Kiedy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?
REKLAMA
REKLAMA
- Gdzie jest uregulowane świadczenie rehabilitacyjne?
- Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
- Jakie dokumenty złożyć aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?
- Instrukcja wypełniania formularz ZNp-7
- Gdzie złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
- Kiedy złożyć dokumenty?
- Jak długo można być na świadczeniu rehabilitacyjnym?
- Kto decyduje o świadczeniu rehabilitacyjnym?
- Czy można się odwołać od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS?
- Gdzie można się odwołać od decyzji komisji lekarskiej?
- Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
- Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?
Gdzie jest uregulowane świadczenie rehabilitacyjne?
Zagadnienie świadczenia rehabilitacyjnego reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1732).
REKLAMA
Jakie są świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, czyli w ramach tzw. ubezpieczenia chorobowego:
- zasiłek chorobowy;
- świadczenie rehabilitacyjne
- zasiłek wyrównawczy;
- zasiłek macierzyński;
- zasiłek opiekuńczy.
Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne to świadczenie pieniężne wypłacane przez organ emerytalno-rentowy, np. przez ZUS lub KRUS, w sytuacji gdy ubezpieczony (który przebywał na zasiłku chorobowym i wyczerpał prawo do jego pobierania) nadal jest niezdolny do pracy. Warunkiem przyznania tego świadczenie jest to, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przez ubezpieczonego.
Jakie dokumenty złożyć aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?
Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne należy złożyć do organu emerytalno-rentowego np. takie dokumenty (w zależności od sytuacji osoby, która chce pobierać świadczenie) wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (formularz ZNp-7).
Do wniosku dołącz:
- zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wypełnione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż na miesiąc przed dniem, w którym składasz wniosek
- wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk OL-10) – ten druk nie jest wymagany, jeżeli wniosek składa osoba, której niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia albo jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność, q protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub kartę wypadku – jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy; jeżeli już dostarczyłeś te dokumenty do ZUS w innej sprawie, nie musisz składać ich ponownie
- decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej – jeśli niezdolność do pracy ma związek z chorobą zawodową; jeżeli już dostarczyłeś te dokumenty do ZUS w innej sprawie, nie musisz składać ich ponownie,
- zaświadczenie płatnika składek, jeśli świadczenie rehabilitacyjne wypłaca ZUS;
- złóż druk: Z-3 – gdy jesteś pracownikiem,
- złóż druk: Z-3b – jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność, współpracujesz z osobą prowadzącą taką działalność lub osobą korzystającą z ulgi na start albo jesteś duchownym,
- złóż druk: Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych
- Zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełni lekarz prowadzący posiadający dokumentację o stanie zdrowia
- Oświadczenie (Z-10) — jeśli składa się wniosek o świadczenie i nie ma się już ubezpieczenia chorobowego.
- Wniosek ZAS-59 - wniosek o wypłatę niezrealizowanych świadczeń po osobie uprawnionej do zasiłków z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego
- Wniosek ZCZ - wniosek o zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej.
- Informacja OL-9A - Informacja o miejscach leczenia.
Wszystkie wnioski i formularze są dostępne na stornie ZUS: Świadczenie rehabilitacyjne - ZUS czy też na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Instrukcja wypełniania formularz ZNp-7
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
- Część I wniosku wypełnia osoba ubiegająca się o świadczenie.
- Część II wniosku wypełnia płatnik składek.
- 1. Wypełnij WIELKIMI LITERAMI
- 2. Pola wyboru zaznacz znakiem X
- 3. Wypełnij kolorem czarnym lub niebieskim (nie ołówkiem)
- 4. We wniosku podaj adres zamieszkania
- 5. Zanim wypełnisz wniosek, zapoznaj się z pouczeniem,
Gdzie złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
Wniosek wraz z dokumentami należy złożyć w jednostce ZUS – zgodnie z miejscem zamieszkania (w placówce ZUS najbliższej miejsca zamieszkania). Dokumenty można złożyć osobiście albo skorzystać z pełnomocnika. Dokumenty można też wysłać pocztą, najlepiej za potwierdzeniem nadania jak i przez Internet.
Polecamy: „Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023"
Kiedy złożyć dokumenty?
Wniosek z kompletną dokumentacją należy złożyć co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pełnego (182 dni, 270 dni) okresu zasiłkowego. Dlaczego? Jeżeli świadczenie zostanie przyznanie, szybciej się je wówczas otrzyma. Z kolei wniosek można złożyć najpóźniej w czasie 18 miesięcy po okresie, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek chorobowy.
Jak długo można być na świadczeniu rehabilitacyjnym?
To zależy. Generalnie świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez tyle czasu ile jest konieczne, aby osoba niezdolna do pracy miała tę zdolność przywróconą, niemniej jednak nie może to być dłużej niż przez 12 miesięcy.
Kto decyduje o świadczeniu rehabilitacyjnym?
O tym czy przyznać świadczenie, a w szczególności o tym czy dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, decyduje i orzeka lekarz orzecznik ZUS. Orzeczenie stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Na decyzję czeka się zwykle około do 60 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów.
Czy można się odwołać od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS?
Tak, od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS można się odwołać. Zainteresowanemu przysługuje tzw. sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS.
Gdzie można się odwołać od decyzji komisji lekarskiej?
Jeżeli komisja orzeknie, że świadczenie się nie należy w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji, można się odwołać do sądu rejonowego, do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych. Postępowanie jest wolne od opłat.
Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do:
- emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- zasiłku dla bezrobotnych,
- zasiłku przedemerytalnego,
- świadczenia przedemerytalnego,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia
- która ma ustalone prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej w ramach zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy
- 75% tej podstawy za pozostały okres
- 100% jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat