REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest kondycja finansowa FUS?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Pokrycie bieżących wydatków wpływami ze składek w I kw. 2022 r. wynosi 82,6 proc. Było najwyższe od lat - wynika z raportu ZUS, do którego dotarł DGP
Pokrycie bieżących wydatków wpływami ze składek w I kw. 2022 r. wynosi 82,6 proc. Było najwyższe od lat - wynika z raportu ZUS, do którego dotarł DGP

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźniki makroekonomiczne okazały się lepsze, niż przewidywali ekonomiści. Pozytywnie wpłynęło to także na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności FUS do wypłaty świadczeń.

Kilka przyczyn

- Od 2011 r. obserwujemy większy stopień pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek. To wynik zmian systemowych, które ograniczyły rolę drugiego filara w gromadzeniu środków na starość. W efekcie zwiększyła się część składki emerytalnej trafiającej do FUS - tłumaczy Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Autopromocja

Dodaje, że tegoroczne statystyki to z kolei efekt dobrej sytuacji na rynku pracy. - Z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie oscyluje w granicach ok. 3 proc. - wskazuje. Dochodzi do tego wzrost wynagrodzeń, co przełożyło się na przyrost składek wpłacanych do systemu.

Potwierdza to Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP. - Presja na wzrost wynagrodzeń trwa od początku wychodzenia z pandemii i była połączona z wysoką inflacją. Teraz ten nacisk przygasa, bo firmy znajdują się na skraju możliwości finansowych. Ale są i takie, które mogą i chcą zapłacić stawkę wyższą niż rynkowa, choć z uwagi na ograniczone inwestycje będzie ich coraz mniej - komentuje ekspertka.

Łukasz Kozłowski podkreśla, że znaczenie ma też napływ cudzoziemców. - Jesteśmy atrakcyjni dla naszych wschodnich sąsiadów. Mamy też ciągle chłonny rynek pracy. Migracja zarobkowa się stabilizuje, to nie są już przyjazdy na kilka miesięcy, by pracować bez umowy. Teraz obserwujemy większe powiązanie liczby zatrudnionych legalnie cudzoziemców z deklaracjami pracodawców o chęci powierzenia im pracy. Sprzyja temu na pewno to, iż Polska ma podpisaną z Ukrainą umowę o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego - tłumaczy.

Katarzyna Siemienkiewicz nie jest zaskoczona, że na rynku pracy dominują Ukraińcy. - Położenie geograficzne i bliskość kulturowa mają duży wpływ na wybór naszego kraju. Wojna też przyspieszyła decyzje o przyjeździe i podjęciu pracy w Polsce, a na niektórych wręcz ją wymusiła. Wiele z tych osób pracuje legalnie. Transport, logistyka i budownictwo - tu jest największe pole do zatrudniania cudzoziemców. Wojna w Ukrainie pokazała, że w tych branżach są oni znaczącą siłą - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem ekspertki zainteresowanie obcokrajowców pracą w naszym kraju cały czas będzie duże. - Trzeba oddzielić kwestię napływu uchodźców od przyjazdu pracowników. Obywatele Ukrainy, którzy teraz wracają do swoich domów, nie wpłyną na pogorszenie statystyk, bo oni nie zdążyli podjąć legalnej pracy w Polsce. To są osoby, które przyjechały tylko po to, żeby schronić się przed wojną - dodaje Siemienkiewicz.

Koszty nie poszybowały

Łukasz Kozłowski zwraca uwagę, że wydatki FUS co prawda wzrosły, ale nie tak drastycznie, jak można się było spodziewać. - Obniżyły się koszty wypłaty świadczeń innych niż emerytury i renty, np. zasiłków chorobowych. To akurat zrozumiałe, bo podczas pandemii ich liczba drastycznie wzrosła - wskazuje.

Podkreśla, że co prawda wydatki na emerytury i renty były wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale to przez marcową waloryzację świadczeń i zwiększającą się liczbę świadczeniobiorców spowodowaną tym, że roczniki wyżu demograficznego zaczęły nabywać uprawienia. - Przez wiele nadmiarowych zgonów wywołanych przez koronawirusa wzrost liczby świadczeniobiorców był jednak wolniejszy. Te koszty mogły być zatem wyższe - przekonuje ekspert.

Po stronie kosztów rzucają się też w oczy prawie dwukrotnie większe wydatki na prewencję rentową i wypadkową. Zdaniem Łukasza Kozłowskiego to efekt wstrzymania niektórych działań w związku z pandemią. - Wiele ośrodków podczas pandemii nie przyjmowało ubezpieczonych. Teraz to wróciło - dodaje.

W odniesieniu do prewencji wypadkowej ekspert tłumaczy, że wielu pracodawców w ostatnich latach wdrożyło rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pracy. - Przełożyło się to na wzrost kwot przeznaczonych na ten cel - wyjaśnia Kozłowski.

Czy jednak tak wysokie pokrycie wydatków składkami ma szanse się utrzymać? Łukasz Kozłowski ma wątpliwości. - Chodzi o demografię. Polska, podobnie jak inne kraje UE, będzie się starzeć, co pociągnie za sobą wzrost wydatków na opiekę zdrowotną i długoterminową oraz emerytury. Dynamika wzrostu funduszu płac, która gwarantuje większe wpływy ze składek, w końcu wyhamuje. Już teraz powoli dochodzimy do ściany - argumentuje.

Jego obawy nie są bezzasadne. Z dokumentu "Europejski semestr", w którym Komisja Europejska ocenia politykę gospodarczą państw UE i realizowane przez nie reformy, wynika, że w Polsce liczba osób w wieku 80+ wzrośnie z 4 proc. populacji w 2019 r. do 12 proc. w 2060 r.

Bodziec do podwyżek

Zdaniem Sebastiana Koćwina, wiceprzewodniczącego OPZZ, dobra sytuacja FUS to kolejny argument za zwiększeniem wskaźnika tegorocznej waloryzacji emerytur i rent. - Oprócz wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek miernikiem kondycji FUS jest też ich ściągalność. W 2021 r. wyniosła ona 99,7 proc. i była wyższa od osiągniętej w 2020 r. o 5,6 pkt proc. - mówi związkowiec.

Podkreśla, że w 2022 r. zaplanowano dotację do FUS w wysokości prawie 45 mld zł. - Już I kw. br. wskazuje, że również w tym roku nie będzie ona w pełni wykorzystana. Powinno się to przełożyć na wyższy wzrost świadczeń - podkreśla Sebastian Koćwin. ©℗

opinia

Dane napawają optymizmem

Prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS

Prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS

Materiały prasowe

Pomimo ogromnych trudności - najpierw pandemii, a teraz wojny w Ukrainie - sytuacja FUS jest stabilna. Rekordowy poziom pokrycia składek w I kw. 2022 r. jest konsekwencją dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń rok do roku oraz rosnącego zatrudnienia, które przekłada się na wzrost liczby ubezpieczonych w ZUS. Pozytywne dane notujemy także w ostatnich miesiącach. Z naszych statystyk wynika, że na koniec maja było 2,62 mln płatników składek w ubezpieczeniu emerytalnym. To o 4 tys. więcej niż w kwietniu tego roku i o 132 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Ubezpieczonych w ubezpieczeniu emerytalnym było z kolei 15,83 mln - o 25 tys. więcej niż w kwietniu br. i o 346 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Stale wzrasta także liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym - na koniec maja było to 991 tys. osób, o 320 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Udział w tych wzrostach na pewno mają uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju w ostatnich miesiącach. Najczęściej znajdują zatrudnienie w handlu i usługach opiekuńczych. ©℗

Paulina Szewioła

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA