REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efektywność nowej ustawy o ochronie miejsc pracy

REKLAMA

Nowa ustawa o ochronie miejsc pracy przynosi efekty. Dzięki nowym rozwiązaniom uratowano ponad 2 tys. etatów, a 110 firm otrzymało wsparcie finansowe.

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dzięki ustawie o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony miejsc pracy udało się uratować ponad 2 tys. etatów, a wsparcie finansowe otrzymało 110 firm. – W skali całego kraju to może niewiele, jednak przy stopie bezrobocia na poziomie kilkunastu procent ważne jest każde uratowane miejsce pracy – komentuje te dane ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

Autopromocja

Z pomocy korzystają głównie małe firmy, albowiem w przypadku dużych spadek obrotów na poziomie 15 proc. jest o wiele groźniejszy i może nawet oznaczać upadłość. Ponadto dla największych przedsiębiorstw, mających duże trudności finansowe, maksymalna kwota pomocy przewidziana w ustawie (tj. 200 tys. euro), często okazuje się niewystarczająca.

Zobacz: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

MPiPS podaje, że od wejścia w życie przepisów, tj. od 21 listopada 2013 r., na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przeznaczono 11,6 mln zł. Resort pracy prognozuje, iż do końca czerwca pomocą zostanie objętych nawet ok. 4 tys. osób pracujących na etat. Tymczasem przez blisko dwa i pół roku obowiązywania poprzedniej ustawy antykryzysowej zostało zawartych z pracodawcami 119 umów o przyznanie pomocy finansowej. Na ich podstawie wypłacono świadczenia dla ponad 7 tys. pracowników, na łączną kwotę 7,9 mln zł.

Mniejsze zainteresowanie pomocą finansową w okresie obowiązywania poprzedniej ustawy antykryzysowej było spowodowane m.in. tym, że przepisy weszły w życie zbyt późno. Przedsiębiorcy natomiast chętnie korzystali z elastycznego czasu pracy, np. 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych (ok. 1100 firm) czy ruchomego czasu pracy. Teraz te rozwiązania obowiązują na stałe w Kodeksie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też podkreślić, że obecnie przy składaniu wniosków jest mniej biurokracji, bowiem większość wymaganych dokumentów stanowią pisemne oświadczenia. Poza tym przedsiębiorcy mają większą wiedzę o zasadach przyznawania pomocy, a Powiatowe Urzędy Pracy starają się, aby informacja o ustawie dotarła do szerokiego grona pracodawców.

Polecamy: Reforma urzędów pracy w 2014 r.

Przewidziane w ustawie instrumenty pomocowe:

 • przestój ekonomiczny (przedsiębiorcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników do wysokości ok. 1100 zł),
 • obniżony wymiar czasu pracy, jednak nie więcej niż do 50 proc. pełnego wymiaru (przedsiębiorcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników do wysokości ok. 1100 zł),
 • dofinansowanie z Funduszu Pracy na szkolenia dla pracowników (wysokość dopłaty wynosi na jedną osobę do 80 proc. kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 11 300 zł).

Warunki skorzystania z pomocy:

 • spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 15 proc. w ciągu 6 kolejnych miesięcy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku;
 • zawarcie układu zbiorowego lub porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe – z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy;
 • złożenie wniosku do marszałka województwa, wraz z dokumentami i oświadczeniami niezbędnymi do zawarcia umowy o wypłatę świadczeń.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA