| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca za granicą > Pracujesz w Holandii? Sprawdź, czy zarobisz mniej!

Pracujesz w Holandii? Sprawdź, czy zarobisz mniej!

Holandia od zawsze jest jednym z głównych kierunków emigracji Polaków. Przyczyną tak wielkiego zainteresowania jest między innymi: duża ilość ofert pracy bez wymaganej znajomości języka czy kwalifikacji, sprzyjające przyjezdnym pracownikom prawo czy jedne z wyższych zarobków w Unii Europejskiej. Niestety nie dla osób do 22 roku życia.

Każdy, kto chce wyjechać do pracy w kraju tulipanów powinien zorientować się w tamtejszym systemie prawnym, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jedną z ważnych zasad wynagradzania jest tzw. „wiekówka”, czyli uregulowany system, według którego pracodawca może wypłacać pracownikowi, który nie ukończył 22 roku życia, znacznie niższą pensję niż osobom, które już ten wiek przekroczyły.

„Wiekówka” uzależnia wysokość wynagrodzenia od wieku i od stażu pracy. Im pracownik młodszy, tym mniejsze wynagrodzenie dostanie od pracodawcy.

Wzrastające z wiekiem stawki to rozwiązanie, które powstało aby zachęcić młodzież do nauki, a nie do pracy. Wg autorów rozwiązania rosnąca pensja wraz z wiekiem i co za tym idzie – ze wzrastającym doświadczeniem – będzie zachęcała do lojalności i pozostania w danej firmie, a nie do zmiany pracy. W Holandii istnieje także powszechne przekonanie, że starsi pracownicy są lepiej wykwalifikowani i bardziej odpowiedzialni, dlatego należy im się wyższe wynagrodzenie.

Dla młodych mieszkańców Holandii obowiązujący system płac jest uciążliwy. Środowiska liberalne opracowują projekty ustaw mające na celu wyrównanie zarobków, ponieważ dla większości mieszkańców jest oburzające, że 18-letni pracownik zarabia jedynie ok. 45% pensji 22-latka, który wykonuje dokładnie tą samą pracę.

„Wiekówka” jest często nadużywana przez pracodawców, którzy by obniżać koszty wolą zatrudniać (zwłaszcza do prostych prac) 18-latków niż np. 25-latków, mimo, że ich kompetencje mogą być dokładnie takie same.

Niższe pensje obowiązują także dla tysięcy młodych ludzi z Polski, którzy wyjeżdżają do Holandii w celach zarobkowych. Ten kraj ze swoją bogatą ofertą prac sezonowych jest bardzo popularny wśród uczniów i studentów, którzy chcą sobie dorobić podczas wyjazdów wakacyjnych. Na razie jednak, w najlepszej sytuacji są głównie pracownicy starsi doświadczeniem, a niekoniecznie wykwalifikowani. W tabeli poniżej można sprawdzić wysokość wynagrodzenia w tym roku dla poszczególnych grup wiekowych:

Obowiązujące od stycznia 2018 stawki wynagrodzenia w  Holandii:

Wiek pracownika

Minimalna stawka dzienna

Minimalna stawka tygodniowa

Minimalna stawka miesięczna

22 lata i więcej

72,83 EUR

364,15 EUR

1578 EUR

21 lat

61,91 EUR

309,55 EUR

1341,30 EUR

20 lat

50,98 EUR

254,90 EUR

1104,60 EUR

19 lat

40,06 EUR

200,30 EUR

867,90 EUR

18 lat

34,59 EUR

172,95 EUR

749,55 EUR

17 lat

28,77 EUR

143,85 EUR

623,30 EUR

16 lat

25,13 EUR

125,65 EUR

544,40 EUR

15 lat

21,85 EUR

109,25 EUR

473,40 EUR

Osobom pracującym w Holandii przysługują również obowiązkowe dodatki do pensji. Ich wysokość zależy od pracodawcy, ale wyliczane są one wg następujących zasad:

  • Dodatek za pracę w nadgodzinach (powyżej 8h dziennie) - 125% stawki podstawowej. Oznacza to, że jeśli w danym dniu pracownik spędził w pracy 9,5 godzin, za pierwsze 8 godzin zostanie wynagrodzony podstawową stawką, a za każdą dodatkową godzinę, stawką o 25% wyższą.
  • Dodatek za pracę w nocy - 125% stawki podstawowej
  • Dodatek za pracę w soboty - 125% stawki podstawowej
  • Dodatek za pracę w niedziele - 150% stawki podstawowej
  • Dodatek za pracę w święta - 200% stawki podstawowej

Przed rozpoczęciem pracy za granicą warto dowiedzieć się więcej na temat zasad wynagradzania w danym kraju. Sprawdź na filmie, o co warto zadbać, zanim podejmiesz zatrudnienie w Holandii:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »