REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W rolnictwie można pracować bezpieczniej – dobre praktyki

dobre praktyki w rolnictwie
dobre praktyki w rolnictwie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w rolnictwie to temat niezwykle ważny – od bezpiecznej pracy zależy przecież zdrowie i życie. Jak pracować, żeby nie narażać siebie i innych? W artykule przedstawiono propozycje dobrych praktyk, które pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym.

Dobre praktyki w rolnictwie – czym są?

Dobre praktyki rolnicze to zasady, normy oraz techniczne zalecenia, których celem jest ochrona zdrowia i higieny ludzi, zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz troska o środowisko naturalne. Poznaj je!

REKLAMA

Autopromocja

Bezpieczne miejsce pracy

Podstawą dobrych praktyk jest, by każde stanowisko pracy w gospodarstwie było bezpieczne. Niezwykle istotna jest dbałość o dobry stan techniczny budynków, maszyn, narzędzi używanych przy pracy. Na stanowisku pracy nie może panować bałagan. Wszelkie otwory wrzutowe w stropach budynków gospodarskich, studzienki, kanały, szamba, gnojowniki i wykopy powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w gospodarstwie mieszkają dzieci. Ponadto, urządzenia i instalacje elektryczne powinny być zabezpieczone odpowiednimi urządzeniami różnicoprądowymi i przepięciowymi oraz chronione przed działaniem osób nieupoważnionych i kontaktem z wodą. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy drabiny i schody są bezpieczne i nie grożą upadkiem z wysokości.

Środki ochrony indywidualnej

Aby pracować bezpiecznie, powinieneś stosować odzież ochronną. W przypadku stosowania środków ochrony roślin oraz w pracach narażających na upadek z wysokości lub przy ścinaniu drzew konieczne jest używanie dodatkowo środków ochrony indywidualnej. Są to m.in.:

  • obuwie ochronne,
  • rękawice,
  • czapka,
  • kask,
  • okulary,
  • ochronniki słuchu.

Bezpieczna obsługa zwierząt

Jak zadbać o bezpieczną obsługę zwierząt? Przede wszystkim zapewnij bezpieczeństwo budynków. Kanały odprowadzające ścieki i gnojowicę powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zadbaj o to, by ściany i sufity nie były zagrzybione. Pamiętaj o czystości pomieszczeń oraz o dobrych warunkach bytowych zwierząt – odpowiedniej przestrzeni stanowisk oraz odpowiedniej wielkości wybiegów.

Jak korzystać z maszyn rolniczych?

Rolnik przed uruchomieniem każdej maszyny powinien zapoznać się z jej instrukcją obsługi i przestrzegać jej zapisów. Powinien również pamiętać o stosowaniu osłon na ruchome części maszyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróć uwagę na konieczność mycia, konserwacji i odpowiedniego przygotowania sprzętu do użytkowania przed rozpoczęciem pracy.

Co więcej, maszyny wykorzystywane w rolnictwie powinny posiadać deklarację zgodności, w której producent deklaruje zgodność z wymaganiami odpowiedniej dyrektywy europejskiej przed wprowadzeniem produktu do obrotu na terenie UE.

Bezpieczeństwo dzieci

Aby dzieci były bezpieczne w gospodarstwie rolnym, powinny znać zagrożenia dotyczące pracy rolnika. Opowiedz im o nich. Powinny pozostawać również pod wzmożoną opieką. Uważaj na dzieci, gdy obsługujesz maszyny. Zabezpiecz zbiorniki, urządzenia, niebezpieczne pomieszczenia. Chroń dzieci przed niebezpiecznymi zwierzętami i chemikaliami.

Promocja bezpiecznej pracy

Bezpieczeństwo w rolnictwie jest sprawą niezwykle ważną. Dlatego warto znać zagrożenia dotyczące tego sektora i sposoby ich unikania. To tylko niektóre z dobrych praktyk rolniczych. Więcej z nich możesz poznać dzięki działaniom KRUS - szkoleniom, pogadankom, konkursom, publikacjom itd. Działania prewencyjne oraz promocyjne, służące ochronie pracy w rolnictwie wykonuje także Państwowa Inspekcja Pracy.

Ważne

Artykuł został nagrodzony w XXVIII Konkursie KRUS na publikacje „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA