REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19
Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest zdrowie psychiczne pracowników i jak wpłynęła na nie pandemia COVID-19? Czy Unia Europejska podjęła jakieś działania, aby chronić pracowników przed skutkami pracy zdalnej i izolacji społecznej? Czy istnieją programy przeciwdziałania depresji, wypalenia zawodowego, czy cyfrowego stresu w miejscu pracy?

Pandemia COVID-19 a zdrowie psychiczne pracowników

Parlament Europejski dnia 5 lipca 2022 r. przyjął rezolucję w sprawie zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy (2021/2098(INI)). Szczególnie w okresie pandemii Covid-19, kiedy pracownicy pracowali z domu, w formie telepracy czy pracy zdalnej ich życie społeczno – zawodowe stało się mocno ograniczone – pojawiało się coraz więcej sygnałów o depresjach. Pracownicy zmagają się z problemami psychologicznymi i psychicznymi oraz z uzależnieniami od alkoholu. 

REKLAMA

Autopromocja

Z badań przedstawionych w rezolucji wynika, że w 2021 r. 64% młodych ludzi w wieku 18-34 lata było zagrożonych depresją m.in. z powodu braku zatrudnienia oraz perspektyw finansowych i edukacyjnych, a także samotności i izolacji społecznej spowodowanych m.in. pandemią.

Jakie są programy organizacji międzynarodowych w sprawie ochrony zdrowia psychicznego pracowników?

Unia Europejska jeszcze przed pandemią zaczęła zauważać konieczność zapewnienia większej ochrony zdrowia publicznego, w tym zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. Depresje, wypalenie zawodowe, stres w pracy – to coraz bardziej rozwijające się negatywne zjawiska w życiu zawodowym pracowników.

  • Już w 2018 r., jeszcze przed pandemią, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wydała strategię w dziedzinie zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego (dotyczy to również pracowników);

  • 18 maja 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała manifest w sprawie zdrowego wychodzenia z kryzysu spowodowanego COVID-19. Manifest stanowi część ogólnych działań WHO, w zakresie zdrowia psychicznego na lata 2021‑2025. Przez WHO został też ustanowiony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, z hasłem: „Mental health care for all: let’s make it a reality” - Ochrona zdrowia psychicznego dla wszystkich: sprawmy, by stała się rzeczywistością,

  • Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opracowała w 2021 r. badania dotyczące polityki zdrowotnej i zatytułowane „A New Benchmark for Mental Health Systems: Tackling the Social and Economic Costs of Mental Ill Health” - Nowy wzorzec dla systemów zdrowia psychicznego – eliminowanie społecznych i gospodarczych kosztów złego stanu zdrowia psychicznego.

Jakie akty UE odnoszą się do zdrowia psychicznego pracowników?

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241 z dnia 12 lutego 2021 r. ustanawiające Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

  3. Dyrektywa Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającą ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

  4. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/88/WE z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

  5. Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy.

  6. Rezolucja z 17 kwietnia 2020 r. w sprawie skoordynowanych działań UE na rzecz walki z pandemią COVID-19 i jej skutkami.

  7. Rezolucja z 10 lipca 2020 r. w sprawie unijnej strategii w zakresie zdrowia publicznego po pandemii COVID-19.

  8. Rezolucja z 21 stycznia 2021 r. zawierającą zalecenia dla Komisji w sprawie prawa do bycia offline.

  9. Rezolucja z 17 lutego 2022 r. zatytułowaną „Wzmocnienie pozycji młodzieży w Europie zatrudnienie i odbudowa społeczna po pandemii”.

  10. Rezolucja z 16 września 2021 r. w sprawie uczciwych warunków pracy, praw i ochrony socjalnej osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych – nowe formy zatrudnienia związane z rozwojem cyfrowym.

To tylko część dokumentów UE, które dotyczą wpływu pandemii na zdrowie psychiczne pracowników. Od 2020 r powstało dużo badań, raportów, rezolucji.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Prawo do zdrowia fizycznego i psychicznego jest jednym z podstawowych praw człowieka. WHO definiuje zdrowie psychiczne jako „stan dobrego samopoczucia psychicznego, w którym ludzie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami życiowymi, wykorzystują swoje zdolności, dobrze się uczą i pracują oraz wnoszą wkład do swoich społeczności.”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak można pomóc pracownikom?

Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na zdrowie psychiczne pracowników, ze względu na to, że ukształtowała pewne praktyki organizacyjne i zarządcze (w tym dyspozycyjność pracowników i brak rzeczywisteJ realizacji prawa do „odłączenia się” bycia offline. Pandemia zmieniła warunki pracy wielu pracowników, wpłynął na to czas pracy, dobrostan i fizyczne otoczenie w miejscu pracy. Dla wielu dom stał się pracą, a praca domem. Rozwinęło się zjawisko cyfrowego stresu. Zatarła się granica między życiem zawodowym a prywatnym, tzw. work life balance zostało bardzo mocno zachwiane.

W rezolucji postuluje się, aby znaleźć sposoby i wdrożyć je w życie w zakresie zapobiegania problemom w świecie pracy cyfrowej, czyli pracy przed komputerem. W pierwszej kolejności należy dążyć do wyeliminowania w miejscu pracy dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej, mobbingu oraz molestowania seksualnego. Należy zapewnić pracownikom BHP, przerwy w pracy, brak kontaktów ze strony przełożonych czy współpracowników po godzinach pracy (prawo do bycia offline). Bardzo ważne jest zapewnienie nieprzerwanego dobowego i tygodniowego odpoczynku. W rezolucji wzywa się również do ustanowienia przepisów o minimalnych wymaganiach dla pracy zdalnej w całej UE.

Parlament proponuje, aby ustanowić rok 2023 europejskim rokiem dobrego zdrowia psychicznego, w tym pracowników.

Podstawa prawna: 

Rezolucja z dnia 5 lipca 2022 r. w sprawie zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy (2021/2098(INI))

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA