Odprawa rentowa dla pracowników samorządowych
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Muszą Państwo wypłacić woźnej odprawę rentową w wysokości zagwarantowanej przez Kodeks pracy, tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
UZASADNIENIE
Kodeks pracy gwarantuje każdemu pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przepisy branżowe lub wewnątrzzakładowe mogą przewidywać odprawy w wyższej wysokości. Takim przepisem w stosunku do pracowników samorządowych jest ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).
Zgodnie z jej przepisami pracownikowi samorządowemu przechodzącemu na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa:
• po dziesięciu latach pracy w urzędach - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia,
• po piętnastu latach pracy w urzędach - w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia,
• po dwudziestu latach pracy w urzędach - w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy pieniężnej przysługującej w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Z uwagi na to, że ogólny staż pracy pracownicy przechodzącej na rentę z tytułu niezdolności do pracy wynosi jedynie 9 lat, nie nabyła ona prawa do odprawy rentowej w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, przysługującej pracownikom samorządowym po przepracowaniu 10 lat. W takiej sytuacji pracodawca musi wypłacić pracownicy odprawę na podstawie Kodeksu pracy, tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Podstawa prawna:
• art. 21 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.) w związku z art. 28 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.),
• art. 921 Kodeksu pracy.
Ewa Preis
radca prawny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat