REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który choruje na przełomie 2023 r. i 2024 r.

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który choruje na przełomie 2023 r. i 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik (35 lat) zatrudniony w naszej spółce od ponad 2 lat w pełnym wymiarze czasu pracy na początku grudnia 2023 r. uległ wypadkowi (zdarzenie nie ma związku z pracą). Otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 2 grudnia 2023 r. do 5 stycznia 2024 r. Jest to jego kolejna niezdolność do pracy w 2023 r. (poprzednio przebywał na zwolnieniu lekarskim we wrześniu 2023 r. przez 4 dni, za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe). Jakie świadczenia przysługują mu za te miesiące?

Rada

Pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe za okres od 2 do 30 grudnia 2023 r. i zasiłek chorobowy za okres od 31 grudnia 2023 r. do 4 stycznia 2024 r. Jeżeli zwolnienie będzie kontynuowane bez przerwy, Państwa pracownik nadal będzie miał prawo do zasiłku za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej w 2024 r.

REKLAMA

Autopromocja

Uzasadnienie

Państwa pracownik zachorował w grudniu 2023 r. Jest to jego kolejna niezdolność do pracy w tym roku, która trwa do 4 stycznia 2024 r. Ponieważ w 2023 r. pracownik przez 4 dni pobierał wynagrodzenie chorobowe, dni te należy wliczyć do okresu niezdolności do pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe (33 dni). Oznacza to, że pracownikowi trzeba wypłacić to wynagrodzenie jeszcze za okres 29 dni w 2023 r., czyli od 2 do 30 grudnia 2023 r. Za okres od 31 grudnia 2023 r. do 4 stycznia 2024 r. pracownik zachowuje prawo do zasiłku chorobowego. Należy przy tym sprawdzić, kto będzie płatnikiem zasiłku w 2024 r. Trzeba wziąć pod uwagę, że jeżeli w 2023 r. płatnikiem zasiłku był ZUS, to on wypłaca zasiłek za cały nieprzerwany okres niezdolności do pracy, czyli również za przypadający w 2024 r. Natomiast w sytuacji gdy to Państwo wypłacali zasiłki w 2023 r., ale w 2024 r. nie są już tymi płatnikami, wypłatę za okres od 1 do 4 stycznia 2024 r. należy przekazać ZUS. 

Prawo do świadczeń z tytułu choroby

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przez okres 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (lub 14 dni – jeżeli ukończył 50 lat). Wynagrodzenie to jest wypłacane przez pracodawcę (art. 92 Kodeksu pracy). Okres 33 lub 14 dni w roku kalendarzowym, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe, powinien być liczony od 1 stycznia. Jeżeli nieprzerwana niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, również od 1 stycznia nadal przysługuje mu ten zasiłek. Jeżeli jednak wystąpiłaby choćby jednodniowa przerwa w niezdolności do pracy, to po tej przerwie pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Przykład

Pracownik jest niezdolny do pracy od 28 grudnia 2023 r. do 5 stycznia 2024 r. 31 grudnia 2023 r. miał prawo do zasiłku chorobowego, a zatem przysługuje mu on również za 5 dni stycznia. Załóżmy, że pracownik zachorował ponownie 8 stycznia 2024 r. i był nieobecny w pracy z tego powodu przez kolejnych 7 dni. Za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe.

Ważne

Jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy pracownika przypada na przełomie roku, a 31 grudnia pracownik pobierał zasiłek chorobowy, to od 1 stycznia nadal będzie mu on przysługiwał.

Płatnik zasiłków w 2024 r.

Płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe (którym jest m.in. pracodawca, zleceniodawca) jest zobowiązany w 2024 r. do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli:

  • na 30 listopada 2023 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 ubezpieczonych lub
  • na 30 listopada 2023 r. nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, ale według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał zgłoszenia do tego ubezpieczenia, zostało nim objętych co najmniej 21 ubezpieczonych. 

Decydująca jest liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego. Nie ma znaczenia, czy płatnik faktycznie odprowadził za te osoby składkę za listopad czy za pierwszy miesiąc, w którym dokonał zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego, która następuje po 30 listopada danego roku (lub po miesiącu, w którym płatnik składek dokonał pierwszego zgłoszenia osób do ubezpieczenia chorobowego), nie wpływa na przyznane wcześniej płatnikowi składek uprawnienie do ustalania prawa i wypłaty zasiłków w danym roku. 

Izabela Nowacka
ekonomista, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy, podatków i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA