REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19
Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest zdrowie psychiczne pracowników i jak wpłynęła na nie pandemia COVID-19? Czy Unia Europejska podjęła jakieś działania, aby chronić pracowników przed skutkami pracy zdalnej i izolacji społecznej? Czy istnieją programy przeciwdziałania depresji, wypalenia zawodowego, czy cyfrowego stresu w miejscu pracy?

Pandemia COVID-19 a zdrowie psychiczne pracowników

Parlament Europejski dnia 5 lipca 2022 r. przyjął rezolucję w sprawie zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy (2021/2098(INI)). Szczególnie w okresie pandemii Covid-19, kiedy pracownicy pracowali z domu, w formie telepracy czy pracy zdalnej ich życie społeczno – zawodowe stało się mocno ograniczone – pojawiało się coraz więcej sygnałów o depresjach. Pracownicy zmagają się z problemami psychologicznymi i psychicznymi oraz z uzależnieniami od alkoholu. 

REKLAMA

Autopromocja

Z badań przedstawionych w rezolucji wynika, że w 2021 r. 64% młodych ludzi w wieku 18-34 lata było zagrożonych depresją m.in. z powodu braku zatrudnienia oraz perspektyw finansowych i edukacyjnych, a także samotności i izolacji społecznej spowodowanych m.in. pandemią.

Jakie są programy organizacji międzynarodowych w sprawie ochrony zdrowia psychicznego pracowników?

Unia Europejska jeszcze przed pandemią zaczęła zauważać konieczność zapewnienia większej ochrony zdrowia publicznego, w tym zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. Depresje, wypalenie zawodowe, stres w pracy – to coraz bardziej rozwijające się negatywne zjawiska w życiu zawodowym pracowników.

  • Już w 2018 r., jeszcze przed pandemią, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wydała strategię w dziedzinie zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego (dotyczy to również pracowników);

  • 18 maja 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała manifest w sprawie zdrowego wychodzenia z kryzysu spowodowanego COVID-19. Manifest stanowi część ogólnych działań WHO, w zakresie zdrowia psychicznego na lata 2021‑2025. Przez WHO został też ustanowiony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, z hasłem: „Mental health care for all: let’s make it a reality” - Ochrona zdrowia psychicznego dla wszystkich: sprawmy, by stała się rzeczywistością,

  • Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opracowała w 2021 r. badania dotyczące polityki zdrowotnej i zatytułowane „A New Benchmark for Mental Health Systems: Tackling the Social and Economic Costs of Mental Ill Health” - Nowy wzorzec dla systemów zdrowia psychicznego – eliminowanie społecznych i gospodarczych kosztów złego stanu zdrowia psychicznego.

Jakie akty UE odnoszą się do zdrowia psychicznego pracowników?

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241 z dnia 12 lutego 2021 r. ustanawiające Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

  3. Dyrektywa Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającą ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

  4. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/88/WE z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

  5. Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy.

  6. Rezolucja z 17 kwietnia 2020 r. w sprawie skoordynowanych działań UE na rzecz walki z pandemią COVID-19 i jej skutkami.

  7. Rezolucja z 10 lipca 2020 r. w sprawie unijnej strategii w zakresie zdrowia publicznego po pandemii COVID-19.

  8. Rezolucja z 21 stycznia 2021 r. zawierającą zalecenia dla Komisji w sprawie prawa do bycia offline.

  9. Rezolucja z 17 lutego 2022 r. zatytułowaną „Wzmocnienie pozycji młodzieży w Europie zatrudnienie i odbudowa społeczna po pandemii”.

  10. Rezolucja z 16 września 2021 r. w sprawie uczciwych warunków pracy, praw i ochrony socjalnej osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych – nowe formy zatrudnienia związane z rozwojem cyfrowym.

To tylko część dokumentów UE, które dotyczą wpływu pandemii na zdrowie psychiczne pracowników. Od 2020 r powstało dużo badań, raportów, rezolucji.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Prawo do zdrowia fizycznego i psychicznego jest jednym z podstawowych praw człowieka. WHO definiuje zdrowie psychiczne jako „stan dobrego samopoczucia psychicznego, w którym ludzie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami życiowymi, wykorzystują swoje zdolności, dobrze się uczą i pracują oraz wnoszą wkład do swoich społeczności.”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak można pomóc pracownikom?

Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na zdrowie psychiczne pracowników, ze względu na to, że ukształtowała pewne praktyki organizacyjne i zarządcze (w tym dyspozycyjność pracowników i brak rzeczywisteJ realizacji prawa do „odłączenia się” bycia offline. Pandemia zmieniła warunki pracy wielu pracowników, wpłynął na to czas pracy, dobrostan i fizyczne otoczenie w miejscu pracy. Dla wielu dom stał się pracą, a praca domem. Rozwinęło się zjawisko cyfrowego stresu. Zatarła się granica między życiem zawodowym a prywatnym, tzw. work life balance zostało bardzo mocno zachwiane.

W rezolucji postuluje się, aby znaleźć sposoby i wdrożyć je w życie w zakresie zapobiegania problemom w świecie pracy cyfrowej, czyli pracy przed komputerem. W pierwszej kolejności należy dążyć do wyeliminowania w miejscu pracy dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej, mobbingu oraz molestowania seksualnego. Należy zapewnić pracownikom BHP, przerwy w pracy, brak kontaktów ze strony przełożonych czy współpracowników po godzinach pracy (prawo do bycia offline). Bardzo ważne jest zapewnienie nieprzerwanego dobowego i tygodniowego odpoczynku. W rezolucji wzywa się również do ustanowienia przepisów o minimalnych wymaganiach dla pracy zdalnej w całej UE.

Parlament proponuje, aby ustanowić rok 2023 europejskim rokiem dobrego zdrowia psychicznego, w tym pracowników.

Podstawa prawna: 

Rezolucja z dnia 5 lipca 2022 r. w sprawie zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy (2021/2098(INI))

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA