REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zadaniowy czas pracy, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Do czasu pracy pracownika wlicza się przerwy, podczas których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Można również zaliczać do czasu pracy przerwy charakteryzujące się niepozostawaniem w dyspozycji pracodawcy. Za taki czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Prywatne wyjścia z pracy

Prywatne wyjścia w trakcie czasu pracy powinny być uregulowane przez pracodawcę w taki sposób, aby nie wprowadzało to nadmiernej biurokracji, a jednocześnie zapewniało płynną organizację czasu pracy. Jakie możliwości daje elastyczny czas pracy?

Kiedy pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy?

Święto w dniu wolnym od pracy, czyli zwykle w sobotę lub w niedzielę, może obniżać wymiar czasu pracy. Jeśli wypada w tygodniu pracy, zawsze wiąże się z otrzymaniem dnia wolnego. Kiedy pracownik będzie dodatkowe wolne, jeśli święto przypada na dzień wolny od pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy?

Program antynikotynowy dla pracowników

Dlaczego pracodawcy powinni rozważyć program antynikotynowy dla pracowników? Przerwa na papierosa zajmuje pracownikowi średnio 40 minut z 8 godzin pracy. W skali roku to prawie 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe pracodawcy mogą zatem sięgać nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wiążą się także z tym, że pracownicy wychodzący na papierosa częściej chorują.

REKLAMA

Dodatek za dyżur medyczny - uchwała SN

Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2014 r. (I PZP 2/14) za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego dopełniającego czas pracy lekarza do obowiązującej go przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy przysługuje jedynie dodatek w wysokości określonej przez odpowiednio stosowane przepisy art. 150 1 § 1-3 k.p.

Skrócony czas pracy nie dla radiologów

Sejm odrzucił proponowane przez posłów PiS przepisy o przywróceniu skróconego czasu pracy niektórym pracownikom medycznym, w tym radiologom. Do lipca 2014 r. pracowali oni 5 godzin dziennie. Aktualnie muszą wykonywać swoje obowiązki 7 godzin i 35 minut każdego dnia.

Tygodniowy odpoczynek pracownika

Co Kodeks pracy mówi o odpoczynku, jaki przysługuje pracownikowi? Pracownik ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Odpoczynek tygodniowy powinien obejmować co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku przypadającego w trakcie doby.

XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 14 i 15 października 2014 r.

Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się w dniach 14 i 15 października 2014 r. w Warszawie.

REKLAMA

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Łódź - 26 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 26 września 2014 r. w Łodzi.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Białystok - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 24 września 2014 r. w Białymstoku.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Warszawa - 25 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 25 września 2014 r. w Warszawie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Białystok - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 24 września 2014 r. w Białymstoku.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Kraków - 17 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 17 września 2014 r. w Krakowie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Wrocław - 16 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 16 września 2014 r. we Wrocławiu.

Na jakie przerwy w pracy może liczyć zatrudniony?

Jak często i w jakim wymiarze przysługują pracownikowi przerwy w pracy? W jaki sposób pracownik może je wykorzystać? Czy pracodawca może odmówić pracownikowi skorzystania z przerwy?

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy głównym tematem Rady Ochrony Pracy

W dniu dzisiejszym, 9 września, odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy. Głównym tematem posiedzenia będzie przestrzeganie przepisów o czasie pracy.

Tysiąc firm wprowadziło elastyczny czas pracy

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, elastyczny czas pracy przez rok wprowadziło 1079 firm. Z elastycznego czasu pracy najchętniej korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym.

Nowe zasady rekompensowania pracy w dni wolne?

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który zakłada zlikwidowanie różnicowania w stosowaniu zasad rekompensowania pracownikom pracy w dni wolne od pracy (soboty i niedziele).

Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - 18 września 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy, który odbędzie się 18 września 2014 r. w Bydgoszczy.

Ewidencja czasu pracy

Jednym z obowiązków ciążących na pracodawcy jest obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy, stanowiącej podstawę dla poprawnego rozliczenia czasu pracy. Jakie sa zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy?

Praca w nocy – Kodeks pracy

Praca w nocy podlega szczególnemu uregulowaniu. Osoby wykonujące obowiązki służbowe w porze nocnej uzyskują dodatkowe uprawnienia od pracodawcy z uwagi na uciążliwość pracy w niestandardowych godzinach. Zgodnie z Kodeksem pracy, nie każdy podwładny może pracować w nocy. Jakie profity przysługują pracującym w nocy?

XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 23 i 24 września 2014 r.

Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się 23 i 24 września 2014 r. w Krakowie.

Praca w godzinach nadliczbowych - rekompensowanie czasem wolnym

Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje wynagrodzenie oraz dodatek w odpowiedniej wysokości. Rekompensata czasem wolnym może nastąpić na wniosek pracownika lub na podstawie decyzji pracodawcy.

Odpracowywanie wyjścia prywatnego

Od zeszłego roku pracownicy, którzy chcą w czasie pracy załatwić prywatne sprawy muszą odpracować swoją absencję. Co musi zrobić podwładny, aby dostać pozwolenie na wyjście prywatne i w jaki sposób rozliczyć czas pracy pracownika, który zwolnił się w celu załatwienia prywatnych spraw?

Elastyczny czas pracy rozwiązaniem na wakacje

Niektórzy pracodawcy w okresie wakacyjnym mają mniejsze zapotrzebowanie na pracę. Natomiast pracownicy, zamiast stawiania się w zakładzie pracy, mogliby w tym czasie wzmocnić relacje z dziećmi, wypocząć bądź zajmować się rozwijaniem swoich pasji. Stosując elastyczny czas pracy, jedna i druga strona może zostać usatysfakcjonowana.

Weszły w życie zmiany w czasie pracy osób niepełnosprawnych

W dniu dzisiejszym, 16 lipca, wchodzą w życie zmiany dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych. Na mocy znowelizowanych przepisów, czas pracy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym, nie będzie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2015 roku

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej przysługuje za każda godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi, który wykonuje pracę w porze nocnej. Wysokość dodatku za prace w porze nocnej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2015 roku?

Czas pracy niepełnosprawnych - zmiany

Niepełnosprawni mogą pracować 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu, jeśli mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz posiadają specjalne zaświadczenie lekarskie. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami o skróconej normie czasu pracy niepełnosprawnych nie będzie już decydowało zaświadczenie o celowości jej stosowania.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy – 10 praktycznych wskazówek

Prowadzenie ewidencji czasu pracy dla wszystkich zatrudnionych pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jakie są zasady prowadzenia kart ewidencji czasu pracy kierowcy? Przedstawiamy 10 praktycznych wskazówek prowadzenia kart ewidencji czasu pracy.

Długie weekendy w 2015 roku

W 2015 roku pracownicy zyskają sporo wolnego przy umiejętnym wykorzystaniu długich weekendów przysługującego im urlopu. Pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za dwa święta wypadające w sobotę. W 2015 dwa święta wypadną w sobotę. W nadchodzącym roku wypada też dużo długich weekendów, a umiejętne wykorzystanie urlopu może je jeszcze wydłużyć.

Kiedy wziąć urlop w 2015 roku?

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Kiedy wziąć urlop wypoczynkowy w 2015 r., aby uzyskać jak najdłuższy wypoczynek?

Czas pracy kierowców - zakres ustawy o czasie pracy kierowców

Ustawa o czasie pracy kierowców dotyczy m.in. kierowców wykonujących przewóz drogowy i zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Kto wchodzi w zakres pojęcia "kierowca"?

Podróż służbowa a czas pracy – 7 najtrudniejszych kwestii z praktyki

Rozliczanie czasu pracy w czasie podróży służbowej może przysporzyć wielu wątpliwości. Do czasu pracy zaliczane są godziny pracy spędzone w podróży służbowej, które pokrywają się z godzinami pracy pracownika wynikającymi z jego rozkładu czasu pracy, ale i te wykraczające poza rozkład czasu pracy, w czasie których pracownik wykonywał pracę w podróży służbowej. Jak należy rozliczać czas pracy w podróży służbowej?

Praca w godzinach nadliczbowych oraz w niedzielę i święto pracowników korpusu służby cywilnej

Jakie są zasady wykonywania i rozliczania czasu pracy pracowników korpusu służby cywilnej w przypadku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych oraz w niedzielę i święto?

Dni wolne od pracy w 2015 roku

W 2015 roku wypada 13 dni świątecznych, przy czym 6 z nich to soboty i niedziele. Jak kształtują się dni wolne w 2015 roku? W których miesiącach pracownicy przepracują najwięcej, a w których najmniej dni?

Czas pracy 2015

Czas pracy, zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy, jest czasem, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywaniu pracy.

Wymiar czasu pracy 2015

Prawidłowe ustalenie wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym pozwala na właściwe planowanie rozkładów czasu pracy. Ile wymiar czasu pracy wynosi w 2015 roku?

Warunki wprowadzania i stosowania przerywanego systemu czasu pracy

Przerywany system czasu pracy wyróżnia się pewnymi odmiennościami w zakresie sposobu jego wprowadzania i stosowania. Jakie są warunki wprowadzania i stosowania przerywanego systemu czasu pracy?

Dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2015 r.

Obok zwykłych dni wolnych w 2015 r. pracownikom przysługiwać będzie dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za to, że ustawowo wolne od pracy 15 sierpnia oraz 26 grudnia przypadną w soboty. Jest to wynik zmian, które nastąpiły w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r.

Czas pracy po zmianach w Kodeksie pracy

W sierpniu 2013 roku weszła w życie nowelizacja przepisów Działu VI Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy. Wprowadzanie w życie nowych mechanizmów zawsze musi się odbywać za zgodą reprezentacji pracowników. Jakie zmiany w czasie pracy zostały wprowadzone?

Dodatkowy dzień wolny za święto 1 listopada 2014 r.

W tym roku dwa dni ustawowo wolne od pracy wypadają w soboty. Pracodawca musiał oddać dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r. Drugim świętem wypadającym w sobotę jest Dzień Wszystkich Świętych czyli 1 listopada. Pracodawca oddaje dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto.

Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Każdy pracownik, który zgodnie z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy ma wolne soboty, otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy za święto Konstytucji 3 maja. Dzień wolny pracodawca przyznaje do końca okresu rozliczeniowego.

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat

Kiedy mamy do czynienia z pracą ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat? Czym różni się ona od pracy w godzinach nadliczbowych i jak ustala się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracownika niepełnoetatowego?

Dodatkowy dzień wolny za święto, które wypada w sobotę

W 2014 r. dwa święta wypadają w sobotę. Jednym z nich jest Święto Konstytucji 3 Maja. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Zgodnie z regulacjami kodeksowymi praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych?

Przerwa w pracy

Niezależnie o tego, jak długie przerwy w pracy każdy z nas ma, ważne jest, aby właściwie je wykorzystać. Jak efektywnie wykorzystywać przerwy w pracy?

Dni wolne od pracy

Co do zasady niedziele i święta to dni wolne od pracy, jednak istnieją sytuacje, w których dopuszczalne jest świadczenie pracy w tych dniach, np. w systemie pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej oraz w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak konieczność prowadzenia akcji ratowniczej.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi poza normalnym wynagrodzeniem za pracę, przysługuje również dodatek. Wysokość dodatku uzależniona jest od dnia i pory wykonywania obowiązków służbowych w godzinach nadliczbowych.

Czytnik linii papilarnych - kontrola czasu pracy przez pracodawcę

Zdarza się, że pracodawcy montują w zakładach pracy urządzenia będące czytnikami linii papilarnych. Mają one na celu kontrolę czasu pracy pracowników przez pracodawcę. Czy przetwarzanie danych biometrycznych przez pracodawcę jest zgodne z prawem?

Skutki zakazu handlu w niedziele

Jak wskazują eksperci Polskiej Rady Centrów Handlowych w 403 centrach handlowych operujących w Polsce zatrudnienie znajduje ponad 400 000 osób. Jakie konsekwencje wobec powyższego będzie miało wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

REKLAMA