Kategorie

Pracujesz w Holandii? Sprawdź, czy zarobisz mniej!

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Zarobki w Holandii
Zarobki w Holandii
ShutterStock
Zarobki w Holandii uzależnione są od tzw. wiekówki. Polacy wyjeżdżają do pracy w Holandii z kilku powodów: duża ilość ofert pracy bez wymaganej znajomości języka czy kwalifikacji, sprzyjające przyjezdnym pracownikom prawo oraz jedne z wyższych zarobków w UE. Niestety nie dla osób do 21 roku życia. Czym jest wiekówka? Jaka jest minimalna płaca w Holandii? Ile wynoszą dodatki do wynagrodzenia?

Praca w Holandii

Każdy, kto chce wyjechać do pracy w kraju tulipanów powinien zorientować się w tamtejszym systemie prawnym, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jedną z ważnych zasad wynagradzania jest tzw. „wiekówka”, czyli uregulowany system, według którego pracodawca może wypłacać pracownikowi, który nie ukończył 21 roku życia, znacznie niższą pensję niż osobom, które już ten wiek przekroczyły.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021

Wiekówka

„Wiekówka” uzależnia wysokość wynagrodzenia od wieku i od stażu pracy. Im pracownik młodszy, tym mniejsze wynagrodzenie dostanie od pracodawcy.

Wzrastające z wiekiem stawki to rozwiązanie, które powstało aby zachęcić młodzież do nauki, a nie do pracy. Wg autorów rozwiązania rosnąca pensja wraz z wiekiem i co za tym idzie – ze wzrastającym doświadczeniem – będzie zachęcała do lojalności i pozostania w danej firmie, a nie do zmiany pracy. W Holandii istnieje także powszechne przekonanie, że starsi pracownicy są lepiej wykwalifikowani i bardziej odpowiedzialni, dlatego należy im się wyższe wynagrodzenie.

Dla młodych mieszkańców Holandii obowiązujący system płac jest uciążliwy. Środowiska liberalne opracowują projekty ustaw mające na celu wyrównanie zarobków, ponieważ dla większości mieszkańców jest oburzające, że 17-letni pracownik zarabia ok. 40% pensji 21-latka, który wykonuje dokładnie tą samą pracę.

„Wiekówka” jest często nadużywana przez pracodawców, którzy by obniżać koszty wolą zatrudniać (zwłaszcza do prostych prac) 18-latków niż np. 22-latków, mimo, że ich kompetencje mogą być dokładnie takie same.

Niższe pensje obowiązują także dla tysięcy młodych ludzi z Polski, którzy wyjeżdżają do Holandii w celach zarobkowych. Ten kraj ze swoją bogatą ofertą prac sezonowych jest bardzo popularny wśród uczniów i studentów, którzy chcą sobie dorobić podczas wyjazdów wakacyjnych. Na razie jednak, w najlepszej sytuacji są głównie pracownicy starsi doświadczeniem, a niekoniecznie wykwalifikowani. W tabeli poniżej można sprawdzić wysokość wynagrodzenia w tym roku dla poszczególnych grup wiekowych:

Minimalna płaca 2021

Obowiązujące od stycznia 2021 stawki wynagrodzenia w  Holandii:

Wiek pracownika

Minimalna stawka dzienna

Minimalna stawka tygodniowa

Minimalna stawka miesięczna

21 lat i więcej

€ 77,76

€ 388,80

€ 1684,40

20 lat

€ 62,21

€ 311,05

€ 1347,85

19 lat

€ 46,66

€ 233,30

€ 1010,90

18 lat

€ 38,88

€ 194,40

€ 842,40

17 lat

€ 30,72

€ 153,60

€ 665,50

16 lat

€ 26,83

€ 134,15

€ 581,25

15 lat

€ 23,33

€ 116,65

€ 504,45


 

Dodatki do wynagrodzenia

Osobom pracującym w Holandii przysługują również obowiązkowe dodatki do pensji. Ich wysokość zależy od pracodawcy, ale wyliczane są one wg następujących zasad:

 • Dodatek za pracę w nadgodzinach (powyżej 8h dziennie) - 125% stawki podstawowej. Oznacza to, że jeśli w danym dniu pracownik spędził w pracy 9,5 godzin, za pierwsze 8 godzin zostanie wynagrodzony podstawową stawką, a za każdą dodatkową godzinę, stawką o 25% wyższą.

 • Dodatek za pracę w nocy - 125% stawki podstawowej

 • Dodatek za pracę w soboty - 125% stawki podstawowej

 • Dodatek za pracę w niedziele - 150% stawki podstawowej

 • Dodatek za pracę w święta - 200% stawki podstawowej

Przed rozpoczęciem pracy za granicą warto dowiedzieć się więcej na temat zasad wynagradzania w danym kraju. Sprawdź na filmie, o co warto zadbać, zanim podejmiesz zatrudnienie w Holandii:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.