REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

450 mln zł wsparcie dla rolników hodujących prosięta

rolnik/fot.Shutterstock
rolnik/fot.Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rolnicy otrzymali 450 mln zł w formie dopłat do chowu trzody chlewnej. Dopłata do każdych 10 sztuk urodzony prosiąt w okresie od listopada 2021 do marca 2022 wyniosła 1000 zł - poinformowało w niedzielę ministerstwo rolnictwa Twitterze.

Dopłaty dla rolników

80 zł do sztuki wyniosła dopłata do prosiąt urodzonych w okresie kwiecień - czerwiec 2022, było to ryczałtowe wsparcie, które dopłata ryczałtowa od stada było na poziomie 2,4 tys. do 70 tys. zł.

REKLAMA

Autopromocja

W niedzielę w Przysusze (woj. Mazowieckie) odbyło się Zgromadzenie Polskiej Wsi z udziałem przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, rządu, rolników, przetwórców i handlowców. Przemawiający na nim wicepremier Kowalczyk mówił m.in. o pomocy dla hodowców trzody chlewnej.

Dozwolony będzie chów na własne potrzeby przy obniżonych wymaganiach dotyczących bioasekuracji. Zapowiedziano też obniżenie opłat za wystawianie świadectw zdrowia, a docelowo będą one zlikwidowane i zastąpione przez system elektroniczny identyfikacji przesyłek świń oparty o system Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZplus). Hodowcy trzody otrzymają dopłaty do paliwa rolniczego.

Dopłata do upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z budżetu państwa wynosi 65 proc., jest możliwość ubezpieczenia kompleksowego łącznie z suszą, a także możliwość opłaty z cesji części dopłat bezpośrednich z ARiMR - czytamy na Twitterze resortu rolnictwa.

Z 40 do 100 tys. zł została zwiększona kwota przychodów w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Ponadto zostały zniesione maksymalne limity dotyczące sprzedaży żywności konsumentom. Na targowiskach w piątki i w soboty są zagwarantowane bezpłatne miejsca do handlu dla rolników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ministerstwo przypomniało, że Krajowy Plan Strategiczny zatwierdzony został 31 sierpnia. Polska jest jednym z pierwszych 7 państw UE z zatwierdzonym planem. Jego budżet wynosi 25,2 mld euro, z tego 17,3 mld euro przeznaczone jest na I filar, 4,7 mld euro na II filar, a 3,2 mld euro stanowią środki krajowe.

W tym roku 11,4 tys. kół gospodyń wiejskich otrzymało 62,75 mln zł. Łącznie od 2019 r. do kół trafiło 197 mln zł. Kwoty wsparcia finansowego zostały zwiększone od 2021 r. o 2 tys. zł. Minister zapowiedział kolejne zwiększenie wsparcia.

Z funduszy na środowiskowych na rolnictwo kontynuowane będą dopłaty do wapnowania gleb, w sumie na ten cel w okresie 2019-2024 trafi do rolników 300 mln zł. Będą też środki na utylizację azbestu, a także na usuwanie folii rolniczych w wysokości 100 mln zł na lata 2023-2025. Ponadto w planach jest oddzielny program dla rolników na usuwanie azbestu, a latach 2023-2026 na ten cel zostanie przeznaczone co najmniej 100 mln zł - poinformował resort. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ godl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA