REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przez 30 lat liczba wypadków w rolnictwie spadła o 80 proc.

gospodarstwo rolne praca na roli rolnictwo t
gospodarstwo rolne praca na roli rolnictwo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Coroczne kampanie i konkursy KRUS dotyczące bezpieczeństwa przyczyniły się do ograniczenia wypadków w rolnictwie o 80 proc. przez ostatnie 30 lat – przekazał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji inaugurującej projekt KRUS Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś.

Bezpieczny rolnik - bezpieczna wieś

Wicepremier Kowalczyk wziął w czwartek udział w konferencji inaugurującej projekt prewencyjny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś. Jak podkreślił, "rolnictwo jest bardzo trudną, odpowiedzialną dziedziną gospodarki".

REKLAMA

Autopromocja

"Praca w rolnictwie jest też szczególnie niebezpieczna. To jest praca z maszynami, praca ze zwierzętami, praca na powietrzu w różnych warunkach atmosferycznych (...). Ta praca rzeczywiście wiąże się z ogromnym ryzykiem" – powiedział szef resortu rolnictwa. Wskazał, że zgodnie z szacunkami przez ostatnie 30 lat liczba wypadków w rolnictwie spadła o 80 proc., do czego przyczyniły się m.in. organizowane przez KRUS coroczne kampanie i konkursy dotyczące bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych.

Najważniejsze życie i zdrowie

"Bez względu na wielkość produkcji, ekonomiczne skutki, to właśnie życie i zdrowie jest najważniejsze i na to powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę" – stwierdził Kowalczyk. Podkreślił, że Strategia Wizji Zero, której celem jest wyeliminowanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych wśród rolników, promowana przez KRUS, jest "celem, który powinniśmy osiągnąć".

"Mam nadzieję, że kolejna edycja konkursu, kolejna edycja tej kampanii przyczyni się do tego, że będziemy bardzo czujni (...) po to, żeby rzeczywiście tę trudną, niebezpieczną pracę na roli w gospodarstwach rolnych wykonywać bezpiecznie. Mam nadzieję, że wszyscy uczestniczący w tym konkursie przyczyniają się po pierwsze do bezpieczeństwa w swoim gospodarstwie, ale też promują to bezpieczeństwo wśród innych" – powiedział wicepremier.

"Postanowiliśmy skoncentrować wszystkie nasze działania i kampanie prewencyjne w ramach jednego projektu, pod jednym hasłem, jedną marką. Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś" – poinformował obecny na konferencji zastępca prezesa KRUS Marek Surmacz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekazał, iż w najbliższym czasie Kasa w ramach projektu Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś będzie realizowała nową kampanię: bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami. Ma ona na celu "promować zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym oraz zasady ochrony środowiska naturalnego".

Surmacz podkreślił, że zgłoszenia do konkursu można zgłaszać do 21 kwietnia 2023 r.

Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne realizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Skierowany jest do właścicieli gospodarstw indywidualnych, z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie do najbliższej placówki terenowej lub oddziału regionalnego KRUS w terminie do 21 kwietnia 2023 r. formularza zgłoszeniowego. (PAP)

ra/ mmu/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA