reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie zmiany w ubezpieczeniach w 2009 r.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach w 2009 r.

Planowanych zmian jest wiele. Przypomnijmy chociaż, że od nowego roku płatnik składek będzie miał możliwość przekazywania ubezpieczonym informacji ZUS RMUA - za zgodą ubezpieczonego - w formie elektronicznej.

W roku 2009 płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz samych ubezpieczonych czeka wiele zmian w przepisach ubezpieczeniowych. Poniżej sygnalizujemy kilka planowanych zmian. Więcej na ten temat na pewno będziemy pisać w dziale ubezpieczenia społeczne w 2009 r.

„Elektroniczny” ZUS RMUA

Od 1 stycznia 2009 r. będą obowiązywać przepisy, które znacznie uproszczą zasady przekazywania ubezpieczonemu informacji dotyczących m.in. zestawienia należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Takie zmiany zakłada ustawa z 17 października 2008 r. zmieniająca ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa przekazana do podpisu prezydenta, druk 921).

Obecnie płatnik składek ma obowiązek comiesięcznego przekazywania ubezpieczonemu informacji dotyczących m.in.:

• płatnika składek,

• numeru identyfikacyjnego ubezpieczonego,

• zestawienia należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenia:

- emerytalne,

- rentowe,

- chorobowe i wypadkowe,

- podstawy wymiaru i kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne,

z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki.

Informacje te muszą być przekazywane w formie pisemnej. Jedynie członkowie służby zagranicznej mogą otrzymywać stosowne informacje drogą elektroniczną.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma rozszerzyć katalog osób uprawnionych do otrzymywania wskazanych informacji w formie elektronicznej. Dzięki proponowanej nowelizacji przepisu art. 41 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek będzie miał możliwość przekazywania ubezpieczonym informacji w formie pisemnej lub - za zgodą ubezpieczonego - w formie elektronicznej. Wprowadzenie w życie proponowanej zmiany ma na celu ograniczenie kosztów dystrybucji i wytworzenia (koszty druku) takich dokumentów.

Stała podstawa wymiaru składek

Z dużym prawdopodobieństwem również od 1 stycznia 2009 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa przekazana do podpisu prezydenta, druk 920), wprowadzające zasadę, w myśl której ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób prowadzających działalność gospodarczą będzie odbywać się raz na rok. W obecnym stanie prawnym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Powoduje to konieczność ustalania podstawy wymiaru składki, a co za tym idzie wysokości składek cztery razy w roku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama