REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy: Zrozumienie, wpływ i strategie poprawy

Psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne miejsce pracy to nie tylko przestrzeń, gdzie wykonywana jest praca. To także środowisko, w którym pracownicy spędzają znaczną część swojego życia i doświadczają różnorodnych aspektów psychospołecznych. Skomplikowane relacje interpersonalne, presja czasu, stresujące zadania, mobbing, czy niewłaściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym – wszystkie te czynniki wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. 

W tym artykule skupimy się na psychospołecznych aspektach bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), analizując ich wpływ na pracowników i omawiając strategie oraz programy mające na celu poprawę tych aspektów.

REKLAMA

Autopromocja

Czynniki psychospołeczne w miejscu pracy

Stres 

Stres jest częstym towarzyszem współczesnej pracy. Wynika on z różnych źródeł, takich jak presja czasu, nadmierny obciążenia pracą, czy niepewność zatrudnienia. Wpływa negatywnie na psychikę pracowników, prowadząc do stanów lękowych, depresji, a także problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy zaburzenia snu.

Mobbing 

Mobbing w miejscu pracy to zjawisko, które ma potężny wpływ na pracowników. Obejmuje ono agresywne zachowania, wykluczenie społeczne i zastraszanie. Mobbing może prowadzić do obniżenia samooceny, utraty motywacji do pracy i depresji.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym 

Niewłaściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym może prowadzić do wyczerpania, spadku wydajności i problemów zdrowotnych. Pracownicy, którzy nie mają czasu na relaks i życie osobiste, są bardziej narażeni na stres i wypalenie zawodowe.

Wpływ psychospołecznych aspektów BHP na pracowników

Negatywne psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy nie tylko wpływają na samopoczucie pracowników, ale także na ich efektywność i zdrowie ogólnie. Pracownicy narażeni na chroniczny stres mogą popełniać więcej błędów zawodowych, co z kolei może prowadzić do wypadków i obrażeń. Mobbing może prowadzić do spadku zaangażowania w pracę i wzrostu absencji. Brak równowagi między pracą a życiem prywatnym może skutkować wyczerpaniem, co wpływa na wydajność pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategie poprawy psychospołecznych aspektów BHP

Świadomość i edukacja 

Pierwszym krokiem do poprawy psychospołecznych aspektów BHP jest zwiększenie świadomości pracowników i pracodawców na temat tych zagadnień. Szkolenia i warsztaty mogą pomóc w identyfikowaniu stresu, mobbingu i problemów z równowagą między pracą a życiem prywatnym oraz w nauki radzenia sobie z nimi.

Polityki pracodawcy 

Firmy powinny tworzyć i wprowadzać polityki BHP, które uwzględniają aspekty psychospołeczne. To obejmuje zarządzanie stresem, promocję zdrowego środowiska pracy i zapewnienie pracownikom elastyczności w organizacji czasu pracy.

Współpraca i wsparcie społeczne 

Współpraca między pracownikami, a także wsparcie społeczne od pracodawcy i kolegów pracy, ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z psychospołecznymi wyzwaniami. Wspólna praca nad rozwiązywaniem problemów może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawieniu relacji międzyludzkich.

Wdrażanie programów wellness 

Programy wellness, które promują aktywność fizyczną, zdrową dietę i techniki relaksacyjne, mogą pomóc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem i utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Podsumowując, psychospołeczne aspekty BHP w miejscu pracy mają ogromny wpływ na ogólne zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Stres, mobbing i niewłaściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym mogą prowadzić do poważnych problemów psychicznych i fizycznych. Jednak odpowiednie strategie, takie jak edukacja, polityki pracodawcy, wsparcie społeczne i programy wellness, mogą pomóc w poprawie tych aspektów i stworzeniu bardziej zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy. Ważne jest, aby pracownicy i pracodawcy działali wspólnie, aby rozwiązać te wyzwania i tworzyć lepszą przyszłość pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

REKLAMA