Jadalnia dla pracowników?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek zapewniania pracownikom jadalni, w której mogliby spożywać posiłki dotyczy pracodawcy zatrudniającego powyżej 20 pracowników na jeden zmianie. Ponadto obowiązek taki ciąży na pracodawcy zatrudniającym dwudziestu i mniej pracowników, jeżeli narażeni są na kontakt ze szkodliwymi środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, materiałami biologicznie zakaźnymi albo przy pracach szczególnie brudzących. Obowiązek zapewniania jadalni nie dotyczy zakładów pracy, w których wykonywane są prace wyłącznie o charakterze biurowym.
REKLAMA
W jadalni należy umieścić w widocznych miejscach napisy lub znaki informujące o zakazie palenia tytoniu.
Możemy wyróżnić trzy typy jadalni:
- I typ - jadalnia przeznaczona do spożywania posiłków własnych;
- II typ - jadalnia przeznaczona do spożywania posiłków własnych i wydawania napojów;
- III typ - jadalnia z zapleczem - przeznaczona do spożywania posiłków profilaktycznych.
Jadalnie przeznaczoną do spożywania posiłków własnych i wydawania napojów można połączyć z jadalnia z zapleczem, która przeznaczona jest do spożywania posiłków profilaktycznych.
Zobacz: Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników zimą?
Powierzchnia jadalni nie powinna być mniejsza niż 8 m2.
W przypadku jadalni przeznaczonej do spożywania posiłków własnych, powinno przypadać co najmniej 1,1 m2 powierzchni na każdego z pracowników jednocześnie spożywających posiłek.
Jadalnia przeznaczona do spożywania posiłków własnych i wydawania napojów powinna składać się z dwóch części:
- jadalni właściwej odpowiadającej wymaganiom jadalni przeznaczonej do spożywania posiłków własnych oraz
- pomieszczeń do przygotowywania, wydawania napojów i zmywania naczyń stołowych.
Jadalnia z zapleczem - przeznaczona do spożywania posiłków profilaktycznych powinna odpowiadać wymaganiom określonym dla jadalni przeznaczonej do spożywania posiłków własnych i wydawania napojów oraz powinna posiadać węzeł sanitarny dla konsumentów i węzeł sanitarny z szatnią dla pracowników obsługi.
Dla każdego pracownika spożywającego posiłek w jadalni należy zapewnić indywidualne miejsce siedzące przy stole.
Jadalnia powinna być wyposażona w umywalki w ilości nie mniejszej niż jedna umywalka na dwadzieścia miejsc siedzących w jadalni, lecz nie mniej niż jedna umywalka. Przy każdej umywalce powinny znajdować się ręczniki jednorazowe lub powinna być zainstalowana suszarka do rąk.
W jadalni powinny być zainstalowane urządzenia do podgrzewania przez pracownika posiłku własnego oraz zlewozmywaki dwukomorowe w ilości jeden zlewozmywak na dwadzieścia miejsc w jadalni, ale nie mniej niż jeden zlewozmywak.
W jadalniach typu przeznaczonej do spożywania posiłków własnych oraz w jadalni przeznaczonej do spożywania posiłków własnych i wydawania napojów lub przy nich powinny znajdować się indywidualne zamykane szafki przeznaczone do przechowywania w higienicznych warunkach własnego posiłku pracownika.
Zobacz serwis: Choroby zawodowe
W pomieszczeniu jadalni należy zapewnić przynajmniej 2-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.
Dla pracowników zatrudnionych przy wykonywaniu prac w kontakcie z materiałami zakaźnymi lub trującymi powinny być urządzone oddzielnie jadalnie niedostępne dla innych pracowników.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 nr 169 poz. 1650, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat