REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie rehabilitacyjne, Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki pracodawcy związane z eliminacją hałasu

Na terenie zakładu pracy dokonano zakupu nowej maszyny. Po uruchomieniu okazało się, że jest ona bardzo głośna. Przy maszynie prace wykonuje 2 pracowników, a na terenie tego samego pomieszczenia pracuje jeszcze 5 pracowników przy innej maszynie. Czy i jakie działania musi podjąć pracodawca z uwagi na zagrożenie nadmiernym hałasem? – pyta Czytelnik z Myślenic.

Jak prowadzić rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia

Pracodawca powinien stworzyć i uzupełniać na bieżąco rejestr czynników szkodliwych, które występują w zakładzie pracy. Ma także prowadzić kartę badań i pomiarów tych czynników.

Jak przygotować specyfikację techniczną na zakup fotela

Najczęstszym błędem popełnianym przy opisie pracowniczego fotela obrotowego jest brak opisu. Planując wymianę sprzętów w firmie, należy uwzględnić przede wszystkim elementy związane z bezpieczeństwem pracy.

Obowiązek zapewnienia pomieszczeń higieniczno - sanitarnych

REKLAMA

Jakie są wymogi przy zakupie biurka pracowniczego

Praca przy niedostosowanym do pracownika biurku może wpływać na jego samopoczucie i efektywność pracy. Dlatego warto tak zaplanować wyposażenie stanowiska pracy, aby sprzęty umożliwiały regulacje i były wykonane z odpowiedniego materiału.

Warunki przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczonemu, który jest nadal niezdolny do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem przyznania świadczenia jest to, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych

W naszym biurowcu działa klimatyzacja. Jak często powinna być ona czyszczona? Jakie przepisy regulują tę kwestię?

Czy pracodawca może nakazać usunięcie owłosienia z niektórych części ciała pracownikom?

Na terenie restauracji właściciel nakazał zatrudnionym kelnerom usunięcie owłosienia z rąk i twarzy, motywując to względami estetycznymi i higienicznymi związanymi z nową polityką firmy. Zagroził, iż w przypadku niewykonania polecenia będzie stosował kary pieniężne, a nawet rozwiąże umowy o pracę. Czy pracodawca może nakazać usunięcie owłosienia niektórych partii ciała grupie bądź wszystkim pracownikom wykonującym pracę na terenie zakładu pracy? W jakich przypadkach?

REKLAMA

Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Niedawno przyznaliśmy kilku pracownikom samochody służbowe. Czy ci pracownicy powinni przejść w związku z tym dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie właściwe dla kierowców? Pracownicy ci nie są u nas zatrudnieni na stanowiskach kierowców, tylko na stanowiskach menedżerskich.

Do wypłaty jakich świadczeń jest zobowiązany pracodawca w razie zaistnienia wypadku przy pracy

Pracodawca, którego pracownik uległ wypadkowi przy pracy, ma obowiązek ustalić okoliczności i przyczyny zaistniałego wypadku. Ponadto, jeśli jest płatnikiem zasiłków, będzie również zobowiązany do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, a nawet zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego.

Badania profilaktyczne w innej jednostce niż wynikającej ze skierowania

Skierowaliśmy pracownika na badania okresowe. Skierowanie zostało wystawione do współpracującej z nami jednostki. Niemniej jednak pracownik przyniósł zaświadczenie z innej placówki medycyny pracy. Czy powinniśmy uznać takie zaświadczenie?

Odmowa poddania się obowiązkowym szczepieniom przez pracownika

Pracownik ma prawo odmówić poddania się szczepieniom ochronnym. W takim wypadku odpowiedzialność za ewentualne zachorowanie spada na pracownika. Pracodawca powinien odebrać od pracownika oświadczenie o jednoznacznej rezygnacji z należnych mu szczepień.

Badania sanitarne dla sekretarki

Zatrudniamy w naszym zakładzie kilka sekretarek. Do ich obowiązków należy m. in. podawanie napojów ciepłych i zimnych klientom i prezesom. Czy w związku z tym powinna mieć ona ważną książeczkę sanepidu?

Konserwacja klimatyzacji w biurze

Polskie prawo nie nakłada na pracodawcę obowiązku czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych, przestrzegania terminów ich czyszczenia i wymiany filtrów. Jedynym wyjątkiem są instalacje z czynnikiem chłodzącym, kiedy użytkownik ma obowiązek czyszczenia co 3 miesiące, co pół roku lub co rok, zależnie od rodzaju tego czynnika. W pozostałych przypadkach pracodawca powinien czyścić instalacje i klimatyzatory zgodnie z instrukcją użytkowania.

Czy dofinansowanie do okularów można uzależnić od przepracowania okresu ustalonego przez pracodawcę

Czy możemy wprowadzić zapis do zarządzenia w sprawie dofinansowania kosztów zakupu okularów korygujących wzrok, zgodnie z którym refundacja będzie przysługiwać tylko tym pracownikom, którzy m.in. przepracowali w naszej firmie bez przerwy co najmniej 6 miesięcy?

Rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia – jak go prowadzić

Jesteśmy firmą, która produkuje drewniane meble. Pracownicy są zatrudnieni w warunkach narażenia na hałas i pył. Wiemy, że musimy przeprowadzać stosowne badania czynników szkodliwych. Jak natomiast mamy prowadzić rejestr tych czynników? Jak on powinien wyglądać? Czy trzeba tworzyć jeszcze inne dokumenty?

Świadczenie rehabilitacyjne - komu przysługuje i jak je wypłacać

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje osobie, która po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego (tj. po wykorzystaniu 182 lub 270 dni) jest nadal niezdolna do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest wówczas, gdy stan zdrowia pracownika wskazuje na to, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Świadczenie przysługuje również wtedy, gdy chory został skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzekł, że rokuje on odzyskanie zdolności do pracy.

Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

W trakcie kontroli PIP na terenie pralni inspektor pracy stwierdził wiele nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym między innymi w zakresie środków ochrony indywidualnej, pomieszczeń pracy, wyposażenia pralni. Na jakie elementy z zakresu bhp należy zwrócić szczególną uwagę?

Co powinna zawierać instrukcja użytkowania środków ochrony indywidualnej

Stosujemy w naszym zakładzie różne środki ochrony indywidualnej. Niektóre z nich są dość skomplikowane. Kto powinien stworzyć instrukcję obsługi takich środków i co powinna ona zawierać?

Szczepienia przeciwko grypie - czy to przychód pracownika?

Jeśli koszty szczepienia zostaną w całości sfinansowane ze środków zakładu pracy, wartość szczepień przeciw grypie będzie dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Od wartości szczepienia przypadającego na każdego pracownika powinni Państwo odprowadzić składki i zaliczkę na podatek. W ten sam sposób powinni Państwo rozliczyć koszty szczepień poniesione za zleceniobiorców.

Wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika i zleceniobiorcy?

W październiku 2012 r. zamierzamy w całości sfinansować pracownikom i zleceniobiorcom stale współpracującym z nami szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki i podatek? Czy rozliczenie podatkowo-składkowe pracowników i zleceniobiorców będzie odmienne?

Czy szczepienia i leki przeciwko chorobom tropikalnym sfinansowane pracownikom są ich przychodem ze stosunku pracy

Niektórzy z naszych pracowników odbywają podróże służbowe do państw, w których występuje ryzyko zachorowalności na choroby tropikalne. Zdarza się, że ze względu na długie procedury uzyskiwania wiz dla tych osób i zmiany kontraktów w tym czasie, do takiej podróży przygotowywana jest większa liczba pracowników niż ta, która odbędzie taką podróż. Czy w tej sytuacji szczepienia i leki, które sfinansowaliśmy pracownikom w związku z wyjazdem do krajów tropikalnych, powinniśmy potraktować jak opodatkowany przychód ze stosunku pracy?

Pracujesz przy komputerze - oto wymagania bhp dla takiego miejsca pracy

Biorąc pod uwagę główne zagrożenia wynikające z wyposażenia stanowisk pracy w komputery (w tym i monitory), tj. obciążenie narządu wzroku i narządu ruchu, nie ma znaczenia, czy jest to laptop czy komputer stacjonarny.

Zapewnienie ochrony przeciwporażeniowej instalacji i urządzeń elektrycznych przed dotykiem bezpośrednim

W jaki sposób zapewnić ochronę przeciwporażeniową instalacji i urządzeń elektrycznych przed dotykiem bezpośrednim? W jaki sposób zapewnić ochronę instalacji i urządzeń elektrycznych przed dotykiem pośrednim?

Kiedy magazynier może dodatkowo wykonywać prace właściwe dla elektryka

Zatrudniamy na pełny etat pracownika na stanowisku magazyniera. Posiada on również uprawnienia elektryka. Sporadycznie zdarza się, że magazynier naprawia instalację elektryczną lub urządzenie elektryczne. Magazynier ma zakres obowiązków na piśmie, który dotyczy wyłącznie prac magazyniera. Nie chce on, aby dopisywać mu jeszcze obowiązki elektryka, ponieważ dodatkowe czynności wykonuje rzadko i robi to z własnej woli. Czy magazynier może wykonywać czynności elektryka i czy przedstawiona sytuacja nie koliduje z prawem pracy?

Czy prezes i wiceprezes muszą posiadać aktualne badania bhp

Czy w spółce z o.o. prezes i wiceprezes muszą mieć badania profilaktyczne? Jeżeli obecnie jeden z nich jest na zwolnieniu (już drugi miesiąc), to po powrocie mam go skierować na badania kontrolne?

Świadczenie po okresie zasiłkowym

Po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczonemu, który jest nadal niezdolny do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem przyznania świadczenia jest to, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Ile powinna wynosić kwota refundacji okularów dla pracowników

O ile mi wiadomo pracodawca ma obowiązek zapewnienia okularów pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. W naszym zakładzie (w innym znanym mi zakładzie jest podobnie) obowiązek ten jest realizowany w ten sposób, że pracodawca określił kwotę do wysokości której ponosi koszty zakupu okularów. W razie, gdy koszty zakupu są wyższe, nadwyżkę pokrywa pracownik. Czy jest to zgodne z prawem, a jeżeli nie do kogo zwrócić się o interwencję?

Odmowa poddania się obowiązkowym szczepieniom przez pracownika

Firma zajmująca się sprzątaniem ulic i opróżnianiem śmietników ustawionych na chodnikach zapewniła pracownikom szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i durowi brzusznemu. Zaproszono do firmy personel medyczny, aby zaszczepił pracowników. Jeden z pracowników odmówił poddania się szczepieniu. Czy ma do tego prawo? Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w razie zachorowania takiej osoby?

Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne i jak je wypłacać

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, natomiast dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Jednak nie każdej osobie przysługuje prawo do otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Może się bowiem okazać, że istnieją okoliczności wyłączające daną osobą z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia.

Przepisy bhp dla stanowisk pracy wyposażonych w laptopy

Świadomy pracodawca, chcąc zapewnić pracownikom pełną ochronę przed zagrożeniami wynikającymi z charakteru pracy, powinien dostosować stanowiska pracy przy laptopach do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Przydzielona odzież robocza a schorzenie uniemożliwiające noszenie

Zatrudniamy pracownika na stanowisku kucharza. Zgodnie z przepisami pracownik ma obowiązek nosić obuwie ochronne. Niemniej jednak przedstawił on zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że nie może nosić przydzielonych butów (z podnoskiem, zabudowaną piętą) z uwagi na schorzenie stóp, tzw. ostrogi. Lekarz rodzinny w zaświadczeniu zalecił, aby pracodawca zezwolił na noszenie butów, które nie będą urażały ostrogi. Czy pracodawca musi zgodzić się na takie rozwiązanie? Czy takie zaświadczenie może wydać lekarz rodzinny?

Czy prezes musi mieć aktualne badania lekarskie?

Czy w spółce z o.o. prezes i wiceprezes muszą mieć badania profilaktyczne? Jeżeli obecnie jeden z nich jest na zwolnieniu (już drugi miesiąc), to po powrocie mam go skierować na badania kontrolne?

Odpowiedzialność karna pracowników służby BHP

Nowe zasady dokumentowania prawa do świadczeń chorobowych

Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wydanie nowego rozporządzenia regulującego dokumentowanie prawa do świadczeń chorobowych było spowodowane koniecznością uwzględnienia zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy, w ramach których rozszerzono możliwości ubiegania się o zasiłek macierzyński. Obecne przepisy przewidują prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Zasiłek z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został on dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku?

Szczepienia ochronne obowiązkowe i dobrowolne są zwolnione z VAT

Usługi w zakresie szczepień ochronnych i iniekcji są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Warunkiem jest, aby w swojej istocie służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Takie stanowisko zajął Dyrektor IS w Łodzi w interpretacji, której fragment przytaczamy poniżej. Pełna treść interpretacji jest dostępna wraz z bieżącym numerem Mk na www.mk.infor.pl.

Jak ustalić wysokość dofinansowania do zakupu okularów korygujących wzrok

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przy ustalaniu prawa do dofinansowania znaczenie ma również liczba godzin spędzanych przez pracownika na pracy przy komputerze.

Z ilu tytułów ubezpieczenia przedsiębiorca musi opłacić składkę zdrowotną, jeśli prowadzi działalność w różnych krajach UE

Prowadzę na terenie Holandii działalność gospodarczą. Jednocześnie w Polsce jestem wspólnikiem spółki cywilnej oraz wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Na stałe mieszkam w Holandii. Jako właściwe ustalone zostało dla mnie ustawodawstwo holenderskie, potwierdzone formularzem A1. Czy z tytułu dwóch rodzajów działalności prowadzonych w Polsce muszę opłacać do ZUS składki zdrowotne?

Czy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego można uzyskać rentę

Nasz pracownik pobiera świadczenie rehabilitacyjne. Okazuje się jednak, że leczenie i rehabilitacja nie rokują odzyskania przez niego zdolności do pracy. Czy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego ZUS może przyznać mu (zamiast tego świadczenia) rentę z tytułu niezdolności do pracy? Jakie warunki powinien spełnić, aby uzyskać rentę i jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

Czy badania lekarskie zawsze trzeba przeprowadzać w godzinach pracy

Podpisaliśmy umowę o świadczenie usług z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej z lekarzem medycyny pracy, który wykonuje te usługi wyłącznie przez 2 dni w tygodniu w godzinach 8.00–16.00. Zatrudniamy pracowników w 3-zmianowym równoważnym systemie czasu pracy z możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. W związku z tym nie zawsze mamy możliwość skierowania pracowników na okresowe lub kontrolne badania lekarskie w dni, które zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem są dla niego dniami roboczymi. Dodatkowo część naszych pracowników świadczy pracę wyłącznie w porze nocnej. Czy w takim przypadku pracownicy mogą wykonywać badania lekarskie w dni dla nich wolne od pracy? Czy w sytuacji gdy pracownik wykonuje badania w dni, które nie są dla niego dniami pracy, należy mu te dni zaliczyć do czasu pracy i wypłacić za ten czas wynagrodzenie?

Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS

Osoby ubezpieczone zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. ZUS ponosi całkowite koszty tej rehabilitacji łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu takiej osoby.

Odpowiedzialność menedżera za zdrowie pracowników

Bezpieczeństwo i higiena pracy w wielu firmach traktowane są jak relikt minionego systemu, a obowiązek szkoleń z tego zakresu – jako zbędna formalność nieprzystająca do nowej rzeczywistości. Nic bardziej błędnego! Dbałość o zdrowie i życie pracowników to podstawowy element społecznej odpowiedzialności biznesu, a jednocześnie najważniejszy obowiązek współczesnego menedżera. Jak najlepiej się z niego wywiązać?

Kiedy pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy

Jeśli są przeciwwskazania do wykonywania pracy na zajmowanym przez pracownika stanowisku, pracodawca ma obowiązek przenieść go na inne stanowisko, kierując uprzednio na badania lekarskie w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do jej wykonywania.

Zakres odpowiedzialności pracowników służby bhp

Pracownik służby bhp odpowiada za jakość swojego doradztwa i kontroli na podstawie przepisów prawa pracy. Jeśli narazi on jakąkolwiek inną osobę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, może ponieść odpowiedzialność karną.

Jak ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu od ZUS

Osoba wezwana przez ZUS do osobistego stawiennictwa w sprawach świadczeń z ubezpieczeń społecznych i innych wypłacanych świadczeń może ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu – z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu oraz za podróż powrotną.

Pakiety medyczne - zasady opłacania składek

W zakładowym układzie zbiorowym pracy pracownicy mają zagwarantowane tzw. pakiety medyczne na usługi zdrowotne przekraczające podstawową profilaktyczną opiekę zdrowotną. W zależności od zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy pracodawca albo finansuje mu w całości koszt takiego miesięcznego pakietu (100 zł), albo pokrywa 75% jego wartości, a pracownik z własnych środków dopłaca brakujące 25% (25 zł). Jak w takiej sytuacji należy rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i podatek dochodowy.

Kiedy można skierować pracownika ponownie na okresowe badania lekarskie

Jeden z naszych pracowników miał lekki udar, jednak szybko wrócił do pracy. Na zwolnieniu lekarskim przebywał tylko 3 tygodnie. Po udarze pracownik ma niedowład ręki, a pracuje przy komputerze. Nie ma podstaw, żeby skierować go na badania kontrolne, ponieważ był niezdolny do pracy krócej niż miesiąc. Pracownik ma natomiast problemy z wykonywaniem pracy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy skierować pracownika na badania okresowe, jeżeli posiada on ciągle ważne badania lekarskie?

Jak sporządzić wykaz stanowisk pracy w warunkach szkodliwych

Przy sporządzaniu wykazu stanowisk pracy, na których wykonywana jest praca w warunkach szkodliwych, należy brać pod uwagę czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Zmiana zasad wypłaty „becikowego”

Od 1 stycznia 2012 r., ubiegając się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, należy przedstawić stosowne zaświadczenie. Zaświadczenie to potwierdza, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

REKLAMA