REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który choruje na przełomie 2023 r. i 2024 r.

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który choruje na przełomie 2023 r. i 2024 r.
Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który choruje na przełomie 2023 r. i 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik (35 lat) zatrudniony w naszej spółce od ponad 2 lat w pełnym wymiarze czasu pracy na początku grudnia 2023 r. uległ wypadkowi (zdarzenie nie ma związku z pracą). Otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 2 grudnia 2023 r. do 5 stycznia 2024 r. Jest to jego kolejna niezdolność do pracy w 2023 r. (poprzednio przebywał na zwolnieniu lekarskim we wrześniu 2023 r. przez 4 dni, za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe). Jakie świadczenia przysługują mu za te miesiące?

Rada

Pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe za okres od 2 do 30 grudnia 2023 r. i zasiłek chorobowy za okres od 31 grudnia 2023 r. do 4 stycznia 2024 r. Jeżeli zwolnienie będzie kontynuowane bez przerwy, Państwa pracownik nadal będzie miał prawo do zasiłku za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej w 2024 r.

Autopromocja

Uzasadnienie

Państwa pracownik zachorował w grudniu 2023 r. Jest to jego kolejna niezdolność do pracy w tym roku, która trwa do 4 stycznia 2024 r. Ponieważ w 2023 r. pracownik przez 4 dni pobierał wynagrodzenie chorobowe, dni te należy wliczyć do okresu niezdolności do pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe (33 dni). Oznacza to, że pracownikowi trzeba wypłacić to wynagrodzenie jeszcze za okres 29 dni w 2023 r., czyli od 2 do 30 grudnia 2023 r. Za okres od 31 grudnia 2023 r. do 4 stycznia 2024 r. pracownik zachowuje prawo do zasiłku chorobowego. Należy przy tym sprawdzić, kto będzie płatnikiem zasiłku w 2024 r. Trzeba wziąć pod uwagę, że jeżeli w 2023 r. płatnikiem zasiłku był ZUS, to on wypłaca zasiłek za cały nieprzerwany okres niezdolności do pracy, czyli również za przypadający w 2024 r. Natomiast w sytuacji gdy to Państwo wypłacali zasiłki w 2023 r., ale w 2024 r. nie są już tymi płatnikami, wypłatę za okres od 1 do 4 stycznia 2024 r. należy przekazać ZUS. 

Prawo do świadczeń z tytułu choroby

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przez okres 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (lub 14 dni – jeżeli ukończył 50 lat). Wynagrodzenie to jest wypłacane przez pracodawcę (art. 92 Kodeksu pracy). Okres 33 lub 14 dni w roku kalendarzowym, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe, powinien być liczony od 1 stycznia. Jeżeli nieprzerwana niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, również od 1 stycznia nadal przysługuje mu ten zasiłek. Jeżeli jednak wystąpiłaby choćby jednodniowa przerwa w niezdolności do pracy, to po tej przerwie pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Przykład

Pracownik jest niezdolny do pracy od 28 grudnia 2023 r. do 5 stycznia 2024 r. 31 grudnia 2023 r. miał prawo do zasiłku chorobowego, a zatem przysługuje mu on również za 5 dni stycznia. Załóżmy, że pracownik zachorował ponownie 8 stycznia 2024 r. i był nieobecny w pracy z tego powodu przez kolejnych 7 dni. Za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe.

Ważne

Jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy pracownika przypada na przełomie roku, a 31 grudnia pracownik pobierał zasiłek chorobowy, to od 1 stycznia nadal będzie mu on przysługiwał.

Płatnik zasiłków w 2024 r.

Płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe (którym jest m.in. pracodawca, zleceniodawca) jest zobowiązany w 2024 r. do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli:

 • na 30 listopada 2023 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 ubezpieczonych lub
 • na 30 listopada 2023 r. nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, ale według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał zgłoszenia do tego ubezpieczenia, zostało nim objętych co najmniej 21 ubezpieczonych. 

Decydująca jest liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego. Nie ma znaczenia, czy płatnik faktycznie odprowadził za te osoby składkę za listopad czy za pierwszy miesiąc, w którym dokonał zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego, która następuje po 30 listopada danego roku (lub po miesiącu, w którym płatnik składek dokonał pierwszego zgłoszenia osób do ubezpieczenia chorobowego), nie wpływa na przyznane wcześniej płatnikowi składek uprawnienie do ustalania prawa i wypłaty zasiłków w danym roku. 

Izabela Nowacka
ekonomista, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy, podatków i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA