REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracownika, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Apel do senatorów ws. rozliczeń PIT przez pracodawców

Wiceminister finansów Maciej Grabowski zaapelował do senatorów, by przyspieszyli termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o PIT, nakładającej na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Resort chce, by zmiany obowiązywały już w 2010 roku i dotyczyły tegorocznych rozliczeń podatkowych.

Obliczanie PIT pracowników w Senacie

Dzisiaj Senat zajmie się zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja przewiduje, że od 2011 roku pracodawcy będą mieli obowiązek wypełniania i wysyłania rocznych rozliczeń PIT swoich pracowników.

Na jakie okresy po zmianie przepisów można zawierać umowy na czas określony w przypadku zakończenia dotychczas trwających umów

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na rok i 6 miesięcy. Umowa ta kończy się na początku października br. Czy jeśli mamy z pracownikiem zawartą taką umowę, to będziemy mogli zawrzeć z nim kolejną umowę na okres 2 lat?

Pomoc finansowa dla przedsiębiorców

 Przedsiębiorcy złożyli dotychczas 27 wniosków o przewidzianą w pakiecie antykryzysowym pomoc finansową państwa. W większości wnioski złożyły małe i średnie firmy - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

REKLAMA

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Opodatkowanie umów-zlecenia i kontraktów menedżerskich

Przychody wynikające z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem zaliczane są do działalności wykonywanej osobiście, co wyłącza możliwość zastosowania do nich podatku liniowego.

Uprawnienia ojca dziecka do urlopu macierzyńskiego

Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie zezwalają pracodawcom na udzielanie pracownikom-ojcom urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Są oni dyskryminowani szczególnie w sytuacji porzucenia dziecka przez matkę.

Umowa-zlecenie a urlop wypoczynkowy

Od ponad 2 lat zatrudniam 5 osób, w tym 2 na podstawie umowy-zlecenia. Czy osobom pracującym na podstawie umowy-zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

REKLAMA

Jak otrzymać pomoc z PFRON

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, poza korzyścią wynikającą z obniżenia wpłat na PFRON, są uprawnieni do korzystania z pomocy finansowanej przez Fundusz. Jedną z form takiego wsparcia, realizowaną przez powiatowe urzędy pracy, jest zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.

Regulamin wynagradzania po przejęciu zakładu pracy

W razie przejęcia zakładu pracy nowego pracodawcę obciążają wszelkie dotąd istniejące zobowiązania oraz wiążą postanowienia obowiązujących regulaminów – w tym regulaminu wynagradzania.

Czym jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?

Umowa o pracę może zakończyć się poprzez jej rozwiązanie bez wypowiedzenia, często zwane zwolnieniem natychmiastowym. Rozwiązać umowę bez wypowiedzenia może zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Jak zgłosić pracownika do ZUS?

Pracodawca zatrudniając pracownika ma obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenie pracownika do ZUS musi nastąpić w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia pracownika. Pracownicy wykonujący prace na podstawie umowy o pracę podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Płatnikiem składek na ubezpieczenie jest pracodawca. Pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS i odprowadzać za niego składki.

Pracownik do wynajęcia czyli jak zarządzać pracownikami tymczasowymi

Praca tymczasowa to nowoczesny sposób zarządzania personelem. Umożliwia bowiem dostosowanie poziomu zatrudnienia do wymogów rynku. Pracodawca nie musi przez cały czas utrzymywać wysokiego poziomu zatrudnienia. Może mieć stały „trzon pracowników”, a okresowo, przy zwiększonych zamówieniach, korzystać z pracy pracowników tymczasowych.

Strony umowy o pracę

Umowę o pracę zawierają pracownik i pracodawca na zasadzie swobody zawierania umów.

Strony umowy o telepracę

Umowa o świadczenie pracy w formie telepracy zwierana jest przez pracownika i pracodawcę. Pracownik pracujący na odległość za pomocą elektronicznych środków porozumiewania przekazuje pracodawcy swoje wyniki pracy.

Zalety i wady telepracy

Telepraca jako nowa forma świadczenia pracy została wprowadzona w zeszłym roku do Kodeksu pracy. Po roku jej obowiązywania można wskazać jej mocne i słabe strony.

Kontrola telepracownika przez pracodawcę

Pracodawca, który zatrudnia telepracownika ma prawo kontrolować sposób wykonywania pracy na odległość. Kontrola telepracownika musi jednak zostać przeprowadzona w ściśle określony sposób.

Co musi znaleźć się w świadectwie pracy?

Świadectwo pracy wydawane jest pracownikowi w związku z zakończeniem trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W treści świadectwa pracy muszą znaleźć się informacje szczegółowe dotyczące zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową najbardziej pożadaną przez pracowników umową pracę. Daje ona pracownikom największą stabilność zatrudnienia.

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony zawierana jest jak sama nazwa wskazuje, na z góry określony okres. Po upływie którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa zawarta na okres próbny ma dać odpowiedź pracownikowi i pracodawcy, czy nadal chcą kontynuować zawarty miedzy nimi stosunek pracy.

Umowa o pracę na zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Przedwstępna umowa o pracę

Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawca a pracownikiem może zosatć poporzedzona zawarciem umowy przedwstępnej.

Umowa na czas wykonywana określonej pracy

Umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej. Zawierana jest w celu świadczenia przez pracownika pracy oznaczonego rodzaj i w oznaczonym okresie.

Jak rozliczać i potrącać zaliczki udzielone pracownikowi

Określenie „zaliczka” jest używane przez pracodawców w dwojakim znaczeniu: po pierwsze – jako kwota pieniężna przekazywana na poczet przyszłego wynagrodzenia pracownika, po drugie – jako wypłata udzielana na wydatki w imieniu i na rachunek udzielającego zaliczki, z której po dokonaniu wydatku biorący zaliczkę zobowiązuje się rozliczyć i zwrócić jej niewykorzystaną część.

Kiedy można nałożyć karę porządkową bez wysłuchania pracownika

Chcemy ukarać pracownika karą nagany za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości. Poprosiliśmy pracownika o wyjaśnienie tej sytuacji na piśmie. Pracownik powiedział, że niczego nie będzie pisał, ponieważ ta sprawa jest dla niego wyjątkowo przykra. Mimo to ukaraliśmy pracownika karą nagany. Związek zawodowy skierował do nas pismo z żądaniem anulowania kary nałożonej na pracownika. Zdaniem związku, karę nałożyliśmy bezprawnie, bo bez wysłuchania pracownika. Czy w takim przypadku kara została nałożona prawidłowo?

Czy pracownikowi oddającemu krew w stacji krwiodawstwa przysługuje cały dzień wolny czy tylko zwolnienie na czas oddania krwi

Nasi pracownicy czasami oddają krew. Mamy wątpliwości, w jakim wymiarze przysługuje im z tego tytułu zwolnienie od pracy. Czy należy im się cały dzień wolny w dniu, kiedy oddają krew, czy tylko zwolnienie od pracy na czas oddania krwi?

Kluczowe punkty programu wsparcia zmiany zawodowej

Wraz ze wzrostem poziomu świadomości pracowników, a także efektywności dostępnych na rynku programów outplacementowych, coraz więcej osób oczekuje, że ich pracodawca w trudnej chwili zrobi coś więcej poza wręczeniem im wypowiedzenia.

Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Od 2 lutego br. zatrudniam pracownika na 1/2 etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni. Pracownik chciałby iść na urlop, ale nie wiem, ile w danym okresie zatrudnienia przysługuje mu dni i tym samym godzin urlopu wypoczynkowego?

Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Wniosek pracownika o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, musi być uwzględniony przez pracodawcę. Pracodawca nie może również zwolnić takiego pracownika przez 12 miesięcy od złożenia wniosku.

Elastyczne formy zatrudniania wymagają dyskusji

Potrzebna jest dyskusja między pracodawcami a pracownikami dotycząca m.in. elastycznych form zatrudnienia. Bez takich rozmów oraz wzajemnego zrozumienia nie ma szans na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy - uważają eksperci uczestniczący w konferencji na temat raportu PKPP Lewiatan o rynku pracy.

Czy pracownik może odwołać zgodę na dobrowolne potrącanie z jego pensji rat pożyczki

Nasz pracownik podpisał oświadczenie w firmie udzielającej pożyczek, że w razie niespłacenia pożyczki zgadza się na potrącanie rat z jego wynagrodzenia za pracę. Firma ta zgłosiła się obecnie do nas z żądaniem, abyśmy na podstawie tego oświadczenia potrącali z pensji pracownika zaległe raty. Pracownik twierdzi, że zmieniła się jego sytuacja życiowa (żona straciła pracę i jest bezrobotna) i nie zgadza się na potrącanie rat pożyczki z jego wynagrodzenia. Co w tej sytuacji mamy zrobić? Czy oświadczenie złożone i podpisane w firmie kredytowej ma moc prawną i zobowiązuje nas do potrącania rat pożyczki z wynagrodzenia?

Dyskryminacja pracownicy opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem

Za przejaw dyskryminacji bezpośredniej może zostać uznane nie tylko nieodpowiednie zachowanie w stosunku do samej osoby niepełnosprawnej. Sytuacja ta może mieć także miejsce, gdy przyczyną gorszego traktowania pracownika jest niepełnosprawność osoby, z którą pozostaje związany, np. dziecka.

Długość urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Długość urlopu z tytułu urodzenia dziecka oraz jego długość z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie jest taka sama.

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Pojęcie odpowiedzialności porządkowej pracownika jest ściśle związane z jego obowiązkami. Stanowi ona podstawowy instrument pracodawcy służący do egzekwowania odpowiedniego funkcjonowania zakładu pracy.

Pracownicy zaoszczędzą na zeznaniach podatkowych PIT

Nowe przepisy o PIT, zobowiązujące pracodawców do rozliczania za pracowników podatku dochodowego, pozwolą zaoszczędzić na opłatach dla doradców wypełniających skomplikowane zeznania podatkowe - uważają związkowcy.

Pracodawcy nie powinni rozliczać PIT pracowników

Eksperci podatkowi uważają, że pracodawcy nie powinni pośredniczyć w rozliczeniach podatkowych między pracownikami a urzędami skarbowymi.

Czy za bezprawne wypowiedzenie można żądać odszkodowania ponad kwotę określoną w Kodeksie pracy

Pracownik, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach przez sąd pracy, po ustaleniu, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, nie ma prawa do odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego ponad przysługujące mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy określone w Kodeksie pracy (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2009 r., I PZP 2/09).

Odwołanie z urlopu na żądanie

Pracownik zawiadomił nas rano, że chce skorzystać w tym dniu z urlopu na żądanie. Ponieważ około południa wystąpiła w zakładzie awaria, nakazaliśmy pracownikowi natychmiastowe stawienie się do pracy. Pracownik jednak nie wykonał tego polecenia, stwierdzając, że nie musi stawiać się w pracy, ponieważ ma urlop na żądanie. Czy pracownik miał rację, a jeśli nie, to czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Odprawa pośmiertna

Pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną rodzinie w razie śmierci pracownika (art. 93 § 1 k.p.).

Zakończenie postępowania przed komisją pojednawczą (art.251)

Komisja pojednawcza rozstrzygająca spory ze stosunku pracy polubownie, powinna dążyć, aby załatwienie sprawy w drodze ugody nastąpiło w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)

Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji.

Wniosek pracownika do komisji pojednawczej (art.248)

Komisja pojednawcza rozwiązująca spory wynikające z stosunku pracy, wszczyna swoje postępowanie na wniosek pracownika.

Przewodniczący komisji pojednawczej (art.247)

Komisja pojednawcza powoływania jest w zakładach pracy w celu ugodowego rozwiązywania konfliktów ze stosunku pracy. Na jej czele stoi przewodniczący komisji.

Czym jest komisja pojednawcza? (art.245)

Komisja pojednawcza do polubownego rozpatrywania sporów może działać u każdego pracodawca. Pracodawca powinien dążyć do ugodowego załatwienia konfliktów wynikłych ze stosunku pracy.

Jak działa komisja pojednawcza? (art. 244)

W celu polubownego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy mogą być powoływane komisje pojednawcze.

Ugoda zawarta przed komisja pojednawczą (art.252)

Ugoda przed komisją pojednawczą powinna kończyć spór pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.

Polubowne załatwianie sporów między pracownikiem i pracodawcą (art.243)

Zasadą, która powinna być przestrzegania, jest to że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy.

Czy stażysta ma prawo do urlopu okolicznościowego

Przyjęliśmy osobę na 6-miesięczny staż z urzędu pracy. Osoba ta za kilka tygodni bierze ślub. Czy przysługują jej z tego powodu 2 dni urlopu okolicznościowego, tak jak pozostałym pracownikom?

Kary za nieprzestrzeganie przepisów o bezpieczeństwie pracy

Pracodawca jest zobowiązany do dbania o przestrzeganie w jego zakładzie pracy zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli nie wypełnia swojego obowiązku musi się liczyć z karami finansowymi.

REKLAMA