REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników
dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników? Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły podstawę 10,5 proc. zwolnień lekarskich wystawionych w 2021 r. i były jednocześnie najczęstszym (12,2 proc. dni) i najdłuższym (13,8 proc. dnia) powodem pobytu w szpitalu. Co istotne, aż 85 proc. pracowników boi się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Raporty Cohen Veterans Network oraz Mindy ukazały kolejne niepokojące dane dotyczące zdrowia psychicznego pracowników. 81 proc. z nich twierdzi, że ma obawy, aby prosić o wsparcie w obszarze profilaktyki, chociaż dla 76 proc. zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Niepokojące są również opinie dotyczące możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy – prawie połowa osób zatrudnionych nie wie, gdzie się udać, aby uzyskać opiekę nad zdrowiem psychicznym. ¼ doświadczyła ponad tygodniowych okresów oczekiwania na właściwą opiekę psychiatryczną, a tyle samo osób musiało wybierać pomiędzy codziennymi potrzebami, a płaceniem za opiekę nad zdrowiem psychicznym. I w tym kontekście pojawia się pytanie – jaka jest rola pracodawcy, jeśli chodzi o wsparcie pracowników w zakresie zdrowia psychicznego?

REKLAMA

Autopromocja

19 mln dni zwolnienia lekarskiego 

19 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu problemów psychicznych pracowników – to argument najmocniej przemawiający do wyobraźni pracodawców. Natomiast, jak wynika z przytoczonych badań, zapewnienie profesjonalnej opieki psychologicznej nie tylko chroni firmę przed absencją pracowników (51 proc.), ale zwiększa również ich motywację i zaangażowanie. Aż 76 proc. osób jest zainteresowanych benefitami w obszarze well-being, a wg 43 proc. powodują one wzrost produktywności. Przyczyniają się również do spadku rotacji pracowników (60 proc.) oraz o 81 proc. zmniejszają chęć szukania nowej pracy.

Wysłuchaj pracownika

Od czego więc zacząć? - Od wysłuchania swoich pracowników i na postawie ich potrzeb opracowania adekwatnego programu well-being. Podstawą takiego programu jest właśnie Activity Based Thinking uwzględniające potrzeby pracowników w zmieniającej się rzeczywistości. Ponieważ well-being to coś więcej niż worklife balance i atrakcyjne benefity. Na program składają się wszystkie ważne dla każdego z nas aspekty oraz ich wpływ na nasze doświadczenia, czyli: świadomość bycia częścią zespołu, dobre relacje i przyjazna atmosfera, poczucie celu i satysfakcja z pracy, zdrowie i dobra kondycja oraz zadowolenie z wynagrodzenia – mówi Marek Błądek, Trener Wellbeing W&W Consulting.

Firmy, w których absencja kształtuje się na średnim poziomie ok. 5 proc., wydają na koszty z nią związane nawet od 3 do 4,5 tys. rocznie w przeliczeniu na jednego pracownika. - To sporo, dlatego lepiej zawczasu skupić się na czynnikach, które mogą potęgować stres czy wypalenie zawodowe wśród pracowników. W mojej ocenie działania profilaktyczne w tym obszarze powinny stanowić jeden z obowiązków w ramach BHP. Bezpieczna organizacja pracy, dzięki której pracownicy są zdrowi i wypoczęci, przekłada się na wyższą jakość i efektywność. Dobrą praktyką byłoby więc włączenie w ramach obowiązków BHP w całej organizacji elementów takich jak programy zarządzania karierą od rekrutacji, procesy związane z pracą zdalną, programy well-being i work life balance połączone z rozwojem kariery zawodowej, a co najważniejsze – oferowanie specjalistycznej pomocy w ramach organizacji – dodaje Marek Błądek.

W kontekście przewidywań ekspertów wskazujących, że do 2030 r. depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie, troska o zdrowie psychiczne pracowników powinna stanowić priorytet dla firm już w tym momencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: W&W Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA