas wyjazdów wakacyjnych. Na razie jednak, w najlepszej sytuacji są głównie pracownicy starsi doświadczeniem, a niekoniecznie wykwalifikowani. W tabeli poniżej można sprawdzić wysokość wynagrodzenia w tym roku dla poszczególnych grup wiekowych:

Minimalna płaca 2021

Obowiązujące od stycznia 2021 stawki wynagrodzenia w  Holandii:

Wiek pracownika

Minimalna stawka dzienna

Minimalna stawka tygodniowa

Minimalna stawka miesięczna

21 lat i więcej

€ 77,76

€ 388,80

€ 1684,40

20 lat

€ 62,21

€ 311,05

€ 1347,85

19 lat

€ 46,66

€ 233,30

€ 1010,90

18 lat

€ 38,88

€ 194,40

€ 842,40

17 lat

€ 30,72

€ 153,60

€ 665,50

16 lat

€ 26,83

€ 134,15

€ 581,25

15 lat

€ 23,33

€ 116,65

€ 504,45


 

Dodatki do wynagrodzenia

Osobom pracującym w Holandii przysługują również obowiązkowe dodatki do pensji. Ich wysokość zależy od pracodawcy, ale wyliczane są one wg następujących zasad:

  • Dodatek za pracę w nadgodzinach (powyżej 8h dziennie) - 125% stawki podstawowej. Oznacza to, że jeśli w danym dniu pracownik spędził w pracy 9,5 godzin, za pierwsze 8 godzin zostanie wynagrodzony podstawową stawką, a za każdą dodatkową godzinę, stawką o 25% wyższą.

  • Dodatek za pracę w nocy - 125% stawki podstawowej

  • Dodatek za pracę w soboty - 125% stawki podstawowej

  • Dodatek za pracę w niedziele - 150% stawki podstawowej

  • Dodatek za pracę w święta - 200% stawki podstawowej

Przed rozpoczęciem pracy za granicą warto dowiedzieć się więcej na temat zasad wynagradzania w danym kraju. Sprawdź na filmie, o co warto zadbać, zanim podejmiesz zatrudnienie w Holandii:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA