REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kiedy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne - czym są i jak wyglądają formalności, to pytanie zadaje sobie wiele osób. Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Jak wypełnić wniosek, kiedy i gdzie złożyć?
rozwiń >

Gdzie jest uregulowane świadczenie rehabilitacyjne?

Zagadnienie świadczenia rehabilitacyjnego reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1732).

REKLAMA

Autopromocja

Jakie są świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, czyli w ramach tzw. ubezpieczenia chorobowego:

  • zasiłek chorobowy;
  • świadczenie rehabilitacyjne
  • zasiłek wyrównawczy;
  • zasiłek macierzyński;
  • zasiłek opiekuńczy.

Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? 

Świadczenie rehabilitacyjne to świadczenie pieniężne wypłacane przez organ emerytalno-rentowy, np. przez ZUS lub KRUS, w sytuacji gdy ubezpieczony (który przebywał na zasiłku chorobowym i wyczerpał prawo do jego pobierania) nadal jest niezdolny do pracy. Warunkiem przyznania tego świadczenie jest to, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy przez ubezpieczonego.

Jakie dokumenty złożyć aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne należy złożyć do organu emerytalno-rentowego np. takie dokumenty (w zależności od sytuacji osoby, która chce pobierać świadczenie) wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (formularz ZNp-7).

 Do wniosku dołącz:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wypełnione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż na miesiąc przed dniem, w którym składasz wniosek
  2. wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk OL-10) – ten druk nie jest wymagany, jeżeli wniosek składa osoba, której niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia albo jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność, q protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub kartę wypadku – jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy; jeżeli już dostarczyłeś te dokumenty do ZUS w innej sprawie, nie musisz składać ich ponownie
  3. decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej – jeśli niezdolność do pracy ma związek z chorobą zawodową; jeżeli już dostarczyłeś te dokumenty do ZUS w innej sprawie, nie musisz składać ich ponownie,
  4. zaświadczenie płatnika składek, jeśli świadczenie rehabilitacyjne wypłaca ZUS;
  5. złóż druk: Z-3 – gdy jesteś pracownikiem,
  6. złóż druk: Z-3b – jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność, współpracujesz z osobą prowadzącą taką działalność lub osobą korzystającą z ulgi na start albo jesteś duchownym,
  7. złóż druk: Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych
  8. Zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełni lekarz prowadzący posiadający dokumentację o stanie zdrowia
  9. Oświadczenie (Z-10) — jeśli składa się wniosek o świadczenie i nie ma się już ubezpieczenia chorobowego.
  10. Wniosek ZAS-59 - wniosek o wypłatę niezrealizowanych świadczeń po osobie uprawnionej do zasiłków z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego
  11. Wniosek ZCZ - wniosek o zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej.
  12. Informacja OL-9A - Informacja o miejscach leczenia.

Wszystkie wnioski i formularze są dostępne na stornie ZUS: Świadczenie rehabilitacyjne - ZUS czy też na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Instrukcja wypełniania formularz ZNp-7

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. 

  • Część I wniosku wypełnia osoba ubiegająca się o świadczenie.
  • Część II wniosku wypełnia płatnik składek. 
  • 1. Wypełnij WIELKIMI LITERAMI
  • 2. Pola wyboru zaznacz znakiem X 
  • 3. Wypełnij kolorem czarnym lub niebieskim (nie ołówkiem) 
  • 4. We wniosku podaj adres zamieszkania 
  • 5. Zanim wypełnisz wniosek, zapoznaj się z pouczeniem,

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Wniosek wraz z dokumentami należy złożyć w jednostce ZUS – zgodnie z miejscem zamieszkania (w placówce ZUS najbliższej miejsca zamieszkania). Dokumenty można złożyć osobiście albo skorzystać z pełnomocnika. Dokumenty można też wysłać pocztą, najlepiej za potwierdzeniem nadania jak i przez Internet.

Polecamy: „Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023"

Kiedy złożyć dokumenty?

Wniosek z kompletną dokumentacją należy złożyć co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pełnego (182 dni, 270 dni) okresu zasiłkowego. Dlaczego? Jeżeli świadczenie zostanie przyznanie, szybciej się je wówczas otrzyma. Z kolei wniosek można złożyć najpóźniej w czasie 18 miesięcy po okresie, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek chorobowy.

Jak długo można być na świadczeniu rehabilitacyjnym?

To zależy. Generalnie świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez tyle czasu ile jest konieczne, aby osoba niezdolna do pracy miała tę zdolność przywróconą, niemniej jednak nie może to być dłużej niż przez 12 miesięcy.

Kto decyduje o świadczeniu rehabilitacyjnym?

O tym czy przyznać świadczenie, a w szczególności o tym czy dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, decyduje i orzeka lekarz orzecznik ZUS. Orzeczenie stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Na decyzję czeka się zwykle około do 60 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów.

Czy można się odwołać od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS?

Tak, od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS można się odwołać. Zainteresowanemu przysługuje tzw. sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. 

Gdzie można się odwołać od decyzji komisji lekarskiej?

Jeżeli komisja orzeknie, że świadczenie się nie należy w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji, można się odwołać do sądu rejonowego, do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych. Postępowanie jest wolne od opłat.

Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do:

- emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

- zasiłku dla bezrobotnych,

- zasiłku przedemerytalnego,

- świadczenia przedemerytalnego,

- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia

- która ma ustalone prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej w ramach zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy
  • 75% tej podstawy za pozostały okres
  • 100% jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA