reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy za pracę w weekend przysługuje wynagrodzenie

Czy za pracę w weekend przysługuje wynagrodzenie

Właściciel sklepu postanowił w sobotę i niedzielę zrobić inwentaryzację towaru. Pracodawca nie chce zapłacić pracownikom za ich pracę w weekend. Proponuje, by odebrali wolne w liczbie przepracowanych godzin. Czy pracownicy powinni się domagać od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia oraz dodatku za nadgodziny?

Tak, pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za wykonaną przez pracowników pracę. Natomiast dodatek za nadgodziny będzie przysługiwał pracownikom, pod warunkiem że pracowali w godzinach nadliczbowych w weekend i nie odebrali za te godziny czasu wolnego.

W przepisach kodeksu pracy odróżnia się wynagrodzenie za wykonywaną pracę od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Jedynie dodatek może zostać zastąpiony czasem wolnym udzielonym pracownikom. Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy (sobota) wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Cały dzień wolny przysługuje niezależnie od liczby godzin faktycznie przepracowanych w sobotę.

Jednocześnie pracownikowi należy się wynagrodzenie za przepracowaną sobotę. Gdy pracownik przepracował mniejszą liczbę godzin niż przypada w dniu otrzymanym za ten dzień (czyli np. przepracował w sobotę tylko dwie godziny, a otrzymał za to cały dzień wolny), wówczas do pełnej dobowej normy czasu pracy powinien otrzymać wynagrodzenie przestojowe na zasadach określonych w art. 81 k.p. Jednocześnie należy zauważyć, że pracownik może podczas pracy w sobotę przekroczyć dobową normę czasu pracy, np. może pracować przez dziesięć godzin. Pracodawca za pracę w sobotę udziela pracownikowi dnia wolnego. W tym przypadku godziny od 1 do 8 nie są nadliczbowe, natomiast 9 i 10 należą już do nadliczbowych (przekroczona została norma dobowa). W tej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 50% za te dwie godziny. Na wniosek pracownika zamiast dodatku można uzyskać czas wolny. W razie jego udzielenia pracownik traci prawo do dodatku za pracę nadliczbową i wówczas za przepracowane godziny ponadwymiarowe otrzymuje tylko normalne wynagrodzenie.

Pracownikowi, który pracował w niedzielę, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w tygodniu, niezależnie od liczby godzin rzeczywiście przepracowanych w niedzielę (nawet za jedną godzinę). Dzień ten należy udzielić w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po przepracowanej niedzieli (art. 15111 § 1 pkt 1 k.p.). Jeżeli pracownik wykonywał pracę w niedzielę w godzinach przekraczających wymiar dobowy i otrzymał dzień wolny, wówczas przysługuje mu rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych: dodatek za godziny nadliczbowe przypadające w niedzielę albo – na jego wniosek bądź z inicjatywy pracodawcy – czas wolny. Oczywiście pracownik otrzyma wynagrodzenie za przepracowaną niedzielę. Gdy pracownik przepracował mniejszą liczbę godzin niż przypada w dniu otrzymanym za niedzielę, wówczas do pełnej dobowej normy czasu pracy powinien otrzymać wynagrodzenie przestojowe na zasadach określonych w art. 81 k.p.

Podstawa prawna

  • Art. 80, 81, 1511 § 1, 1512, 1513, 15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 254, poz. 1700
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama