REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników
dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników? Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły podstawę 10,5 proc. zwolnień lekarskich wystawionych w 2021 r. i były jednocześnie najczęstszym (12,2 proc. dni) i najdłuższym (13,8 proc. dnia) powodem pobytu w szpitalu. Co istotne, aż 85 proc. pracowników boi się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Raporty Cohen Veterans Network oraz Mindy ukazały kolejne niepokojące dane dotyczące zdrowia psychicznego pracowników. 81 proc. z nich twierdzi, że ma obawy, aby prosić o wsparcie w obszarze profilaktyki, chociaż dla 76 proc. zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne. Niepokojące są również opinie dotyczące możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy – prawie połowa osób zatrudnionych nie wie, gdzie się udać, aby uzyskać opiekę nad zdrowiem psychicznym. ¼ doświadczyła ponad tygodniowych okresów oczekiwania na właściwą opiekę psychiatryczną, a tyle samo osób musiało wybierać pomiędzy codziennymi potrzebami, a płaceniem za opiekę nad zdrowiem psychicznym. I w tym kontekście pojawia się pytanie – jaka jest rola pracodawcy, jeśli chodzi o wsparcie pracowników w zakresie zdrowia psychicznego?

REKLAMA

Autopromocja

19 mln dni zwolnienia lekarskiego 

19 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu problemów psychicznych pracowników – to argument najmocniej przemawiający do wyobraźni pracodawców. Natomiast, jak wynika z przytoczonych badań, zapewnienie profesjonalnej opieki psychologicznej nie tylko chroni firmę przed absencją pracowników (51 proc.), ale zwiększa również ich motywację i zaangażowanie. Aż 76 proc. osób jest zainteresowanych benefitami w obszarze well-being, a wg 43 proc. powodują one wzrost produktywności. Przyczyniają się również do spadku rotacji pracowników (60 proc.) oraz o 81 proc. zmniejszają chęć szukania nowej pracy.

Wysłuchaj pracownika

Od czego więc zacząć? - Od wysłuchania swoich pracowników i na postawie ich potrzeb opracowania adekwatnego programu well-being. Podstawą takiego programu jest właśnie Activity Based Thinking uwzględniające potrzeby pracowników w zmieniającej się rzeczywistości. Ponieważ well-being to coś więcej niż worklife balance i atrakcyjne benefity. Na program składają się wszystkie ważne dla każdego z nas aspekty oraz ich wpływ na nasze doświadczenia, czyli: świadomość bycia częścią zespołu, dobre relacje i przyjazna atmosfera, poczucie celu i satysfakcja z pracy, zdrowie i dobra kondycja oraz zadowolenie z wynagrodzenia – mówi Marek Błądek, Trener Wellbeing W&W Consulting.

Firmy, w których absencja kształtuje się na średnim poziomie ok. 5 proc., wydają na koszty z nią związane nawet od 3 do 4,5 tys. rocznie w przeliczeniu na jednego pracownika. - To sporo, dlatego lepiej zawczasu skupić się na czynnikach, które mogą potęgować stres czy wypalenie zawodowe wśród pracowników. W mojej ocenie działania profilaktyczne w tym obszarze powinny stanowić jeden z obowiązków w ramach BHP. Bezpieczna organizacja pracy, dzięki której pracownicy są zdrowi i wypoczęci, przekłada się na wyższą jakość i efektywność. Dobrą praktyką byłoby więc włączenie w ramach obowiązków BHP w całej organizacji elementów takich jak programy zarządzania karierą od rekrutacji, procesy związane z pracą zdalną, programy well-being i work life balance połączone z rozwojem kariery zawodowej, a co najważniejsze – oferowanie specjalistycznej pomocy w ramach organizacji – dodaje Marek Błądek.

W kontekście przewidywań ekspertów wskazujących, że do 2030 r. depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie, troska o zdrowie psychiczne pracowników powinna stanowić priorytet dla firm już w tym momencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: W&W Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA