Dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Dni wolne od pracy 2016
REKLAMA
Dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę
Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 130 §2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że w takim przypadku pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikowi dodatkowy wolny dzień. Przypadkiem, w którym przepis ten znajdzie zastosowanie, jest sytuacja, kiedy święto przypada w sobotę. Jednak w razie, gdy w danym zakładzie dniem rozkładowo wolnym jest inny dzień niż sobota, jeśli przypadnie na niego dzień ustawowo wolny od pracy, pracodawca tak samo będzie musiał przyznać dodatkowo dzień wolny.
Dwa dodatkowe dni wolne w 2015 r.
Pierwszy raz z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku: pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom dzień wolny za przypadające na soboty 3 maja i 1 listopada, w następnym roku również dwa dni świątecznie ustawowo wolne od pracy przypadną w soboty. Pracownikowi będą przysługiwać dodatkowe dni wolne w zamian za obchodzone 15 sierpnia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ( również Święto Wojska Polskiego) oraz w zamian za drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).
Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)
Obniżanie wymiaru czasu pracy na podstawie art. 130 §2 k.p. dotyczy świąt ustawowo wolnych od pracy. Ich katalog zawierają przepisy ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia
Kogo obejmie nowa regulacja?
Wprowadzona zmiana nie obejmie osób, które w dzień, w jaki wypada święto, pracują, jak również pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim oraz urlopie macierzyńskim. Wynika to z tego, że otrzymywane przez nich świadczenia przyznawane są za wszystkie dni w danym okresie, niezależnie od tego, czy są to dni pracujące.
Polecamy także: Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto?
Omawiana sytuacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r., który uznał obowiązujący wówczas art. 130 §2(1) k.p. za niezgodny z Konstytucją. Zgodnie z treścią tego przepisu jeżeli święto przypadało w dniu wolnym od pracy zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie powodowało to obniżenia wymiaru czasu pracy.
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Trybunał uznał go za naruszający zasadę równości pracowników poprzez bezpodstawne różnicowanie liczby przypadających pracownikom dni wolnych od pracy. Sobota, w którą przypada święto, jest dniem wolnym z tytułu tego święta, a nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału pracodawca będzie musiał udzielić pracownikom dnia wolnego, aby na koniec okresu rozliczeniowego nie powstały godziny nadliczbowe i został zachowany przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat