REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19
Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest zdrowie psychiczne pracowników i jak wpłynęła na nie pandemia COVID-19? Czy Unia Europejska podjęła jakieś działania, aby chronić pracowników przed skutkami pracy zdalnej i izolacji społecznej? Czy istnieją programy przeciwdziałania depresji, wypalenia zawodowego, czy cyfrowego stresu w miejscu pracy?

Pandemia COVID-19 a zdrowie psychiczne pracowników

Parlament Europejski dnia 5 lipca 2022 r. przyjął rezolucję w sprawie zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy (2021/2098(INI)). Szczególnie w okresie pandemii Covid-19, kiedy pracownicy pracowali z domu, w formie telepracy czy pracy zdalnej ich życie społeczno – zawodowe stało się mocno ograniczone – pojawiało się coraz więcej sygnałów o depresjach. Pracownicy zmagają się z problemami psychologicznymi i psychicznymi oraz z uzależnieniami od alkoholu. 

REKLAMA

Autopromocja

Z badań przedstawionych w rezolucji wynika, że w 2021 r. 64% młodych ludzi w wieku 18-34 lata było zagrożonych depresją m.in. z powodu braku zatrudnienia oraz perspektyw finansowych i edukacyjnych, a także samotności i izolacji społecznej spowodowanych m.in. pandemią.

Jakie są programy organizacji międzynarodowych w sprawie ochrony zdrowia psychicznego pracowników?

Unia Europejska jeszcze przed pandemią zaczęła zauważać konieczność zapewnienia większej ochrony zdrowia publicznego, w tym zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. Depresje, wypalenie zawodowe, stres w pracy – to coraz bardziej rozwijające się negatywne zjawiska w życiu zawodowym pracowników.

  • Już w 2018 r., jeszcze przed pandemią, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wydała strategię w dziedzinie zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego (dotyczy to również pracowników);

  • 18 maja 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała manifest w sprawie zdrowego wychodzenia z kryzysu spowodowanego COVID-19. Manifest stanowi część ogólnych działań WHO, w zakresie zdrowia psychicznego na lata 2021‑2025. Przez WHO został też ustanowiony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, z hasłem: „Mental health care for all: let’s make it a reality” - Ochrona zdrowia psychicznego dla wszystkich: sprawmy, by stała się rzeczywistością,

  • Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opracowała w 2021 r. badania dotyczące polityki zdrowotnej i zatytułowane „A New Benchmark for Mental Health Systems: Tackling the Social and Economic Costs of Mental Ill Health” - Nowy wzorzec dla systemów zdrowia psychicznego – eliminowanie społecznych i gospodarczych kosztów złego stanu zdrowia psychicznego.

Jakie akty UE odnoszą się do zdrowia psychicznego pracowników?

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241 z dnia 12 lutego 2021 r. ustanawiające Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

  3. Dyrektywa Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającą ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

  4. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/88/WE z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

  5. Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy.

  6. Rezolucja z 17 kwietnia 2020 r. w sprawie skoordynowanych działań UE na rzecz walki z pandemią COVID-19 i jej skutkami.

  7. Rezolucja z 10 lipca 2020 r. w sprawie unijnej strategii w zakresie zdrowia publicznego po pandemii COVID-19.

  8. Rezolucja z 21 stycznia 2021 r. zawierającą zalecenia dla Komisji w sprawie prawa do bycia offline.

  9. Rezolucja z 17 lutego 2022 r. zatytułowaną „Wzmocnienie pozycji młodzieży w Europie zatrudnienie i odbudowa społeczna po pandemii”.

  10. Rezolucja z 16 września 2021 r. w sprawie uczciwych warunków pracy, praw i ochrony socjalnej osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych – nowe formy zatrudnienia związane z rozwojem cyfrowym.

To tylko część dokumentów UE, które dotyczą wpływu pandemii na zdrowie psychiczne pracowników. Od 2020 r powstało dużo badań, raportów, rezolucji.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Prawo do zdrowia fizycznego i psychicznego jest jednym z podstawowych praw człowieka. WHO definiuje zdrowie psychiczne jako „stan dobrego samopoczucia psychicznego, w którym ludzie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami życiowymi, wykorzystują swoje zdolności, dobrze się uczą i pracują oraz wnoszą wkład do swoich społeczności.”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak można pomóc pracownikom?

Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na zdrowie psychiczne pracowników, ze względu na to, że ukształtowała pewne praktyki organizacyjne i zarządcze (w tym dyspozycyjność pracowników i brak rzeczywisteJ realizacji prawa do „odłączenia się” bycia offline. Pandemia zmieniła warunki pracy wielu pracowników, wpłynął na to czas pracy, dobrostan i fizyczne otoczenie w miejscu pracy. Dla wielu dom stał się pracą, a praca domem. Rozwinęło się zjawisko cyfrowego stresu. Zatarła się granica między życiem zawodowym a prywatnym, tzw. work life balance zostało bardzo mocno zachwiane.

W rezolucji postuluje się, aby znaleźć sposoby i wdrożyć je w życie w zakresie zapobiegania problemom w świecie pracy cyfrowej, czyli pracy przed komputerem. W pierwszej kolejności należy dążyć do wyeliminowania w miejscu pracy dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej, mobbingu oraz molestowania seksualnego. Należy zapewnić pracownikom BHP, przerwy w pracy, brak kontaktów ze strony przełożonych czy współpracowników po godzinach pracy (prawo do bycia offline). Bardzo ważne jest zapewnienie nieprzerwanego dobowego i tygodniowego odpoczynku. W rezolucji wzywa się również do ustanowienia przepisów o minimalnych wymaganiach dla pracy zdalnej w całej UE.

Parlament proponuje, aby ustanowić rok 2023 europejskim rokiem dobrego zdrowia psychicznego, w tym pracowników.

Podstawa prawna: 

Rezolucja z dnia 5 lipca 2022 r. w sprawie zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy (2021/2098(INI))

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA