| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak uwzględnić "trzynastkę" w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia emeryta z ZUS

Jak uwzględnić "trzynastkę" w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia emeryta z ZUS

Od 1 stycznia 2007 r., z krótką przerwą w czerwcu 2007 r., zatrudniamy emeryta, który ma ustalone prawo do emerytury od 1 czerwca 2007 r. Wynagrodzenie wypłacamy mu w tym samym miesiącu, za który przysługuje. W lutym br. otrzymał od nas „trzynastkę” za poprzedni rok. Czy w zaświadczeniu o przychodzie za 2007 r., które musimy wydać emerytowi w celu rozliczenia się z ZUS, mamy uwzględnić ten składnik? Jeśli tak, to czy podać pełną wysokość „trzynastki”, czy tylko za okres, w którym pracownik miał prawo do emerytury?

RADA

W zaświadczeniu za 2007 rok nie należy uwzględniać „trzynastki” wypłaconej w 2008 roku. Będą ją Państwo musieli wykazać dopiero w 2009 r., wystawiając zaświadczenie o przychodzie osiągniętym w 2008 r., ale tylko w wysokości proporcjonalnej do okresu, w którym pracownik miał prawo do emerytury. Jedynie w sytuacji, gdyby emerytura była zawieszona w okresie, za który przysługuje, „trzynastkę” należałoby wykazać w zaświadczeniu o przychodzie za 2007 r.

UZASADNIENIE

Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury bądź renty wpływa przede wszystkim ten przychód, który zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku pracowników jest to przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody czy ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wszystkie te składniki pracodawca powinien uwzględnić wystawiając zaświadczenie o wysokości przychodu do celów rozliczenia emeryta/rencisty z ZUS.

W zaświadczeniu nie można uwzględniać przychodów, od których nie było obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyż nie mają one wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury bądź renty. Przychody te są wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (m.in. nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, różnego rodzaju odprawy pieniężne i odszkodowania).

Wśród przychodów wymienionych we wspomnianym rozporządzeniu jako niepodlegające składkom na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie ma tzw. trzynastej pensji. Oznacza to, że podlega ona składkom i ZUS będzie ją brał pod uwagę rozliczając przychód osiągany przez emeryta.

Jednak przy wystawianiu zaświadczenia o zarobkach osiągniętych w 2007 r., które trzeba złożyć w ZUS do końca lutego br., należy uwzględniać tylko te składniki wynagrodzenia, które zostały wypłacone w ubiegłym roku. Przy ustalaniu, czy określony przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń, obowiązuje bowiem zasada, zgodnie z którą przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu (roku), w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty. Ponieważ „trzynastka” za 2007 r. została wypłacona w lutym 2008 r., nie będzie ona miała wpływu na rozliczenie przychodu za 2007 r., ale dopiero za 2008 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »