REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W rolnictwie można pracować bezpieczniej – dobre praktyki

dobre praktyki w rolnictwie
dobre praktyki w rolnictwie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w rolnictwie to temat niezwykle ważny – od bezpiecznej pracy zależy przecież zdrowie i życie. Jak pracować, żeby nie narażać siebie i innych? W artykule przedstawiono propozycje dobrych praktyk, które pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym.

Dobre praktyki w rolnictwie – czym są?

Dobre praktyki rolnicze to zasady, normy oraz techniczne zalecenia, których celem jest ochrona zdrowia i higieny ludzi, zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz troska o środowisko naturalne. Poznaj je!

Autopromocja

Bezpieczne miejsce pracy

Podstawą dobrych praktyk jest, by każde stanowisko pracy w gospodarstwie było bezpieczne. Niezwykle istotna jest dbałość o dobry stan techniczny budynków, maszyn, narzędzi używanych przy pracy. Na stanowisku pracy nie może panować bałagan. Wszelkie otwory wrzutowe w stropach budynków gospodarskich, studzienki, kanały, szamba, gnojowniki i wykopy powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w gospodarstwie mieszkają dzieci. Ponadto, urządzenia i instalacje elektryczne powinny być zabezpieczone odpowiednimi urządzeniami różnicoprądowymi i przepięciowymi oraz chronione przed działaniem osób nieupoważnionych i kontaktem z wodą. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy drabiny i schody są bezpieczne i nie grożą upadkiem z wysokości.

Środki ochrony indywidualnej

Aby pracować bezpiecznie, powinieneś stosować odzież ochronną. W przypadku stosowania środków ochrony roślin oraz w pracach narażających na upadek z wysokości lub przy ścinaniu drzew konieczne jest używanie dodatkowo środków ochrony indywidualnej. Są to m.in.:

 • obuwie ochronne,
 • rękawice,
 • czapka,
 • kask,
 • okulary,
 • ochronniki słuchu.

Bezpieczna obsługa zwierząt

Jak zadbać o bezpieczną obsługę zwierząt? Przede wszystkim zapewnij bezpieczeństwo budynków. Kanały odprowadzające ścieki i gnojowicę powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zadbaj o to, by ściany i sufity nie były zagrzybione. Pamiętaj o czystości pomieszczeń oraz o dobrych warunkach bytowych zwierząt – odpowiedniej przestrzeni stanowisk oraz odpowiedniej wielkości wybiegów.

Jak korzystać z maszyn rolniczych?

Rolnik przed uruchomieniem każdej maszyny powinien zapoznać się z jej instrukcją obsługi i przestrzegać jej zapisów. Powinien również pamiętać o stosowaniu osłon na ruchome części maszyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróć uwagę na konieczność mycia, konserwacji i odpowiedniego przygotowania sprzętu do użytkowania przed rozpoczęciem pracy.

Co więcej, maszyny wykorzystywane w rolnictwie powinny posiadać deklarację zgodności, w której producent deklaruje zgodność z wymaganiami odpowiedniej dyrektywy europejskiej przed wprowadzeniem produktu do obrotu na terenie UE.

Bezpieczeństwo dzieci

Aby dzieci były bezpieczne w gospodarstwie rolnym, powinny znać zagrożenia dotyczące pracy rolnika. Opowiedz im o nich. Powinny pozostawać również pod wzmożoną opieką. Uważaj na dzieci, gdy obsługujesz maszyny. Zabezpiecz zbiorniki, urządzenia, niebezpieczne pomieszczenia. Chroń dzieci przed niebezpiecznymi zwierzętami i chemikaliami.

Promocja bezpiecznej pracy

Bezpieczeństwo w rolnictwie jest sprawą niezwykle ważną. Dlatego warto znać zagrożenia dotyczące tego sektora i sposoby ich unikania. To tylko niektóre z dobrych praktyk rolniczych. Więcej z nich możesz poznać dzięki działaniom KRUS - szkoleniom, pogadankom, konkursom, publikacjom itd. Działania prewencyjne oraz promocyjne, służące ochronie pracy w rolnictwie wykonuje także Państwowa Inspekcja Pracy.

Ważne

Artykuł został nagrodzony w XXVIII Konkursie KRUS na publikacje „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  REKLAMA

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA