REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy: Jak organizacje mogą wspierać swoich pracowników

Zdrowi psychicznie pracownicy są bardziej kreatywni, produktywni i skłonni do podejmowania wyzwań
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie tempo życia jest szybkie, a wymagania zawodowe stawiają przed nami różnorodne wyzwania, zdrowie psychiczne stało się niezmiernie ważnym aspektem naszego życia. Wielu z nas spędza większość swojego czasu w miejscu pracy, dlatego też jest kluczowe, aby organizacje zrozumiały, jakie znaczenie ma zdrowie psychiczne pracowników oraz jak mogą wspierać ich w tym obszarze. 

W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego zdrowie psychiczne w miejscu pracy jest tak istotne oraz jakie programy i wsparcie organizacje mogą zapewnić swoim pracownikom, aby stworzyć zdrowe i produktywne środowisko pracy.

Autopromocja

Znaczenie zdrowia psychicznego w miejscu pracy

Zdrowie psychiczne pracowników ma ogromny wpływ na ich efektywność, zaangażowanie w pracę, relacje z innymi oraz ogólne zadowolenie z życia. Problemy psychiczne, takie jak stres, depresja czy zaburzenia lękowe, mogą znacznie ograniczyć zdolność pracowników do radzenia sobie ze stresem, podejmowania decyzji czy utrzymywania zdrowych relacji. 

Zdrowi psychicznie pracownicy są bardziej kreatywni, produktywni i skłonni do podejmowania wyzwań, co przekłada się na sukcesy organizacji.

Programy wsparcia w miejscu pracy

Firmy mogą wychodzić naprzeciw potrzebom pracowników związanym z ochroną zdrowia psychicznego. Oto przykłady programów wsparcia, jakie mogą implementować organizacje:

Świadomość i edukacja: 

Organizacje mogą zacząć od podniesienia świadomości na temat zdrowia psychicznego poprzez warsztaty, prezentacje i seminaria. Edukacja pracowników na temat znaków i objawów problemów psychicznych może pomóc w wczesnym rozpoznawaniu problemów oraz skierowaniu pracowników na odpowiednią pomoc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparcie psychologiczne: 

Organizacje mogą zapewnić dostęp do profesjonalnych usług terapeutycznych lub psychologicznych. Telefoniczne linie wsparcia oraz sesje terapeutyczne online mogą być dostępne dla pracowników, którzy czują potrzebę rozmowy z wykwalifikowanym terapeutą.

Programy wellness: 

Wprowadzenie programów wellness, takich jak joga, medytacja czy zajęcia sportowe, może pomóc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem i poprawie ich ogólnej kondycji psychicznej. Regularna aktywność fizyczna ma udowodnione korzyści dla zdrowia psychicznego.

Zarządzanie stresem: 

Organizacje mogą organizować warsztaty dotyczące zarządzania stresem, technik relaksacji oraz umiejętności radzenia sobie z presją w miejscu pracy. Pomoc pracownikom w rozwijaniu tych umiejętności może pomóc w zminimalizowaniu negatywnego wpływu stresu na ich zdrowie psychiczne.

Promowanie zdrowej kultury organizacyjnej

Promowanie zdrowej kultury organizacyjnej jest kluczowe dla wspierania zdrowia psychicznego pracowników. Oto kilka praktyk, które organizacje mogą wprowadzić:

Zniesienie stygmatyzacji: 

Organizacje powinny działać na rzecz eliminacji stygmatyzacji związanego z problemami psychicznymi. Tworzenie atmosfery akceptacji i zrozumienia może pomóc pracownikom w czuciu się bardziej komfortowo, szukając pomocy.

Zrównoważone obciążenie pracy: 

Zapewnienie zrównoważonego obciążenia pracą, unikanie przeciążania pracowników nadmierną ilością zadań oraz umożliwienie im odpoczynku są kluczowymi elementami dbania o zdrowie psychiczne.

Komunikacja i zaangażowanie: 

Otwarta i uczciwa komunikacja między pracownikami a zarządem jest kluczowa. Organizacje powinny być otwarte na opinie i obawy swoich pracowników, a także zaangażować ich w proces podejmowania decyzji dotyczących ich pracy.

Równowaga praca–życie: 

Promowanie zdrowej równowagi między pracą a życiem prywatnym może pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu i zachęcać pracowników do dbania o swoje życie osobiste i rodzinne.

Podsumowanie: Zdrowie psychiczne pracowników to kluczowy element sukcesu każdej organizacji. Organizacje, które inwestują w wsparcie zdrowia psychicznego swoich pracowników, nie tylko pomagają im w osiąganiu lepszych wyników zawodowych, ale także tworzą zdrowsze i bardziej przyjazne środowisko pracy dla wszystkich. Poprzez edukację, wsparcie psychologiczne, programy wellness oraz promowanie zdrowej kultury organizacyjnej, organizacje mogą przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego swoich pracowników, co w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści zarówno dla pracowników, jak i samej firmy. Wspieranie zdrowia psychicznego w miejscu pracy to inwestycja, która z pewnością się opłaci.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA