reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych

Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych

W naszym biurowcu działa klimatyzacja. Jak często powinna być ona czyszczona? Jakie przepisy regulują tę kwestię?

Przepisy rozporządzenia nakładającego na pracodawcę obowiązek konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych nie określają z jaką częstotliwością należy dokonywać przeglądów i czyścić te urządzenia. Przyjmuje się jednak, że nie powinno to być rzadziej niż raz w roku. W przeciwnym razie nieczyszczone urządzenia mogą powodować u pracowników podrażnienia błon śluzowych i reakcje alergiczne. Nieczyszczone regularnie urządzenia szybciej ulegają zniszczeniu.

Pracodawca, który wyposaża biuro w klimatyzację musi zapewnić:

1) odpowiednią konserwację urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych w celu niedopuszczenia do awarii,

2) stosowanie środków mających na celu ograniczenie natężenia i rozprzestrzeniania się hałasu i drgań powodowanych pracą urządzeń klimatyzacyjnych.

Działanie urządzeń klimatyzacyjnych w pomieszczeniach biurowych wiąże z innymi zagrożeniami dla zdrowia pracowników. Chodzi tu o sytuacje kiedy klimatyzacja nie jest czyszczona regularnie i w jej instalacjach może rozwijać się kurz, bakterie czy grzyby. Przedostanie się tych mikroorganizmów do powietrza, którym oddychają pracownicy, może niekorzystnie wpływać na ich zdrowie i samopoczucie. Mogą pojawić się u nich podrażnienia błon śluzowych i reakcje alergiczne, takie jak: katar, zapalenie spojówek czy kaszel. Może to prowadzić do różnorakich chorób u pracowników i częstszego korzystania ze zwolnień lekarskich. Pogorszenie samopoczucia pracowników może również wpływać na pogorszenie wydajności i jakości wykonywanej pracy.

Częstotliwość czyszczenia

Przepisy nie regulują kwestii związanych z częstotliwością przeglądów i czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych. Zazwyczaj producent urządzeń klimatyzacyjnych zamieszcza w instrukcji eksploatacji danego urządzenia informacje z jaką częstotliwością należy dokonywać przeglądów i czyścić klimatyzację. Częstotliwość konserwacji i czyszczenia klimatyzacji zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju urządzenia, od podatności klimatyzatora na zanieczyszczenia, od przepływu powietrza, od zaistniałych awarii oraz od odpowiednio wykonywanej konserwacji.

W przypadku braku informacji o częstotliwości czyszczenia klimatyzacji, przyjmuje się, że czyszczenia należy dokonywać nie rzadziej niż raz w roku. Co do zasady obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu

WAŻNE!

Nieczyszczone regularnie urządzenia klimatyzacyjne lub niewłaściwie czyszczone szybciej się zużywają i w niedługim czasie jest konieczna ich wymiana.

Podstawa prawna:

  • art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2010 r. 243, poz. 1623 ze zm.),
  • § 37 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama