Doktorant – jakie ubezpieczenie?
REKLAMA
REKLAMA
Doktorant a ubezpieczenie społeczne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są otrzymującymi stypendium doktoranckie doktorantami, zatem aby podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu oprócz bycia osobą fizyczną należy ponadto otrzymywać stypendium doktoranckie i posiadać status doktoranta.
REKLAMA
Którzy doktoranci nie podlegają ubezpieczeniom społecznym?
Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu nie podlegają doktoranci, którzy nie pobierają stypendium doktoranckiego, jak np. doktoranci „starego trybu” czyli doktoranci kształcący się w ramach studiów doktoranckich, ale również doktoranci szkół doktorskich posiadający już stopień doktorski oraz stypendium ze względu na pobieranie wynagrodzenia w wysokości co najmniej 150% wysokości stypendium doktoranckiego z tytułu zatrudnienia w związku z realizacją projektu badawczego. Obowiązkowemu ubezpieczeniu nie będą podlegać również osoby pobierające stypendium doktoranckie, które nie posiadają statusu doktoranta – na przykład w wypadku wcześniejszego złożenia rozprawy doktorskie.
Podstawa do wymiaru składek doktoranta
Podstawę do wymiaru składek w tym przypadku stanowi kwota stypendium doktoranckiego.
Doktorant - ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe
Wszyscy doktoranci, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlegają także ubezpieczeniu wypadkowemu. Mają oni również prawo do dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, czyli ubezpieczenia chorobowego.
Doktorant - dobrowolne ubezpieczenie
Doktoranci podlegający dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu nie podlegają ubezpieczeniom wypadkowemu i chorobowemu. Natomiast jeżeli w trakcie zajęć na studiach doktoranckich albo w czasie odbywania praktyki przewidzianej organizacją studiów doktorant ulegnie wypadkowi, może uzyskać świadczenia na podstawie ustawy z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn. Dz.U.2021.478);
- ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U.2021.2105).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat