REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W rolnictwie można pracować bezpieczniej – dobre praktyki

dobre praktyki w rolnictwie
dobre praktyki w rolnictwie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w rolnictwie to temat niezwykle ważny – od bezpiecznej pracy zależy przecież zdrowie i życie. Jak pracować, żeby nie narażać siebie i innych? W artykule przedstawiono propozycje dobrych praktyk, które pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym.

Dobre praktyki w rolnictwie – czym są?

Dobre praktyki rolnicze to zasady, normy oraz techniczne zalecenia, których celem jest ochrona zdrowia i higieny ludzi, zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz troska o środowisko naturalne. Poznaj je!

REKLAMA

Autopromocja

Bezpieczne miejsce pracy

Podstawą dobrych praktyk jest, by każde stanowisko pracy w gospodarstwie było bezpieczne. Niezwykle istotna jest dbałość o dobry stan techniczny budynków, maszyn, narzędzi używanych przy pracy. Na stanowisku pracy nie może panować bałagan. Wszelkie otwory wrzutowe w stropach budynków gospodarskich, studzienki, kanały, szamba, gnojowniki i wykopy powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w gospodarstwie mieszkają dzieci. Ponadto, urządzenia i instalacje elektryczne powinny być zabezpieczone odpowiednimi urządzeniami różnicoprądowymi i przepięciowymi oraz chronione przed działaniem osób nieupoważnionych i kontaktem z wodą. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy drabiny i schody są bezpieczne i nie grożą upadkiem z wysokości.

Środki ochrony indywidualnej

Aby pracować bezpiecznie, powinieneś stosować odzież ochronną. W przypadku stosowania środków ochrony roślin oraz w pracach narażających na upadek z wysokości lub przy ścinaniu drzew konieczne jest używanie dodatkowo środków ochrony indywidualnej. Są to m.in.:

  • obuwie ochronne,
  • rękawice,
  • czapka,
  • kask,
  • okulary,
  • ochronniki słuchu.

Bezpieczna obsługa zwierząt

Jak zadbać o bezpieczną obsługę zwierząt? Przede wszystkim zapewnij bezpieczeństwo budynków. Kanały odprowadzające ścieki i gnojowicę powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zadbaj o to, by ściany i sufity nie były zagrzybione. Pamiętaj o czystości pomieszczeń oraz o dobrych warunkach bytowych zwierząt – odpowiedniej przestrzeni stanowisk oraz odpowiedniej wielkości wybiegów.

Jak korzystać z maszyn rolniczych?

Rolnik przed uruchomieniem każdej maszyny powinien zapoznać się z jej instrukcją obsługi i przestrzegać jej zapisów. Powinien również pamiętać o stosowaniu osłon na ruchome części maszyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróć uwagę na konieczność mycia, konserwacji i odpowiedniego przygotowania sprzętu do użytkowania przed rozpoczęciem pracy.

Co więcej, maszyny wykorzystywane w rolnictwie powinny posiadać deklarację zgodności, w której producent deklaruje zgodność z wymaganiami odpowiedniej dyrektywy europejskiej przed wprowadzeniem produktu do obrotu na terenie UE.

Bezpieczeństwo dzieci

Aby dzieci były bezpieczne w gospodarstwie rolnym, powinny znać zagrożenia dotyczące pracy rolnika. Opowiedz im o nich. Powinny pozostawać również pod wzmożoną opieką. Uważaj na dzieci, gdy obsługujesz maszyny. Zabezpiecz zbiorniki, urządzenia, niebezpieczne pomieszczenia. Chroń dzieci przed niebezpiecznymi zwierzętami i chemikaliami.

Promocja bezpiecznej pracy

Bezpieczeństwo w rolnictwie jest sprawą niezwykle ważną. Dlatego warto znać zagrożenia dotyczące tego sektora i sposoby ich unikania. To tylko niektóre z dobrych praktyk rolniczych. Więcej z nich możesz poznać dzięki działaniom KRUS - szkoleniom, pogadankom, konkursom, publikacjom itd. Działania prewencyjne oraz promocyjne, służące ochronie pracy w rolnictwie wykonuje także Państwowa Inspekcja Pracy.

Ważne

Artykuł został nagrodzony w XXVIII Konkursie KRUS na publikacje „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA