REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przez 30 lat liczba wypadków w rolnictwie spadła o 80 proc.

gospodarstwo rolne praca na roli rolnictwo t
gospodarstwo rolne praca na roli rolnictwo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Coroczne kampanie i konkursy KRUS dotyczące bezpieczeństwa przyczyniły się do ograniczenia wypadków w rolnictwie o 80 proc. przez ostatnie 30 lat – przekazał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji inaugurującej projekt KRUS Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś.

Bezpieczny rolnik - bezpieczna wieś

Wicepremier Kowalczyk wziął w czwartek udział w konferencji inaugurującej projekt prewencyjny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś. Jak podkreślił, "rolnictwo jest bardzo trudną, odpowiedzialną dziedziną gospodarki".

REKLAMA

Autopromocja

"Praca w rolnictwie jest też szczególnie niebezpieczna. To jest praca z maszynami, praca ze zwierzętami, praca na powietrzu w różnych warunkach atmosferycznych (...). Ta praca rzeczywiście wiąże się z ogromnym ryzykiem" – powiedział szef resortu rolnictwa. Wskazał, że zgodnie z szacunkami przez ostatnie 30 lat liczba wypadków w rolnictwie spadła o 80 proc., do czego przyczyniły się m.in. organizowane przez KRUS coroczne kampanie i konkursy dotyczące bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych.

Najważniejsze życie i zdrowie

"Bez względu na wielkość produkcji, ekonomiczne skutki, to właśnie życie i zdrowie jest najważniejsze i na to powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę" – stwierdził Kowalczyk. Podkreślił, że Strategia Wizji Zero, której celem jest wyeliminowanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych wśród rolników, promowana przez KRUS, jest "celem, który powinniśmy osiągnąć".

"Mam nadzieję, że kolejna edycja konkursu, kolejna edycja tej kampanii przyczyni się do tego, że będziemy bardzo czujni (...) po to, żeby rzeczywiście tę trudną, niebezpieczną pracę na roli w gospodarstwach rolnych wykonywać bezpiecznie. Mam nadzieję, że wszyscy uczestniczący w tym konkursie przyczyniają się po pierwsze do bezpieczeństwa w swoim gospodarstwie, ale też promują to bezpieczeństwo wśród innych" – powiedział wicepremier.

"Postanowiliśmy skoncentrować wszystkie nasze działania i kampanie prewencyjne w ramach jednego projektu, pod jednym hasłem, jedną marką. Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś" – poinformował obecny na konferencji zastępca prezesa KRUS Marek Surmacz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekazał, iż w najbliższym czasie Kasa w ramach projektu Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś będzie realizowała nową kampanię: bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami. Ma ona na celu "promować zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym oraz zasady ochrony środowiska naturalnego".

Surmacz podkreślił, że zgłoszenia do konkursu można zgłaszać do 21 kwietnia 2023 r.

Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne realizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Skierowany jest do właścicieli gospodarstw indywidualnych, z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie do najbliższej placówki terenowej lub oddziału regionalnego KRUS w terminie do 21 kwietnia 2023 r. formularza zgłoszeniowego. (PAP)

ra/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA