REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okres rozliczeniowy, Dni wolne od pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Studia podyplomowe bez urlopu szkoleniowego

Studia podyplomowe nie uprawniają do uzyskania urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy przysługuje w związku z przygotowywaniem pracy dyplomowej oraz przygotowywaniem się i przystąpieniem do egzaminu dyplomowego. Studia podyplomowe kończą się jednak uzyskaniem świadectwa a nie dyplomu.

Elastyczny czas pracy a poprawki Senatu

Elastyczny czas pracy przewiduje nowelizacja ustawy Kodeks pracy praz ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie z dniem 23 sierpnia 2013 r.  Wprowadziła 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy oraz ruchomy czas pracy. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki.

Elastyczny czas pracy – zmiany w prawie pracy

Elastyczny czas pracy został uchwalony 13 czerwca 2013 r. przez sejm. Zmiany w prawie pracy weszły w życie dnia 23 sierpnia 2013 r. Funkcjonują już dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy. Okres rozliczeniowy może być wydłużony w każdym systemie czasu pracy.

Czas pracy 2014

Czas pracy to zgodnie z Kodeksem pracy czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ile wymiar czasu pracy będzie wynosił w 2014 roku?

Dodatek za pracę w porze nocnej w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Za wykonywanie obowiązków pracowniczych w nocy przysługuje pracownikowi dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy dodatek za pracę w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy ustalając wysokość dodatku nocnego dla danego pracownika należy odnosić się do obowiązującego tę osobę nominalnego czasu pracy, bez względu na długość okresu rozliczeniowego, jakim jest objęta?

Dni wolne na poszukiwanie pracy - wzór wniosku

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę uprawnia pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Pracownik składa w tym celu wniosek. Kiedy pracownik może otrzymać wolne na poszukiwanie pracy w związku z wypowiedzeniem mu przez stowarzyszenie umowy o pracę?

Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Urlop okolicznościowy to dwa dni (lub jeden dzień) wolne od pracy w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności rodzinnych. Do takich okoliczności zalicza się ślub pracownika, urodzenie się mu dziecka, zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika.

Długi okres rozliczeniowy - sprawdź skutki jego wprowadzenia

Każdy z pracowników powinien zostać poinformowany o obowiązującym w zakładzie w stosunku do niego okresie rozliczeniowym. Taką informację pracodawca zawiera w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, a w sytuacji, gdy takich dokumentów nie posiada, w obwieszczeniu podanym do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Kiedy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności składek ZUS

Kontrahent naszej firmy zalega z zapłatą za wykonane usługi. W związku z trudnościami finansowymi chcielibyśmy przesunąć termin płatności składek na ubezpieczenia, żeby uniknąć płacenia odsetek i ewentualnej egzekucji. Czy istnieje taka możliwość i jakie warunki muszą być spełnione?

Wynagrodzenie za nadgodziny w weekendowym systemie czasu pracy

Pracodawca zatrudniający pracownika w weekendowym systemie czasu pracy nie może polecić mu pracy w innym dniu niż piątek, sobota, niedziela lub inny dzień świąteczny. Jeżeli jednak zleci taką pracę, to naraża się na odpowiedzialność za naruszenie praw pracowniczych.

Jak wynagradzać za pracę w dłuższym okresie rozliczeniowym

Wprowadzenie dłuższego niż 1-miesięczny okresu rozliczeniowego czasu pracy może okazać się dla firmy sporą oszczędnością. Planując bowiem czas pracy pracowników w dłuższym okresie nie zawsze powstaje obowiązek zapłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Sprawdź, jak rozliczać czas pracy po wyroku TK

Od 1 stycznia 2011 r. został wprowadzony przepis, zgodnie z którym, jeżeli święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy (czyli np. w wolną sobotę), to nie obniża ono wymiaru czasu pracy (art. 130 § 21 Kodeksu pracy). Jeżeli zatem pracodawca ustalił jako dzień wolny od pracy np. sobotę, to dotychczas nie musiał oddawać dnia wolnego za święto, które przypadało w tym dniu. Taką regulację 2 października br. TK uznał za niezgodną z konstytucją.

Skutki wprowadzenia pracy zmianowej

Wprowadzenie pracy zmianowej pozwoli pracodawcy na zatrudnienie pracownika w niedziele i święta. Ograniczeniem możliwości świadczenia pracy w te dni będzie zakaz pracy w święta w placówkach handlowych.

Dodatki do wynagrodzenia za udział w szkoleniu, które odbyło się w sobotę

W naszej firmie (drukarnia) wymieniliśmy urządzenia. W związku z tym zorganizowaliśmy naszym pracownikom obowiązkowe szkolenie z zakresu obsługi nowych maszyn połączone ze szkoleniem z zakresu bhp w ostatnią sobotę lipca br. Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników obsługujących maszyny odbyło się w godz. 7.00–10.00, 10.00–13.00 i 13.00–16.00. Natomiast grupa pracowników zajmujących się konserwacją maszyn miała szkolenie w godz. 8.00–17.00. Wszyscy pracownicy biorący udział w szkoleniach są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do 16.00. Z powodu zakończenia okresu rozliczeniowego nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Jak obliczyć wynagrodzenie w miesiącu udzielenia czasu wolnego za nadgodziny

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (świadczy pracę od poniedziałku do piątku), w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W czerwcu br. oprócz 160 godz. wynikających z rozkładu czasu pracy przepracował 12 nadgodzin. W lipcu br. miał do przepracowania 176 godz., ale na swój wniosek odebrał za pracę nadliczbową 12 godzin wolnego. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną 5472 zł oraz otrzymuje premię regulaminową w wysokości 450 zł. Jak obliczyć jego wynagrodzenie za czerwiec i lipiec?

Czy można udzielić zaliczkowo urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który po raz pierwszy podjął pracę

Od 18 czerwca 2012 r. zawarliśmy umowę o pracę z osobą, która nie wykonywała wcześniej pracy w ramach stosunku pracy (we wrześniu ukończyła studia wyższe, od października 2011 r. do lutego 2012 r. świadczyła pracę w kancelarii prawnej na podstawie umowy zlecenia). Pracownica wystąpiła ostatnio z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego w lipcu 2012 r. w wymiarze 5 dni ze względów osobistych. Zgadzamy się na skorzystanie przez pracownicę z tego urlopu. Czy jednak dopuszczalne jest zaliczkowe udzielanie urlopu wypoczynkowego?

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

Ustaliliśmy w formie zarządzenia prezesa naszej spółki, że pracownicy będą mieli wolne 8 czerwca 2012 r. W zamian przyjdą do pracy w sobotę 23 czerwca br. Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku, ale regulamin pracy pozwala dokonać zmiany rozkładu w wyjątkowych sytuacjach. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników naszej firmy skorzystał z wolnego 8 czerwca br., a następnie rozwiązaliśmy z nim umowę za porozumieniem stron 14 czerwca br. Jak w takim przypadku rozliczyć jego czas pracy i jak potraktować wolne 8 czerwca br.?

Święto Zielonych Świątek dniem wolnym dla pracowników handlu

Świętem wolnym od pracy jest pierwszy dzień Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę. Zatem pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć w tym roku wolne 27 maja. W ten dzień przypada bowiem w 2012 r. święto Zielonych Świątek.

Jak rozliczyć czas pracy w maju 2012 r.

W maju br. pracownicy w zależności od tego, jakie mają dni wolne ustalone w rozkładzie, mogą mieć różną liczbę godzin do przepracowania. Święto, które przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, nie obniża bowiem wymiaru czasu pracy.

Czas pracy w maju 2012 r.

W maju br. występują trzy święta, które są dniami wolnymi od pracy, tj. 1 maja (święto państwowe), 3 maja (święto narodowe Trzeciego Maja) i 27 maja (pierwszy dzień Zielonych Świątek). Ponieważ święto, które przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, nie obniża wymiaru czasu pracy, pracownicy w zależności od tego, jakie mają dni wolne ustalone w rozkładzie, mogą mieć różną liczbę godzin do przepracowania w tym miesiącu.

Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który trwa od 1 stycznia do 31 marca 2012 r. Chcemy wprowadzić zmianę do regulamin pracy, w którym sposób liczenia okresu rozliczeniowego zostanie ustalony jako: luty–kwiecień, maj–lipiec, sierpień–październik, listopad–styczeń. Jakie rozwiązanie dotyczące okresu rozliczeniowego zastosować w kwietniu br.? Jaki wpływ na sposób liczenia rocznego limitu godzin nadliczbowych ma wprowadzenie okresów rozliczeniowych na przełomie roku (tak jak w zaplanowanym nowym regulaminie)?

Wpływ świąt wielkanocnych na rozliczanie czasu pracy

Planując pracę w kwietniu 2012 r. pracodawcy mogą mieć problem z obliczeniem wymiaru czasu pracy pracowników. Pracownicy będą mieli bowiem w kwietniu br. różne wymiary czasu pracy w zależności od tego, jakie dni wolne są w firmie ustalone jako dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Dlaczego warto wprowadzić długi okres rozliczeniowy

Dłuższy niż miesięczny okres rozliczeniowy daje pracodawcy możliwość elastycznego planowania czasu pracy. Stosując taki okres, pracodawca nie jest związany wymiarami czasu pracy w poszczególnych miesiącach, lecz wymiarem obowiązującym w całym tym okresie.

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188)

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem reguluje art. 188 Kodeksu pracy. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Czy dopuszczalna jest inwentaryzacja w sklepie w niedzielę, w którą przypada święto

Prowadzimy sklep, w którym zatrudniamy kilku pracowników. W Nowy Rok chcemy przeprowadzić w sklepie inwentaryzację, żebyśmy mogli prowadzić sprzedaż 2 stycznia. W 2012 r. święto 1 stycznia przypada w niedzielę. Czy w związku z obowiązującym zakazem pracy w placówkach handlowych w święta, dzień ten należy traktować jak niedzielę czy jak święto? Jeżeli ten dzień potraktujemy jak dzień świąteczny, a pracownicy w tym dniu będą tylko uczestniczyć w inwentaryzacji i sklep będzie zamknięty, to czy dojdzie do naruszenia zakazu pracy w handlu w święta? Jak rozwiązać ten problem?

Jakie przepisy stosować po zakończeniu obowiązywania ustawy antykryzysowej

Z końcem grudnia 2011 r. przestanie obowiązywać ustawa antykryzysowa. Mimo zapowiedzi jej przedłużenia, nie ma obecnie w Sejmie projektu, który wydłużałby czas stosowania ustawy antykryzysowej.

Czas pracy w 2012 r.

Metodę obliczania obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy określa Kodeks pracy. Na tej podstawie jest ustalana liczba godzin pracy, jaką w ramach zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy ma do przepracowania każdy z pracowników w okresie rozliczeniowym.

Jak obliczyć współczynnik urlopowy w 2012 r.

Współczynnik urlopowy jest ustalany na dany rok kalendarzowy i wyraża średniomiesięczną liczbę dni roboczych w tym roku. Wartość ta służy do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. W 2012 r. w przypadku pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, wyniesie on 21.

Jak stosować niejednoznaczne przepisy o czasie pracy

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie rozstrzygają w pełni wszystkich problemów dotyczących czasu pracy. Istniejące regulacje stwarzają ponadto możliwość rozbieżnej interpretacji tych samych przepisów.

Sklep internetowy a zakaz pracy w handlu w święta

Dni wolne udzielone w związku z udziałem pracownika w komisji wyborczej

Zatrudniamy pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Jest on członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie 2 dni wolnych od pracy 10 i 11 października br. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? Jeśli tak, to czy przysługuje za nie wynagrodzenie?

Czy trzeba zapewniać przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy w instytucjach kultury

Pracodawcy proponują utrzymanie wydłużonych okresów rozliczeniowych czasu pracy

PKPP Lewiatan proponuje utrzymanie możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy. Ponadto Lewiatan proponuje ustalanie indywidualnego czasu pracownika na zasadach ruchomego czasu pracy.

Zmiana harmonogramu czasu pracy podczas okresu rozliczeniowego

W naszej firmie obowiązuje system równoważnego czasu pracy. Pracownicy wykonują pracę zgodnie z harmonogramem w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W czasie trwania okresu rozliczeniowego dochodzi jednak do wielu nieprzewidzianych sytuacji (np. choroby pracowników, urlopy na żądanie), które często uniemożliwiają realizację planu pracy. Czy istnieje w takich przypadkach możliwość wprowadzenia w trakcie trwania okresu rozliczeniowego zmian do harmonogramu? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Ekwiwalent za niewykorzystane dni na poszukiwanie pracy

Pracownik został zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny, ale nie radził sobie z powierzonymi obowiązkami i wręczyłem mu wypowiedzenie. Po upływie okresu wypowiedzenia pracownik zażądał wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy. Czy w trakcie wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny pracownikowi przysługuje w ogóle zwolnienie na poszukiwanie pracy i czy w przypadku ich niewykorzystania muszę wypłacić mu ekwiwalent?

Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy oddać dzień wolny za święto Bożego Ciała

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu. W poniedziałki i środy pracuje po 8 godzin, a w piątki 4 godziny. Wtorki i czwartki ma wolne. Pracownik pracuje w systemie podstawowym czasu pracy, w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym roku. Sobota jest dla pracowników naszej firmy dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Czy w związku z tym, że pracownik ma wolne czwartki na podstawie swojego rozkładu powinniśmy mu wyznaczyć jeszcze inny dzień wolny za święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 23 czerwca br.?

W najbliższą niedzielę pracownicy handlu mają dzień wolny od pracy

W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, przypada pierwszy dzień Zielonych Świątek. Jest to ustawowy dzień wolny od pracy. Oznacza to, że pracownicy placówek handlowych funkcjonujących w niedzielę nie będą pracować.

12 czerwca dniem wolnym dla pracowników handlu

Pracownicy pracują w sklepie na zmiany w systemie równoważnym czasu pracy. Pracę wykonują również w soboty i w niedziele. Czy to prawda, że nie można wyznaczyć pracy w niedzielę 12 czerwca br. ze względu na przypadające w tym dniu pierwszy dzień Zielonych Świątek?

Czy 12 czerwca sklepy muszą być zamknięte?

Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy. Święto to zawsze wypada w niedzielę - w tym roku będzie to 12 czerwca. W tym dniu pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć wolne.

Przedłużenie dobowej normy czasu pracy w systemie równoważnym

System równoważnego czasu pracy pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 16 czy 24 godzin. Jednak w takich przypadkach pracodawca musi liczyć się z tym, że pracę, co do zasady, powinien planować w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Jak obliczyć wymiar czasu pracy w maju 2011 r.

Święto 1 maja, które przypada w niedzielę, nie obniża czasu pracy w maju 2011 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego. Jeżeli natomiast pracownicy pracują we wtorki, to święto 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Różne pory pracy a ustawa antykryzysowa

W myśl ustawy antykryzysowej chcemy zastosować wydłużony okres rozliczeniowy do 6 miesięcy oraz indywidualny rozkład czasu pracy. Wiem, że grafik powinien być sporządzony przynajmniej na 2 miesiące wcześniej. Niemniej jednak w firmie zachodzą różne sytuacje i czasami powstaje konieczność pracy np. od 10.00 do 18.00, a następnego dnia od 7.00 do 15.00. Czy mogę zawiadomić pracownika o zmienionych godzinach pracy dzień wcześniej i co zrobić, gdy pracownik nie wyrazi na to zgody?

Wpływ świąt wielkanocnych na wymiar czasu pracy

W tym roku święta wielkanocne przypadają kwietniu. Z tego powodu oraz ze względu na zmiany dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy, które zostały wprowadzone od 1 stycznia 2011 r., planowanie godzin pracy w kwietniu br. jest dla pracodawców skomplikowane.

Nowe zasady zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych

Nowe zasady dotyczące zawieszalności świadczeń przedemerytalnych dla osób łączących pobieranie świadczenia z działalnością zarobkową weszły w życie 1 lutego 2011 r. Do przychodów za rok rozliczeniowy 2010/2011 należy jednak, na mocy przepisów przejściowych, stosować poprzednio obowiązujące zasady. Znając nowe zasady rozliczenia, świadczeniobiorcy mogą jednak wstępnie ocenić, czy uzyskiwany przez nich na bieżąco przychód będzie powodował zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia.

Czy za pracę w weekend przysługuje wynagrodzenie

Nauczyciele - badanie czasu i warunków pracy

Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) w ciągu najbliższych dwóch tygodni ma rozpocząć badanie czasu i warunków pracy nauczycieli. Jest to pierwsze w Polsce tego typu kompleksowe badanie. Weźmie w nim udział ponad 8 tys. nauczycieli.

Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy

System równoważny to jeden z najelastyczniejszych systemów czasu pracy. Może być stosowany zawsze wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją.

Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

Zagraniczna podróż służbowa w święto

Pracownik jedzie w podróż służbową za granicę. Podczas tego wyjazdu traci dzień wolny (święto) w Polsce. Czy w zamian za pracę za granicą w święto obchodzone w Polsce powinien dostać dodatkowy dzień wolny po powrocie z delegacji?

Jaki okres rozliczeniowy stosować w przypadku prac sezonowych

REKLAMA