REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pracownika, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy nie można zawrzeć ugody? (art. 253)

Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy ugoda jest niedopuszczalna. Mianowicie wtedy, gdy ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Czy pracodawcy odliczą od podatku wydatki na żłobki przyzakładowe

Minister pracy Jolanta Fedak proponuje, by przedsiębiorcy, którzy założą przyzakładowy żłobek, mogli odliczać wydatki ponoszone na ten cel od kosztów uzyskania przychodu. Propozycję traktuje jako element polityki rodzinnej państwa. Pracodawcy i związkowcy pomysł popierają. Resort finansów twierdzi, że go rozważy, choć zastrzega, że na razie oficjalnie o nim nie wie.

Długość urlopu macierzyńskiego a sytuacje losowe

Zasady przyznawania urlopu macierzyńskiego Kodeks pracy określa w dziale ósmym mówiącym o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.

Jak długa powinna być przerwa, aby liczyć nowy okres zasiłkowy, jeżeli po przerwie pracownik choruje na inną chorobę niż przed przerwą

Pracownica chorowała do 29 września 2009 r. Zasiłek chorobowy wypłaciliśmy do 4 września 2009 r., ponieważ z tym dniem wykorzystała 182 dni okresu zasiłkowego. W okresie od 30 września do 14 października 2009 r. wykorzystała 15 dni opieki nad chorym dzieckiem w wieku 5 lat. 15 października 2009 r. była w pracy, zaś od 16 października 2009 r. przedłożyła kolejne zwolnienie lekarskie łącznie z zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym, że niezdolność do pracy trwająca od 16 października jest spowodowana innym schorzeniem niż niezdolność trwająca do 29 września 2009 r. Czy od 16 października powinniśmy liczyć pracownicy nowy okres zasiłkowy i tym samym wypłacić zasiłek chorobowy?

Zmiana przepisów o urlopach macierzyńskich

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która zrównuje prawa rodziców biologicznych i adopcyjnych, jeśli chodzi o urlopy macierzyńskie i ojcowskie.

Opieka nad dzieckiem

Pracownikowi niedawno urodziło się dziecko. W związku z tym wystąpił o udzielenie mu 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem i zaproponował termin tego zwolnienia. Jednak w tym czasie pracownik będzie niezbędny w firmie. Proszę o informację, czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. w terminie wskazanym przez pracownika i udzielić go w innym terminie, czy jest zobowiązany do zastosowania się do wniosku pracownika? Od jakiego momentu pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy?

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rząd planuje zmienić przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. W rezultacie zwiekszy się liczba osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.

Przywrócenie do pracy natychmiastowo zwolnionego pracownika

Pracownik, który z nieuzasadnionych przyczyn został zwolniony z pracy przez pracodawcę w trybie natychmiastowym może żądać przywrócenia go do pracy.

Odszkodowanie dla pracownika bezzasadnie zwolnionego z pracy

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Jak udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?

Jednym z najważniejszych uprawnień pracownika jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi płatnych dni wolnych na odpoczynek.

Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Pracodawca zwalniający pracowników poprzez zwolnienia grupowe ma obowiązek zatrudnić ich w pierwszej kolejności, jeśli upora się z problemami i rozpocznie ponowne zatrudnianie.

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów stwierdzających zatrudnienie pracownika u danego pracodawcy. Jest niezbędny przy podejmowaniu kolejnego stosunku pracy.

Co musi znaleźć się w świadectwie pracy?

Świadectwo pracy wydawane jest pracownikowi w związku z zakończeniem trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W treści świadectwa pracy muszą znaleźć się informacje szczegółowe dotyczące zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Pozew o wydanie świadectwa pracy

Pracodawca rozstając się ze swoim pracownikiem ma obowiązek sporządzić świadectwo pracy. Świadectwo pracy zawiera najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia pracownika.

Sprostowanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy wskazujące dane dotyczące zatrudnienia pracownika. W przypadku wydania błędnego świadectwa pracownik ma prawa żądać jego sprostowania.

Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)

Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta?

Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)

Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich.

Sprzeciw od kary (art. 112)

Każdy ma prawo odwołać się od krzywdzącej dla niego decyzji. Również pracownik może sprzeciwić się decyzji o nałożeniu na niego kary porządkowej.

Przy jakich pracach nie wolno zatrudniać kobiet? (art. 176)

Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Ochrona pracownicy w ciąży (art.177)

Kobiety - pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Pracownika ma prawo do urlopu wypoczynkowego (art.152)

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika (art.153)

Pracownik podejmujący pierwszą w swoim życiu pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu jest jednak liczony w sposób odmienny niż w przypadku innych pracowników.

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego (art.161)

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Urlop wypoczynkowy w częściach (art. 162)

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu. Jedynie na wniosek pracownika pracodawca może udzielić urlopu podzielnego na części.

Obowiązek wydania świadectwa pracy (art. 97)

Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem. Na jego podstawie uzyskujemy urlop u następnego pracodawcy, czy ustalamy okresy składowe do emerytury.

Przeciwdziałanie mobbingowi (art. 94(3))

Jednym z podstawowych obowiązków nałożonych przez Kodeks pracy na pracodawcę jest przeciwdziałanie mobbingowi.

Prawo do tworzenia organizacji związkowych (art. 18(1), 18(2), 18(3))

Pracownicy i pracodawcy, w celu ochrony swoich spraw mają prawo zrzeszać się w różnego rodzaju organizacje związkowe.

Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 18 (3a))

Nowelizacja Kodeksu pracy z 2004 roku w znaczący sposób uszczegółowiła przepisy prawa pracy dotyczące równego traktowania wszystkich pracowników.

Naruszenie zasady równego traktowania (art. 18 (3b))

W nowelizacji Kodeksu pracy z 2004 roku ustawodawca nie tylko rozszerzył i uszczegółowił przepisy dotyczące dyskryminację, ale wprowadził także przepisy przewidujące sankcje za naruszenie tej zasady.

Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17)

Kodeks pracy, jako jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wymienia także obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracownika (art. 16)

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika, oczywiście w takim zakresie, w jakim budżet pracodawcy może na to pozwolić.

Prawo do wypoczynku (art. 14)

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do odpoczynku od pracy na warunkach przewidzianych w przepisach prawa.

Niedyskryminacja w zatrudnieniu (art. 11(3))

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu. Jest on ściśle powiązany z obowiązkiem równego traktowania wyrażonym w art. 112 Kodeksu pracy.

Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 11(2))

Kodeks pracy obliguje pracodawców do stosowania zasady równości w zatrudnieniu w każdym jej aspekcie, ze szczególnym naciskiem na równość kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.

Obowiązek szanowania godności pracownika (art. 11(1))

Jednym z pierwszych przepisów Kodeksu pracy jest przepis nakładający na pracodawcę obowiązek poszanowania godności osobistej każdego pracownika.

Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 281)

Wykroczenie to zawinione popełnienie czynu społecznie szkodliwego zabronionego przez ustawę pod groźbą kary. Wykroczeniem jest tylko ten czyn, co do którego uznano, że jest społecznie szkodliwy.

Jakie kary grożą pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika? (art. 282)

Pracodawca odpowiada za szkody wyrządzone przez niewypłacania wynagrodzenia, niewydanie świadectwa pracy i nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pracy (art. 283)

Na pracodawcy ciąży obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie nie wywiązywania się ze swojego obowiązku musi się on liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 281-283)

W dziale trzynastym znajdują się regulacje dotyczące odpowiedzialność za naruszenie indywidualnych praw pracowników.

Zatrudnianie młodocianych (art. 190-206)

Dział dziewiąty poświęcony jest pracy osób młodocianych. Wskazane są w nim warunki zatrudniania młodocianych pracowników, prawa młodocianych i ich prawo do urlopu wypoczynkowego.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem (art. 176-189)

Dział ósmy reguluje głównie ochronę pracy kobiet w związku z macierzyństwem. Tytuł działu akcentuje także możliwość korzystania z uprawnień wychowawczych przez pracowników, jednak większość opisanych praw z samej swej natury może przysługiwać tylko kobietom.

Czy pracownik sam sobie może udzielić urlopu na żądanie?

Czy zgłaszając wniosek o urlop na żądanie musimy ustalać z pracodawcą termin urlopu. Czy możemy dowolnie wyznaczyć sobie terminy urlopu na żądanie.

Napoje dla pracowników

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje w czasie upałów. Napoje mają zapobiegać odwodnieniu organizmu i jego przegrzaniu. Jest to szczególnie ważne w czasie upalnego lata.

Jak udzielać urlopów wychowawczych

Do urlopu wychowawczego są uprawnieni rodzice lub opiekunowie dziecka. Przepisy traktują na równi w zakresie prawa do urlopu wychowawczego oboje rodziców, tj. zarówno matkę, jak i ojca dziecka. Identyczne prawo do urlopu wychowawczego przysługuje również pracownikowi będącemu prawnym opiekunem dziecka. Przy ustalaniu prawa do urlopu wychowawczego nie ma znaczenia, czy drugi z rodziców lub opiekunów jest pracownikiem.

Dni opieki nad dzieckiem

Obecnie moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Chciałem skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, lecz mój pracodawca odmówił mi. Uzasadnił to faktem, że żona aktualnie nie świadczy pracy i może opiekować się dzieckiem. Czy miał rację?

Do kiedy można wykorzystać 2 dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14

Córka naszej pracownicy 30 czerwca 2009 r. skończy 14 lat. Pracownica poprosiła o 2 dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 29 i 30 czerwca 2009 r. W tych dniach pracownica według grafiku powinna pracować. Czy możemy udzielić pracownicy dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 30 czerwca?

Jadalnia dla pracowników?

Pracodawca zatrudniający powyżej dwudziestu pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić pracownikom pomieszczenie do spożywania posiłków.

Czy każdemu z rodzeństwa przysługuje pełny okres zasiłku opiekuńczego na rodzica

Pracownica opiekuje się obecnie chorą matką, którą po wyjściu ze szpitala zabrała do siebie. Wcześniej matka nie mieszkała z pracownicą. Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli matka zamieszkała z nią dopiero po wyjściu ze szpitala i nie jest zameldowana u córki? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze? W 2009 r. 10 dni zasiłku opiekuńczego wykorzystała już siostra pracownicy, u której matka mieszka na stałe. Czy 14-dniowy okres zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przysługuje każdej z sióstr, czy jest to łączny okres dla wszystkich członków rodziny?

Kontrola zwolnień lekarskich

Okres pobytu na zwolnieniu lekarskim ma na celu szybki powrót pracownika do zdrowia i do pracy. Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia swojego podwładnego, może sprawdzić, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub nad chorym członkiem rodziny, bez względu na okres podlegania ubezpieczeniu.

REKLAMA