REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik

Marta Borysiuk
Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik
Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Związki zawodowe postulują o zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. Sprawdź, ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego w 2016 roku.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2017 roku

REKLAMA

Autopromocja

Celem urlopu jest głównie wypoczynek pracownika, czyli regeneracja sił fizycznych i psychicznych. Prawo do urlopu ma zatem charakter osobisty i nie może być przeniesione na inną osobę. Dlatego też uważa się, że urlop powinien być wypłacany w naturze.

Zrzeczenie się prawa do urlopu w naturze jest nieważne.

Nabycie prawa do urlopu

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje corocznie każdej osobie, która wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, mianowania, powołania czy wyboru. Zatem urlop wypoczynkowy nie przysługuje osobom, które wykonują pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, np. na umowę zlecenie lub o dzieło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do umów zleceń nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy, ale Kodeksu cywilnego. W związku z tym zleceniobiorcy nie przysługują uprawnienia pracownicze, takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego. Prawo do dni wolnych może być przyznane jedynie na podstawie zapisów w umowie.  

Więcej na ten temat przeczytasz -> Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy może być udzielony w częściach. W tym celu należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wiosek. Należy jednak pamiętać, że jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 dni kolejnych dni kalendarzowych.

Urlop wypoczynkowy udzielany jest w dni pracujące, które są zgodne z rozkładem czasu pracy. W dni pracy udziela się pracownikowi urlopu w wymiarze godzinowym. Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy.

Całoroczny wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy o stażu pracy poniżej 10 lat wynosi: 160 godzin (20 × 8).

Pracownik, który został zatrudniony w ciągu roku kalendarzowego lub nie przepracuje całego roku, ma prawo do urlopu wypoczynkowego obliczonego proporcjonalnie.

Polecamy produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Jak już wspomniano, każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.

Obecnie w Kodeksie pracy funkcjonują dwa wymiary urlopu wypoczynkowego. Ich wymiar uzależniony jest od stażu pracy (i wykształcenia pracownika).

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, dolicza się m.in. ukończenie:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli osoba ukończyła liceum, a następnie studia wyższe, to do jej stażu pracy zalicza się 8 lat, a nie 12.

W roku 2016 wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 26 dni roboczych dla pracowników zatrudnionych co najmniej 10 lat,
  • 20 dni roboczych dla pracowników zatrudnionych krócej, niż 10 lat.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do określonego wymiaru urlopu wypoczynkowego, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu czy sposób ustania stosunku pracy.

Andrzej pracował w okresie 2003-2012 w firmie XYZ, następnie w wyniku wypadku miał 2 lata przerwy w pracy. Ponownie zatrudnił się u tego samego pracodawcy od 2014 roku. Andrzejowi przysługuje 26 dni urlopu z uwagi na ponad 10 – letni staż zatrudnienia.

Dłuższy urlop wypoczynkowy?

Związki zawodowe postulują by wydłużyć urlop wypoczynkowy z 26 dni do 32 dni. Zdaniem związku wydłużenie urlopu byłoby korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Dłuższy urlop wypoczynkowy

Pierwsza praca w życiu

Odmiennie kształtuje się urlop wypoczynkowy dla pracownika, który zostaje zatrudniony pierwszy raz w życiu. Zgodnie z art. 153 Kodeksu pracy pracownik taki nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu po przepracowaniu roku, czyli pracownik po przepracowaniu miesiąca pracy nabędzie 1,66 dnia urlopu. Niepełny dzień urlopu pracodawca może, ale nie musi zaokrąglić do pełnego dnia (brak jest w tym zakresie regulacji prawnych).

Jak już wskazano wyżej, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, czyli po przepracowaniu miesiąca pracy urlop wynosi 13 godzin i 20 minut.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabywa prawo do całego urlopu wypoczynkowego.

Karol podjął swoją pierwszą pracę 1 lipca 2015 r. i zgodnie ze stażem pracy przysługuje mu 20 dni urlopu. Do końca roku 2015 r. urlop będzie przysługiwał mu proporcjonalnie, czyli będzie wynosił 10 dni (6/12). Nie może jednak wykorzystać wszystkich 10 dni po przepracowanym miesiącu, bowiem urlop ten nabywany jest proporcjonalnie po każdym przepracowanym miesiącu. Dopiero z dniem 1 stycznia 2016 r. nabył prawo do całości urlopu wypoczynkowego, tj. 20 dni i może wykorzystać je w całości nawet w styczniu.

Urlop wypoczynkowy a niepełny wymiar czasu pracy

REKLAMA

Pracownik, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego ustalonego w sposób proporcjonalny do jego wymiaru czasu pracy, czyli zgodnie z powyższym, podstawą wymiaru urlopu jest odpowiednio 20 lub 26 dni.

Anna jest zatrudniona na ½ etatu i jej staż pracy wynosi łącznie 12 lat (czyli przysługuje jej 26 dni urlopu). Z racji tego, że Anna jest zatrudniona na część etatu, należy ustalić urlop wypoczynkowy w sposób proporcjonalny: ½ x 26 dni = 13 dni. 13 dni x 8 godzin = 104 godziny. Annie przysługuje 13 dni urlopu (104 godziny).

Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Wymiar urlopu dla osoby zatrudnionej na ¾ etatu, której staż pracy wynosi powyżej 10 lat, wynosi ¾ x 26 dni = 19,5 dnia. Zatem pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu będzie przysługiwało 20 dni urlopu (20 dni x 8 godzin = 160 godzin)

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy (w zaokrągleniu do pełnego dnia) wynosi:

Podstawa wymiaru urlopu w roku kalendarzowym

1/2 etatu

1/3 etatu

2/3 etatu

1/4 etatu

3/4 etatu

1/5 etatu

2/5 etatu

3/5 etatu

4/5 etatu

20 dni

10 dni

7 dni

14 dni

5 dni

15 dni

4 dni

8 dni

12 dni

16 dni

26 dni

13 dni

9 dni

18 dni

7 dni

20 dni

6 dni

11 dni

16 dni

21 dni

Odwołanie z urlopu

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracownika. Co do zasady urlop wypoczynkowy nie powinien być przerwany. Jednakże w wyjątkowych okolicznościach można pracownika odwołać z urlopu. Są to takie okoliczności, w których  obecność pracownika jest niezbędna z uwagi na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania przez niego urlopu, np. awarie czy wszelkie zdarzenia spowodowane przez tzw. siłę wyższą.

Więcej na ten temat pisaliśmy -> Odwołanie z urlopu wypoczynkowego

Zaległy urlop wypoczynkowy za 2015 rok

Każdy pracownik posiadający zaległy urlop wypoczynkowy z 2015 roku, powinien go wykorzystać najpóźniej do 30 września 2016 roku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA