REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efektywność nowej ustawy o ochronie miejsc pracy

REKLAMA

Nowa ustawa o ochronie miejsc pracy przynosi efekty. Dzięki nowym rozwiązaniom uratowano ponad 2 tys. etatów, a 110 firm otrzymało wsparcie finansowe.

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dzięki ustawie o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony miejsc pracy udało się uratować ponad 2 tys. etatów, a wsparcie finansowe otrzymało 110 firm. – W skali całego kraju to może niewiele, jednak przy stopie bezrobocia na poziomie kilkunastu procent ważne jest każde uratowane miejsce pracy – komentuje te dane ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

Autopromocja

Z pomocy korzystają głównie małe firmy, albowiem w przypadku dużych spadek obrotów na poziomie 15 proc. jest o wiele groźniejszy i może nawet oznaczać upadłość. Ponadto dla największych przedsiębiorstw, mających duże trudności finansowe, maksymalna kwota pomocy przewidziana w ustawie (tj. 200 tys. euro), często okazuje się niewystarczająca.

Zobacz: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

MPiPS podaje, że od wejścia w życie przepisów, tj. od 21 listopada 2013 r., na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przeznaczono 11,6 mln zł. Resort pracy prognozuje, iż do końca czerwca pomocą zostanie objętych nawet ok. 4 tys. osób pracujących na etat. Tymczasem przez blisko dwa i pół roku obowiązywania poprzedniej ustawy antykryzysowej zostało zawartych z pracodawcami 119 umów o przyznanie pomocy finansowej. Na ich podstawie wypłacono świadczenia dla ponad 7 tys. pracowników, na łączną kwotę 7,9 mln zł.

Mniejsze zainteresowanie pomocą finansową w okresie obowiązywania poprzedniej ustawy antykryzysowej było spowodowane m.in. tym, że przepisy weszły w życie zbyt późno. Przedsiębiorcy natomiast chętnie korzystali z elastycznego czasu pracy, np. 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych (ok. 1100 firm) czy ruchomego czasu pracy. Teraz te rozwiązania obowiązują na stałe w Kodeksie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też podkreślić, że obecnie przy składaniu wniosków jest mniej biurokracji, bowiem większość wymaganych dokumentów stanowią pisemne oświadczenia. Poza tym przedsiębiorcy mają większą wiedzę o zasadach przyznawania pomocy, a Powiatowe Urzędy Pracy starają się, aby informacja o ustawie dotarła do szerokiego grona pracodawców.

Polecamy: Reforma urzędów pracy w 2014 r.

Przewidziane w ustawie instrumenty pomocowe:

  • przestój ekonomiczny (przedsiębiorcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników do wysokości ok. 1100 zł),
  • obniżony wymiar czasu pracy, jednak nie więcej niż do 50 proc. pełnego wymiaru (przedsiębiorcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników do wysokości ok. 1100 zł),
  • dofinansowanie z Funduszu Pracy na szkolenia dla pracowników (wysokość dopłaty wynosi na jedną osobę do 80 proc. kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 11 300 zł).

Warunki skorzystania z pomocy:

  • spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 15 proc. w ciągu 6 kolejnych miesięcy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku;
  • zawarcie układu zbiorowego lub porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe – z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy;
  • złożenie wniosku do marszałka województwa, wraz z dokumentami i oświadczeniami niezbędnymi do zawarcia umowy o wypłatę świadczeń.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA