REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Ochrony Pracy o bezpiecznej wsi

Subskrybuj nas na Youtube
bezpieczna wieś
bezpieczna wieś
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zagadnienia ochrony pracy nabierają na wsi coraz większego znaczenia. Rolnicy, dążąc do pozyskania unijnych funduszy na inwestycje w sprzęt, muszą spełnić różne wymagania z zakresu bhp warunkujące przyznanie dotacji z Unii Europejskiej. 10 stycznia 2023 roku Rada Ochrony Pracy debatowała o bezpieczeństwie na wsi.

Bezpieczna wieś

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wzięła udział w zorganizowanym w trybie wideokonferencji posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, któremu przewodniczył poseł Janusz Śniadek. W spotkaniu uczestniczyli także zastępcy Głównego Inspektora Pracy Małgorzata DziemińskaJarosław Leśniewski i Dariusz Mińkowski.

REKLAMA

Autopromocja

W pierwszej części spotkania członkowie ROP jednomyślnie przyjęli dwa stanowiska: w sprawie programu działania Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku oraz w sprawie działań informacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy na temat pracy sezonowej w UE pod nazwą „Rights for seasons – Prawa przez cały rok”.

Drugą część spotkania zdominował temat „Strategia prewencji wypadków i chorób zawodowych w rolnictwie”. Prezentowali go przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Instytutu Medycyny Wsi.

Z ramienia Państwowej Inspekcji Pracy o działaniach urzędu realizowanych w ramach ustawowych obowiązków mówił Artur Sobota, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy.

Kontrola, nadzór, prewencja

W działaniach Państwowej Inspekcji Pracy dotyczących ochrony pracy w rolnictwie można wskazać dwa główne kierunki – kontrolę i nadzór oraz prewencję. Kontrolom inspekcji pracy podlegają pracodawcy, a w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia także przedsiębiorcy rolni niebędący pracodawcami, na rzecz których świadczona jest praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy. Kontrole obejmują głównie podmioty i przedsiębiorców, którzy prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą, zatem inspektorzy pracy prowadzą kontrole gospodarstw rolnych tylko w ograniczonym zakresie. Zgodnie z definicją podmiotu kontrolowanego zawartą w ustawie o PIP rolnicy indywidualni niezatrudniający osób fizycznych nie podlegają kontroli. Działania inspekcji pracy podejmowane wobec rolników indywidualnych ograniczają się do działań szkoleniowych, doradczych i informacyjnych, popularyzując zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie różnice?

REKLAMA

Z analizy stanu bezpieczeństwa gospodarstw rolnych, obserwowanego podczas działań specjalistów Państwowej Inspekcji Pracy na terenach wiejskich, wynika, że nadal występują duże różnice w poziomie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wśród rolników indywidualnych, co związane jest z warunkami ekonomicznymi, tradycjami kulturowymi i regionalnymi, poziomem wykształcenia, dostępem do źródeł informacji i wiekiem. Młodsze pokolenie rolników często korzysta z zasobów Internetu w celu zdobycia nowych informacji (co ciekawe, rolnicy sami piętnują niebezpieczne zachowania na forach internetowych). Trzeba podkreślić, że młodzież i dzieci wiejskie to ważna grupa adresatów działalności prewencyjno-promocyjnej PIP, która w zależności od poziomu przygotowania do bezpiecznego wykonywania zawodu rolnika będzie w przyszłości mniej lub bardziej wpływać na poprawę warunków pracy i życia na wsi.

Formowaniu postaw i szerzeniu wiedzy z zakresu bhp służą tradycyjne narzędzia komunikacji i popularyzacji, takie jak szkolenia, doradztwo, inicjatywy popularyzatorskie adresowane do rolników i ich rodzin. Jednocześnie niezwykle istotnym elementem prewencji jest edukacja młodego pokolenia już na etapie szkolnym, pozwalająca na stopniowe budowanie świadomości potrzeby ochrony człowieka w środowisku pracy oraz pobudzająca zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi ułatwiającymi organizację bezpiecznej pracy.

Pozytywne efekty przynoszą również cykliczne akcje informacyjne realizowane za pośrednictwem środków masowego przekazu – lokalnych gazet, rozgłośni radiowych i telewizji. Wzbudzają one zainteresowanie społeczności wiejskiej, a dodatkowo angażują liczne podmioty instytucjonalne zainteresowane poprawą warunków pracy rolników.

Prezentowany przez dyrektora Sobotę materiał można podsumować stwierdzeniem, że jeśli intensyfikowane w ostatnich latach działania Państwowej Inspekcji Pracy oraz jej partnerów na rzecz prewencji zagrożeń bezpieczeństwa i zdrowia rolników indywidualnych będą realizowane konsekwentnie i w dłuższym okresie, mogą stanowić istotny impuls do zmiany kulturowej – zmiany w zakresie potrzeb i postaw wobec bezpiecznego i higienicznego wykonywania prac rolniczych.

Prezentację tematu przygotowaną przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przedstawił zastępca prezesa KRUS Marek Surmacz. Kolejną prelekcję wygłosił dr hab. n. med. Lech Panasiuk, profesor Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie.


Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA