REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie psychiczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownicy w Polsce w coraz gorszej kondycji psychicznej, a pracodawcy bagatelizują problem, nie wiedząc ile na tym tracą

Narastające problemy ze zdrowiem psychicznym polskich pracowników to przede wszystkim efekt złej organizacji pracy. Brak rąk do pracy sprawia, że muszą pracować także za innych, a godziny nadliczbowe wiążą się z dodatkowymi stresami. Rozwiązują problemy doraźnie, firmy nie kalkulują ile to je kosztuje w dłuższej perspektywie.

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy: Jak organizacje mogą wspierać swoich pracowników

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie tempo życia jest szybkie, a wymagania zawodowe stawiają przed nami różnorodne wyzwania, zdrowie psychiczne stało się niezmiernie ważnym aspektem naszego życia. Wielu z nas spędza większość swojego czasu w miejscu pracy, dlatego też jest kluczowe, aby organizacje zrozumiały, jakie znaczenie ma zdrowie psychiczne pracowników oraz jak mogą wspierać ich w tym obszarze. 

Depresja

Depresja to złożony i często niezrozumiały stan emocjonalny, który może dotknąć każdego z nas. To nie tylko chwilowa smutek czy zły nastrój, lecz poważne zaburzenie psychiczne, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie jednostki. 

Benefity. 60 proc. pracowników oczekuje w pakiecie od firmy opieki psychiatry lub psychologa

60 proc. pracowników oczekuje od firm dodatkowego ubezpieczenia obejmującego opiekę psychiatry lub psychologa – wynika z raportu z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Jednocześnie tylko 14 proc. pracodawców deklaruje podejmowanie działań wspierających zdrowie psychiczne pracowników.

REKLAMA

Zdrowie psychiczne polskich pracowników pogorszyło się znacznie w ciągu ostatnich 3 lat. Czy pracodawcy dają im wsparcie psychologiczne?

Prawie ⅔ pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich 3 lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62% z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. To tylko niektóre dane z najnowszego raportu Wellbee "Kondycja psychiczna polskich pracowników", powstałego we współpracy z ICAN Institute. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń – kondycja psychiczna polskich pracowników wymaga wsparcia, również – a być może przede wszystkim – ze strony pracodawców. Choć wiele firm deklaruje włączenie tej formy pomocy do strategii wellbeingowej organizacji, jej realne wdrożenie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dane zawarte w raporcie oraz realny obraz kondycji polskich pracowników to problem, o którym warto mówić głośno - zwłaszcza w świetle obchodzonego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. 

Psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy: Zrozumienie, wpływ i strategie poprawy

Współczesne miejsce pracy to nie tylko przestrzeń, gdzie wykonywana jest praca. To także środowisko, w którym pracownicy spędzają znaczną część swojego życia i doświadczają różnorodnych aspektów psychospołecznych. Skomplikowane relacje interpersonalne, presja czasu, stresujące zadania, mobbing, czy niewłaściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym – wszystkie te czynniki wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. 

Prawo pracy na wakacje. Co warto wiedzieć o urlopach wypoczynkowych

Przepisy o urlopach wypoczynkowych zawierają kilka uprawnień, o których najczęściej przypominamy sobie dopiero w okresie wakacyjnym. Pierwszym z nich jest prawo pracownika do co najmniej jednej części wypoczynku trwającej nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Urlop to nie tylko prawo pracownika, ale w dłuższej perspektywie również benefity dla pracodawcy.

Zdrowie psychiczne i empatia w pracy

Zdrowie psychiczne i empatia w pracy to niezwykle aktualne i ważne zagadnienie. Okazuje się, że aż 41% pracowników czuje się przeciążonymi emocjonalnie, a 86% jest zdania, że praca ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. To jedne z wniosków płynących z ogólnopolskiego badania „Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy”. 

REKLAMA

Pracownicy: Pracodawca powinien wspierać nasze zdrowie psychiczne

96,6 proc. zatrudnionych w Polsce uważa, że pracodawca powinien wspierać ich zdrowie psychiczne – wynika z badania „Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy”. 57 proc. badanych wykazuje trudności z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu motywacji w pracy.

W 2022 roku wystawiono niemal 1,3 mln zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych

W ubiegłym roku wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej. To 10 proc. wszystkich nieobecności spowodowanych czasową niezdolnością do pracy.

3 mln dla osób z zaburzeniami psychicznymi w 2023 roku

Czym jest program: „Od zależności ku samodzielności”? Jakiego wsparcia udzieli rząd i samorządy osobom z zaburzeniami psychicznymi w 2023 roku? Jaki jest cel programu?  zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa.

Zdrowie psychiczne Polaków a ich życie zawodowe [badanie]

Zdrowie psychiczne a praca. Okazuje się, że aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi. Za mało zarabiają, są przeciążeni, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników? Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły podstawę 10,5 proc. zwolnień lekarskich wystawionych w 2021 r. i były jednocześnie najczęstszym (12,2 proc. dni) i najdłuższym (13,8 proc. dnia) powodem pobytu w szpitalu. Co istotne, aż 85 proc. pracowników boi się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego

Między zmiennością a stałością. Czyli ekologiczny mózg jako fundament zdrowia w czasach BANI

Radość z życia, swoiste poczucie sensu istnienia połączone z doświadczaniem wewnętrznej harmonii jest naturalną tęsknotą każdego człowieka. Nie jest to jednak łatwe do osiągnięcia w niespokojnym i kruchym świecie. Czy ekologiczny mózg i nasza wewnętrzna ekologia mogą stanowić klucz do harmonijnego rozwoju pełni naszego potencjału i stanowić o dobrej kondycji psychicznej?

Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19

Czym jest zdrowie psychiczne pracowników i jak wpłynęła na nie pandemia COVID-19? Czy Unia Europejska podjęła jakieś działania, aby chronić pracowników przed skutkami pracy zdalnej i izolacji społecznej? Czy istnieją programy przeciwdziałania depresji, wypalenia zawodowego, czy cyfrowego stresu w miejscu pracy?

Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?

Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy

Pandemia COVID-19 stworzyła niezwykłą sytuację dla ludzi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie psychiczne pracowników? Sprawdź najnowsze wyniki badań.

Wypalenie zawodowe to nie podstawa do L4

Wypalenie zawodowe nie stanowi podstawy do L4. Pracownik nie weźmie zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia i nie otrzyma zasiłku chorobowego. Jak pracodawca może zadbać o psychiczne zdrowie pracownika?

Przeciwdziałanie stresowi pracowników - nowy obowiązek BHP

Przeciwdziałanie stresowi pracowników jako nowy obowiązek BHP - jakie są sposoby na psychiczne odciążenie zatrudnionych? Jak stres wpływa na pracę i zdrowie Polaków? Dlaczego ważne jest wdrożenie rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w obszarach BHP?

Depresja polskich pracowników to koszt 325 mln zł rocznie

Depresja polskich pracowników to koszt dla gospodarki aż 325 mln zł rocznie. Jakie są najczęstsze objawy depresji?

Zdrowie psychiczne pracowników - jak o nie zadbać?

Zdrowie psychiczne pracowników jest powodem licznych absencji w pracy. Jak pracodawca może zadbać o pracowników w tym kontekście?

4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii

Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.

5 sposobów na poprawę samopoczucia pracowników

Oto krótki poradnik dla pracodawców o tym, jak poprawić samopoczucie pracowników. Pandemia koronawirusa pogłębiła stres i niepewność zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Psycholog wymienia 5 sposobów na polepszenie kondycji psychicznej pracowników.

Zdrowie psychiczne pracowników [RAPORT]

Zdrowie psychiczne pracowników ucierpiało podczas pandemii COVID-19. Pracodawcy muszą tworzyć systemy wsparcia zdrowia psychicznego w firmach. Jakich rozwiązań oczekują zatrudnieni?

Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. [RAPORT]

Przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. dotyczyły częściej niż zwykle zaburzeń psychicznych. Poznaj wyniki raportu ZUS.

Lider w czasie pandemii [RAPORT]

Lider w czasie pandemii nie radzi sobie najlepiej. Dlaczego osoby na stanowiskach kierowniczych są bardziej narażeni na utratę zdrowia psychicznego?

Jak zadbać o pracownika w czasie pandemii COVID-19?

Jak zadbać o pracownika? Dopiero pandemia COVID-19 i powszechna praca zdalna spowodowały, że dla kadry kierowniczej dobrostan pracowników i ich zdrowie psychiczne mocno zyskało na znaczeniu. – Inwestycje w pracowników powinny być priorytetem w organizacji, bo to właśnie oni w dużej mierze radzić sobie będą z kolejnymi kryzysami na pierwszym froncie. Co więcej, menadżerowie muszą tak przemodelować swoje strategie, żeby to zatrudnieni pełnili w nich kluczową rolę – tłumaczy Joanna Świerzyńska z Deloitte.

Tolerancja niepewności w miejscu pracy

Tolerancja niepewności w miejscu pracy czyli jak sobie radzić, gdy zasady gry są niejasne, a przyszłość niepewna. Odporność to najważniejsze słowo ubiegłego roku. Jak być zatem odpornym na niepewność? Czym jest tolerancja niepewności? Kto się nią charakteryzuje? Dlaczego teraz jest szczególnie ważna? Ekspert podaje 6 sposobów na budowanie tolerancji niepewności.

Warunki pracy lekarzy niszczą ich zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne lekarzy cierpi w czasie pandemii. Przyczyną są m.in. złe warunki pracy, nadmiar obowiązków i zachowanie przełożonych. Jakie są objawy pogorszenia zdrowia psychicznego? Czego lekarze się nie boją? dlaczego nie szukają pomocy u profesjonalisty?

Jak budować odporność psychiczną pracowników?

Przeprowadzone badania wskazują na negatywne działanie stresu pracowników na ich efektywność w pracy. Jak zatem budować ich odporność psychiczną, aby pomimo różnych przeszkód zawsze działali i szukali rozwiązań? Czym jest rezyliencja?

Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?

Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna.

REKLAMA