REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba pracownika, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku

To, czy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy, chorując na przełomie roku, jest uzależnione od rodzaju świadczenia, jakie otrzymywał do 31 grudnia.

Przejście z renty na emeryturę

ZUS z urzędu przyznaje emeryturę zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny.

Wliczanie okresów zatrudnienia do okresów mających wpływ na wysokość odprawy emerytalnej

Jesteśmy pracownikami Zarządu Dróg i Komunikacji, którzy w wyniku reorganizacji zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę. Mamy więc prawo do odprawy emerytalnej. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od lat pracy. Powstaje jednak pytanie, czy do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość odprawy emerytalnej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia czy wyłącznie staż pracy u danego pracodawcy?

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Podstawa wynagrodzenia za czas choroby po wyroku TK

Od pięciu miesięcy za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Wypowiedzenie tylko z powodu emerytury - to dyskryminacja

Wypowiedzenie umowy o pracę nie może być uzasadnione wyłącznie nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury. Takie działanie nosi znamiona dyskryminacji ze względu na wiek.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach w 2009 r.

Planowanych zmian jest wiele. Przypomnijmy chociaż, że od nowego roku płatnik składek będzie miał możliwość przekazywania ubezpieczonym informacji ZUS RMUA - za zgodą ubezpieczonego - w formie elektronicznej.

Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Jedna z pracownic zatrudnionych w naszej spółce i spółce powiązanej z nami kapitałowo otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Bieg wypowiedzenia rozpoczął się 1 września i zakończy 30 listopada 2008 r. Ponieważ uznaliśmy, że tak będzie korzystniej dla nas - jest już kandydatka na stanowisko zwalnianej pracownicy - zwolniliśmy pracownicę z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 października do 30 listopada z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica rozchorowała się w pierwszych dniach października. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie. Czy przy ustalaniu prawa do świadczeń chorobowych traktować tę osobę jak pracownika, czy przekazać wypłatę świadczeń do ZUS? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy?

Czy po skróceniu okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną firmy wypowiedzieliśmy kilku pracownikom warunki płacy. Jeden z nich nie wyraził zgody na zmianę tych warunków, dlatego zawarta z nim umowa o pracę miała rozwiązać się po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia (30 kwietnia 2008 r.). W trakcie okresu wypowiedzenia skróciliśmy go o 1 miesiąc. Za pozostały okres pracownik otrzymał odszkodowanie. Umowa o pracę została rozwiązana 31 marca 2008 r. Z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego wyrejestrowaliśmy pracownika z datą 1 kwietnia. W 2008 r. w okresie zatrudnienia pracownik chorował i otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponownie zachorował po upływie 30 dni od ustania zatrudnienia, czyli 31 marca 2008 r. ZUS odmówił byłemu pracownikowi prawa do zasiłku chorobowego za ten okres. Pracownik wystąpił do sądu o ustalenie, że umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2008 r., a nie 31 marca 2008 r. Sądy rejonowy i okręgowy oddaliły powództwo pracownika. Przyznały, że umowa o pracę rozwiązała się 31 marca 2008 r. Pracownik równocześnie odwołał się od decyzji ZUS odmawiającej prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę. W tym postępowaniu sąd zmienił wydane przez ZUS decyzje i przyznał pracownikowi prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia w naszej firmie. Czy w związku z wyrokiem sądu mamy jakieś obowiązki wobec pracownika?

Jak wliczyć nagrodę roczną do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownica naszej firmy w okresie od stycznia do października 2007 r. była zatrudniona na pełny etat, a od listopada 2007 r. i obecnie jest zatrudniona na 3/4 etatu. Wysokość nagrody rocznej uzależniamy od wyników firmy. Za 2007 r. pracownica otrzymała nagrodę w wysokości 2675 zł brutto. W jakiej wysokości nagrodę roczną powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy? Choruje we wrześniu 2008 r.

Jak często ZUS dolicza do emerytury nowy staż

Nasz pracownik uprawniony do emerytury wciąż prosi nas o wydawanie mu zaświadczeń w celu złożenia w ZUS. Jak często istnieje możliwość doliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia i jak często powinniśmy składać w ZUS zaświadczenia o przychodach naszych pracowników? Czy są jakieś specjalne druki, które by nam ułatwiły wywiązywanie się z tego obowiązku?

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Odprawa emerytalna od dwóch pracodawców

Nasz pracownik jest zatrudniony równocześnie w dwóch zakładach pracy, w naszej gminnej bibliotece na 1/2 etatu i w gimnazjum jako nauczyciel w pełnym wymiarze. Od 1 września pracownik przechodzi na emeryturę nauczycielską - bez względu na wiek. Równocześnie poinformował nas, że chce rozwiązać umowę o pracę z biblioteką. W związku z rozwiązaniem umowy z gimnazjum pracownik otrzyma odprawę emerytalną z Karty Nauczyciela. Spełnia tam wymagane kryteria. Czy drugi zakład pracy - biblioteka może wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Moim zdaniem pracownik nie nabył u nas prawa do odprawy emerytalnej. Pracownik nie ma prawa do emerytury w związku z zatrudnieniem w naszym zakładzie, bo ma dopiero 58 lat.

Czy rencistka prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo do emerytury

W grudniu 2008 r. ukończę 55 lat. Łącznie z 9-letnim okresem pracy w gospodarstwie rolnym mam przepracowane prawie 35 lat. Od dwóch lat jestem na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Przed przejściem na rentę pracowałam na podstawie umowy o pracę w prywatnej firmie. Od półtora roku prowadzę własną firmę, która zajmuje się sprzątaniem. Czy będę miała prawo do wcześniejszej emerytury? Nie należę do otwartego funduszu emerytalnego.

Czy ZUS przeliczy emeryturę po 30 miesiącach pracy

Pracownica, która urodziła się przed 1 stycznia 1949 r., uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury po ukończeniu 55 lat. Emeryturę pobierała od października 2003 r. do lipca 2004 r., a od 1 sierpnia 2004 r. zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę (nadal u nas pracuje). Pracownica zwróciła się do nas z pytaniem, czy w związku zatrudnieniem po przyznaniu prawa do emerytury może przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury przysługującej pracownicy wynosi 248%. Prosimy także o wyjaśnienie, czy przysługuje jej emerytura z tytułu ukończenia 60 lat i w jakiej wysokości?

Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania

Od 1 sierpnia 2008 r. obowiązuje u nas nowy regulamin wynagradzania. Do 31 lipca 2008 r. wypłacaliśmy pracownikom miesięczne premie regulaminowe pomniejszane proporcjonalnie za czas choroby. Premie były wliczane do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W regulaminie, który obowiązuje od 1 sierpnia br., jest zapis, że pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę, którą może zmniejszyć kwotowo lub procentowo za czas niezdolności do pracy. Taki zapis, naszym zdaniem, nie uprawnia do wliczania nagrody do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik choruje nieprzerwanie w lipcu i sierpniu 2008 r.? Czy z podstawy wymiaru powinniśmy wyłączyć premie, które przysługiwały do końca czerwca, czy wyłączyć premie dopiero wtedy, gdy będziemy ustalali podstawę wymiaru na nowo?

Czy pracownik, który ma prawo do emerytury, otrzyma zasiłek chorobowy

W 2007 r. pracownica uzyskała prawo do emerytury. ZUS naliczył jej emeryturę i zawiesił wypłatę, ponieważ pracownica przez cały czas pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Od czerwca 2008 r. pracownica jest na zwolnieniu lekarskim, które już przekroczyło 33 dni. Wkrótce pójdzie do szpitala, dlatego zwolnienie lekarskie przedłuży się. Nie wypłacamy zasiłków chorobowych naszym pracownikom, wypłatę przekazujemy do ZUS. Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, mimo że ma ustalone prawo do emerytury, czy powinna odwiesić wypłatę emerytury, ponieważ nie będzie miała prawa do zasiłku chorobowego?

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik był zatrudniony w naszej firmie do 30 listopada 2007 r. (przez 1,5 roku). Kolejną umowę o pracę podpisaliśmy z nim od 14 stycznia 2008 r., a w lipcu 2008 r. jest na zwolnieniu lekarskim. Jak w jego przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia do 30 listopada 2007 r.? Jeżeli tak, to czy grudzień 2007 r. i styczeń 2008 r. wyłączyć z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jakiej długości przerwa między umowami o pracę uprawnia do sumowania przychodu z 12 miesięcy?

Prawo do emerytury

Nasz długoletni pracownik przeszedł na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat. Po przyznaniu prawa do emerytury ponownie zatrudniliśmy go na umowę o pracę - pracuje nadal. W tym roku skończy 65 lat. Czy może starać się o przeliczenie emerytury po ukończeniu 65 lat z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Jaki okres powinien przepracować, aby ZUS przeliczył jego świadczenie? Czy w związku ze złożeniem wniosku o przeliczenie emerytury powinniśmy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę?

Jak postąpić w przypadku pracownika, którego pracodawca podejrzewa o chorobę

Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?

Jak ustalać podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Obliczając dla pracownika wysokość wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego pracodawca w pierwszej kolejności musi ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia lub zasiłku. W podstawie uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Wynagrodzenie to ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika w poszczególnych miesiącach przez 12.

Jak ZUS obliczy polską część emerytury dla osoby, która pracowała we Francji

Mam 60 lat i w tym roku chcę przejść na emeryturę. W Polsce pracowałam w latach 1968-1981 (14 lat). W 1982 r. wyjechałam z mężem do Francji. We Francji pracowałam nieprzerwanie od 1 stycznia 1983 r. do 31grudnia 2007 r. (25 lat). Jak ZUS obliczy wysokość mojej emerytury za okres pracy w Polsce? Nie udało mi się zgromadzić kwot wynagrodzeń za wszystkie lata pracy w Polsce.

Czy pracownik, którego zakład pracy ponownie zatrudni po przejściu na emeryturę, może zrzec się odprawy emerytalnej

Nasz pracownik przechodzi na emeryturę. Niebawem zatrudnimy go ponownie, ale tylko na 1/2 etatu. Pracownik poinformował nas, że w związku z tym, że będzie dalej u nas pracował, chce się zrzec odprawy emerytalnej. Czy jeżeli odbierzemy od pracownika takie oświadczenie na piśmie, to możemy niewypłacać mu odprawy?

Czy możliwe jest przeliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej

Po przyznaniu emerytury w 1996 r. nasza pracownica pracowała przez ponad 10 lat. Przed przyznaniem emerytury osiągała dość wysokie zarobki. Wynagrodzenie, jakie osiągała u nas po przyznaniu emerytury było niższe, ale powodowało zmniejszenie wypłacanej jej emerytury. Pracownica chciałaby złożyć w ZUS wniosek o przeliczenie wysokości emerytury od nowej kwoty bazowej, która obowiązuje od 1 marca 2008 r. Czy ZUS może przeliczyć emeryturę z nową „bazówką” biorąc pod uwagę stare zarobki, czy pracownica musiałaby wskazać nowe wynagrodzenia? Jak powinien wyglądać wniosek o takie przeliczenie?

Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Mam 66 lat i na stałe mieszkam w Krakowie. Od kilku lat pobieram emeryturę z ZUS ustaloną za 23 lata pracy w Polsce. Po przejściu na emeryturę wyjechałem do córki do Irlandii i po kilku miesiącach rozpocząłem w tym kraju wspólnie z zięciem prowadzenie działalności gospodarczej. Przepracowałem już pełne 2 lata. Czy mogę zwrócić się do ZUS o doliczenie okresów ubezpieczenia w Irlandii i podwyższenie kwoty mojej polskiej emerytury?

Stanowisko ZUS w sprawie emerytur dla 60-latków

Trybunał Konstytucyjny 23 października 2007 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pozbawia on prawa do emerytury mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Jakie są zasady przyznawania emerytury górniczej

W listopadzie 2007 r. ukończyłem 55 lat. W Polsce przepracowałem na pełny etat ponad 11 lat, w tym 10 lat w górnictwie pod ziemią. W 1982 r. podjąłem pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w kopalni uranu pod ziemią jako górnik na Węgrzech. Byłem tam zatrudniony 7,5 roku. Przepracowałem w górnictwie (polskim i węgierskim) 17 lat i 6 miesięcy. W 1990 r., ze względu na stan zdrowia, musiałem odejść z pracy w kopalni, po czym pracowałem jeszcze w 7 miejscach przez ponad 10 lat. Od 2001 r. pobieram węgierską rentę socjalną. Na emeryturę górniczą na Węgrzech mogę przejść w wieku 59 lat, ale z tego, co wiem, powinienem otrzymać część polskiej emerytury górniczej za lata przepracowane w Polsce. Czy mogę ubiegać się o taką emeryturę? Nie mogę odnaleźć moich dokumentów zarobkowych za lata 1980 - 1982, gdy pracowałem przed wyjazdem na Węgry w jednej z polskich kopalni. Czy ZUS może w tym przypadku przyjąć zarobki zastępcze, np. mojego kolegi, z którym pracowałem?

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru renty przyznanej ponownie po 5 latach przerwy

W okresie od czerwca 1995 r. do czerwca 2002 r. pobierałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. Następnie prowadziłem działalność gospodarczą. Obecnie choruję na nowotwór złośliwy i w marcu 2008 r. skończy mi się 182 dni zasiłku chorobowego. Jak ZUS obliczy mi rentę, jeżeli w okresie 20 lat wstecz, tj. do 1987 r. nie mam kolejnych 10 lat pracy? Mogę udowodnić zarobki z 10 kolejnych lat, ale do 1982 r. Wybranie 20 różnych lat jest dla mnie niekorzystne, bo część zakładów pracy nie ma wszystkich dokumentów i wskazane zarobki z tych okresów nie są pełne (np. zaświadczenia są wystawiane na podstawie akt osobowych, więc uwzględniają tylko płacę zasadniczą bez podania kwoty premii regulaminowej lub uznaniowej). Czy ZUS może brać pod uwagę moje zarobki z 10 kolejnych lat, np. 1984-1994? Liczenie brakujących lat jako 0% jest dla mnie krzywdzące.

Czy można zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorującego zleceniobiorcy

Od czerwca 2007 r. zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę, która projektuje strony internetowe. Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W lutym br. przez 10 dni chorował, ale wywiązał się ze swoich obowiązków, dlatego wypłacimy mu pełne miesięczne wynagrodzenie określone w umowie zlecenia w kwocie 2300 zł. Czy w związku z tym, że zleceniobiorca chorował przez część lutego i otrzymał zasiłek chorobowy, powinniśmy zmniejszyć podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia?

Czy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownik chorował przez 182 dni. Bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim na siebie dostarczył nam zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Czy po tak długiej chorobie pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? Między zwolnieniami lekarskimi na pracownika i na jego dziecko nie było ani jednego dnia przerwy.

Jak uwzględnić "trzynastkę" w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia emeryta z ZUS

Od 1 stycznia 2007 r., z krótką przerwą w czerwcu 2007 r., zatrudniamy emeryta, który ma ustalone prawo do emerytury od 1 czerwca 2007 r. Wynagrodzenie wypłacamy mu w tym samym miesiącu, za który przysługuje. W lutym br. otrzymał od nas „trzynastkę” za poprzedni rok. Czy w zaświadczeniu o przychodzie za 2007 r., które musimy wydać emerytowi w celu rozliczenia się z ZUS, mamy uwzględnić ten składnik? Jeśli tak, to czy podać pełną wysokość „trzynastki”, czy tylko za okres, w którym pracownik miał prawo do emerytury?

Termin powiadomienia pracodawcy o przejściu na emeryturę

W roku 2009 chciałabym przejść na emeryturę. W jakim terminie muszę powiadomić o tym fakcie mojego pracodawcę?

Reforma emerytalna

Dokończenie reformy emerytalnej wymaga przeprowadzenia wielu prac legislacyjnych, które muszą zakończyć się w 2008 r.

Dyskryminacja - przegląd orzecznictwa

Problematyka dyskryminacji pracownika była niejednokrotnie przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego. Najczęściej analizowanym przypadkiem była dyskryminacja ze względu na wiek i sposób wynagradzania.

Zatrudnienie w szczególnych warunkach

Ustalanie okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodne z Konstytucją RP.

Emerytura nauczycielska w trzech wariantach

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy 1 stycznia 1999 r. posiadają okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - mogą przejść na emeryturę wcześniejszą w obniżonym o 5 lat wieku emerytalnym.

Czy pracownik ma prawo do świadczeń z powodu choroby, jeżeli zachoruje po złożeniu wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Pracownica naszego zakładu 23 sierpnia 2008 r. miała wypadek samochodowy. Stan jej zdrowia jest bardzo poważny. Po przewiezieniu pracownicy ze szpitala specjalistycznego do szpitala w naszym mieście otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 28 sierpnia br. wystawione przez szpital, który przyjął pracownicę po wypadku. Już teraz wiemy, że leczenie pracownicy potrwa długo i najprawdopodobniej okres zasiłkowy będzie za krótki na całkowity powrót do zdrowia. Jak mamy postąpić z wypłatą wynagrodzenia chorobowego? W sierpniu pracownica złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 września br. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe za cały okres zwolnienia lekarskiego? Co z dalszymi zwolnieniami do końca sierpnia 2008 r. i ze zwolnieniami lekarskimi od 1 września 2008 r.?

Wypłata odprawy emerytalnej

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę (odchodzi za porozumieniem stron). W jakim terminie powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną - w terminie rozwiązania umowy czy dopiero w momencie, gdy udokumentuje nam przyznanie emerytury przez ZUS?

Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy przeciętnie 5-7 pracowników, dlatego wypłacamy tylko wynagrodzenie chorobowe, a zasiłki wypłaca im ZUS. Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2007 r., zachorował 17 grudnia 2007 r. Była to pierwsza choroba pracownika w ubiegłym roku. Przysługuje mu stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4000 zł, które wypłacamy 5. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy do podstawy wymiaru wliczyć wynagrodzenie za listopad 2007 r. wypłacone w grudniu 2007 r.?

Kiedy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Na wykonanie dodatkowych prac często zawieramy z naszymi pracownikami umowy zlecenia. Są to zwykle umowy na kilka dni w miesiącu (od 5 do 15) związane z wykonaniem konkretnych prac. Czy wynagrodzenie z takich umów wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, gdy wynagrodzenia za zlecenia były wypłacane w miesiącach, z których ustalamy podstawę wymiaru świadczeń za czas choroby?

Czy z wynagrodzenia za pracę można potrącić nadpłacony zasiłek chorobowy

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika?

Dwie odprawy

Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę w ramach zwolnień grupowych należy się zarówno odprawa emerytalna, jak i odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Dla pracodawcy oznacza to, że taki pracownik może otrzymać nawet 4-miesięczne wynagrodzenie.

O jakich przychodach powiadomić ZUS (cz. 1)

Zarówno płatnik, jak i świadczeniobiorca mają obowiązek powiadomienia ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i wysokości osiąganego przychodu przez emeryta lub rencistę.

Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytalnej

Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie.

Ochrona ze względu na wiek

Zapisy kodeksowe stanowią, że stosunek pracy pracownika będącego w wieku przedemerytalnym nie jest chroniony wówczas, gdy podstawą nawiązania z nim stosunku pracy jest umowa terminowa.

Odprawa pieniężna nauczyciela

Jestem nauczycielem w szkole podstawowej i mam 30-letni okres zatrudnienia, w tym jako nauczyciel 25 lat. Podczas badań okresowych lekarz stwierdził, że jestem niezdolny do pracy na stanowisku nauczyciela. Pracodawca rozwiązał ze mną stosunek pracy i wypłacono mi odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Złożyłem wniosek o emeryturę, którą uzyskałem. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić o odprawę emerytalną dla nauczycieli?

Zaniżona wartość wynagrodzenia

Jestem na emeryturze od ponad 3 lat. W tym roku zorientowałem się, że pracodawca, kompletując dokumenty do ZUS, podał zaniżoną wartość mojego wynagrodzenia otrzymywanego w okresie ostatnich 3 lat (nie wliczył dodatku stażowego). Chciałbym wystąpić o ponowne naliczenie emerytury i żądać odszkodowania od pracodawcy. Czy mam szanse?

Przerwanie pracy ze względu na stan zdrowia

Pracownik zatrudniony na stanowisku operatora maszyn drogowych przyszedł do pracy z gorączką. Rozpoczął pracę, ale od rana narzekał na uciążliwy ból i zawroty głowy. Po kilku godzinach przerwał pracę i poinformował kierownika zmiany, że bardzo źle się czuje i nie jest w stanie obsługiwać maszyny. Tego dnia nie podjął już pracy. Czy pracownik może przerwać pracę z powodu złego stanu zdrowia?

Nauczyciel emerytem (cz. 1)

Rok 2008 to ostatni rok, który daje możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę, obliczaną według dotychczasowych zasad, zapewne znacznie korzystniejszych od nowych.

ZUS doliczy do emerytury pracę w USA i Kanadzie

Około 70 tys. osób, które pracują lub pracowały w USA lub Kanadzie, będzie mogło uwzględnić ten okres przy ubieganiu się o emeryturę w ZUS.

REKLAMA