Obniżony czas pracy a wysokość zasiłku - nowe przepisy
12 paź 2020
Czy obniżony wymiar czas pracy z powodu koronawirusa wpłynie na obniżenie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Co na to nowe przepisy?
Zasiłki nie zostaną obniżone - nowe przepisy
09 paź 2020
Zasiłki chorobowe i macierzyńskie nie zostaną obniżone ze względu na skrócenie wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa. Nowe przepisy chroniące m.in. kobiety w ciąży weszły w życie. Co z zasiłkami już wypłaconymi?
Obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie obniży zasiłków - projekt
15 wrz 2020
Wszystko wskazuje na to, że obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie wpłynie na zaniżenie wysokości zasiłków. Rząd pracuje nad projektem dotyczącym ustalania kwoty zasiłku z uwzględnieniem wynagrodzenia w wysokości obowiązującej przed obniżeniem wymiaru czasu pracy.
Świadczenia chorobowe za okres poddania się kwarantannie bez decyzji sanepidu
10 wrz 2020
Pracownik zatrudniony od 1 sierpnia 2020 r. przebywał na kwarantannie domowej od 19 sierpnia do 2 września 2020 r. (złożył oświadczenie). Nie otrzymał jednak decyzji sanepidu o konieczności odbycia takiej kwarantanny, lecz poddał się jej dobrowolnie, ponieważ jego syn, z którym zamieszkuje, został objęty obowiązkową kwarantanną. Czy wobec tego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres kwarantanny? Pracownik ma 15-letni okres podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Zasiłek chorobowy i opiekuńczy dla medyków od 5 września 2020 r.
09 wrz 2020
Od 5 września 2020 r. zasiłek chorobowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków funkcjonuje na zasadach ogólnych. Przestały obowiązywać tymczasowe przepisy dotyczące wysokości zasiłku oraz możliwości świadczenia pracy podczas pobierania zasiłków.
Świadczenie rehabilitacyjne 2020 – wysokość, wniosek, dokumenty
07 lip 2020
Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach - po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek ZUS ZNp-7. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 r.?
Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie
26 cze 2020
Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można otrzymać dodatek solidarnościowy? Pewne jest, że nie można pobierać jednocześnie zasiłku chorobowego i dodatku solidarnościowego. Ubezpieczony musi wybrać, co jest dla niego bardziej korzystne.
Zwolnienie od psychiatry – ile dni wstecz, wysokość chorobowego, kontrola ZUS
04 cze 2020
Zwolnienie od psychiatry to szczególnego rodzaju zwolnienie lekarskie, gdyż wystawiane jest z przyczyn natury psychicznej, a nie fizycznej. Wysokość chorobowego zależy od wysokości wynagrodzenia – jak przy każdym innym zaświadczeniu o niezdolności do pracy. Różnica polega na możliwości wystawienia zwolnienia na większą liczbę dni przed badaniem. Ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku? Czy można w trakcie zwolnienia wykonywać pracę zarobkową? Czy częsta jest kontrola ZUS?
Czy otrzymam zasiłek chorobowy za czas kwarantanny, jeśli jestem pierwszy miesiąc na zleceniu?
01 cze 2020
Pierwszą w życiu umowę zlecenia podpisałam 5. maja 2020 r. W tym samym miesiącu przebywałam na kwarantannie w związku z koronawirusem. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Na pytanie odpowiada Rzecznik Praw Obywatelskich.
Czy można wypłacić wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień?
29 maja 2020
Pracownik centrum pomocy społecznej rozpoczął pracę, ale po godzinie źle się poczuł i lekarz udzielił mu zwolnienia lekarskiego na ten sam dzień. Czy za przepracowany czas (tj. godzinę) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za pracę i za ten sam dzień również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie? - pyta Czytelnik z Łomży.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy
29 maja 2020
Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków od 1 marca 2020 r.
30 kwi 2020
Od 1 marca 2020 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane kwotowo jak w poprzednim roku rozliczeniowym trwającym do 29 lutego 2020 r. Płatnicy zasiłków ustalają wysokość potrąceń z zasiłków z zastosowaniem dotychczasowych granic, które nie uległy zmianie.
Kwarantanna po powrocie z zagranicy - wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy także dla domowników
15 kwi 2020
Od 1 kwietnia obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy dotyczy również domowników. Im także należy się za ten czas wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy. Ważne, aby osoby te były objęte ubezpieczeniem chorobowym.
Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi
13 mar 2020
Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
ZUS: specjalna infolinia dotycząca zasiłków opiekuńczych, chorobowych
11 mar 2020
ZUS poinformował o uruchomieniu specjalnych linii tematycznych w związku z uzyskaniem zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek oświatowych czy poddania się kwarantannie.
Ważne informacje dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem
10 mar 2020
Ulgi w spłacie lub umorzenie należności z tytułu składek, zasiłki chorobowe i opiekuńcze, pomniejszenie podstawy wymiaru składek - to podstawowe formy wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.
Jakie świadczenia przysługują z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji
06 mar 2020
Osobom poddanym kwarantannie lub izolacji przysługuje prawo do świadczeń. Sprawdź jakie są to świadczenia.
Kwarantanna pracownika a zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe
28 lut 2020
Pracownik objęty kwarantanną z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem będzie miał prawo do otrzymania zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego - wyjaśnia ZUS. Podstawą do wypłaty będzie decyzja inspektora sanitarnego.
Kontrola zwolnień lekarskich - wyniki za 2019 r.
11 lut 2020
W 2019 roku ZUS przeprowadził łącznie ponad 570 tys. kontroli zwolnień lekarskich. ZUS sprawdzał m.in. czy chory prawidłowo korzystał ze zwolnienia oraz czy zwolnienie było zasadne.
ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2019 r.
29 sty 2020
ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2019 r. Emeryci i renciści, jak wszyscy podatnicy, mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego w 2020 r.
22 sty 2020
Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, podstawa wymiaru zasiłku, od której oblicza się zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, nie może być niższa od 1 stycznia 2020 r. niż 2243,54 zł.
Zmiany w zwolnieniach lekarskich w 2020 roku? Ministerstwo odpowiada
11 gru 2019
Resort pracy zapewnił, że nie prowadzi żadnych prac dotyczących zmian w wypłatach zasiłków chorobowych. Według wcześniejszych informacji, planowane jest wprowadzenie od 2020 r. tzw. okresu wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego oraz wydłużenie okresu wyczekiwania na zasiłek chorobowy.
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy - niezbędny wniosek
11 gru 2019
Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że zwolnienie lekarskie nie jest jednoznaczne z wypłatą zasiłku. W tym celu należy złożyć wniosek do ZUS.
Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku
29 lis 2019
Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne).
Duże zmiany w zasiłku chorobowym, opiekuńczym i macierzyńskim w 2020 roku
28 lis 2019
Planuje się, że w 2020 roku wprowadzony zostanie okres wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego. Obecnie takich ograniczeń nie ma. Zmiany dotkną również zasiłku chorobowego - będzie on przysługiwał jeżeli pracownik przepracuje co najmniej 90 dni.
Świadczenia chorobowe dla doktorantów 2019/2020
04 paź 2019
Prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa dla doktorantów, którzy rozpoczną kształcenie nie wcześniej niż w roku akademickim 2019/2020 - wyjaśnienia ZUS.
Czy w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe
16 wrz 2019
Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy od 1 maja 2019 r. przez cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 lipca 2019 r. Za czas tego zwolnienia otrzymuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy. Pracownicy wystawiono zwolnienie lekarskie na okres od 26 lipca do 4 sierpnia 2019 r. Czy powinniśmy wypłacić jej świadczenie chorobowe za ten okres, skoro i tak do 31 lipca br. była zwolniona ze świadczenia pracy i miała prawo do wynagrodzenia?
Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. - 2600 zł
11 wrz 2019
2600 złotych brutto – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku. To o 15,6 proc. i jednocześnie o 350 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia 2020 r. wzrośnie też minimalna stawka godzinowa.
Absencje chorobowe w pierwszym kwartale 2019 r.
24 cze 2019
W pierwszym kwartale 2019 r. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych sfinansował zasiłki w kwocie ponad 3 miliardy złotych. Najczęstszą przyczyną absencji był poród i ciąża.
Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy
14 cze 2019
W przypadku, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS świadczenia te wypłaca na bieżąco, po stwierdzeniu do nich uprawnień. Zasiłek powinien być jednak wypłacony nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia tego uprawnienia. Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę zasiłku?
Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków 2019
27 maja 2019
Od 1 marca 2019 r. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków - chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Rewolucyjne zmiany w zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym w 2020 r.
27 maja 2019
Od 2020 roku ma obowiązywać okres wyczekiwania w przypadku zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego – taki zapis znalazł się w przyjętym przez rząd wieloletnim planie finansowym.
Ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy - najważniejsze informacje, przykłady
25 sty 2019
Ubezpieczenie chorobowe może zapewnić zleceniobiorcy - po spełnieniu ustawowych warunków - prawo do świadczeń na wypadek choroby, macierzyństwa lub konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Czy składka chorobowa za zleceniobiorcę zawsze jest dobrowolna?
ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2018 r.
25 sty 2019
ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2018 r.
Wyższa płaca minimalna to także wyższe zasiłki 2019
17 sty 2019
Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł. Wysokość płacy minimalnej ma wpływ na wysokość zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy macierzyńskiego.
Choroba pracownika na przełomie roku
07 sty 2019
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Zdarza się, że na przełomie roku pracownicy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Co zrobić w takiej sytuacji?
Choroba przedsiębiorcy - co z zasiłkiem, jaki wniosek
27 gru 2018
Przedsiębiorcy, który opłaca składkę chorobową, przysługuje prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać zasiłek potrzebny jest wniosek.
Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.
07 gru 2018
Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie lekarskie w formie papierowej, mają się czego obawiać?
Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.
05 gru 2018
ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r. Ile wynosi?
Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby dostać zasiłek chorobowy
20 lis 2018
Od 1 grudnia 2018 r. będą obowiązywały elektroniczne zwolnienia lekarskie, co oznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał dostarczyć zwolnienia do ZUS. Jednak, aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć wniosek.
Zasiłek macierzyński dla mam prowadzących własną firmę
14 lis 2018
Urlop macierzyński nie budzi większych wątpliwości w przypadku osób, które zatrudnione są na umowę o pracę. Natomiast zupełnie inna sytuacja jest z urlopem macierzyńskim przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
Umowa o pracę po śmierci pracodawcy, zarząd sukcesyjny - zmiany od 25 listopada 2018 r.
25 paź 2018
25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy i w ustawie zasiłkowej. Zmiany dotyczą zasad tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci pracodawcy.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) to korzyści dla pracowników i pracodawców
07 sie 2018
Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) będą obowiązkowe. Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim pracownik nie musi pamiętać o terminowym dostarczeniu zwolnienia papierowego do pracodawcy.
Przekroczenie tzw. 30-krotności a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
06 lip 2018
Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek tzw. 30-krotności?
Obowiązek ubezpieczenia pomocnika rolnika w KRUS po 18 maja 2018 r.
21 cze 2018
Od 18 maja 2018 r. rolnik, który zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, ma obowiązek zgłosić pomocników do ubezpieczeń w KRUS. Obowiązek ten dotyczy ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. W jakim terminie należy zgłosić do ubezpieczenia?
Długi w ZUS w 2018 r. - przedsiębiorcy bez zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
23 mar 2018
Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie bieżące wpłaty przedsiębiorców do ZUS, w tym składki chorobowe trafiają w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszego długu. Powoduje to brak wypłaty zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.
Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński
09 mar 2018
Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy współpraca obniży zasiłek macierzyński?
Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2018 r.
06 mar 2018
ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2018 r. Ile wynosi?
E-zwolnienia lekarskie (e-ZLA) w 2018 r. - ważne informacje dla płatników
25 sty 2018
Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował istotne zagadnienia dla płatników składek.
Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie
24 sty 2018
Już wkrótce lekarze będą mogli korzystać jedyne z elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Chociaż opcja ta dostępna jest już od stycznia 2016 roku, dopiero od lipca lekarze będą zobligowani do korzystania z takiej formy tzw. L4. Z tego powodu pojawia się coraz więcej wątpliwości, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian.