REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Zatrudnianie młodocianych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS: Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale trzeba złożyć wniosek. W jakim terminie?

ZUS informuje, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

Nowe kody tytułów ubezpieczenia w dokumentach składanych do ZUS od 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku w dokumentach ubezpieczeniowych składanych do ZUS-u pojawią się nowe kody tytułów ubezpieczenia. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

FUS i ZUS - jaka kondycja finansowa?

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Zakład Ubezpieczeń Społecznych - są podstawą polskeigo systemu zabezpieczenia społecznego. W ostatnim czasie wydano raport, z którego wynika jakie są koszty dla FUS, ile aktualnie jest ubezpieczonych i na jakich podstawach prawnych oraz ile wynosi przeciętna emerytura z ZUS? Dane są zaskakujące!

Nowy wykaz prac wzbronionych młodocianym

Nowy wykaz prac wzbronionych młodocianym będzie obowiązywał już od 30 września 2023 r. Młodocianych nie wolno zatrudniać przy pewnego rodzaju pracach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich rozwój psycho-fizyczny. Poniżej nowy wykaz prac wzbronionych jak i nowy wykaz niektórych prac wzbronionych młodocianym, przy których zezwala się na zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat.

Praca w wakacje: Młodzież może łączyć przyjemne z pożytecznym

Dla wielu młodych ludzi okres wakacyjny to dobra okazja do podjęcia pracy tymczasowej oraz zdobycia nowego doświadczenia. Na jakich zasadach można zatrudniać pracowników młodocianych i jakie mają przywileje? 

Praca młodocianych w czasie wakacji: Ważny czynnik rozwoju społecznego

Czas wakacji dla młodzieży często kojarzy się z beztroską i relaksem. Jednak coraz więcej młodych ludzi decyduje się na podjęcie pracy w tym okresie. Praca młodocianych w czasie wakacji może być nie tylko sposobem na zdobycie dodatkowego dochodu, ale również ważnym czynnikiem rozwoju społecznego. 

Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

Zatrudnienie młodocianych

Kim jest młodociany na gruncie Kodeksu Pracy? Czy młodociani mogą wykonywać wszelkiego rodzaju prace? Czym jest praca lekka młodocianych? Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do młodocianych?

Co wiesz o ZUS? KRZYŻÓWKA

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja państwowa zajmująca się w naszym kraju administrowaniem ubezpieczeniami społecznymi. Co dokładnie robi ZUS? Jakiego rodzaju świadczenia wypłaca? Dowiedz się więcej dzięki naszej krzyżówce. Zapraszamy!

Kiedy można zatrudnić dziecko?

Przy spełnieniu przez pracodawcę pewnych warunków, przepisy prawa pracy dopuszczają zatrudnianie osób niepełnoletnich. Jest to młodzież w wieku 15-18 lat, którą nazywamy pracownikami młodocianymi. Niezależnie od tych zasad, istnieje też możliwość zlecenia pracy dziecku. Kiedy i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - dostarczanie pism przez ZUS

Nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej przyjął Senat bez poprawek w dniu 16 listopada.

Umowa o dzieło a zlecenia - różnice

Co jeżeli umowa kwalifikuję się i pod dzieło i pod zlecenie? Jakie są różnice między umową o dzieło a umową zlecenia? Czy ZUS ma uprawnienie co ustalenia rodzaju umowy?

Wola stron przy umowie o dzieło a obowiązek ubezpieczenia społecznego

Czy można nazwać umowę – umową o dzieło, pomimo iż wypełnia przesłanki innej umowy, tylko po to, aby uniknąć obowiązku ubezpieczenia społecznego? Co jeśli wolą stron jest nieopłacanie składek na ubezpieczenie? Czy nazwa umowy i wola stron mają znaczenie?

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce - czy podlegają ubezpieczeniom społecznym?

Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

Jak zatrudnić pracownika sezonowego?

Szczególnie w okresie letnim rozwija się rynek pracy sezonowej. Jakie są prawa pracownika sezonowego, jakie obowiązki pracodawcy i czy cudzoziemcy mogą świadczyć pracę sezonową? Poniżej warunki wykonywania pracy sezonowej.

Już od września zmiany w pracy młodocianych – jakie?

Zmienią się zasady zatrudniania młodocianych pracowników, czyli m.in. uczniów branżowych szkół I stopnia, których według danych MEIN jest w Polsce 122 469. Trzeba pamiętać, że młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. W myśl prawa pracy młodocianym jest osoba która ukończyła 15 lat i nie przekroczyła 18 lat.

Jaka jest kondycja finansowa FUS?

Wskaźniki makroekonomiczne okazały się lepsze, niż przewidywali ekonomiści. Pozytywnie wpłynęło to także na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności FUS do wypłaty świadczeń.

Więcej płatników składek i ubezpieczonych

Pod koniec kwietnia 2022 r. zarejestrowanych w ZUS płatników składek było 2,8 mln, a ubezpieczonych - 16,1 mln, w tym cudzoziemców - 970 tys. Liczby te rosną z miesiąca na miesiąc i są znacznie wyższe niż przed wybuchem epidemii.

Zatrudnianie młodocianych podczas wakacji

Wakacje to dla młodzieży czas wypoczynku. Są jednak tacy, którzy w tym okresie decydują się na podjęcie pracy. Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zatrudnienie osoby młodocianej, jednak są pewne warunki. Jakie?

Jaki urlop dla pracownika młodocianego?

W jaki sposób obliczyć urlop pracownika młodocianego? Jakie okresy wliczają się w tym przypadku do okresu zatrudnienia, od którego zależy urlop?

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Białorusią

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Białorusią zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku. Jakie niesie konsekwencje dla obywateli polskich i białoruskich? Jakich świadczeń dotyczy?

Doktorant – jakie ubezpieczenie?

Jakie ubezpieczenie obejmuje doktoranta szkoły doktorskiej? Doktoranci szkół doktorskich na mocy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zostali objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Co to znaczy w praktyce? Czy stypendium doktoranckie jest oskładkowane? Jakim ubezpieczeniom społecznym podlega doktorant szkoły doktorskiej?

Liczba ubezpieczonych na 30 listopada - wypłata zasiłków

Liczba ubezpieczonych na 30 listopada decyduje o tym, kto wypłaca zasiłki w następnym roku. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada 2021 r.? Kto w 2022 r. będzie wypłacał zasiłki - pracodawca czy ZUS?

Ubezpieczenia społeczne - propozycje zmian

W związku m.in. ze starzeniem się społeczeństwa BCC przedstawia 3 zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Pierwsza dotyczy konieczności wydłużania aktywności zawodowej, druga wprowadzenia kryterium dochodowego do 13 emerytury, a trzecia promocji oszczędzania na cele emerytalne.

Zmiany w ZUS 2021-2023 [TABELA]

Zmiany w ZUS - jak ubezpieczenia społeczne zmienią się w latach 2021-2023? Tabela ZUS przedstawia w sposób szczegółowy wszystkie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Które z nich weszły już w życie, a które zaczną obowiązywać z początkiem stycznia, kwietnia 2022 r. i stycznia 2023 r.?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

Ubezpieczenia społeczne - zmiany od września 2021 r.

Ubezpieczenia społeczne - jakie zmiany wchodzą w życie od września 2021 r.? Oto lista najnowszych zmian w ubezpieczeniach.

In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

Ubezpieczenia społeczne 2021- ważne zmiany od 1 kwietnia?

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma wejść w życie 1 kwietnia 2021 r. Celem zmian jest m.in. ujednolicenie zasad wypłaty świadczeń.

„COVID-19 – DOFINANSOWANIE WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW” - bezpłatne webinarium 5 maja

5 maja 2020 r. o godzinie 10:00 rozpocznie się bezpłatne webinarium „COVID-19 – DOFINANSOWANIE WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW” zorganizowane przez Business Tax Professionals. Patronem medialnym webinarium jest portal infor.pl.

Wszystkie mikrofirmy i samozatrudnieni przez 3 m-ce nie zapłacą składek ZUS

Wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy (1-9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą za swoich pracowników składek ZUS - poinformowali we wtorek wieczorem na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Co się zmieni w prawie pracy 2019/2020

Pierwsze zmiany w przepisach Kodeksu pracy wejdą w życie już 7 września 2019 r. Zmiany dotyczą tematyki dyskryminacji, równego traktowania i świadectwa pracy. Kolejna to wyłączenie od 1 stycznia 2020 r. dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia.

Zatrudnianie młodocianych w okresie wakacyjnym

Na jakich zasadach zatrudniać młodocianych w okresie wakacyjnym? Jak przepisy Kodeksu pracy chronią młodocianego pracownika?

Wyższe płace dla młodocianych od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. wzrośnie wynagrodzenie dla młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie zawodu. Z kolei pracodawcy będą mogli wnioskować o refundację kosztów tej podwyżki.

Praca wakacyjna - poradnik dla młodocianych

Jakie prawa ma pracownik młodociany? Jak długo można pracować na wakacjach? Gdzie szukać pomocy w razie nieprawidłowości? Zapoznaj się z poradnikiem.

Zerowy PIT do 26 roku życia w 2019 r. - projekt ustawy

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie likwidacji PIT dla młodych do ukończenia 26. roku życia - zakłada projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych i innych. Nowa ulga w PIT dla pracowników do 26. roku życia wejdzie w życie 1 sierpnia 2019 r.

Ubezpieczenie społeczne marynarzy - właściwe ustawodawstwo

Marynarz, który zachowuje miejsce zamieszkania w państwie członkowskim pochodzenia, pomimo iż pracuje dla pracodawcy mającego siedzibę w innym państwie członkowskim, na statku pływającym pod banderą państwa trzeciego i poza terytorium Unii Europejskiej, jest objęty zakresem zastosowania rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego Zgodnie z tym rozporządzeniem, ustawodawstwem krajowym mającym zastosowanie do tej osoby jest ustawodawstwo państwa członkowskiego jej zamieszkania.

Ubezpieczenia społeczne doktorantów 2019/2020

Doktoranci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2019/2020 nie podlegają ubezpieczeniom społecznym - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zatrudnienie młodocianego 2018/2019 - czas pracy, urlop, zwrot kosztów

Od 1 września 2018 r. Kodeks pracy dopuszcza zatrudnienie młodocianych od 15 do 18 roku życia. Zatrudniając młodocianego można liczyć na zwrot kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne. Jaki jest czas pracy młodocianych? Ile trwają przerwy w pracy oraz urlop wypoczynkowy?

Problemy z zatrudnianiem młodocianych po 1 września 2018 r.

Od 1 września 2018 r. pracę będą mogły podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia. Jednocześnie przepisy Kodeksu pracy nadal będą zakazywać pracy osobom poniżej 16. roku życia.

Zatrudnianie młodzieży w okresie wakacyjnym - obowiązki pracodawcy

Sezon wakacyjny to dla części młodych ludzi okazja do zarobienia pierwszych pieniędzy. Prawo pozwala na pracę młodzieży, a nawet dzieci, ale nie każdą pracę mogą one podjąć. Przepisy określają, jakie warunki muszą być spełnione, by młodzi ludzie mogli bezpiecznie i legalnie pracować.

Nowe przepisy o zatrudnianiu młodocianych - wpływ na rynek pracy

Od 1 września 2018 r. będzie można zatrudniać osoby młodociane pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Obecne przepisy zabraniają zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek pracy?

Nowa umowa o pomocy przy zbiorach w 2018 r.

18 maja 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym, rolnicy zatrudniający do pomocy przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, ziół powinni zawierać nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej - umowę o pomocy przy zbiorach.

Jak obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc

ZUS wyjaśnił zasady zaokrąglania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc. Kiedy można pomniejszyć najniższą podstawę wymiaru składek? Jak obliczyć podstawę wymiaru składek na przykładach?

Nowa umowa cywilnoprawna dla pomocnika rolnika

Nowa umowa o pomocy przy zbiorach może zostać zawarta na 120 dni - zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Umowa z pomocnikiem rolnika będzie objęta ubezpieczeniem społecznym.

Zatrudnianie młodocianych od 15 roku życia - zmiany od 1 września 2018 r.

Od września tego roku zostanie obniżona granica wieku i pracę będą mogły podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia. Jaką umowę można zawrzeć z młodocianym pracownikiem i co powinno się w niej znaleźć?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło? Czy w obu przypadkach zostaniemy objęci ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym?

Ulga na start od 30 kwietnia 2018 r. - zwolnienie ze składek ZUS

Od 30 kwietnia 2018 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi na start, tj. zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Jednakże zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne nie zwalnia z obowiązku opłacania składek zdrowotnych.

REKLAMA