| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak wynagradzać za pracę w dłuższym okresie rozliczeniowym

Jak wynagradzać za pracę w dłuższym okresie rozliczeniowym

Wprowadzenie dłuższego niż 1-miesięczny okresu rozliczeniowego czasu pracy może okazać się dla firmy sporą oszczędnością. Planując bowiem czas pracy pracowników w dłuższym okresie nie zawsze powstaje obowiązek zapłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy z przedłużeniem dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Przez 2 miesiące pracownicy wypracowują większą liczbę godzin, niż wynika to z ogólnych wymiarów miesięcznych, a następnie rekompensujemy im to mniejszą liczbą godzin w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego. W okresie rozliczeniowym nie występują ani przekroczenia dobowe, ani średniotygodniowe, a jedynie w niektórych miesiącach wyższy jest wymiar godzin do przepracowania. Pracownicy zatrudnieni w tym systemie wynagradzani są według stawki miesięcznej, a część według stawki godzinowej. Jak prawidłowo powinniśmy obliczyć należne im wynagrodzenie za ten czas?

Za każdy miesiąc okresu rozliczeniowego powinni Państwo wypłacić pracownikom wynagradzanym stawką miesięczną wynagrodzenie wynikające ze stawki ich osobistego zaszeregowania (wskazane w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy). Natomiast pracownicy wynagradzani stawką godzinową powinni otrzymać wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. Jeżeli w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego pracownicy wypracują taką liczbę godzin, za które ich wynagrodzenie będzie łącznie wynosiło mniej niż minimalne, powinni je Państwo wyrównać do obowiązującej minimalnej płacy.

Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (nr PP-III-4102–789/04): (...) w razie stosowania dłuższego niż miesiąc okresu rozliczeniowego oraz nierównomiernego rozłożenia liczby godzin pracy w poszczególnych miesiącach, pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną otrzymywać powinien stawkę wynikającą z umowy w każdym z miesięcy (o ile nie wystąpią godziny nadliczbowe). Natomiast pracownik wynagradzany stawką godzinową powinien otrzymać wynagrodzenie za faktycznie przepracowane w danym miesiącu godziny pracy, przy czym wynagrodzenie to nie powinno być niższe niż wynagrodzenia minimalne (...).

Pracodawca ma możliwość swobodnego planowania pracownikom dni i godzin pracy w obowiązującym w zakładzie okresie rozliczeniowym czasu pracy. Powinien przy tym pamiętać, aby:

  • co najmniej raz na 4 tygodnie niedziela zaplanowana w harmonogramie czasu pracy pracownika była dniem wolnym od pracy (art. 15112 Kodeksu pracy),
  • zapewnić pracownikom odpowiednią liczbę godzin odpoczynku bezpośrednio po zakończeniu ich dniówki roboczej (art. 135–137 Kodeksu pracy),
  • zapewnić pracownikom co najmniej 35 godzin odpoczynku tygodniowego (art. 133 Kodeksu pracy),
  • zapewnić pracownikom dni wolne w liczbie odpowiadającej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadających w okresie rozliczeniowym (art. 147 Kodeksu pracy).

W praktyce wahania między liczbą godzin pracy w poszczególnych miesiącach okresu rozliczeniowego nie mogą być bardzo duże (zwłaszcza ze względu na konieczność zapewnienia odpoczynku tygodniowego).

PRZYKŁAD

Pracownicy wykonują pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy przedłużonym do 12 godzin dziennie w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który pokrywa się z miesiącami kalendarzowymi.

W okresie rozliczeniowym od marca do czerwca br. pracodawca zaplanował pracownikom pracę w następującym wymiarze godzinowym:

  • kwiecień – 206 godzin,
  • maj – 198 godzin,
  • czerwiec – 84 godziny.

Łącznie pracownicy powinni przepracować 488 godzin. W tym okresie nie wystąpiły ani przekroczenia dobowe, ani tygodniowe.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »