REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii

Dobrostan (wellbeing) w czasie pandemii
Dobrostan (wellbeing) w czasie pandemii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.

Pandemia a komfort psychiczny

Jak wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” pandemia negatywnie wpłynęła na naszą codzienność, w tym według 38% badanych na komfort psychiczny. Wprowadzenie obostrzeń, utrudniony kontakt ze znajomymi, zamknięcie obiektów sportowych, a także lęk przed zachorowaniem przyczyniły się do przewlekłego odczuwania stresu i lęku. Aby przywrócić równowagę psychofizyczną i dobre samopoczucie, zaczęliśmy poszukiwać skutecznych rozwiązań pozwalających osiągnąć well-being w codziennym życiu.

Autopromocja

Well-being zyskuje na popularności

W wyniku pandemii Polacy zaczęli odczuwać potrzebę zadbania o swoje zdrowie i jakość życia. I nie chodzi tylko o aspekt materialny, ale przede wszystkim o dobrostan, zarówno w życiu prywatnym, jak i w sferze zawodowej. W ten sposób, trend well-beingu, choć znany jest już od lat, w ostatnim czasie zyskał w Polsce dużą popularność.

- Well-being to więcej niż brak choroby czy nawet dobra kondycja fizyczna. To życiowa równowaga i dobrostan w obszarach takich jak: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i równowaga psychofizyczna. Zwłaszcza ten ostatni aspekt często jest pomijany w rozmowach o well-beingu, a przecież odczuwanie zadowolenia z życia, skuteczne radzenie sobie ze stresem, czy szerzej – realizowanie własnego potencjału – to niezwykle ważne aspekty naszego życia, bez których trudno jest osiągnąć poczucie zdrowia w pełnym, holistycznym ujęciu. – podkreśla Anna Lewandowska, sportsmenka, propagatorka zdrowego stylu życia i założycielka SuperMenu by Anna Lewandowska.

Chcąc zadbać o well-being i poprawić swoje samopoczucie warto podejść do tej kwestii w sposób całościowy, skupiając się na właściwej diecie, odpowiedniej ilości ruchu, a także równowadze psychofizycznej i redukcji stresu.

Nawyki żywieniowe Polaków podczas pandemii

Jak wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” w wyniku pandemii nawyki żywieniowe aż 64% Polaków zmieniły się na gorsze. Negatywny wpływ na samopoczucie i pojawienie się przewlekłego stresu miały m.in. niepokój związany z obawą o bliskich, strach przed utratą pracy, smutek wynikający z braku możliwości spotkań ze znajomymi. Niespodziewane okoliczności przyczyniły się do częstszego sięgania po niezdrowe przekąski między posiłkami, które spożywa aż 89% Polaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wiele osób pod wpływem stresu zaczęło spożywać większą ilość jedzenia niż zazwyczaj. Podjadanie jest jednym z najczęściej spotykanych sposobów rozładowania napięcia nerwowego. Chociaż z naszego raportu wynika, że zazwyczaj Polacy sięgają po owoce i warzywa (73%), to duża grupa wybiera niezdrową żywność w postaci słodyczy (53%), chipsów (29%) czy czekolady (21%) – zwraca uwagę mgr Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu by Anna Lewandowska.

W ostatnim czasie dbanie o zdrowie zyskało dla Polaków na szczególnym znaczeniu. Dlatego chcąc wyrobić w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe, zaczęli m.in. wykluczać z diety cukier (41% badanych), a także unikać sztucznych barwników i konserwantów (52%), ograniczać spożywanie żywności wysokoprzetworzonej oraz dbać o to, by w diecie pojawiały się ekologiczne produkty (36%).

Aktywność fizyczna każdego dnia

Pozytywny wpływ na utrzymanie dobrostanu ma także odpowiednia ilość ruchu w każdej postaci m.in. spacer po parku, jazda na rowerze czy trening w domu. Jak wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” 59% Polaków deklaruje, że podejmowało aktywność fizyczną podczas pandemii, z czego najczęściej były to ćwiczenia w domu (59%) oraz bieganie na świeżym powietrzu (32%). Według połowy badanych jest to doskonały sposób na poprawę swojego samopoczucia, a 43% traktuje ruch jako doskonałą formę pozwalającą na odstresowanie się.

Dobrostan - 4 sposoby

- Dbanie o zdrowie i dobrą kondycję naszego organizmu zyskało w ostatnim czasie na szczególnym znaczeniu. Jak pokazał raport „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” wśród czynników wpływających na nasz stan ogólny są: jakościowy sen (80% badanych), unikanie stresu (74%), odpowiednia ilość ruchu (74%) i właściwa dieta (63%). Dbanie o równowagę w tych obszarach, przekłada się na poczucie dobrostanu i motywację do działania nie tylko w życiu codziennym, ale również w pracy – mówi Łukasz Sieńczewski.

WAŻNE!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) regularna aktywność fizyczna może zapobiegać licznym chorobom serca, cukrzycy typu 2 i nowotworom. Łagodzi również objawy depresji i lęku, a także pozytywnie wpływa na procesy myślenia. W przypadku osób dorosłych zalecane jest 150–300 minut ruchu tygodniowo w przypadku ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut w przypadku ćwiczeń o dużej intensywności.

Dobrostan jako równowaga psychofizyczna

Według 38% Polaków pandemia negatywnie wpłynęła na ich stan psychiczny, w tym na ogólny nastrój, odczuwanie stresu i jakość snu. Jak pokazuje raport „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” na zmianę samopoczucia 40% respondentów miały wpływ: ograniczenie możliwości wyjścia z domu i spędzania wolnego czasu, obawa o zdrowie własne i bliskich (37%), a także niepewność związana z przyszłością zawodową (26%).

- Dlatego tak istotne jest, by zadbać o odpowiednią ilość ruchu, wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i starać się unikać stresu. Dzięki codziennym, małym krokom w dążeniu do równowagi psychofizycznej jesteśmy w stanie osiągnąć well-being, czyli dobrostan, przekładający się na dobre samopoczucie i satysfakcję zarówno z życia prywatnego, jak i zawodowego – podsumowuje Łukasz Sieńczewski.

*Dane pochodzą z raportu: „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” stworzonego na podstawie badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia sp. z o.o. w lutym 2021 roku na grupie 1000 Polaków w wieku 20-60 lat. Badanie zostało wykonane metodą CAWI.

Źródło: SuperMenu by Anna Lewandowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Obkuty
    2021-12-06 16:08:37
    Moje 4 sposoby na well-being :)))) 1. Brak reklam w TV - dekoder z nagrywarką i oglądanie tylko wybranych filmów i progr. sportowych, z przewijaniem reklam ( tylko wtedy można uniknąć tego spamu ) 2. Słuchanie radia i muzyki tylko na słuchawkach - zdejmowanie ich w czasie reklam, o wiele skuteczniejsze niż wyłączanie pilotem. A najlepiej to muzyka z internetu i Wi-Fi 3. Wolnoobrotowa wyciskarka za 60 zł i picie soków owocowych z pierwszego tłoczenia :))) 4. Zakupy spożywcze przez internetu, pod przepisy kulinarne też z internetu - pieczenie i gotowanie . Wtedy covid, propaganda i reklamy NIE ISTNIEJĄ :))))
    0
  • Kot Behemot
    2021-12-03 06:29:30
    Anna Lewandowska? Serio? Byloby to zlem wszelakim gdybyscie merytoryka zakrecili sie gdzies kolo Pudelka
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce! Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy.

Jaki zawód jest najbardziej poszukiwany w Polsce? Kogo na polskim rynku pracy brakuje nawet bardziej niż kierowców i informatyków? Kompetencje tych pracowników są niezbędne do uruchamiania nowych, dużych inwestycji.

Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

REKLAMA

Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku

REKLAMA

Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

REKLAMA