| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak uwzględnić "trzynastkę" w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia emeryta z ZUS

Jak uwzględnić "trzynastkę" w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia emeryta z ZUS

Od 1 stycznia 2007 r., z krótką przerwą w czerwcu 2007 r., zatrudniamy emeryta, który ma ustalone prawo do emerytury od 1 czerwca 2007 r. Wynagrodzenie wypłacamy mu w tym samym miesiącu, za który przysługuje. W lutym br. otrzymał od nas „trzynastkę” za poprzedni rok. Czy w zaświadczeniu o przychodzie za 2007 r., które musimy wydać emerytowi w celu rozliczenia się z ZUS, mamy uwzględnić ten składnik? Jeśli tak, to czy podać pełną wysokość „trzynastki”, czy tylko za okres, w którym pracownik miał prawo do emerytury?

RADA

W zaświadczeniu za 2007 rok nie należy uwzględniać „trzynastki” wypłaconej w 2008 roku. Będą ją Państwo musieli wykazać dopiero w 2009 r., wystawiając zaświadczenie o przychodzie osiągniętym w 2008 r., ale tylko w wysokości proporcjonalnej do okresu, w którym pracownik miał prawo do emerytury. Jedynie w sytuacji, gdyby emerytura była zawieszona w okresie, za który przysługuje, „trzynastkę” należałoby wykazać w zaświadczeniu o przychodzie za 2007 r.

UZASADNIENIE

Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury bądź renty wpływa przede wszystkim ten przychód, który zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku pracowników jest to przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody czy ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wszystkie te składniki pracodawca powinien uwzględnić wystawiając zaświadczenie o wysokości przychodu do celów rozliczenia emeryta/rencisty z ZUS.

W zaświadczeniu nie można uwzględniać przychodów, od których nie było obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyż nie mają one wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury bądź renty. Przychody te są wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (m.in. nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, różnego rodzaju odprawy pieniężne i odszkodowania).

Wśród przychodów wymienionych we wspomnianym rozporządzeniu jako niepodlegające składkom na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie ma tzw. trzynastej pensji. Oznacza to, że podlega ona składkom i ZUS będzie ją brał pod uwagę rozliczając przychód osiągany przez emeryta.

Jednak przy wystawianiu zaświadczenia o zarobkach osiągniętych w 2007 r., które trzeba złożyć w ZUS do końca lutego br., należy uwzględniać tylko te składniki wynagrodzenia, które zostały wypłacone w ubiegłym roku. Przy ustalaniu, czy określony przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń, obowiązuje bowiem zasada, zgodnie z którą przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu (roku), w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty. Ponieważ „trzynastka” za 2007 r. została wypłacona w lutym 2008 r., nie będzie ona miała wpływu na rozliczenie przychodu za 2007 r., ale dopiero za 2008 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »