REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa chroniąca miejsca pracy - przyjęcie projektu

Ustawa chroniąca miejsca pracy - przyjęcie projektu. Sejm przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Ustawa przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego.

Ponad połowa studentów uczy się bezpłatnie

Ponad połowa studentów uczy się bezpłatnie. Zmiany w systemie płatności za drugi kierunek sprawiły, że dziś ponad połowa studentów uczy się bezpłatnie. Do 15 listopada studenci i doktoranci mogą składać wnioski o kredyty studenckie.

Coach bez doświadczenia

Coach bez doświadczenia. Wiarygodność trenerów i przydatność ich szkoleń dla biznesmenów byłaby większa, gdyby posiadali oni własne doświadczenie menadżerskie.

Coraz mniej studentów w Polsce

Coraz mniej studentów jest w Polsce. W październiku 2013 r. studia rozpoczęło o 90 tysięcy studentów mniej niż w zeszłym roku. Czym jest to spowodowane?

REKLAMA

Konsultacje społeczne reformy OFE

Rozpoczęły się konsultacje społeczne reformy OFE. Dobrowolność OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów.

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej były przedmiotem drugiego czytania podczas pierwszego dnia 51. posiedzenia Sejmu. Nowelizacja ma na celu m.in. zwiększenie gwarancji wykonywania wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

Siedmiu na stu dorosłych Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego

Siedmiu na stu dorosłych Polaków jest bez ubezpieczenia zdrowotnego. Najwięcej osób bez ubezpieczenia zdrowotnego znajduje się w województwie opolskim i zachodniopomorskim.

Przedsiębiorca najbardziej pożądanym kandydatem na męża

Przedsiębiorca jest najbardziej pożądanym kandydatem na męża, natomiast związkowiec znajduje się na samym końcu listy. Jak wygląda zaufanie Polek do osób wykonujących różne zawody?

REKLAMA

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników były przedmiotem drugiego czytania podczas pierwszego dnia 51. posiedzenia sejmu. Dopłaty mają mieć formę pomocy finansowej z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Kobiety na kierowniczych stanowiskach

Kobiety coraz częściej pracują na kierowniczych stanowiskach. Zajmują wysokie stanowiska w branżach do tej pory uznawanych za męskie.

Polki zdolniejsze od Polaków

Polki są zdolniejsze od Polaków. To ewenement na skalę światową. Kobiety lepiej radzą sobie z czytaniem ze zrozumieniem, a w rozumowaniu matematycznym nie ustępują mężczyznom.

Sędziowie dorabiają na umowach o dzieło

Sędziowie dorabiają we własnym sądzie na umowach o dzieło. Tak jest na przykład w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Unia uzna kwalifikacje polskich pielęgniarek

Parlament Europejski zatwierdził zmianę dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych, na mocy której kwalifikacje wszystkich polskich pielęgniarek i położnych uznawane będą w taki sam sposób, jak pielęgniarek w Unii Europejskiej.

Zaufanie Polaków do ZUS-u

Banki komercyjne oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych należą do najlepiej ocenianych instytucji finansowych w Polsce - wynika z raportu "Diagnoza społeczna 2013". To między innymi wynik wprowadzenia przez ZUS kompleksowego i prostego w obsłudze e-urzędu: Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Polacy nie oszczędzają na emeryturę

Polacy nie oszczędzają na emeryturę, bo nie mają na to pieniędzy – alarmuje dr Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. zdaniem eksperta, przyszli emeryci sami powinni zadbać o zabezpieczenie swojej przyszłości, przelewając pieniądze na prywatne konta. Większość Polaków nie ma jednak z czego odkładać.

Lewiatan za zmianą sposobu powoływania społecznych inspektorów pracy

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zasady powoływania przez związki zawodowe społecznych inspektorów pracy w żaden sposób nie są dostosowane do obecnej rzeczywistości. Konfederacja proponuje w tym zakresie zmiany.

Jest szansa na nowe miejsca pracy

Zdaniem ekspertów jest szansa na nowe miejsca pracy, a co za tym idzie poprawę sytuacji na polskim rynku pracy. Jak wynika z szacunków resortu pracy, wrzesień był kolejnym, siódmym miesiącem spadku bezrobocia rejestrowanego. Stopa bezrobocia nie ulega podwyższeniu.

Wrzesień kolejnym miesiącem spadku liczby zarejestrowanych bezrobotnych

Jak poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wrzesień był kolejnym, już siódmym miesiącem, w którym zaobserwować można było spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Stopa bezrobocia nie zmieniła się w porównaniu do ubiegłego miesiąca i wynosiła we wrześniu 13 proc.

Weszły w życie zmiany w emeryturach i rentach z FUS

Weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach o rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmianie ulegnie między innymi sposób wyliczania kapitału początkowego osób, które nie przepracowały całego roku kalendarzowego.

ZUS dementyuje doniesienia o sprzeciwie wobec oskładkowania umów-zleceń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym ustosunkowuje się do doniesień mediów o domniemanym sprzeciwie Prezesa ZUS w kwestii oskładkowania umów-zleceń. Poniżej przedstawiamy treść komunikatu.

Rozpoczęły się dni ubezpieczonego w ZUS

W tym tygodniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje dni ubezpieczonego, w czasie których każdy ubezpieczony będzie mógł skorzystać z porad ekspertów, uzyskując cenne wskazówki.

ZUS przeciwny oskładkowaniu umów zleceń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych niechętnie podchodzi do projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który przewiduje obciążenie składkami emerytalnymi i rentowymi umów zleceń.

Niebezpieczna praca w gospodarstwach rolnych

Co cztery dni w gospodarstwie rolnym ginie człowiek - wynika z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Państwowa Inspekcja Pracy apeluje o rozsądek i szczególną ostrożność podczas pracy w gospodarstwach rolnych.

Małe szanse na dobre zarobki dla licencjatów

Osoby z pierwszym stopniem wykształcenia wyższego maja mniejszą szansę  wynagrodzenie. Mimo iż studia licencjackie przestały być z perspektywy pracodawców atrakcyjne, chętnych kandydatów nie brakuje.

Na rynku pracy lepiej, ale bez trwałych zmian

Jak wynika z analiz Biura Inwestycji i Cyklu Ekonomicznych, na polskim rynku pracy jest lepiej, jednak brak jest zmian trwałych. Na te, zdaniem analityków BIES, trzeba jeszcze poczekać.

Więcej placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech

Tworzenie placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech Aż o 81% wzrosła liczba placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech w porównaniu do 2010 r. - wynika z przyjętego we wtorek sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w latach 2011-2012.

Zmiany zasad ustalania wysokości kapitału początkowego

Z dniem 1 października 2013 roku, zmianom ulegną zasady ustalania wysokości kapitału początkowego. Ma to miejsce w wyniku wejścia w życie ustawy z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Elastyczny czas pracy już w 122 przedsiębiorstwach

Weszły już w życie zmiany Kodeksu pracy wprowadzające elastyczny czas pracy. Jest on wprowadzany do coraz większej liczby przedsiębiorstw.

Zatrudnienie w przemyśle rośnie

Zatrudnienie w przemyśle rośnie. We wrześniu br. indeks PMI dla Polski wzrósł do 53,1 pkt. z 52,6 pkt. w sierpniu i 51,1 pkt w lipcu. To kolejna poprawa od lipca 2013 r. - podał HSBC.

Dni Ubezpieczonego w ZUS

Dni Ubezpieczonego w ZUS odbędą się w dniach 7-11 października 2013 r. To specjalnie adresowane do ubezpieczonych porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? - to najlepsza okazja, aby wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie.

Polacy mniej boją się o utratę pracy

Polacy mniej boją się o utratę pracy. Liczba pracowników, którzy czują się zagrożeni, spadła o 5 punktów procentowych i obecnie o utratę zatrudnienia martwi się co czwarty polski pracownik.

Wysokie bezrobocie w UE

Wysokie bezrobocie w UE wciąż na niezmienionym poziomie. W sierpniu (2013 r.) w UE bez pracy pozostawało aż 12% obywateli.

Zmiany w urlopach wychowawczych 2014

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie z dniem 1 października 2013 r. Nowa regulacja gwarantuje 1 miesiąc urlopu każdemu z rodziców. Nie można się go zrzec na rzecz drugiego rodzica. Co jeszcze powinni wiedzieć rodzice, którzy skorzystają z urlopu w 2014 roku?

Praca dla studentów

Praca dla studentów zaczyna się od 10 zł za godzinę. Większe szanse na rozpoczęcie kariery zawodowej dają staże. Już miesiąc stażu pozwala na poznanie specyfiki pracy, a pracodawca może w tym czasie sprawdzić przydatność danej osoby do pracy na wybranym stanowisku.

Nie dla handlu w niedziele

Nie dla handlu w niedziele. Radom zamiast zakazu ogranicza możliwość handlu w niedziele. Sklepy miałyby być w niedziele czynne tylko do południa.

Ustawa chroniąca miejsca pracy

Ustawa chroniąca miejsca pracy powinna szybciej wejść w życie. Zdaniem ekspertów Pracodawców RP opieszałość w procedowaniu rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy może spowodować, że regulacja, która ma pomóc w utrzymaniu poziomu zatrudnienia, okaże się spóźniona.

Odkładanie na emeryturę

Odkładanie na emeryturę to dobre rozwiązanie. Emerytury za 30 lat będą o wiele niższe niż obecnie. Polacy, jeżeli mają finansową możliwość, powinni dodatkowo oszczędzać na emeryturę.

Pracodawcy refundują szczepienia przeciwko grypie

Pracodawcy coraz częściej decydują się na refundowanie pracownikom szczepień przeciwko grypie. Może to bowiem pomóc w uniknięciu licznych absencji chorobowych pracowników.

Raport płacowy - zarobki Polaków rosną

Rt płacowy przygotowany dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, iż zarobki Polaków rosną. Statystyczny Polak, nie uwzględniając inflacji, zarabia o 65 proc. więcej niż 10 lat temu.

Planowane zmiany w Karcie Nauczyciela

Założenia nowelizacji Karty Nauczyciela, przyjęte przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zakładają miedzy innymi utratę przez nauczycieli wolnego w przerwach świątecznych. Proponowane zmiany maja obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Zmiany w świadczeniach opieki zdrowotnej w ocenie Pracodawców RP

Zdaniem Pracodawców RP, rozpatrzony przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawiera rozwiązania szkodliwe dla sektora ochrony zdrowia i jest procedowany niezgodnie z obowiązującym prawem.

Europejski rynek otwarty dla polskich pielęgniarek?

Przedmiotem najbliższego posiedzenia Parlamentu Europejskiego będzie między innymi głosowanie nad przyjęciem dyrektywy, która ma zapewnić automatyczne uznanie uprawnień zawodowych wszystkich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej. Dotychczas z takiej możliwości mogły korzystać tylko pielęgniarki, które ukończyły studia.

Zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej

Minister zdrowia przełożył założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Projektowana nowelizacja ustawy wdroży do polskiego prawa postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Zmiany w świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ

Minister zdrowia przełozyl projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowtonej inansowanych ze środków publicznych oraz zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakłada on rozwiązania, które przede wszystkim zwiększą gwarancję wykonywania wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej, z zachowaniem ich kompleksowości, oraz zapewnią możliwość przedłużania okresu obowiązywania wygasających umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w przypadku ewentualnej niemożności dalszego ich udzielenia. 

Spadek bezrobocia rejestrowanego w sierpniu 2013 roku

Główny Urząd Statystyczny podał już istotną dla polskiej gospodarki informację. Jest nią miesięczna informacja o bezrobociu rejestrowym w Polsce w sierpniu 2013 roku.

Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 8 października 2013 r.

Firma doradcza Accreo wspólnie z portalem Infor.pl zapraszają serdecznie na webinarium o tematyce „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze”, które odbędzie się 8 października 2013 r. o godz. 11.00. Zarejestruj się! Udział w szkoleniu online jest bezpłatny.

Poprawa na rynku pracy dopiero od połowy 2014 roku?

zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i cykli ekonomicznych, bezrobocie na koniec roku może ponownie wzrosnąć do poziomu ok. 14 proc. Notowane od marca tego roku spadki wynikają z czynników sezonowych. Liczba bezrobotnych zacznie trwale maleć dopiero w II połowie przyszłego roku.

Kary za utrudnianie utworzenia związków zawodowych

Konfederacja Lewiatan postuluje, aby w nowelizacji ustawy o związkach zawodowych oraz organizacjach pracodawców sprecyzować, za jakie czyny może być ukarana osoba, która utrudnia utworzenie lub funkcjonowanie związków zawodowych w przedsiębiorstwie. zdaniem konfederacji Lewiatan, aktualna ochrona związków zawodowych jest niewystarczająca.

Wykształceni ale bezrobotni

Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż jest ciężka. Znaczną część osób bezrobotnych stanowią osoby młode. Wśród młodych bezrobotnych zaś, liczną grupę stanowią osoby z wykształceniem wyższym.

Kary dla firm stosujących weksle w umowach z pracownikami?

Sejm pracuje nad wprowadzeniem kar dla firm stosujących weksle w umowach z pracownikami. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, weksle w stosunkach pracodawca-pracownik są nieważne, a mimo to pracodawcy często uzależniają od tego podpisanie umowy o pracę. Posłowie chcą, by stosowanie tego rodzaju praktyk było zakazane pod rygorem wysokiej grzywny.

REKLAMA