| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Skutki zakazu handlu w niedziele

Skutki zakazu handlu w niedziele

Jak wskazują eksperci Polskiej Rady Centrów Handlowych w 403 centrach handlowych operujących w Polsce zatrudnienie znajduje ponad 400 000 osób. Jakie konsekwencje wobec powyższego będzie miało wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

Polska jest szóstym największym pracodawcą nieruchomości handlowych Europy. Każde centrum handlowe w Polsce to od 1500 do 3000 miejsc pracy dla osób zaangażowanych w proces jego budowy i ok. 1000 etatów tworzonych po jego otwarciu, w przypadku centrów funkcjonujących 7 dni w tygodniu.

Zdaniem ekspertów PRCH, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele doprowadzi do 10% redukcji zatrudnienia, co poskutkuje likwidacją 40 000 miejsc pracy, głównie:

  • kobiet w wieku między 25-55 roku życia,
  • ludzi uczących się, pracujących wyłącznie w weekendy,
  • osób z wykształceniem podstawowym, średnim, mających niskie kwalifikacje.

Zobacz także: Miejsce handlu na rynku pracy

Według badań przeprowadzonych przez PRCH w 4 centrach handlowych w Radomiu i Krakowie, tychże centrach handlowych deklaruje redukcję zatrudnienia w przypadku wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele. 47 % przedsiębiorców przewiduje redukcję 1 etatu, 33% przedsiębiorców przewiduje redukcję 2 etatów, a 20 % przedsiębiorców przewiduje redukcję 3 lub większej ilości etatów.

W Krakowie i Radomiu powstały lokalne inicjatywy wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Eksperci Polskiej Rady Centrów Handlowych przestrzegają, iż realizacja tychże poskutkuje odpływem młodych ludzi do innych ośrodków miejskich, zwiększeniem stopy bezrobocia w powiecie oraz zmniejszeniem atrakcyjności.

Polska Rada Centrów Handlowych wskazuje również na nietrafność argumentów zwolenników wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, którzy to twierdzą, iż centra handlowe w Polsce obfitują głównie w zagraniczny kapitał. Otóż, jak wskazuje PRCH, na przykładzie centrów handlowych zlokalizowanych w Radomiu, 30% najemców to firmy lokalne, a kolejne 30% to firmy ogólnopolskie tj.: Reserved, CCC, Apart, Yes, Empik, Smyk, Gino Rossi, Tatuum i wiele innych, które budowały swoją pozycję wraz z rozwojem centrów handlowych w Polsce.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »