Przerwa w pracy
REKLAMA
REKLAMA
Warto pamiętać o tym, czemu ma służyć przerwa w pracy. Przerwy są po to, aby móc się zrelaksować, zapomnieć o całym stresie związanym z pracą. Zdecydowanie nie są po to, żebyśmy mogli zostać przy biurku i w pośpiechu, przełykając kanapkę, kończyli wcześniej rozpoczęte zadania. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że korzystanie z przerw niezgodnie z ich przeznaczeniem, może wpływać negatywnie na samopoczucie, zamiast pomóc zregenerować siły.
REKLAMA
Ćwiczenia izometryczne i fizyczne
Zatem, co robić w trakcie przerwy, oprócz zjedzenia lunchu, aby w pełni się zrelaksować i zregenerować siły przed pełnym pracy popołudniem? Jest kilka pomysłów, niektóre raczej oczywiste, inne odrobinę oryginalne.
Przede wszystkim można próbować się zrelaksować, głęboko oddychając. Tego rodzaju oddechy warto również połączyć z celowym rozluźnianiem mięśni, czyli chwilowo je napinać, a następnie rozluźniać. Inne ćwiczenia fizyczne, takie jak: spacer, taniec, jogging, rozciąganie są również świetnym pomysłem na relaks, niestety nie każdy ma wystarczająco długie przerwy, aby móc przeznaczyć je na ćwiczenia.
Zobacz także: Dni wolne od pracy
Zaległe sprawy
W sytuacji, gdy mamy do dyspozycji długie przerwy, można je wykorzystać na załatwienie zaległych spraw lub takich, które planowaliśmy załatwić po pracy (na przykład zakupy, opłacenie rachunków, formalności w urzędach). Zaoszczędzony w ten sposób czas można po pracy poświęcić na spotkania z rodziną, znajomymi lub na inne, przyjemne zajęcia.
Z drugiej jednak strony, jeśli przerwa ma służyć zrelaksowaniu się, lepszym pomysłem będzie wykorzystanie jej na odpoczynek – na przykład słuchanie ulubionej muzyki, czytanie książek czy przeglądanie interesujących magazynów. To pozwoli oderwać się myślom od problemów i trudności, jakie czekają nas w pracy, a tym samym „zresetować” nasz umysł.
Pozytywne filmy
Innym, równie interesującym, choć dosyć oryginalnym pomysłem, jest oglądanie prywatnych filmów (np. z ostatnich wakacji). Poza oderwaniem się myślami od pracy, takie działanie pozwala również w chwilach zwątpienia w pracy przypomnieć nam o innych sferach naszego życia, może służyć jako całkiem skuteczna motywacja.
Oczywiście każdy sam decyduje o sposobie spędzania przerwy w pracy. Warto jednak pamiętać, czemu taka przerwa ma służyć i że umiejętne jej wykorzystanie może mieć wpływ na poprawę naszego nastroju.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Autor: Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat