REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ministerstwo Pracy przeciwko wykluczeniu społecznemu na rynku pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej realizuje program "Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu", w ramach którego odbywają się konkursy, służące aktywizacji bezrobotnych, rozwijaniu budownictwa socjalnego oraz wymianie dobrych praktyk i doświadczeń.

Polacy gotowi płacić więcej na ubezpieczenie zdrowotne

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez PBS a "Dziennika Gazety Prawnej", Polacy są w stanie płacić więcej na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli w zamian kolejki do lekarzy będą mniejsze.

Szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”

Zapraszamy na szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”, które odbędzie się 14 lutego 2014 r. w Krakowie.

Dziś przekazanie oszczędności Polaków z OFE do ZUS-u

W związku z wejściem w życie ustawy zmieniającej funkcjonowanie OFE, dziś do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafi ponad połowa emerytalnych składek Polaków zgromadzonych w OFE. W sumie z OFE do ZUS-u zostanie przekazanych około 150 miliardów złotych.

REKLAMA

Weszła w życie ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania OFE

W sobotę, 1 lutego, weszła w życie ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania OFE. Ustawa ta określa zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.

Ostatni dzień na złożenie ZUS IWA za 2013 r.

Dziś mija termin na złożenie informacji ZUS IWA. Którzy płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia i złożenia informacji ZUS IWA?

Rynek pracy nie dyskryminuje seniorów

Jednym z wniosków odbywającego się wczoraj w Warszawie Kongresu Zdrowego Starzenia jest fakt, iż na polskim rynku pracy osoby 50+ nie są dyskryminowane. Zmian wymagają jednak narzędzia wspierające aktywność seniorów na rynku pracy.

Lewiatan wskazuje na konieczność zachowania ostrożności przy oskładkowaywaniu umów zleceń

Rząd planuje docelowo wprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne od wszystkich umów zleceń. Lewiatan popiera oskładkowanie umów zleceń, ale tylko do poziomu płacy minimalnej., zauważając przy tym, że zmiany są konieczne, ale trzeba je wprowadzać bardzo ostrożnie.

REKLAMA

Czas pracy lekarzy wymaga kontroli

Zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji pracy, lekarze pracują nawet po 100 godzin bez przerwy. Wpływ ma to nie tylko na jakość świadczonych przez nich usług, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjentów.

Aktywizacja zawodowa jednym z wymiarów długofalowej polityki senioralnej

Aktywizacja zawodowa osób starszych jest jednym z wymiarów długofalowej polityki senioralnej. Przyjęta polityka wobec osób 50+ będzie tematem dzisiejszego, pierwszego Kongresu Zdrowego Starzenia. Udział w kongresie weźmie udział między innymi Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany w Funduszu Gwarancyjnym

1-go lutego wejdzie w życie wydane przez Radę Ministrów rozporządzenie w sprawie Funduszu Gwarancyjnego, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej. Jaką ochronę członków OFE gwarantuje rozporządzenie?

Wymiar składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2014 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

XIX Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem" 11 marca 2014 r.

XIX Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem - odbędzie się 11 marca 2014 r. we Wrocławiu.

Rozporządzenia dotyczące limitów inwestycyjnych OFE oraz Funduszu Gwarancyjnego

Rozporządzenia dotyczące limitów inwestycyjnych OFE oraz Funduszu Gwarancyjnego zostały 28 stycznia 2014 r. wydane przez Radę Ministrów. Dotyczą ostatnich zmian związanych z systemem emerytalnym - limitów inwestycyjnych OFE czy kwestii związanych z Funduszem Gwarancyjnym służącym ochronie członków OFE.

Projekt Kobiety 50+ Talenty Wiedzy

Projekt Kobiety 50+ Talenty Wiedzy ma na celu przedłużenie aktywności zawodowej kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Aż 40% zatrudnionych w handlu detalicznym to osoby po 50. roku życia. Większość z nich to kobiety, które stanowią 70% wszystkich pracujących w branży.

Obowiązki pracodawcy podczas mrozów

Śnieżnie i mroźno w Polsce ma być jeszcze co najmniej do piątku. Tymczasem nie wszyscy pracodawcy pamiętają, że mróz oznacza dla nich dodatkowe obowiązki wobec pracowników. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?

Dłuższy termin na przekazanie 1% podatku

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadza dłuższy termin na przekazanie 1% podatku oraz usprawnia procedury tworzenia wykazu organizacji pożytku publicznego.

Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta uchwalone

Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta zostało uchwalone 24 stycznia 2014 r. (piątek) podczas 3. dnia 59. posiedzenia Sejmu. Dozwolone będzie świadczenie usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (czyli m.in. poczty elektronicznej) lub urządzeń telekomunikacyjnych. Pod jakim warunkiem?

Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów oraz krótsza procedura obsadzania wolnych miejsc uchwalone przez Sejm

Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów oraz krótsza procedura obsadzania wolnych miejsc zostały w dniu 24 stycznia 2014 r. (piątek) podczas 3. dnia 59. posiedzenia uchwalone przez Sejm. Wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów ulegnie obniżeniu ze 100% do 80%.

Seminarium PwC: "Programy motywacyjne - akcyjne, opcyjne, gotówkowe. Aspekty praktyczne"

W imieniu firmy PwC zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium "Programy motywacyjne – akcyjne, opcyjne, gotówkowe. Aspekty praktyczne", które odbędzie się w dniu 6 lutego 2014 r.

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych uchwalony przez Sejm

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych został uchwalony 24 stycznia 2014 r. (piątek) podczas trzeciego dnia 59. posiedzenia Sejmu. Nowelizacja dotyczy obniżenia uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych w czasie choroby ze 100% na 80% wynagrodzenia. Rozwiązanie to jest bliższe zasadom obowiązującym w systemie powszechnym.

Zatrudnienie asystentów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w 2012 r. i I połowie 2013 r.

Minister Elżbieta Seredyn przedstawiła w Sejmie Informację Rady Ministrów o realizacji w roku 2012 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jakie było zatrudnienie asystentów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w 2012 r. i I połowie 2013 r.?

Miliard złotych na wsparcie młodych Polaków na ryku pracy

Unia Europejska przeznaczy miliard złotych na wsparcie młodych Polaków na ryku pracy. W ciągu następnych sześciu lat do kraju ma spłynąć 252 mln euro na wsparcie dla młodych bezrobotnych.

Bezrobocie w grudniu wzrosło

Bezrobocie w grudniu wzrosło do 13,4 procent wobec 13,2 procent w listopadzie. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast w porównaniu z końcem roku 2012 stopa bezrobocia była na tym samym poziomie.

Praca na zewnątrz w mrozy - obowiązki pracodawcy

Praca w mrozy jest szczególnie uciążliwa dla pracowników wykonujących swoje prace na zewnątrz. Jakie obowiązki ciążą w związku z tym na pracodawcy?

Przekazanie 1 % podatku wydłużone do 30 czerwca

Przekazanie 1 % podatku będzie wydłużone do 30 czerwca? Sejm rozpatrzył również stanowisko Senatu w sprawie nowelizacji, która wydłuża do 30 czerwca termin zgłaszania do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku.

Prace dozwolone w niedziele i święta - rozszerzenie katalogu przedmiotem prac Sejmu

Prace dozwolone w niedziele i święta - rozszerzenie katalogu było wczoraj (23 stycznia 2014 r.) przedmiotem prac Sejmu. Zgodnie z nowelizacją dozwolone ma być świadczenie usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (czyli m.in. poczty elektronicznej) lub urządzeń telekomunikacyjnych.

Praca w niedziele i święta w usługach transgranicznych z korzyścią dla kraju

Praca w niedziele i święta w usługach transgranicznych zostałaby wprowadzona z korzyścią dla kraju. Praca na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw funkcjonujących w państwach, gdzie dni uznawane w Polsce za wolne od pracy są normalnymi dniami pracy, poprawi konkurencyjność polskiego rynku.

Niższe wynagrodzenie chorobowe prokuratorów i sędziów

Niższe wynagrodzenie chorobowe prokuratorów i sędziów było przedmiotem drugiego czytania podczas pierwszego dnia (22 cznia 2014 r.) 59. posiedzenia Sejmu. Wynagrodzenie prokuratorów i sędziów przebywających na zwolnieniu lekarskim może zostać obniżone ze 100% do 80% wynagrodzenia. Przewiduje się sytuacje, w których zostanie zachowane prawo do 100% wynagrodzenia.

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych

Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych stanie się rzeczywistością? Sejm rozpatrzył wczoraj w drugim czytaniu rządowy projekt nowelizacji dotyczący obniżenia uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych w czasie choroby ze 100% na 80% wynagrodzenia. Rozwiązanie to jest bliższe zasadom obowiązującym w systemie powszechnym.

Niższe wynagrodzenia komorników

Komornicy będą mieli niższe wynagrodzenia? Propozycje drastycznego ograniczenia wynagrodzenia komorników mogą zagrażać sprawnemu egzekwowaniu orzeczeń sądów, a tym samym także bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

HR na szpilkach - Warszawa, 11 lutego 2014 r.

Zapraszamy na wydarzenie HR na szpilkach, które odbędzie się w Warszawie dnia 11 lutego 2014 r. w Warsaw Conference Center.

Polska Rada Centrów Handlowych o zakazie handlu w niedziele

W dniu dziesiejszym, 22 stycznia, odbyła się konferencja prasowa Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, z udziałem ekspertów i przedstawicieli mediów, dotycząca kolejnych prób ograniczenia czasu handlu w niedziele. Na spotkaniu przedstawiono zagrożenia związane z wprowadzeniem regulacji oraz mity, które funkcjonują w debacie publicznej.

Lepsza jakość staży i praktyk w planach Komisji Europejskiej

Komisja Europejska planuje podniesienie jakości staży i praktyk zawodowych, odbywanych przez uczniów i studentów w okresie nauki. Komisja Europejska proponuje między innymi, aby wszystkie staże trwające ponad miesiąc były płatne.

Rząd przeciwny zakazowi handlu w niedzielę

Rząd zajął stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy, zakładającego wprowadzenie zakazu pracy placówek handlowych w niedzielę. Rada Ministrów negatywnie oceniła proponowane zmiany.

NSZZ Solidarność zaskarżył elastyczny czas pracy do Komisji Europejskiej

NSZZ Solidarność zaskarżyła najnowszą zmianę w przepisach o elastycznym czasie pracy, która wydłuża okres rozliczeniowy z czterech do dwunastu miesięcy do Komisji Europejskiej. Wcześniej Solidarność zaskarżyła nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek.

Konfederacja Lewiatan o wzroście zatrudnienia w przedsiębiorstwach

Jak podał Główny Urząd Statystyczny zatrudnienie w przedsiębiorstwach, w ujęciu rocznym, wzrosło w grudniu 2013 r. o 0,3 proc., wobec 0,1 proc. listopadzie - podał GUS. Sytuację tę ocenili eksperci Konfederacji Lewiatan.

Rząd zajmie stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę

Zdaniem ekspertów wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę przyczyni się do spadku zatrudnienia. Dziś stanowisko w sprawie wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę ma zając rząd.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2013 r.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił istotne dla polskiej gospodarki dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w 2013 r. ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji z grudnia 2013 r.

Sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06)

W dniu dzisiejszym mija termin na złożenie sprawozdania o pracujących,wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06) przez jednostki zobowiązane do przekazania Z-03. Jednostki należące do sektora przedsiębiorstw mają czas do 3 lutego 2014 r.

Wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach

Jak podał Główny Urząd Statystycy, zatrudnienie w przedsiębiorstwach, w ujęciu rocznym, wzrosło w listopadzie br. o 0,1 proc. Zdaniem specjalistów Konfederacji Lewiatan est to dobry znak.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych wpłynie na wzrost bezrobocia

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych, będące jednym z planów rządu może pogorszyć sytuację na rynku pracy. Zdaniem Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, brak elastycznych form zatrudnienia jest przyczyną wysokiego bezrobocia w Hiszpanii. Takie same konsekwencje zdaniem specjalisty, grożą polskiemu rynkowi pracy.

Czy maszyny zastąpią ludzi w pracy?

Analitycy "The Economist" przedstawili prognozy dotyczące ewentualnego wzrostu bezrobocia związanego z rozwojem technologi. W jakim stopniu maszyny zastąpią ludzi w wykonywanych przez nich pracach?

Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy - priorytety MNiSW na 2014

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska, przedstawiła plany resortu nauki. W śród nich znajduje się między innymi współpraca nauki i gospodarki, poprawa jakości studiów wyższych i dostosowanie ich do rynku pracy oraz zwalczanie plagiatów i nieuczciwości.

Zdobąź tytuł "Firmy Przyjaznej Rodzicom"

„Firma Przyjazna Rodzicom” to ogólnopolski konkurs dla przedsiębiorców organizowany w projekcie „rodzina-i-kariera.infor.pl” realizowanym przez Next.pl Sp. z o.o. oraz Lechaa Consulting Sp. z o.o. w ramach Działania 1.5 Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Konkurs otrzymał honorowy patronat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i przekazują informację roczną INF-2.

Była wiceminister pracy o zmianach w systemie emerytalnym i walce z bezrobociem

Była wiceminister pracy krytykuje zmiany w systemie emerytalnym i sposób walki rządu z bezrobociem.

Trudności w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym

Bezrobocie nie sprzyja zakładaniu rodzin przez Polaków. Trudności w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym dają się we znaki pomimo wprowadzaniu do porządku prawnego wielu nowych instytucji wspierających rodziców.

Niewielka liczba Polaków w zarządach globalnych firm

W zarządach globalnych firm nie zasiada zbyt wielu Polaków. Oprócz niewystarczających kompetencji na przeszkodzie stoją również niechęć do mobilności i nieodpowiednie zdolności komunikacyjne Polaków. Drogę do pracy na kierowniczych stanowiskach w światowych korporacjach ułatwia zdobyte na zachodnich uczelniach wykształcenie oraz doświadczenia z zagranicznych firm.

Nowe przepisy dotyczące systemu emerytalnego wchodzą w życie

Nowe przepisy dotyczące systemu emerytalnego wchodzą dziś (15 stycznia 2014 r.) w życie. Dotyczą zakazu reklamy OFE oraz zachęty do oszczędzania w IKZE.

REKLAMA