REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efektywność nowej ustawy o ochronie miejsc pracy

REKLAMA

Nowa ustawa o ochronie miejsc pracy przynosi efekty. Dzięki nowym rozwiązaniom uratowano ponad 2 tys. etatów, a 110 firm otrzymało wsparcie finansowe.

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dzięki ustawie o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony miejsc pracy udało się uratować ponad 2 tys. etatów, a wsparcie finansowe otrzymało 110 firm. – W skali całego kraju to może niewiele, jednak przy stopie bezrobocia na poziomie kilkunastu procent ważne jest każde uratowane miejsce pracy – komentuje te dane ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

REKLAMA

Autopromocja

Z pomocy korzystają głównie małe firmy, albowiem w przypadku dużych spadek obrotów na poziomie 15 proc. jest o wiele groźniejszy i może nawet oznaczać upadłość. Ponadto dla największych przedsiębiorstw, mających duże trudności finansowe, maksymalna kwota pomocy przewidziana w ustawie (tj. 200 tys. euro), często okazuje się niewystarczająca.

Zobacz: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

MPiPS podaje, że od wejścia w życie przepisów, tj. od 21 listopada 2013 r., na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przeznaczono 11,6 mln zł. Resort pracy prognozuje, iż do końca czerwca pomocą zostanie objętych nawet ok. 4 tys. osób pracujących na etat. Tymczasem przez blisko dwa i pół roku obowiązywania poprzedniej ustawy antykryzysowej zostało zawartych z pracodawcami 119 umów o przyznanie pomocy finansowej. Na ich podstawie wypłacono świadczenia dla ponad 7 tys. pracowników, na łączną kwotę 7,9 mln zł.

Mniejsze zainteresowanie pomocą finansową w okresie obowiązywania poprzedniej ustawy antykryzysowej było spowodowane m.in. tym, że przepisy weszły w życie zbyt późno. Przedsiębiorcy natomiast chętnie korzystali z elastycznego czasu pracy, np. 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych (ok. 1100 firm) czy ruchomego czasu pracy. Teraz te rozwiązania obowiązują na stałe w Kodeksie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też podkreślić, że obecnie przy składaniu wniosków jest mniej biurokracji, bowiem większość wymaganych dokumentów stanowią pisemne oświadczenia. Poza tym przedsiębiorcy mają większą wiedzę o zasadach przyznawania pomocy, a Powiatowe Urzędy Pracy starają się, aby informacja o ustawie dotarła do szerokiego grona pracodawców.

Polecamy: Reforma urzędów pracy w 2014 r.

Przewidziane w ustawie instrumenty pomocowe:

  • przestój ekonomiczny (przedsiębiorcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników do wysokości ok. 1100 zł),
  • obniżony wymiar czasu pracy, jednak nie więcej niż do 50 proc. pełnego wymiaru (przedsiębiorcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników do wysokości ok. 1100 zł),
  • dofinansowanie z Funduszu Pracy na szkolenia dla pracowników (wysokość dopłaty wynosi na jedną osobę do 80 proc. kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 11 300 zł).

Warunki skorzystania z pomocy:

  • spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 15 proc. w ciągu 6 kolejnych miesięcy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku;
  • zawarcie układu zbiorowego lub porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe – z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy;
  • złożenie wniosku do marszałka województwa, wraz z dokumentami i oświadczeniami niezbędnymi do zawarcia umowy o wypłatę świadczeń.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA