REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy z ZUS - opóźnienie

Zasiłek chorobowy z ZUS - opóźnienie
Zasiłek chorobowy z ZUS - opóźnienie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek chorobowy z ZUS dociera do ubezpieczonych z opóźnieniem. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny interweniuje.

ZUS wypłaca zasiłek chorobowy z opóźnieniem

Dlaczego dostaję zasiłek chorobowy z ZUS z opóźnieniem – pytanie na infolinię obywatelską RPO

REKLAMA

Autopromocja

Pani w ciąży skarży się na ZUS za opóźnienie w wypłacie zasiłku chorobowego, które jest tłumaczone przez ZUS trudną sytuacją wynikającą ze stanu epidemii koronawirusa.

W okresie epidemii wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 pracownicy infolinii Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odbierają od obywateli sygnały o opóźnieniach w wypłatach świadczeń z ZUS, szczególnie zasiłków chorobowych i macierzyńskich. Długotrwałość postępowania ZUS ma istotny wpływ na sytuację finansową wnioskodawców. W wielu przypadkach ten stan znacząco rzutuje na ich sytuację rodzinną.

Dodatkowym problem jest utrudniony osobisty kontakt z organem rentowym. Obywatele sygnalizują niemożność nawiązania telefonicznego kontaktu z właściwym oddziałem ZUS, celem uzyskania informacji na temat złożonego wniosku o wypłatę świadczenia.

Interwencja RPO

W dniu 10 lipca 2020 r. Rzecznik skierował wystąpienie do Prezesa ZUS, sygnalizując powyższe problemy i prosząc o informacje czy i jakie środki zaradcze zostaną wprowadzone w celu wyeliminowania występujących przypadków wielomiesięcznego oczekiwania na wypłatę należnych świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź ZUS

REKLAMA

W odpowiedzi z dnia 29 lipca 2020 r. ZUS wyjaśnił, że monitorowany jest stan obsługi spraw, a także podejmowane są działania, które usprawniają obsługę wniosków o świadczenie. Jak wynika z treści odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi, w okresie pandemii zwiększył się zakres zadań wykonywanych przez ZUS (wnioski o nowe świadczenia i uprawnienia wynikające z uchwalonych przepisów Tarcz Antykryzysowych: świadczenie postojowe, zwolnienie z opłacania składek, wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego). W piśmie zamieszczone zostały szczegółowe dane liczbowe.

Ponadto w odpowiedzi poinformowano, że podejmowane są starania, aby świadczenia były wypłacane terminowo, a opóźnienia występowały sporadycznie. Wprowadzono np. nowe instrumenty informatyczne, które przyspieszają i usprawniają obsługę wniosków. Dokonano przesunięcia pracowników z innych komórek do obsługi wniosków o zasiłki.

Kolejne interwencje RPO

Kolejną interwencję w tej sprawie Rzecznik podjął w dniu 11 sierpnia 2020 r. kiedy to ponownie zwrócił się do ZUS, wskazując na dalsze problemy obywateli. W odpowiedzi ZUS z dnia 21 lipca 2020 r. po raz kolejny przedstawiono szczegółowe dane liczbowe obrazujące zwiększenie wpływu wniosków oraz zapewniono, że pomimo zdarzających się opóźnień, wszystkie należne świadczenia w razie choroby i macierzyństwa są świadczeniobiorcom sukcesywnie wypłacane.

Niestety, Rzecznik nadal odbiera sygnały wskazujące na sytuacje opóźnień w wypłacie świadczeń. Wobec tego, w dniu 1 lipca 2021 r. Rzecznik skierował do ZUS kolejne wystąpienie, zwracając uwagę na te przypadki i prosząc o informacje jakie środki zaradcze zostaną wprowadzone w celu ich wyeliminowania.

Dodatkowe informacje i pisma Rzecznika można znaleźć na stronach:

Stan prawny na dzień 2 lipca 2021 r.

Autor informacji: 

Wydział Przyjęć Interesantów

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2025 [LUTY]

GUS podał dane na luty 2025 r. Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Jakie było zatrudnienie w lutym? O ile wzrosło od ubiegłego roku?

Koszt pracodawcy 2025 – 5000 zł netto [Wyliczenia]

Jaki jest koszt pracodawcy przy zatrudnieniu na 5000 zł netto? Od umowy o pracę odprowadza się składki ZUS, składkę zdrowotną i podatek dochodowy. Część z nich odprowadzana jest z wynagrodzenia brutto pracownika, a część dodatkowo płaci pracodawca. Jak to obliczyć?

Wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Kiedy złożyć wniosek?

1 kwietnia 2025 r. wzrasta jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania odszkodowania? Jaka będzie wysokość odszkodowania?

Wiek emerytalny 40 lat dla kobiet i 45 dla mężczyzn. To możliwe, bo Senat podjął uchwałę 13 marca 2025 r. w tej sprawie

Większość z nas może być zdezorientowana. Raz pisze i mówi się o podwyższeniu wieku emerytalnego, raz o zrównaniu, a tym razem o obniżeniu. Czy to możliwe, żeby w Polsce wiek emerytalny wynosił dla kobiet 40 lat a dla mężczyzn 45 lat. Tak, oczywiście, to możliwe. Senat proponuje wejście w życie przepisów już od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

W 2025 r. do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Jest projekt

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Trwają właśnie konsultacje społeczne. Oznacza to między innymi, że prawdopodobnie jeszcze w 2025 r. będzie do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań ułatwiających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej, wsparcia budownictwa dla rodzin niedysponujących dochodami pozwalającymi na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym.

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

REKLAMA

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

REKLAMA