REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypalenie zawodowe to nie podstawa do L4

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Misiun
Wypalenie zawodowe to nie podstawa do L4. Jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników?
Wypalenie zawodowe to nie podstawa do L4. Jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypalenie zawodowe nie stanowi podstawy do L4. Pracownik nie weźmie zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia i nie otrzyma zasiłku chorobowego. Jak pracodawca może zadbać o psychiczne zdrowie pracownika?

Wypalenie zawodowe nie na L4

Mimo szeregu informacji wskazujących na możliwość przyznania zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego z powodu wypalenia zawodowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować taką decyzję lekarza. Uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymaga zmiany prawa, a to z kolei czasu, który pracodawcy powinni wykorzystać na zarządzanie zdrowiem pracowników, a w efekcie minimalizację ryzyka absencji osób zatrudnionych.

REKLAMA

Wypalenie zawodowe jako stan mogący powodować konieczność interwencji ze strony służby zdrowia, zostało umieszczone w jedenastej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych sporządzanej przez Światową Organizację Zdrowia (ICD-11). Aktualnie w Polsce obowiązuje wersja dziesiąta – ICD-10, a uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymagałoby rozpoczęcia prac legislacyjnych w tym zakresie.

Zdrowie pracowników - wymagania

REKLAMA

Jednak pracownicy już od kilku lat wskazują na potrzebę wspierania ich zdrowia i kondycji psychicznej przez firmy, w których są zatrudnieni. Podczas badania przeprowadzonego przez Zespół Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy już w 2018 r. na 1000 pracownikach średnich i dużych firm w Polsce, blisko połowa z nich stwierdziła, że w przypadku zmiany pracy będzie poszukiwać takiej firmy, która zadba o ich zdrowie znacznie lepiej, niż wymagają tego przepisy BHP. Co więcej, 20 proc. zadeklarowało, że odejdzie z pracy, jeżeli pracodawca nie będzie w stanie lepiej zadbać o ich zdrowie. Natomiast ponad 40 proc. pracowników przyznało, że będzie się bardziej angażować w pracę, jeżeli firma będzie lepiej dbała o ich zdrowie.

Widać więc bardzo wyraźnie, że wdrażanie programów prozdrowotnych oraz zapewnianie komfortowych warunków pracy znacząco wpływa na dobre samopoczucie pracowników, co z kolei może zaowocować spadkiem liczby zwolnień lekarskich i ograniczeniem nieobecności i niezdolności do pracy. Będzie to również dobrym źródłem motywacyjnym, podniesie poziom zaangażowania pracowników a także polepszy relacje wśród pracowników, co bezpośrednio przełoży się na poprawę wydajności całego zespołu.

Jak pracodawca może dbać o zdrowie pracowników?

REKLAMA

Niektóre kwestie związane ze zdrowiem pracowników są umieszczone w Kodeksie Pracy, w którym czytamy, że każdy pracownik musi mieć ważne badania profilaktyczne. Nie będzie więc zaskoczeniem, że wśród najpopularniejszych benefitów oferowanych przez firmy są dodatkowe pakiety opieki medycznej, gdzie pracodawca współfinansuje usługi medyczne. Dzięki temu pracownicy mogą lepiej zadbać o swoje zdrowie, poprzez łatwiejszy dostęp do specjalistów i tym samym skrócić czas leczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawcy powinni również skoncentrować się na wspieraniu aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces uczenia się i kreatywność. Najkorzystniejszym benefitem z punktu widzenia pracownika będzie tutaj karnet sportowy, gdzie pracownik może samodzielnie wybrać czas, miejsce i rodzaj aktywności. Można również organizować wyjścia integracyjne w takie miejsca, gdzie można poćwiczyć, poruszać się, czy po prostu być aktywnym.

Nie można też zapominać o promowaniu zdrowego odżywiania. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia właściwe odżywianie może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20 proc. Pracodawca może tutaj zadbać o to, by pracownicy dostarczali sobie witamin, na przykład poprzez wręczenie pracownikom bonów na zdrowe posiłki, zapewnianie codziennie lub kilka razy w tygodniu dostaw świeżych owoców lub udostępnianie firmowego baru, serwującego zdrowe dania.

Zdrowie psychiczne pracowników równie ważne

Niezbędnym elementem wsparcia pracowników jest również dbanie o ich zdrowie psychiczne, ponieważ jednym z głównych czynników powodujących pogorszenie stanu zdrowia jest stres. Aby móc zapobiegać stresowi zawodowemu niezbędne jest rozpoznanie przyczyn i stałe monitorowanie sytuacji w firmie. Pracodawca możne np. skierować pracowników na specjalne szkolenia radzenia sobie ze stresem lub zapewnić profesjonalną pomoc psychologa. Można też samemu próbować rozwiązać ewentualne konflikty i stale wspierać pracowników.

Komfortowe miejsce pracy ma znaczenie

Aby zadbać o podstawowy komfort pracowników, warto zapewniać im również wszelkie potrzebne do pracy narzędzia oraz wygodne, dopasowane do potrzeb miejsce pracy. Jeżeli stanowisko jest nieergonomiczne np. jest zbyt ciasne, ciemne, jest na nim za gorąco, za zimno, za wilgotno, czy występują na nim przeciągi, tym pracuje się gorzej, a to zwiększa stres. Dlatego też warto zapewnić pracownikom dobre warunki pracy, które również mogą wpłynąć na jego zdrowie i samopoczucie. Troska o zdrowie w miejscu pracy powinna koncentrować się na poprawie jakości środowiska, w którym pracownicy przebywają. Jest to bardzo ważne ponieważ to w nim spędzamy 30-40 proc. swojego dnia. Warto więc upewnić się, że robimy wszystko, by praca odbywała się w warunkach, które są przyjazne zdrowiu.

Zarządzanie zdrowiem w miejscu pracy

Musimy przy tym pamiętać, że w największym stopniu to każdy sam odpowiada za swoje zdrowie. Ważne więc jest aby zapewnić pracownikom dostęp do fachowej wiedzy poprzez udostępnianie materiałów graficznych, udostępnianie wspomnianych już benefitów sportowych czy organizując szkolenia i konferencje poświęcone tej tematyce. Być może w ten sposób uda się przekonać pracowników do wprowadzenia korzystnych zmian dla swojego zdrowia. Zarządzanie zdrowiem w miejscu pracy to więc nie tylko stosowanie się do zasad BHP czy zapewnienie ochrony przed zagrożeniami. ale cała polityka zarządzania przedsiębiorstwem i personelem.

Źródło: W&W Consulting

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA