| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Emerytury i renty

Czy można pracować i pobierać emeryturę pomostową

Aktualizacja: 22.08.2011

Pracownik (urodzony w sierpniu 1950 r.) jest zatrudniony w naszej firmie od 20 lat. Do końca 2009 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach, które są obecnie wymienione w pkt 33 załącznika nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych (prace garbarskie bezpośrednio przy obróbce mokrych skór), a od 1 stycznia 2010 r. pracuje jako portier. Przed zatrudnieniem prowadził własną działalność. Jakie warunki musi spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej? Czy po przyznaniu takiej emerytury będzie mógł dorabiać w naszej firmie i pobierać jednocześnie emeryturę? »

Zasiłek chorobowy z zagranicy wyklucza prawo do emerytury w Polsce

Aktualizacja: 03.08.2011

Osoba mająca stałe miejsce zamieszkania za granicą, pobierająca zasiłek chorobowy z tytułu pracy wykonywanej w kraju miejsca zamieszkania, nabywa prawo do emerytury w Polsce z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku (uchwała Sądu Najwyższego z 7 czerwca 2011 r., II UZP 3/11). »

Zatrudnienie przy pracach w szczególnych warunkach pracownika, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę

Aktualizacja: 01.08.2011

Zatrudniamy pracownika, który pracował w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w wykazie A. Chciałby on w sierpniu 2011 r. zwolnić się z pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, a tuż po przyznaniu świadczenia zatrudnić się ponownie na tym samym stanowisku. Obecnie taka praca nie znajduje się w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Czy pracownik będzie mógł pobierać emeryturę po ponownym zatrudnieniu w szczególnych warunkach? »

Kompletowanie dokumentacji emerytalnej

Aktualizacja: 14.06.2011

Jeden z pracowników w tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r., ale wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika? »

Czy przyznanie renty szkoleniowej wyklucza prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Aktualizacja: 14.06.2011

Orzeczenie o konieczności przekwalifikowania się i przyznanie renty szkoleniowej wykluczają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2010 r., I UK 206/10). »

Rozwiązanie stosunku pracy w Kanadzie warunkiem przyznania wcześniejszej emerytury

Aktualizacja: 09.05.2011

Jestem zatrudniony w Kanadzie. Do końca 1999 r. udowodniłem 25 lat składkowych i 6 lat nieskładkowych w Polsce, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. W przyszłym roku, po ukończeniu 60 lat, zamierzam zgłosić wniosek o przyznanie emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Czy ZUS przyzna mi to świadczenie pomimo kontynuowania zatrudnienia w Kanadzie? »

Okresowa renta rodzinna dla wdowy

Aktualizacja: 29.04.2011

Mam 45 lat i jestem osobą zdolną do pracy. Niedawno zmarł mój mąż, na którego utrzymaniu pozostawałam do dnia jego śmierci. Nasze dzieci są już dorosłe i nie spełniają warunków do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Nie mam żadnych środków na utrzymanie. Czy mogę ubiegać się o jakieś świadczenie? »

Zawieszenie wypłaty emerytury

Aktualizacja: 29.04.2011

W marcu 2009 r. nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury, którą otrzymuję z ZUS. Równocześnie pracuję w zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniona od 11 lat i pobieram wynagrodzenie. Czy w związku z nowymi przepisami stracę prawo do pobierania mojej emerytury? »

Ustalanie podstawy emerytury osoby pracującej za granicą

Aktualizacja: 19.04.2011

Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą zwykle liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Jednak ZUS może w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »

Nienależnie pobrane świadczenie emerytalno-rentowe

Aktualizacja: 31.03.2011

Osoba pobierająca emeryturę lub rentę jest zobowiązana zawiadomić ZUS o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia. Jeżeli nienależne świadczenie będzie nadal wypłacane, wówczas ZUS nie może żądać jego zwrotu za okres dłuższy niż 12 miesięcy. »

Czy kierowca samochodu ciężarowego ma prawo do emerytury pomostowej

Aktualizacja: 22.03.2011

Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 1995 r. jako kierowca ciężarówki na trasach międzynarodowych. Ma wymagany okres składkowy. W 2011 r. ukończy 60 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy praca, jaką wykonuje, daje mu prawo do emerytury pomostowej? »

Emerytura po krótkim okresie pracy

Aktualizacja: 24.02.2011

Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę w życiu, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z wcześniejszych lat. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża, w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. W dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta osoba w ogóle ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury? »

Do kiedy renta rodzinna dla osoby uczącej się

Aktualizacja: 22.02.2011

Moja córka, która ma obecnie 23 lata i jest na V roku studiów, pobiera rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Chciałabym się dowiedzieć, do kiedy będzie przysługiwała jej renta? Czy jeżeli po zakończeniu studiów podejmie jeszcze naukę lub studia doktoranckie albo podyplomowe, będzie miała prawo do renty? Córka ma również zamiar podjąć pracę na umowę o dzieło. Czy wówczas będzie mogła dalej pobierać rentę? »

Uzyskanie i wypłata rekompensaty

Aktualizacja: 22.02.2011

Rekompensata jest dla ubezpieczonych odszkodowaniem za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Warunkiem koniecznym do jej otrzymania jest wyłączenie prawa do nabycia emerytury pomostowej przez te osoby. »

Na jakich zasadach będzie wypłacana emerytura pracownikowi, który nabył do niej prawo przed końcem grudnia 2010 r., lecz nie rozwiązał stosunku pracy

Aktualizacja: 16.02.2011

Nasz pracownik w grudniu 2010 r. ukończył 65 lat. Ma wymagany staż pracy, wobec tego w grudniu złożył wniosek o emeryturę. Czy jeśli pracownik będzie kontynuował pracę w naszej firmie, ZUS będzie wypłacał mu emeryturę? Czy my jako pracodawca będziemy opłacać niższe składki za pracownika, który jest jednocześnie emerytem? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »