reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Konserwacja klimatyzacji w biurze

Konserwacja klimatyzacji w biurze

Polskie prawo nie nakłada na pracodawcę obowiązku czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych, przestrzegania terminów ich czyszczenia i wymiany filtrów. Jedynym wyjątkiem są instalacje z czynnikiem chłodzącym, kiedy użytkownik ma obowiązek czyszczenia co 3 miesiące, co pół roku lub co rok, zależnie od rodzaju tego czynnika. W pozostałych przypadkach pracodawca powinien czyścić instalacje i klimatyzatory zgodnie z instrukcją użytkowania.

Filtry klimatyzatora powinno się czyścić dość często, np. raz na miesiąc. To uzależnione jest od czasu pracy urządzenia. Jednak należy brać pod uwagę, że w rzadko używanej instalacji również namnażają się drobnoustroje i w wypadku ich zagnieżdżenia nie ma znaczenia, czy urządzenie jest uruchomione czy nie, szczególnie w sytuacji gdy środowisko jest sprzyjające ich rozwojowi.

Jedną z najbardziej niepożądanych bakterii rozmnażających się w mokrym środowisku, lubiących wilgotne zakamarki instalacji klimatyzatorów, jest legionella. Jest to bakteria powodująca trudne do wyleczenia zapalenie płuc. W pomieszczeniach klimatyzowanych u pracowników pojawiają się też bóle głowy, stany alergiczne, wysychanie śluzówek, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. W taki sposób są przenoszone również choroby bakteryjne, w tym zapalenie gardła czy spojówek.

Filtry w klimatyzatorach

Niektóre urządzenia mają wbudowany specjalny sygnalizator „brudnych filtrów”. Filtry można oczyścić ręcznie, np. wodą z kranu, następnie wysuszyć i zamontować powtórnie. Oprócz standardowych filtrów zatrzymujących cząstki mechaniczne, dodatkowo w klimatyzatorze mogą się znaleźć filtry odpowiedzialne za wstępne uzdatnianie powietrza, usuwanie wirusów, bakterii i alergenów, pochłaniacze brzydkich zapachów.

Dodatkowe filtry służą przeważnie do jednokrotnego użycia, wymienia się je na nowe w terminie określonym w instrukcji obsługi klimatyzatora. Minimalnym wymogiem jest, aby klimatyzacja była czyszczona 2 razy w roku – przed latem, gdy jest dużo częściej włączana niż w sezonie zimowym, oraz po okresie letnim w celu jej odgrzybienia i odkurzenia.

Przegląd i konserwacja

Przegląd urządzeń klimatyzacyjnych powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w miesiącu, ale zwykle firmy chcą oszczędzić sobie wydatków i robią to raz do roku, kiedy zlecają czyszczenie całej instalacji. Pracodawca powinien jednak dopilnować, aby odbywało się to przynajmniej raz na kwartał.

Gdy nie przewiduje się częstych przeglądów i konserwacji, należałoby się zastanowić nad zakupem i montażem układu klimatyzacji, aby pracownicy oddychali czystym powietrzem, a nie wdychali zanieczyszczenia i kurz, co w konsekwencji będzie prowadzić do chorób pracowników, zwolnień lekarskich i tym samym wyższych kosztów zakładu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 207 § 1 i 2, art. 2221 § 1 Kodeksu pracy,
  • § 14, 15, 35 i 37 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • art. 8 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (DzU nr 121, poz. 1263 ze zm.).

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama