REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy: Zrozumienie, wpływ i strategie poprawy

Psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy
Psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne miejsce pracy to nie tylko przestrzeń, gdzie wykonywana jest praca. To także środowisko, w którym pracownicy spędzają znaczną część swojego życia i doświadczają różnorodnych aspektów psychospołecznych. Skomplikowane relacje interpersonalne, presja czasu, stresujące zadania, mobbing, czy niewłaściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym – wszystkie te czynniki wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. 

W tym artykule skupimy się na psychospołecznych aspektach bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), analizując ich wpływ na pracowników i omawiając strategie oraz programy mające na celu poprawę tych aspektów.

Autopromocja

Czynniki psychospołeczne w miejscu pracy

Stres 

Stres jest częstym towarzyszem współczesnej pracy. Wynika on z różnych źródeł, takich jak presja czasu, nadmierny obciążenia pracą, czy niepewność zatrudnienia. Wpływa negatywnie na psychikę pracowników, prowadząc do stanów lękowych, depresji, a także problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy zaburzenia snu.

Mobbing 

Mobbing w miejscu pracy to zjawisko, które ma potężny wpływ na pracowników. Obejmuje ono agresywne zachowania, wykluczenie społeczne i zastraszanie. Mobbing może prowadzić do obniżenia samooceny, utraty motywacji do pracy i depresji.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym 

Niewłaściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym może prowadzić do wyczerpania, spadku wydajności i problemów zdrowotnych. Pracownicy, którzy nie mają czasu na relaks i życie osobiste, są bardziej narażeni na stres i wypalenie zawodowe.

Wpływ psychospołecznych aspektów BHP na pracowników

Negatywne psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy nie tylko wpływają na samopoczucie pracowników, ale także na ich efektywność i zdrowie ogólnie. Pracownicy narażeni na chroniczny stres mogą popełniać więcej błędów zawodowych, co z kolei może prowadzić do wypadków i obrażeń. Mobbing może prowadzić do spadku zaangażowania w pracę i wzrostu absencji. Brak równowagi między pracą a życiem prywatnym może skutkować wyczerpaniem, co wpływa na wydajność pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategie poprawy psychospołecznych aspektów BHP

Świadomość i edukacja 

Pierwszym krokiem do poprawy psychospołecznych aspektów BHP jest zwiększenie świadomości pracowników i pracodawców na temat tych zagadnień. Szkolenia i warsztaty mogą pomóc w identyfikowaniu stresu, mobbingu i problemów z równowagą między pracą a życiem prywatnym oraz w nauki radzenia sobie z nimi.

Polityki pracodawcy 

Firmy powinny tworzyć i wprowadzać polityki BHP, które uwzględniają aspekty psychospołeczne. To obejmuje zarządzanie stresem, promocję zdrowego środowiska pracy i zapewnienie pracownikom elastyczności w organizacji czasu pracy.

Współpraca i wsparcie społeczne 

Współpraca między pracownikami, a także wsparcie społeczne od pracodawcy i kolegów pracy, ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z psychospołecznymi wyzwaniami. Wspólna praca nad rozwiązywaniem problemów może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawieniu relacji międzyludzkich.

Wdrażanie programów wellness 

Programy wellness, które promują aktywność fizyczną, zdrową dietę i techniki relaksacyjne, mogą pomóc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem i utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Podsumowując, psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy mają ogromny wpływ na ogólne zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Stres, mobbing i niewłaściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym mogą prowadzić do poważnych problemów psychicznych i fizycznych. Jednak odpowiednie strategie, takie jak edukacja, polityki pracodawcy, wsparcie społeczne i programy wellness, mogą pomóc w poprawie tych aspektów i stworzeniu bardziej zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy. Ważne jest, aby pracownicy i pracodawcy działali wspólnie, aby rozwiązać te wyzwania i tworzyć lepszą przyszłość pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA