REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem”

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem” odbędzie się dnia 25 listopada 2013 r. w Warszawie.

Brak kwalifikacji wśród bezrobotnych

Choć bezrobocie maleje, w Urzędach Pracy wciąż nie brakuje bezrobotnych. Dużą przeszkodą w znalezieniu pracy jest brak kwalifikacji wśród bezrobotnych.

Przybywa ofert pracy w internecie

Według badań Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, kolejny miesiąc z rzędu rośnie liczba ofert pracy w internecie.

Ekologiczne inwestycje szansą na nowe miejsca pracy?

Zdaniem Pracodawców RP, ekologiczne inwestycje to duża szansa na nowe miejsca zatrudnienia. Pracodawcy RP podkreślają, że cała gałąź przemysłu związana z odnawialnymi źródłami energii i z nisko emisyjną gospodarką daje szansę na stworzenie nowych sektorów gospodarki.

REKLAMA

Reforma urzędów pracy była konieczna

Zdaniem ekspertów, przyjęty przez rząd projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, reformujący urzędy pracy, był niezbędny dla ich właściwego funkcjonowania. Zdaniem Instytutu Spraw Publicznych, reforma ta została zaproponowana zbyt późno.

Zablokowanie ulg dla pracodawców zmniejszy poziom rekrutacji absolwentów

W ocenie eksperta Pracodawców RP fakt, iż Rada Ministrów odrzuciła propozycję 12-miesięcznego zwolnienia pracodawców zatrudniających skierowanego bezrobotnego do 30. roku życia z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, może ograniczyć wzrost poziomu rekrutacji absolwentów.

Nowe, zmienione pośredniaki

Według rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach pracy, urzędy pracy mają skuteczniej pomagać bezrobotnym. Jak będą wyglądać nowe, zmienione pośredniaki?

Wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych w 2014 roku?

Przyjęta przez Rząd ustawa okołobudżetowa zakłada, że miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależne od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Kwestia ta budzi kontrowersje wśród polityków.

REKLAMA

Bezrobocie ciągle spada

Odnotowano już ósmy miesiąc spadku bezrobocia. W urzędach pracy na koniec października zarejestrowanych było 2 076 tys. osób. W porównaniu do września ich liczba zmniejszyła się o 6,7 tys. Rok temu był to wzrost o 15,9 tys. osób. Stopa bezrobocia wyniosła 13% i nie zmieniła się w stosunku do września.

Lewiatan o propozycjach zmian w OFE

Przedstawiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zasadniczym znaczeniu dla funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce oraz dla podstaw bezpieczeństwa socjalnego Polaków. Konfederacja Lewiatan ustosunkowała się do planów zmian w OFE  i wysłała do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opinię do projektu ustawy o zmianach w OFE.

Nieprecyzyjne przepisy w zakresie urlopów wychowawczych?

Eksperci zauważyli, iż nowe przepisy w zakresie urlopów wychowawczych nie są doprecyzowane. Na czym polega niejasność aktualnych przepisów?

Przyczyna uniemożliwiająca rozwój dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

Przyczyną uniemożliwiającą rozwój  dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych jest brak właściwych uregulowań prawnych. Kwestia ta była poruszona podczas debaty, która odbyła się w Warszawie.

Więcej rodziców z opłaconymi składkami

Od września tego roku, osoby bezrobotne, osoby pracujące na podstawie umów zlecenia oraz osoby samozatrudnione i rolnicy maja opłacane składki na ubezpieczenie społeczne w czasie opieki nad dziećmi z budżetu państwa. Jak zapewnia minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, będą objęci ubezpieczeniem społecznym w czasie opieki nad dziećmi, dzięki czemu czas poświęcony dzieciom, nie odbije się na wysokości ich przyszłych emerytur.

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy”

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy” odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2013 r. w hotelu Mercure w Warszawie.

O zmianach w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

W siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie w sprawie zmian przewidzianych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Na spotkaniu tym zostały poruszone kwestie zasadności przewidywanych zmian.

Zmiany w świadczeniach opieki zdrowotnej

Rządowy projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, którego pierwsze czytanie odbędzie się na dzisiejszym posiedzeniu sejmu, zakłada między innymi wspomożenie lekarzy rodzinnych przez pediatrów i internistów. Proponowane zmiany są wynikiem spadku liczby lekarzy rodzinnych.

Spór o nauczycielskie urlopy zdrowotne

Rząd zaproponował zmiany w zakresie nauczycielskich urlopów zdrowotnych. Zgodnie z założeniami rządu o konieczności udzielenia nauczycielskiego urlopu zdrowotnego miałby decydować wyłącznie lekarz medycyny pracy, a nie lekarz rodzinny. Nauczyciel mógłby skorzystać z takiego urlopu nie po 7-miu, ale po 20-tu latach pracy, zaś wymiar urlopu zostałby skrócony z 3 lat do 1 roku. Proponowane zmiany negatywnie ocenia Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd. Podstawowym celem projektu jest wzrost zatrudnienia dzięki lepszemu dostosowaniu ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych.

Podniesienie wieku emerytalnego - ocena decyzji

Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce nie spotkało się z pozytywną opinią. Zmianę wymusiła odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Jak ocenia się tę decyzję po upływie czasu?

Wzrost liczby żłobków i innych placówek opieki

W ostatnich dwóch latach nastąpił wzrost liczby żłobków i innych placówek opieki w Polsce z 571 do 1180. Zwiększyła się też z 32 tys. do 43 tys. liczba miejsc dla najmłodszych dzieci. W tym czasie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i samorządy przekazały na rozwój i utrzymanie żłobków blisko miliard złotych.

Rada Gospodarcza o OFE - 11 uwag

Członkowie Rady Gospodarczej przy premierze przedstawili 11 uwag w sprawie proponowanych zmian w systemie emerytalnym. Czego dotyczą przedstawione uwagi?

Reforma urzędów pracy na posiedzeniu rządu

Reforma urzędów pracy będzie dziś (5 listopada 2013 r.) przedmiotem prac na posiedzeniu rządu. Rząd zajmie się projektem zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej reforma zakłada m.in. profilowanie pomocy dla bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki.

Popularność urlopów rodzicielskich

Popularność urlopów rodzicielskich rośnie. Do końca października 2013 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało już 25 tysięcy rodziców. Wprowadzenie rocznych urlopów dla rodziców to rzecz, z której Minister Pracy i Polityki Społecznej dumny jest najbardziej.

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" w Lublinie

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" odbędzie się 21 listopada 2013 r. w Lublinie.

Szansa na odbudowanie dialogu społecznego

Jest szansa na odbudowanie dialogu społecznego w Polsce. Związkowcy i pracodawcy deklarują, że niezwłocznie przystąpią do rozmów na temat jego nowej formuły. Dialog został zerwany przez związki zawodowe w czerwcu tego roku.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy podpisana przez Prezydenta

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy została podpisana przez Prezydenta. Ustawa przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Wprowadza ona rozwiązania wspierające przedsiębiorców poprzez udzielanie im bezpośredniej pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników.

Świadczenia opiekuńcze na nowych zasadach

Świadczenia opiekuńcze będą mogły być przyznawane na nowych zasadach. Nowe rozwiązania dla opiekunów osób niepełnosprawnych przewiduje projekt zmian przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Dodatkowe środki na świadczenia zdrowotne

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże dodatkowe środki na świadczenia zdrowotne. Będzie to kwota przekraczająca 640 miliony złotych.

Więcej praw pracowników sezonowych spoza UE

Pracownicy sezonowi spoza UE, a wykonujący prawa na obszarze Wspólnoty będą mieli więcej praw i będzie przysługiwała im większa ochrona.

Zmiany w karcie nauczyciela próbą zniewolenia nauczycieli?

Proponowane zmiany w Karcie nauczyciela są próbą zniewolenia nauczycieli? Komisje dyscyplinarne mają zostać oddane w ręce samorządów, co oznacza ocenianie nauczyciela przez wójta, a nie dyrektora szkoły.

Zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenia za pracę

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaproponował zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenia za pracę w zależności od regionu lub branży.

Doskonalenie zawodowe i poszerzanie zakresu kompetencji Polaków

Doskonalenie zawodowe i poszerzanie zakresu kompetencji Polaków było tematem konferencji „Doradzać? Dokształcać? – prawo czy szansa doskonalenia (na) rynku pracy?”. Konferencja odbyła się dnia 20 października 2013 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji – debata pracodawców z Wrocławia

Debata pracodawców "Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji" odbędzie się dnia 7 listopada 2013 r. we Wrocławiu.

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" w Gdańsku

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" odbędzie się dnia 19 listopada 2013 r. w Gdańsku.

Bezpłatne poradnictwo prawne

Bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie rozwija się w Polsce w sposób rozproszony od kilkunastu lat przede wszystkim w oparciu o aktywność organizacji pozarządowych i niektórych instytucji publicznych. Trwają prace nad kompleksowym wprowadzeniem darmowych porad prawnych dla obywateli.

"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" w 2014 r.

Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" startuje już w listopadzie 2013 r. Studenci ostatniego roku studiów i absolwenci z województw małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego będą mogli zaciągać niskooprocentowane pożyczki na założenie działalności gospodarczej.Rok 2014 będzie rokiem młodych na rynku pracy.

Pokrzywdzeni emeryci otrzymają swoje pieniądze

Pokrzywdzeni emeryci otrzymają swoje pieniądze. Państwo dokona wypłaty należnych środków pieniężnych. Tak zapowiada minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szkolenie "Nasilone kontrole ZUS i kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy - nowe założenia kontrolujących w 2013 r."

Szkolenie "Nasilone kontrole ZUS i kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy - nowe założenia kontrolujących w 2013 r." odbędzie się 13 listopada 2013 r. w Poznaniu.

Obowiązkowe staże dla studentów

Obowiązkowe staże dla studentów już od przyszłego roku akademickiego. Od 3 do 7 mln zł otrzymają uczelnie, które współpracując z biznesem, stworzą nowoczesne staże dla swoich studentów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą na realizację zwycięskich projektów 50 mln zł.

Transgraniczna opieka zdrowotna

Transgraniczna opieka zdrowotna. Zdaniem wiceprezydenta Pracodawców RP Polska jest zupełnie nieprzygotowana do wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy dotyczącej stosowania prawa pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Termin jej implementowania we wszystkich państwach europejskich minął 25 października 2013 r.

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości to szeroko rozumiane usługi, od IT po opiekę nad osobami starszymi, oraz informatyka i budownictwo. Profesje te będą zawodami przyszłości na polskim rynku pracy.

Za 2-3 lata bezrobocie spadnie do 10 proc.

Za 2-3 lata bezrobocie spadnie do 10 proc. Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina uważa, że jest na to szansa. Dzięki ożywieniu w gospodarce lekki wzrost zatrudnienia ma być odczuwalny już w przyszłym roku. Zdecydowanej poprawy na rynku pracy resort oczekuje w 2015 roku. Wiceminister podkreśla, że zmniejszenie pozapłacowych kosztów pracy nie będzie możliwe bez zwiększenia poziomu zatrudnienia.

Komisja Trójstronna bez związków zawodowych

Komisja Trójstronna bez związków zawodowych. Mimo zaproszenia zbojkotowali obrady Komisji Trójstronnej. Związkowcy nie przyszli na posiedzenie komisji ponieważ. Zdaniem związków wyczerpała się jej formuła, a rząd ignoruje ich postulaty w sprawie poprawy bytu pracowników.

Postulaty związków zawodowych - odpowiedź Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Postulaty związków zawodowych zostały przeanalizowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jaka jest odpowiedź Ministra Pracy i Polityki Społecznej?

Likwidacja emerytur kapitałowych - propozycje rządu

Likwidacja emerytur kapitałowych będzie efektem wprowadzenia w życie propozycji rządu. Realizacja propozycji zawartych w projekcie przesłanym przez rząd do konsultacji społecznych doprowadziłaby do całkowitej likwidacji kapitałowej części systemu emerytalnego, która jest Polakom potrzebna - uważa Konfederacja Lewiatan.

"ZUS dla Ciebie" w radiu

"ZUS dla Ciebie" ponownie w radiu. ZUS wraca na antenę Programu I Polskiego Radia. Od 23 października 2013 r. przez cztery dni w tygodniu, rano i wieczorem, będziemy informować o tym co ważne, ale i ciekawe w systemie ubezpieczeń społecznych.

Protesty związkowców pozytywne w opinii Polaków

Protesty związkowców są pozytywnie oceniane przez Polaków. Miesiąc po masowych protestach związków zawodowych w Warszawie poparcie dla ich akcji rośnie. Tak wynika z sondażu CBOS.

Dialog w Komisji Trójstronnej - związkowcy nie przyjdą na obrady

Dialog w Komisji Trójstronnej jest zagrożony. Związkowcy zapowiedzieli, że nie przyjdą na obrady, natomiast strona rządowa jest gotowa do negocjacji.

Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata

Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata trwa. Wynagrodzenie w tych krajach pozwala na przetrwanie, ale nie na godne życie. Pracownicy w fabrykach ubrań w krajach trzeciego świata potrzebują godnych płac. O ich prawa walczy organizacja Clean Clothes.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r. bez zmian

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na lata 2012 i 2013, przedłożony przez ministra zdrowia. W projekcie tym przedłużono na 2014 rok obecnie obowiązujące zasady opłacania tych składek.

REKLAMA