REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.
ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił kompleksowych wyjaśnień odnośnie trybu i zasad płacenia składek na ubezpieczenia społeczne do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy innych służb mundurowych (np. policjantów, strażników granicznych, strażaków PSP).
Ponad 42 tys. zaświadczeń A1 o delegowaniu za granicę wydał w 2024 r. roku opolski oddział ZUS. Formularz gwarantuje zatrudnionym i pracodawcom, że nie muszą opłacać składek na ubezpieczenia społeczne w kraju, w którym realizują kontrakt, świadczą pracę bądź usługi.
REKLAMA
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne w 2025 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.
W 2024 r. przedsiębiorcy mogą już skorzystać z tzw. wakacji składkowych. Uzyskanie zwolnienia z obowiązku opłacenia składek za grudzień wymaga złożenia wniosku do ZUS w listopadzie. Wniosek można złożyć wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
Od listopada mikroprzedsiębiorcy oraz komornicy sądowi będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie może dotyczyć jednego, wybranego przez wnioskodawcę miesiąca w każdym roku kalendarzowym. Zwolnienie nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby.
Od 18 września do 4 października ZUS uruchamia specjalną infolinię w zakresie ulg i umorzeń dla poszkodowanych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne lub rozłożenie ich na raty, ale także o umorzenie.
REKLAMA
Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
W dniu 7 marca 2024 r. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?
Od 1 stycznia 2024 roku w dokumentach ubezpieczeniowych składanych do ZUS-u pojawią się nowe kody tytułów ubezpieczenia. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Zakład Ubezpieczeń Społecznych - są podstawą polskeigo systemu zabezpieczenia społecznego. W ostatnim czasie wydano raport, z którego wynika jakie są koszty dla FUS, ile aktualnie jest ubezpieczonych i na jakich podstawach prawnych oraz ile wynosi przeciętna emerytura z ZUS? Dane są zaskakujące!
Praca sezonowa cudzoziemca jest możliwa w Polsce - jednak tylko w konkretnych branżach i przez określony czas. Określone są szczegółowo podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową, biorąc pod uwagę znacznie wyższe zapotrzebowanie na siłę roboczą w niektórych okresach roku ze względu na powtarzające się czynności i uwarunkowania sezonowe.
W 2022 r. doszło do prawie 12 tysięcy wypadków w indywidualnych gospodarstwach rolnych, z czego aż 45 ze skutkiem śmiertelnym - wynika z danych KRUS. Niestety rolnicy w tego typu gospodarstwach w przeważającej większości nie posiadają statusu pracodawcy, nie są więc zobowiązani do odbywania szkoleń BHP, ani kierowania na nie zatrudnionych do pracy osób. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo pracujących w rolnictwie?
Rada Przedsiębiorczości w sposób zdecydowanie negatywny ocenia rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z 15 kwietnia 2023 roku wprowadzającym zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Nasz stanowczy sprzeciw dotyczy nie tylko przyjętych w rozporządzeniu rozwiązań, ale również trybu ich wprowadzania.
Coroczne kampanie i konkursy KRUS dotyczące bezpieczeństwa przyczyniły się do ograniczenia wypadków w rolnictwie o 80 proc. przez ostatnie 30 lat – przekazał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji inaugurującej projekt KRUS Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś.
„Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” – to hasło nowej kampanii prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która ma na celu zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. oraz popularyzowanie zasad ochrony środowiska naturalnego.
W dniu 6 lutego 2023 r. Rada Ochrony Pracy i Państwowa Inspekcja Pracy zajęły się tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie oraz w rolnictwie, jakie były wyniki badań i kontroli oraz co stanowi największe zagrożenie w tych branżach?
ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja państwowa zajmująca się w naszym kraju administrowaniem ubezpieczeniami społecznymi. Co dokładnie robi ZUS? Jakiego rodzaju świadczenia wypłaca? Dowiedz się więcej dzięki naszej krzyżówce. Zapraszamy!
REKLAMA