Umowa zlecenie do 26. roku życia a zwolnienie lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie lekarskie do 26 roku życia - umowa zlecenie
PROBLEM
REKLAMA
Czy osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie, mająca 24 lata może być na płatnym zwolnieniu lekarskim?
RADA
To zależy, czy osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym oraz dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego, a jeśli tak, to czy ma za sobą tzw. okres wyczekiwania.
UZASADNIENIE
Osoby wykonujące umowę zlecenia obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emertytalnemu oraz rentowym jeśli:
- nie są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami do 26 roku życia
- nie mają równocześnie innego tytułu do wymienionych ubezpieczeń lub mają, ale w tym zbiegu tytułów zlecenie również podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (np. umowa zlecenia i umowa o pracę na część etatu z wynagrodzeniem niższym minimalne)
Jeśli taki zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym to ma prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie to daje prawo do zasiłków np. chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje bowiem ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, niezależnie czy jest ono obowiązkowe jak u pracowników czy dobrowolne.
Jednak w przypadku ubezpieczenia chorobowego dobrowolnego, prawo do zasiłku chorobowego powstaje po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (okres wyczekiwania). Przy czym, do tego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie jego okresy, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje m.in.:
- absolwentom szkół lub uczelni lub osobom, które zakończyły kształcenie w szkole doktorskiej, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów, lub zakończenia kształcenia w szkole doktorskiej;
- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy
Reasumując, jeśli zleceniobiorca nie pozostaje w ubezpieczeniu chorobowym (np. jest studentem i w ogóle nie podlega ubezpieczeniom w ZUS lub ubezpieczenia emerytalno-rentowe ze zlecenia mają charakter dobrowolny) lub pozostaje, ale jeszcze nie zaliczył okresu wyczekiwania, a nie ma prawa do zasiłku od pierwszego dnia tego ubezpieczenia w wymienionych wyżej przypadkach, to mimo orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby nie otrzyma żadnego świadczenia.
Podstawa prawna:
art. 4 ust. 1 pkt 2, ust. 2, ust. 3 pkt 1, 2, art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1732),
art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.).
Izabela Nowacka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat